• |
ide | kryesore

Rama shfaq shenjat e para të hezitimit ndaj aktit radikal të PD

Të fundit

Edi Rama ka shfaqur shenjat e para të hezitimit pas vendimit radikal që po pritet të marrë opozita për djegjen e mandteve. Megjithëse para deputetëve Kryeministri është treguar skeptik se PD dhe LSI mjnd të gjejnë konsensus për këtë akt radikal, ai sërish ka përdorur gjuhën e dyfishtë që e vë në punë sa herë është në situata të paqarta. Ai e ka porositur grupin e tij parlamentar të mbledhur sot se duhet: “Organizim për zgjedhjet vendore pavarësisht se çfarë bën opozita. Unë nuk besoj se opozita do gjejë konsensus për të djegur e mandatet”.  Por ajo që bën përshtypje është fraza e mëposhtme: “Ne duhet të përmirësohemi. Mes shpifjeve të kundërshtarëve të shohim çfarë nuk shkon me ne”, ka thënë kreu i PS.

Po në këtë paradoks, për të gjetur të vërtetën mes shpifjeve (sa mund të ekzistojë ajo?) duket qartë gjuha ambigue që përdor kryeministri sa herë është i pasigurtë për të ardhmen. Askush nuk e kupton dot se si shpifjet mund të përmirsojnë ndokënd.

Djegja e mandateve të opzitës do ta bënte Shqipërinë të vetmeen autokraci në Europën perendimore ku një lider dhe një parti e vetme kontrollon gjithçka.

©Lapsi.al

8 Comments

  1. koha e vemjeve dhe dhjerjeve te stalinit ka marr fund.edvni ne burg ose qmendin.kapet me miljona te vjedhura,kapet duke bler me kriminel zgjedhjet dhe kujton se esht enveri .

  2. ”’Ne duhet të përmirësohemi. Mes shpifjeve të kundërshtarëve të shohim çfarë nuk shkon me ne””

    Se ku e shef hezitimin e Rames bushati vetem ai e di. Cfare ka ketu per tu interpretuar si hezitim ???

    Cdo gje eshte e qarte . Mos bej lojra fjalesh si ato fallxhoret me interpretimin e fjaleve te Rames si ta do bytha ty.

    O Bushat.. po rreshqet fare.

  3. Kuptojeni , ose mos e mbroni kur akoma ky psikopat ben sikur s;ka bere, apo seshte bere gje, as me drogen, as me vjedhjet e zgjedhjeve, as me vjedhjet e parave te popullit, as, bashkepunim me bandite e kriminele, as persekutimin e opozites, as ekonomine qe na e ndriti, as pensionet qe i rriti, e as emigrimin qe na e uli, por vetem, e vetem, mjerim, andaj duhet te rreflektoi , e jo te hezitoi, se kjo metode, apo forma rreshqitese nuk kane, e do kene sukses, sepse eshte mbushur kupa e durimit, populli, ne mos nje here, a po dy here, eshte frika se do ia bejne si Causheskut te Rumanise, sepse edhe ai ashtu mburresh, me mashtrime e genjeshtra.. RRuga e gangove e hajduteve e gangestereve shteterore dihet, ne mos sot neser, do shkkojne andej nga per tu mos u kethyer me,.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu