• |
ide | kryesore

Lubonja shpreh dyshime për aktin e djegjes së mandateve

Arkiva, Të fundit

Fatos Lubonja e sheh me një entuziazëm të ftohtë vendimin e opozitës për djegjen e mandateve. Ai ka përdorur një shprehje italisht për të thënë se ajo mund të ngjajë edhe me një “salto nel buio” hedhje në erësirë duke mos qenë i sigurtë se ku shpie ky vendim që sipas analistit duhej të ishte diskutuar dhe debatuar më shumë. Pa u shprehur kundër kësaj lëvizjeve që ai e pranoi se mund të zgjojë edhe përgjumjen e ndërkombëtarëve, ai pati rezerva se largimi i Ramës nuk mund të barabitet me shkatërrimin e gjithçkaje nçe Shqipëri. Lubonja i fikësohej edhe lënies bosh të terrenit parlamentar nën dominimin e kryeministrit prandaj ai hodhi si opsion, që PD si partia më e madhe të djegë mandatet ndërsa LSI-a të vazhdojë luftën parlamentare. Megjithëatë konsistent në qëndrimet e tij Lubonja tha në Neës 24 se Rama mbetet e keqja më e madhe.

©Lapsi.al

7 Comments

 1. z.lubonja nuk je konsistent ne mendimet dhe qendrimet e tua .si muund te beje opozite lsi vetem ne nje bande kriminelesh .Per c’fare do ti sherbeje opozites qendrimi ne parlament i saj?thjeshte per fasade dhe justifikimin e bandes Rama,dhe nje percarjeje te opozites ne rastin me te thjeshte te militanteve te dy partive.

 2. Mbase dhe mund te diskutohej me shume ky akt. Por opozita nuk humb , me shume se mund te fitoj me kete akt. Me kete realitet , ku politika eshte kaq e kriminalizuar, ku ministrat me e shume peke te qeverise, drejtore me shume leke, paguajne banda kriminale, njeeez me rekorde, premtojne, kercenojne kido per te marre zgjedhjet. Sot me shume se kurre , kjo behet dendur, kudo dhe ne mes te dites. Nese vota deformohet me kete derexhe, atehere zgjidhjet jane ekstreme.
  Opozita ka vetem 2 rruge, per te garantiar gare te ndershme, jo marrjevte pushtetit ne tavoline.
  1- Te lidhet vete dhe tu premtoj offiqe grupeve kriminale.
  2- Ose te perballoj kete sistem duke shfrytezuar pakenaqesine ne mase dhe revolten e njerezve. Te ftoj njerezit ne rruge, te protestoj fuqishem, ne menyre energjike dhe ta detyroj pushtetin e inkriminuar te pranoj kushtet qe garantojne votime te drejta ne Shqiperi.
  Une mendoj me efektive dhe pozitive eshte e dyta.

 3. Nje kushtet e hapjes se negociatave eshte bashkepunimi me opoziten. Djegija e mandateve e perjashton perfundimisht kete mundesi…
  Lubonja flet kaluar. Edhe analistet apo gazetaret e tjere duan qe gjerat t’i ndryshoje vetem opozita dhe si qytetare te RSH te mos bejne asgje. Komentet e tyre jane te neveritshme dhe nxisin dhune.

  1. edgar o i roshit byth si rama ,ku po shef ti antaresim ne be.me kokain as ne qenefin e merkel nuk ju pranojn e lere ne be.felliqet ter boten me pervers ,vrases,prostitut,trafikant dhe kerkon be.,e frrok,ndok,rosh e dosh edhe muti i be esht teper per ju dhjerjet e stalinit si rama qelbesir.

 4. lubonje njeri mut i rames.tash qe po dorzojn mandatet lubonja,mark marku,preq zogaj,andi bushati ju kthyen zanatit te vjeter spiun i RIDHJERJES nga qenefi NEGJMIJE krymbit EDVIN QELBESIR RAMA.

 5. Germo Tare-germo,qenin e ngordhur,do gjesh!Ka thene Kadri Roshi i madh.Fatos,mundohu ta shikosh,sa i ka dale “boja”intelektualizmit tend. Tarja ( i Kadriut),jeni ju gazetaret,apo sic keni qejf ta quani vehten -analistet-qe perpiqeni te germoni,gjithmone,kryesisht bile shpesh edhe vazhdimisht,vetem ne kopeshtin e opozites.Disave edhe i japim te drejte-deri-diku,por ty dhe disa shokeve dhe miqve te tu,nuk e meritoni kete te drejte,sepse TI dhe ato shoket qe thashe,te tu,keni qene shoke,miq,keni ndare te mirat dhe te keqiat me Ramen,keni ngrene ne nje canak (sic e ka pohuar edhe Arturi),bile edhe shume “vagabondlleqe” (perseri simbas Arturit) rinije te c’thurrur,i keni bere bashkerisht.Keni perkrahur cdo fushate,dhe propagande te Rames (bashke me rilindjen),por kur ai nuk jua vari “teneqene” dhe nuk ku beri pjese (duke mos ju vleresuar,si ne llafe,si ne intelekt,pra duke mos patur edhe besim,tek ju) te tepsise si kur e kishte pjeserisht,ashtu edhe teresisht.Pra kur e nuhatet tendencen e Rames,per tu patur sa me larg,filluat e ju vardiset mediave,duke menduar se do te ndritni.Por ju ka shkuar puna dem,pra keni dale huq.Dhe megjithe keto,juve perseri ,si ish shoke dhe miq,preferoni qe mishin edhe t’;ja ngacmoni,por ama kockat ,ja ruani,sepse akoma “ju rren mendja”,per ndonje “mbrekulli”.Edhe ne sport,fusha ndahet ne dy pjese.Komentatoret,qofshin edhe tifoze me ndonjeren pale,komentojne tere lojen,ne teresine e saj,pra komentojne per lojen e lojtareve te te dyja skuadrave,si per veprimet e duhura,ashtu edhe per gabimet,qe jane te zakoneshme ne sport.Pra komentatoret,nuj ja vene kurre fajin njeres,apo tjeters pale,por komentojne thjesht ndeshjen ne teresi.Te pakten,perpiquni te beni komentatorin (si ne sport) dhe jo denigruesin,apo nxitesin politik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu