• |
ide | kryesore

Analiza/ Si duhet lexuar mesazhi i fortë i amerikanëve?

Kryesore

Deklarata e Ambasadës amerikane kundër djegjes së mandateve nga opozita, po shpërndahet me efektin e një bombe në mediat online. Dhe jo fare pa shkak, brenda saj gjenden shprehje të forta që e konsiderojnë këtë veprim si “minim të parimeve bazë të demokracisë”, “sabotim të përparimit të vendit dhe “zhgënjim njerëzit të cilëve keni privilegjin tu shërbeni”.

Mesazhi ameriakn është pak a shumë në të njëjtën linjë me atë atë të BE duke konfirmuar se ndryshe nga sa pretendojnë drejtuesit e PD-së ka një konsensus për të ushtruar presion të fortë kundër aktit të djegjes së mandateve.

Po si duhet lexuar kjo deklaratë dhe a përbën ajo qëndrimin përfundimtar të ndërkombëtarëve ?

Lexo më tej:

Reagon ambasada e SHBA : Deputetë rrefuzoni thirrjet për të braktisur mandatet

Për t’i dhënë përgjigje kësaj pyetjeje është mirë të vëzhgosh në dy linja:

Në atë që ka ndodhur në të shkuarën e afërt, gjatë kohës së çadrës së PD-së dhe së dyti në atë që i ka ndodhur mbarë liderve shqiptarë pas përplasjeve të ashpra me Uashingtonin.

Le ta nisim me të parën. Kur demokratët në shkurt 2017 shpallën bojkotin e kuvendit dhe ngritjen e çadrës, diplomatët që merren me Shqipërinë vunë alarmin. Shefja e politikave të jashtme të Bashkimit Evropian, Frehderica Mogherini lëshoi një mesazh të qartë kundër bojkotit, kundër pengimit të reformës në drejtësi dhe theksoi se moszbatimi i reformës po ngadalesonte integrimin e Shqipërisë. Pasi Mogherini foli, Edi Rama i’u drejtua gazetarëve gjithë krenari: “Më qartë se kaq nuk bëhet”. Për të provuar se mesazhi i saj qe në drejtim krejtësisht të kundërt me qëllimet e opozitës, mjafton të citohet komenti i agjensisë Associated Press i cili është i ngjashëm si dy pika uji me sot: “Shefja e politikave të jashtme të Bashkimit Europian i tha opozitës shqiptare se bojkoti i Parlamentit po pengon integrimin e vendit në BE”. Pak ditë më pas të njëjtat mesazhe u dërguan edhe nga Berlini.

Zëdhënësi i Angela Merkel, Siebert, në një intervistë për Top Channel denoncoi: “Thirrjet për dhunë, që dëgjohen herë pas here, nuk mund dhe nuk duhet të jenë një nga mjetet për të imponuar pozicione konfliktuale politike”.

Edhe ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, megjithëse gjatë një dreke me gazetarë pohoi se i mështeste kërkesat e opozitës për zgjedhjet e lira dhe të ndershme, për drogën dhe dekriminalizimin, tha se ishte kundër saj për bojkotin dhe bllokimin e reformës në drejtësi. Pra shkurt edhe ai ishte për ti hequr opozitës armët më ekstreme për të arritur qëllimet e saj.

Në ditët e saj çadra e PD dukej e anatemuar dhe e braktisur.

Por ç’ndodhi më pas?

Kriza shqiptare shkoi deri tek kancelarja Merkel. Në Tiranë ia behën politikanë të një hierarkie shumë më të lartë sesa diplomatët e rangut të pestë që vegjetojnë zakonisht këtu. Rama u detyrua të bënte koncesione të mëdha. Fillimisht ai pranoi kërkesën e Lu-së për të flakur nga qeveria njeriun e policisë që deshëm, Saimir Tahirin, që tashmë ndërkombëtarët e dinin se me se ishte marrë. Ndërmjetësimi i Mc Allister e detyroi kryeministrin deri në pikën e paimagjinueshme të bashkëqeverisjes dhe ofroi një paketë shumë më të favorshme për opozitën se ajo që pollën me dyer të mbyllura Rama dhe Basha. Pra radikalizmi dha fryte të paimagjinueshme më parë. Ai i bëri edhe ndërkombëtarët të reflektojnë.

Sepse po të njohësh krizat shqiptare dhe ato më gjërë, ndërkombëtarët ndjekin gjithnjë një taktikë. Ata nuk nisen nga parimet e së drejtës, por nga arritja e qëllimit. Ata duan paqe, marrëveshje dhe stabilitet dhe për ta pasur përdorin rrugën më të lehtë: ushtrimin e presionit tek hallka më e dobët. Përkatësisht tek opozita. Dhe vetëm kur shohin se aty u ngec sharra në gozhdë, provojnë trysninë tek pala më e fortë, qeveria.

Pra edhe sot, pas shpalljes së djegjes së mandateve nga opozita, jemi në fazën fillesatre, kur përpjekja po bëhet për të zprapsur dyshen PD – LSI.

Por këto tone të forta janë thjeshtë lëvizje taktike. Nëse opozita rreziston lavjersja e presionit do të peshojë nga pala tjetër.

Edhe historia këtë na mëson.

Fatos Nano qe për një kohë të gjatë në listat e të padëshëruarve nga “makartisti” Rajerson dhe “njeriu me thikë në dhëmbë” Kris Hill, deri sa mbërriti që ShBA të kërkonte lirimin e tij nga burgu dhe të angazhohej për përmbysjen e regjimit të Berishës së parë.

Për këtë përmbysje Berisha i anatemoi po CIA-n, Amerikën dhe ambasadorët e Shba. Ai madje i deklaroi gazetës “Corrierre della Sera” se ai qe konfiktuar me amerikanët sa herë që donte të mbronte interest e vendit të vet. Por të gjitha këto nuk e penguan të rikthehej në pushtet në vitin 2005 dhe të priste Xhorxh Bushin në Tiranë.

Edhe me Ramën u përsërit e njëjta fabul. Akuzat për celula anti-amerikane pranë PS-së, karshillëku për të quajtur “Burrë shteti” dhe “Yll në ngritje” ata që kishin qëlluar mbi protestuest në 21 janar, nuk e penguin fitoren e qershorit 2013.

Aq evidente është bërë kjo përsëritje e historisë sa, në Tiranë, është shndërruar në anekdotë shprehja: nuk mund të vish në pushtet, pa u shpallur më parë si anti amerikan.

Ndoshta në këtë fazë është edhe opozita e sotme. Deklarata e selisë së rrugës së Elbasanit në pamje të parë duket si një bombë kundër saj. Dhe e tillë do të mbetet nëse deklaratat për mandatet do të mbeten një bllof apo një lojë. Por nëse edhe ShBA edhe BE e shohin se kanë të bëjnë me një këmbëngulje serioze, ashtu sikurse na mëson historia, ekuacioni do të ndryshojë. Dhe si gjithmonë lisharsja e trysninë do të balancohet.

©Lapsi.al

37 Comments

  1. Regjim i fort me dy vrases te demokracise. Basha dhe Berisha. Vrane njerez te pafajshem. Kujtoni se perendimi i ka falur. Kurre. Eshte ne themel te se drejtes mosndeshkimi.

  2. per te mos u ngatrruar ,ne percaktimin e konkluzionit ,ne te vertet duhet pare gjith historia ,vlersuar raliteti ndar problemet dhe llen zgjilljet me drejtesi hak thotë:

   1]shqiperia etnike u coptua ne 5 shtete,ka thenie te rregjistrimit te rreth 30 mije serbeve shqipfoles ne territorin shqiptare per te kapur pushtet,sipas informacioneve ne rrjetet sociale,por ekziston dhe minoritet serb ne shqiperi,por ka dhe ngarje ne kohen e ilir metes kryeminister nje rregjistrim serb ne malesin e malle komunen gruemire vinin autopuzet me serb,qe nuk dinin asnje fjale shqip,me ka takuar ti shoh me syt e mije se si ngaterroheshin serbet me malazezet serbet ju thonin malazezeve rregjistrohuni si serb ato nuk pranonin ju thonin jo ne jemi malazez,kam ndollur rastesisht duke kerku me marr nje deshmi pronsie,2 fakti eshte se kemi minoritete greke maqedonase ne shqiperi,4 fakti eshte se ketu u luftua dhe shkatrrua fet besimi institucionet,5 fakti eshte,se u futen teorit politikat sistemet qellimet,se cilat do ishin dhe kujdt do ti sherbenin ,ne nje shekull kete do ta tregojne vet raliteti praktika,kjo kontrollohet permes pasqyres se vertetes ,permes dy linjave te mundeshme te zhvillimit jetes drejtesis te vertetes qe eshte rrugzgjillje pa probleme dhe padrejtesise,qe eshte rrug problemesh pa zgjillje,eshte e mundeshme qe ullheqesit te mblillen nder zyra njeri me tjeterin fshehur dhe bisedojne dhe vendosin fshehur per popujt por ajo qe bisedojne fshehur shpejt faktet e tregojne hapur sepse dikun zbatohet dhe raliteti shihet pergjegjesit akuzohen,nuk jan pa shenja dhe gjurme asgje,un nuk jam gjykates i askujt per asgje por raliteti flet vete me te vertetat e veta,qe me shqiptaret u luajt padrejtesi fillim dhe mbarim 1 shekull ne gjitha pikpamjet,u kthe ne fusha interesi dhe tani konflik interresi,ku totalisht konfirmohet padrejtesia sistem jete ne politika ligje veprime,sot vriten thuajse cdo jav per pronen ,vrasja quhet krim ,vall shkaku ligji kriminal i padrejt nuk eshte krim ,dhe burim krimi,njerzit duan te jetojne ne vendin e vet,dhe kan te drejte zoti lla pasurit nentoksore dhe mbitoksore,keta i kycin zhvillimin shfrytzimin ne dobi te popullit por hyjne ne marrveshje tua falin tjereve ,e nese femijet tane duhej te leviznin per te fituar buken e gojes ne menyre te paligjeshme,jashte nese do leviznin me letra fallso keta do ti arrestonin,apo nese do arrinin ,te shokin dhe kerkonin te bashkoheshin ,bashkim familjare ,si po ndolle me mbrewterin e bashkuar ,qe mbane shqiptaret e izoluar,me pamundesi bashkimi familje apo livizje te lire ndersa ne kosove pretendon te zhys hundet ne interesa, so kam vajzen,konkretisht ,deshi te bashkohet me te shoqin pamundesia e ligjeshme e coj ne rrug te jashteligjeshme,te marr karte greke ,per te hyre ne angli,por menjeher kapet ne rinas ,dhe futet ne arrest gjendje te lire,,por dhe person ne kerkim nderkombetare,knese tenton te largohet,kurse dosja mund te hapet ndoshta pas 10 vitesh,i shoqi ne angli pret fatin e vetflitni shum per mirqenje te drejta familjen por ne fakt ju tashme ate perfundimisht e shkatrruat,krimi nuk ka brire,keshtu eshte behet politika ligjet vepruesit burim krimi dhe brezat masivisht kriminalizohen ,akuzohen ndeshkohen,dhe u grabitet pasuria,ky eshte sfondi shqiptare i krijuar tashme ,ku e pranishme tashme eshte padrejtesia me perfaqsuesit e mirorganizuar te saJ DHE GJITHcKA AJO SJELL VETEM TE KEQIA DHE PROBLEME PER NE TE Patolerueshme pa perballueshme dhe papranueshme edhe per ato qe na i bejne neve po tu behen atyre,kketu kemi te pranishme greqin serbin ameriken evropen rusin ,turqin malin e zi maqedonin kinen me interesaT DHE PERFAQSUESIT E TYRE,DHE FORMAT E TYRE,DHE JEMI NJE POPULL QE NUK KEMI ASNJE MBROJTES REAL ME TE DREJTE VETEM ZOTIT,SEPSE PO TA KISHIM PIKRISH AI DO FLISTE PPER POLITIKA TE DREJTA PER LIGJE QE LUFTOJNE SHKAQET E KRIMIT QE ESHTE LEVA,E MBYLLJES SE BURIMEVE TE KRIMIT DHE NDALIMIN E KRIMINALIZIMIT MASIV TE POPULLSIS DUKE MUNDESUAR GJITHEVE JET TE LIGJESHME NORMALE,ME STANDARTE DHE SIGURIDO ZHVILLONTE DO JEPTE MUNDESI PERPARIMI ,U THEM TE GJITHEVE ZOTERINJE SEJcILI DIN TE DALLOJNE TE BARDHEN NGA E ZEZA TE MIREN NGA E KEQA ,QE NE JEMI KESHTU ,NUK MUND TE KISHTE ZGJATUR 1 SHEKULL DHE VAZHDON PA PERKRAHJEN TUAJ,NESE JENI DASHAMIRSIT TANE VEPRAT TI KENI SI FJALET TE PAKTEN ,GJERAT EcIN TE SIGURTA DREJTPERDREJT,I LUTEM ZOTIT QE TE MOS LEJOJNE TJERET ,TE TALLEN ME ME KOMBIN TIM FAMILJEN TIME MUNA SI TE DUAN ,POR TE NA MUNDESOJNE TE JETOJME ME NDERE TE DREJTA DHE DINJITET ne menyre te merituar DHE ZGJILLIM PROBLEMET TONA BRENDA TE DREJTAVE TONA NE VENDIN TONE JO TJERET TE NA GRABISIN TE DREJTAT ,DHE NE PER TE MBIJETUAR,TE BEHEMI SKLLEVER TE TJEREVE POR DHE VIKTIMA,UN KONKRETISHT SOT FIGUROJ VETEM ME NJE PRONE,1 KArte identiteti ,nga shteti shqiptare,mbasi pronen e te pareve e kan grabit me ligj,ate qe e kam marr ,nuk ma njohin ,me ligje,,e kam shpin por nuk kam mundesi legalizimi shteti eshte ,perbuzes ndaj nesh,nuk ndihmon,tashme po mendoj te behem gati tu dorzoj dhe kete karte jo identiteti ,se identiteti ka dinjitet te drejta mundesi mbrojtje vlera ky eshte nenshtrim sllaveri,un nuk kam lindur per te qen sllav i askujt vetem zotit,as kriminel i padeshiruar,as i paligjeshem mbi toke por me te drejta dinjitet qe duhen te me rrespektohen dhe rrisqe zoti me furrnizon ,do ti drejtohem dikujt ne kete bote me familjen time dhe shpresoj te kem nje strehe larg kesaj kasaphane stresi ,tragjedie fundi te tmerrshem tundimi,per nje jet te qete thjeshte me mundesit qe zoti do me jope qe kurr me te mos e mendoj ate qe kalova dhe lash pas mbasi ajo i mbetet vetem te mallit zot ,per mua gjithcka ishte si nje sprov e malle dhe e veshtire kjo pjese e jetes ne kete cep te planetit kjo eshte analiza ime ,ne historin e jetes sime ne vendlindjen time vendimi im

  3. Si ta kuptoni?? Shume e thjesht. Kush prish rregullat e demokracis qe ata i kan te shenjta. U QIHET RRACA DERI NE 3 BREZA. Nuk ka shaka me miellin e gjermanit, thoshin dikur. Sot nuk mund te tallet bytha me ate qe te mban gjall. Do shikoni dhe shpresoj te mesoni.

 1. “Por nëse edhe ShBA edhe BE e shohin se kanë të bëjnë me një këmbëngulje serioze, ashtu sikurse na mëson historia, ekuacioni do të ndryshojë. Dhe si gjithmonë lisharsja e trysninë do të balancohet.” është thelbi i shkrimit tënd Bushat.

  Bushat të mos kesh dyshim se edvini me hir apo me pahir është i ikur dhe ndërkombëtarët do të përshëndesin fituesin siç kanë bërë gjithmonë.

 2. duhet lexuar se sooros e mao LUU ce dun e kan ber ambasaden amerikane ne ambasad te trafiqeve dhe kineze.un mendoj qe ambasada amerikana pernes RIDHJERJES ben transportin e kokaines dhe heroines ne evrop.

 3. Deklaratat e shba be jane ne nje kontekst tjeter,reforma ne drejtesi eshte investim i tyre kontrollohet nga keta,prandaj duke pare saliun lulin dhe monen duke vepruar kunder tyre si mundet te jene pro tyre,prandaj dhe deklaratat ishin te menjehershme dhe te forta politikisht

 4.  Dicka qe pritej. Habia eshte pse u vonuan kaq shume????
  Si ai burokrati pa pike pushteti i BE dhe ambasada pa ambasador.

  Per te qene korrekt duhet te themi qe ambasada ka bere nje postim-deklarate ne vazhde te linjes se meparshme nga LU -Reformatori apo i vetequajtur LU Peshkatari. ZERO CUDI . ZERO RISI

  Per te gjithe lexuesit e lapsit:
  USA nuk ka interes strategjik per Shqiperine .!
  Bejne pazar me kedo qe eshte ne pushtet.
  Fatkeqesisht Shqiperia nuk eshte qendra e botes per ameriken qe te kete vemendje apo mekanizma. Ambasada mediokre ne nje vend aspak te rendesishem.

  Deklaratat jane te thata formale , bajate per fuksionimin e demokracise etj etj .

  Ne anen tjeter Rama ka nje meriteqe esthe pjese e organizates se Sorosit bashke me Lali Erin kuptohet. Rrjetit i Sorosit ka akses ne mabasade dhe ne grupe te ndryshme ne state department-ministria e jashtme e Amerikes.
  Reforma ne Drejtesi u financua nga Sorosi.
  Rama ka avantazh me nderkombetaret ne krahasim me opoziten. ZERO RISI PERSERI.

  Ne te vertete , shqiptaret largohen masivisht, dhe kjo nuk mund te mohohet dot.

  Droga , bandat krimi , korrupsioni eetj jane ne pikat me kulmore te pas diktatures ne Shqiperi. Ministra , deputete, kryetar bashkish etj etj et te inkriminuar.

  Shteti ka korrupsionin me masiv qe pas 1991 dhe kjo nuk mund te mohohet. te gjithe tenderat jane me nje garues dhe transaperenca dhe konkurrueshmeri eshte ne nivein ZERO. kjo nuk mund te mohohet

  Institucionet e drejtesise jane te paralizuara totalisht, dhe kjo nuk mund te mohohet. shikoni numrin e ceshtjeve ne apel, gjykate te larte etj.

  Shqiperia eshte ne piken me te ulet ne historine e saj te pas 1991 dhe kjo nuk mund te mohohet

  Tani mendoni pak pa emocion, a i plas trapi nje burokrati ne ambasade per te bere nje deklarate te tille???

  Pa dashur tiu nderhyj ne mendimet tuaja virtuoze dhe hyjnore, une modestisht mendoj qe zyrtarit te Amasades as qe i rruhet fare, biles eshte nje mundesi e madhe per at burokrat medioker, te beje nje dore para……….kush po e rru ne Washington per Shqiperine tek e fundit. Keta per leke ta thajne piten 🙂

  Dhe sidomos kur kane dale fakte qe LU dhe VLAHUTIN e kishin deklaraten ose mos-deklaraten me 150 000 euro per njesi.

 5. A mendon ndonjehere njeri cfare eshte me e mira per vendin? Cdo gje eshte ky i tha atij qe ti thote ketij po sa te thote ai…a nuk ka njeri mend ne kete vend? Kam frike se asnje nuk na vjedh as votat asgje…shumica nuk ne te vertete asnje lidhje me parimet dhe vlerat…asnje koncept te te mires se pergjithshme…shumica nuk mendon kur voton pervec ndonje perfitim minimal ne mase dhe kohe…dhe shumica zgjedh qeverine…cdo popull meriton qeverine qe ka

 6. Analiza eshte e drejte por ka disa ane te tjera. E para si ne Ambasaden e Amerikes ne Tirane edhe ne Bruksel jane njerezit e qeverise paralele, me kumbar Soros. Administrata e Trump nuk mbeshtet keta te Ambasades ne Tirane qe jane njerez te Obames sic ishte edhe Lu-ja. Por per momentin ata kane telashe te tjera duke u marre me komunistet e Partise Demokrate ne ShBA. Nga ana jone, te gjithe ne Tirane i kane lidhjet me po kete krah te qeverise paralele ne Washington edhe ne Bruksel. Brukseli nderkohe ka hallin e zgjedhjeve ne Maj, ku Parlamenti i EU te ndyshoje duke sjelle nje shumice konservatore ne vend te liberaleve komuniste mercenerae te Soros qe jane sot. Gjithcka varet se cdo behet ne ShBA dhe Bruksel me komunistet. Sic thote ai personazhi ne nje drame “Shqiperia eshte nje qoshe e humbur e perandorise”.

 7. Ti arber ke zevendesuar stalinin dhe xixen keta mendojne tamam si ty arber qe faji eshte i shba por voa e permendni gjithe diten panvarsisht se ngjan me syrin dhe 55 ju ketu lumturoheni,mbas mesazhit qe ju dergoje luli per te sulmuar ne grup shba PD po ecen ne rrugen e duhur me ndihmen tuaj o arber

 8. OK, bushat.
  Deklarata e BE dhe e rrugës Elbasanit duket si një bombë kunder. Opozites, poooor
  nëse ShBA edhe BE do kuptojne qarte qe qeveri transitive per të siguru zgjedhje demokratike eshte e vetmja udhe.
  Shenim
  Populli shqiptar pyet aleatin e MADH:
  Tirania e forcuar skajmerisht,
  (mision I kryen nga argatet e spekulantit te daleboje SORRes
  – qe e ka bërë ket vend te pajetueshen,
  Fakt: Shqipëria po zbrazet, e juuu
  7 Krajlat e Medhenj
  molloisni per Demokracira e zhgenjimera…. llogje Bajate,
  Arrogante a genocidale kundrejt popullit shqiptar, gjejeni vete…)

  A Eshte synimi YT?.
  NESE JO,
  Cliroja lakun Popullit shqiptar:
  Hiq menjane Tiranine- te hyje ne skene Demokracia.

  Kujtese xanxare:
  Ene shokuenver bente zgjedhje cdo here.
  E cdo here shpallte fitorien e diktatures se proletariatit :
  ‘Populli ben c’do Partia, Partia Ben c’do poplli'(=genocidne Ferme te Kafsheve).
  PPP/ Pervers Pusht Piktori hoxhes shpall:
  Shqipëria qe DUAm!!! .
  Kam kontrate me DELET… t’i qeroj…. SE JANE KAZAN…
  Te nikoqireps. Kufijte (=t’u dhuroj copat e majme te Shqipërise miqve komshillare SE JANE te ndeeeeeerum….)

  DEMOKRATIKISHT.
  Oooooooooooo deeeele,
  Uuuuunë Kam mbrapa Ameriqine (e dini si e bera helaq trumpin dhe sus!, kaq I Forte jam) kam mogherin e putin e…. C’ tu them ju deeeeleve te tredhme….

  Qerohuni ose ju Qeroj.

  U une Botnori nuk kam ardhur per vogelima, skeni PA gjo akoma,
  jau thashe qe diten e pare,
  o Kaaaazan!.

  🤣 Poplli shqiptar thote: Zot me ruj nga Miku se nga armiku ruhem vete!

 9. Po sa qejf e keni konfliktin civil ju te lapsit edhe sikur ta kishit shkullakovic e bushatovic mbiemrat kaq keq nuk do to frynit urrejtjes midis shqiptareve

 10. OK, bushat.
  Deklarata e BE dhe e rrugës Elbasanit duket si një bombë kunder. Opozites, poooor
  nëse ShBA edhe BE do kuptojne qarte qe qeveri transitive per të siguru zgjedhje demokratike eshte e vetmja udhe.
  Shenim
  Populli shqiptar pyet aleatin e MADH:
  Tirania e forcuar skajmerisht,
  (mision I kryen nga argatet e spekulantit te daleboje SORRes
  – qe e ka bërë ket vend te pajetueshen,
  Fakt: Shqipëria po zbrazet, e juuu
  7 Krajlat e Medhenj
  molloisni per Demokracira e zhgenjimera…. llogje Bajate,
  Arrogante a genocidale kundrejt popullit shqiptar, gjejeni vete…)

  A Eshte synimi YT?.
  NESE JO,
  Cliroja lakun Popullit shqiptar:
  Hiq menjane Tiranine- te hyje ne skene Demokracia.

  Kujtese xanxare:
  Ene shokuenver bente zgjedhje cdo here.
  E cdo here shpallte fitorien e diktatures se proletariatit :
  ‘Populli ben c’do Partia, Partia Ben c’do poplli'(=genocidne Ferme te Kafsheve).
  PPP/ Pervers Pusht Piktori hoxhes shpall:
  Shqipëria qe DUAm!!! .
  Kam kontrate me DELET… t’i qeroj…. SE JANE KAZAN…
  Te nikoqireps. Kufijte (=t’u dhuroj copat e majme te Shqipërise miqve komshillare SE JANE te ndeeeeeerum….)

  DEMOKRATIKISHT.
  Oooooooooooo deeeele,
  Uuuuunë Kam mbrapa Ameriqine (e dini si e bera helaq trumpin dhe sus!, kaq I Forte jam) kam mogherin e putin e…. C’ tu them ju deeeeleve te tredhme….

  Qerohuni ose ju Qeroj.

  U une Botnori nuk kam ardhur per vogelima, skeni PA gjo akoma,
  jau thashe qe diten e pare,
  o Kaaaazan!.

  🤣 Poplli shqiptar thote: Zot me ruj nga Miku se nga armiku ruhem vete!

 11. OK, bushat.
  Deklarata e BE dhe e rrugës Elbasanit duket si një bombë kunder. Opozites, poooor
  nëse ShBA edhe BE do hasin ne gozhde lden…. : Do kuptojne per pak
  ditë qe skema: qeveri transitive per të siguru zgjedhje demokratike eshte e vetmja udhe.
  (Gje qe kryen (ne 2 vjet) edhe Vetingun e Parise shqiptare)
  Ekuacioni do ndryshojë.

  Pa dyshim.

  Shenim
  Populli shqiptar pyet aleatin e MADH:
  Tirania e forcuar skajmerisht,
  (mision I kryen nga argatet e spekulantit te daleboje SORRes
  – qe e ka bërë ket vend te pajetueshen,
  Fakt: Shqipëria po zbrazet, e juuu
  7 Krajlat e Medhenj
  molloisni per Demokracira e zhgenjimera…. llogje Bajate,
  Arrogante a genocidale kundrejt popullit shqiptar, gjejeni vete…)

  A Eshte synimi YT?.
  NESE JO,
  Cliroja lakun Popullit shqiptar:
  Hiq menjane Tiranine- te hyje ne skene Demokracia.

  Kujtese xanxare:
  Ene shokuenver bente zgjedhje cdo here.
  E cdo here shpallte fitorien e diktatures se proletariatit :
  ‘Populli ben c’do Partia, Partia Ben c’do poplli'(=genocidne Ferme te Kafsheve).
  PPP/ Pervers Pusht Piktori hoxhes shpall:
  Shqipëria qe DUAm!!! .
  Kam kontrate me DELET… t’i qeroj…. SE JANE KAZAN…
  Te nikoqireps. Kufijte (=t’u dhuroj copat e majme te Shqipërise miqve komshillare SE JANE te ndeeeeeerum….)

  DEMOKRATIKISHT.
  Oooooooooooo deeeele,
  Uuuuunë Kam mbrapa Ameriqine (e dini si e bera helaq trumpin dhe sus!, kaq I Forte jam) kam mogherin e putin e…. C’ tu them ju deeeeleve te tredhme….

  Qerohuni ose ju Qeroj.

  U une Botnori nuk kam ardhur per vogelima, skeni PA gjo akoma,
  jau thashe qe diten e pare,
  o Kaaaazan!.

  🤣 Poplli shqiptar thote: Zot me ruj nga Miku se nga armiku ruhem vete!

 12. OK, bushat.
  Deklarata e BE dhe e rrugës Elbasanit duket si një bombë kunder. Opozites, poooor
  nëse ShBA edhe BE do hasin ne gozhde lden…. : Do kuptojne per pak
  ditë qe skema: qeveri transitive per të siguru zgjedhje demokratike eshte e vetmja udhe.
  (Gje qe kryen (ne 2 vjet) edhe Vetingun e Parise shqiptare)
  Ekuacioni do ndryshojë.

  Pa dyshim.

  Shenim
  Populli shqiptar pyet aleatin e MADH:
  Tirania e forcuar skajmerisht,
  (mision I kryen nga argatet e spekulantit te daleboje SORRes
  – qe e ka bërë ket vend te pajetueshen,
  Fakt: Shqipëria po zbrazet, e juuu
  7 Krajlat e Medhenj
  molloisni per Demokracira e zhgenjimera…. llogje Bajate,
  Arrogante a genocidale kundrejt popullit shqiptar, gjejeni vete…)

  A Eshte synimi YT?.
  NESE JO,
  Cliroja lakun Popullit shqiptar:
  Hiq menjane Tiranine- te hyje ne skene Demokracia.

  Kujtese xanxare:
  Ene shokuenver bente zgjedhje cdo here.
  E cdo here shpallte fitorien e diktatures se proletariatit :
  ‘Populli ben c’do Partia, Partia Ben c’do poplli'(=genocidne Ferme te Kafsheve).
  PPP/ Pervers Pusht Piktori hoxhes shpall:
  Shqipëria qe DUAm!!! .
  Kam kontrate me DELET… t’i qeroj…. SE JANE KAZAN…
  Te nikoqireps. Kufijte (=t’u dhuroj copat e majme te Shqipërise miqve komshillare SE JANE te ndeeeeeerum….)

  DEMOKRATIKISHT.
  Oooooooooooo deeeele,
  Uuuuunë Kam mbrapa Ameriqine (e dini si e bera helaq trumpin dhe sus!, kaq I Forte jam) kam mogherin e putin e…. C’ tu them ju deeeeleve te tredhme….

  Qerohuni ose ju Qeroj.

  U une Botnori nuk kam ardhur per vogelima, skeni PA gjo akoma,
  jau thashe qe diten e pare,
  o Kaaaazan!.

  🤣 Poplli shqiptar thote: Zot me ruj nga Miku se nga armiku ruhem vete!

 13. qija ropt, kerkojn destabilitet te Shqiperise keta miliarder qe duan te rruajn gjene e vjedhur. a e kuptoni o njerez qe gjith kjo po ndodh ngaqe familjes Berisha i eshte refuzuar viza per USA? Berisha e di mir se cdo te thot kjo dhe eshte gati te djeg Shqiperin per te rruajtur gjen e vjedhur e per te mos dhene llogari per krimet e 30 viteve te fundit.

 14. Pirdhni pirdhni o majtista e mjaftista kot e keni ky rregjim eshte rregjimi me hajdut me i pashpirt me llapaqen me anti popull kot mos beni komente qe na bejn te vjellim por shkruani ashtu siq esht turp tju vij ju pederastave te i dilni zot te keqes.

 15. Diskutime idiote si të sharllatanit Spartak Ngjela që flet sikur të jetë shefi i FBI amerikane.
  Jo po tha kjo ambasadë kështu apo tha Mogherini kështu.
  Po çfrarë thonin pothuajse të gjitha kançeleritë perëndimore,( të heqim mënjanë shtetet komuniste), në fillim të luftës së UÇK për çlirimin e Kosovës ?
  E quanin UÇK një organizate “terroriste”.
  Kur dolën nga mediat e organaizatat humanitare në publik të gjitha maskarallëqet , krimet e masakrat e qeverisë së Millosheviçit, atëhere u vunë në lëvizje shtetet e fuqishme të NATO-s e u bombardua Sërbia duke i dhënë ultimatum që të largojë nga Kosova tëgjithë ushtarët e paramilitarët kriminalë serbë.
  Po e njejta situatë është sot në Shqipëri.
  Ndikuar nga problemet e mbrendëshme politike që ka si SHBA e BE, ju drejtohen shqiptarëve dukë bërë të paditurin, na lini rehat ju shqiptarët e mos na hapni probleme se mjaft i kemi tonat.
  Qenka rast i pa precedencë për demokracinë, që opozita të detyrohet të djegë mandatet ???????
  Por a mundë të pranojë BE në gjirin e saj një shtet të qeverisur nga narkotrafikantë që me paratë e drogës është vërtetuar se kanë blerë votat e të ndodhë ky maskarallëk i paprecedentë ?
  Edhe socialisti Maduro i Venezuelës si Rama i Shqipërisë, pretendon se është zgjedhur president me shumicë votash nga “populli”. Nuk e njeh si president as opozita e as shumica e popullit venezuelian ate, për po të njejtat arsye siç dolën 100 mijë shqiptarë kundër Ramës.
  Nuk kan dalë në protesta në Venezuelë më shumë se 100 mijë vetë, ndonëse ka një popullsi 10 herë më shumë se Shqipëria.
  Përse opozita e këtij vendi është përkrahuar nga SHBA e nga BE e bile nuk është njohur si president Maduro ?
  Se Venezuela është shteti me prodhimin më të madh të naftës në Amerikën latine.
  Përse këto dy standarte ndaj diktatorëve ?
  Sepse nga Shqipëria nuk ka interes për naftë.
  Pra po luftohet për demokraci apo naftokraci ?
  Mbajeni thonë “ndërkombëtarët” Ramën se vetë e keni zgjedhur, qoftë edhe me vota të shitura apo qoftë edhe se po ju detyron të merni arratinë nga skamja, krimi e hajdutllëqet.
  E kush është ai opozitar që paska qejf të heq dorë nga paga e deputetit ?
  Edhe po të ishin të gjithë biznesmenë apo të ishin bosë të mafies së trafiqeve të ndyra, llogjika ta thotë se edhe këta do të luftonin me çdo mënytrë ti mbanin mandatet e jo ti linin.
  Ja ka parë hajrin milionave Edi Rama, pa nuk shkulet nga karrigja e kryeministrit, ai dhe ata që ka përzgjedhur për të qeverisur.

 16. Diskutime idiote si të sharllatanit Spartak Ngjela që flet sikur të jetë shefi i FBI amerikane.
  Jo po tha kjo ambasadë kështu apo tha Mogherini kështu.
  Po çfrarë thonin pothuajse të gjitha kançeleritë perëndimore,( të heqim mënjanë shtetet komuniste), në fillim të luftës së UÇK për çlirimin e Kosovës ?
  E quanin UÇK një organizate “terroriste”.
  Kur dolën nga mediat e organaizatat humanitare në publik të gjitha maskarallëqet , krimet e masakrat e qeverisë së Millosheviçit, atëhere u vunë në lëvizje shtetet e fuqishme të NATO-s e u bombardua Sërbia duke i dhënë ultimatum që të largojë nga Kosova të gjithë ushtarët e paramilitarët kriminalë serbë.
  Po e njejta situatë është sot në Shqipëri.
  Ndikuar nga problemet e mbrendëshme politike që ka si SHBA e BE, ju drejtohen shqiptarëve dukë bërë të paditurin, na lini rehat ju shqiptarët e mos na hapni probleme se mjaft i kemi tonat.
  Qenka rast i pa precedencë për demokracinë, që opozita të detyrohet të djegë mandatet ???????
  Por a mundë të pranojë BE në gjirin e saj një shtet të qeverisur nga narkotrafikantë që me paratë e drogës është vërtetuar se kanë blerë votat e të ndodhë ky maskarallëk i paprecedentë ?
  Edhe socialisti Maduro i Venezuelës si Rama i Shqipërisë, pretendon se është zgjedhur president me shumicë votash nga “populli”. Nuk e njeh si president as opozita e as shumica e popullit venezuelian ate, për po të njejtat arsye siç dolën 100 mijë shqiptarë kundër Ramës.
  Nuk kan dalë në protesta në Venezuelë më shumë se 100 mijë vetë, ndonëse ka një popullsi 10 herë më shumë se Shqipëria.
  Përse opozita e këtij vendi është përkrahuar nga SHBA e nga BE e bile nuk është njohur si president Maduro ?
  Se Venezuela është shteti me prodhimin më të madh të naftës në Amerikën latine.
  Përse këto dy standarte ndaj diktatorëve ?
  Sepse nga Shqipëria nuk ka interes për naftë.
  Pra po luftohet për demokraci apo naftokraci ?
  Mbajeni thonë “ndërkombëtarët” Ramën se vetë e keni zgjedhur, qoftë edhe me vota të shitura apo qoftë edhe se po ju detyron të merni arratinë nga skamja, krimi e hajdutllëqet.
  E kush është ai opozitar që paska qejf të heq dorë nga paga e deputetit ?
  Edhe po të ishin të gjithë biznesmenë apo të ishin bosë të mafies së trafiqeve të ndyra, llogjika ta thotë se edhe këta do të luftonin me çdo mënytrë ti mbanin mandatet e jo ti linin.
  Ja ka parë hajrin milionave Edi Rama, pa nuk shkulet nga karrigja e kryeministrit, ai dhe ata që ka përzgjedhur për të qeverisur.

 17. ketu eshte problemi kush do vi,kush do qeverisi . sala, luli , mona, apo likja. nga muti njome do hame mut te thate.gezuar baftjar.

 18. Iken ram & sal e njal….
  Ka Shqipëria gra e burra te ndershem e te zote,
  Problemi eshte momenti I veshtire, po do bëhet, miq, Ska udhe tjetër.
  Natyrisht per interesat qe kokolepsen ketu dhe se Lojes I del tymi e pertej…. Smban me ujë pilafI. a,
  Drejt Qershorit me shpirt nder dhembe,
  LIRIa fitohet, nuk dhurohet.

  Shqiptarët kanë te protestijne
  Pada, poor PA asnjë vandalizem,
  -qendrese, qytetari, mencuri.
  Populli per popullin, xhahilet e partise me hunj, gure, provokime do mberthehen ne qorrnine e Tyre….

 19. Enver hoxha eshte gjalle kete kriminel na e kujtoje sot Lulzim basha kamarieri sigurims ne rinas dhe KQ i PD me votim unanim do djegim mandatet,mbas 28 vjetesh PD qe lindi si parti me vokacion perendimor sot sulmojne shba,ky eshte lulu ja ta gezoni shpellare e skiftera,te gjithe ne kembe per te shpetuar saliun dhe lulu o skllever

 20. nE THELBI E DISKUTIMEVE RENDON ME SHUME CEKTESIA E KONCEPTIT PER TE QENE OPOZITR, E VENDIMIN E OPOZITES PER TE LENE MANDATET, PASI I KA KRYER TERE VEPRAT, SQARIMIN, E BALLAFAQIMIN ME MAXHORANCEN DIKTATORE. e NESE ESHTE TERHEQUR NGA PARLAMENTI I KRIMIT, KA BERE SHUME MIRE. tE MESOHEN, E TE MARRIN SHEMBULL ATA QE E KRITIKOJNE KETE RAST, PASI, ATA QOFTE KUSHDO NGA MIQTE, PA SHIKUAR, DEGJUAR, VROJTUAR SE CKA BERE OPOZITA, E CKA PATUR NE KURRIZ NGA KETA BARBARE DEPUTETE TE MAXHORANCES, E SIDOMOS TE NJI KRYEMINISTRI DELIR, FYES E VAGABOND POLITIK, QE ANJE HERE NUK KA DENJUAR, E TE PRANOI KRITIKAT E PROPOZIMET E OPOZITES, POR E KA PERDHUNUAR ATE, E NE NJE PARLAMENT TE TILLE NUK EGZISTON ME KOMUNIKIMI, E TOLERANCA, POR PERDHUNIMI I SAJ NE MENYRAT ME SKANDALOZE, ANDAJ DUHEN TE QARTESOHEN, E TE NA JAPIN SHPJEGIM, PER KETE DEMOKRACI QE KERKOHET NGA OPOZITA, SE KUSH ESHTE ME NE RRUGE DEMOKRATIKE PER DEMOKRACINE. KTU NUK KA SE ME PELQEN, E S;ME PELQEN, DEMOKRACIA KA LIGJE E KUSH I SHKEL ATO, POPULLI DIN VETE TA RIPAROI E RREGULLOI ATE ME PERSONALITET E ATO QE I KA ZGJEDHUR, POR ME VANDALE, KUQALE, HAJDUTE, BAGABONDE, NARKOMANE, E IMORALE, TE MOS PRESIN DEMOKRACI TE VERTETE.

 21. ky popull trap nuk do njeri tjeter vec enverit e bijve te birose politike. Ky milet injorant qe ben be per koke te enverit qe e varrosi per se gjalli mire ti behet te haje mut me grushta ta kaleroje edi rama me gjithe kopilat e bashtot e ish ppsh. Kush ka dy pare mend te ike nga kjo hale se prape ne monizem ka per tu kthyer, nuk eshte e larget jo.

 22. O xixa do perdoresh ndonjehere trute e tua ti,se te saliut dhe luluse i ndigjojme vet,votim unanim ne demokraci vetem PD ben dhe ju skllevrit i shkoni kuturu mbrapa,qe ta kuptosh o Skllav mandatin duhet ta heqe KQZ jo partia nuk ka nevoje te votohet ne KQ te partise,ne rresht per nje drejt kqz,sjellja e luluse pas KQ eshte enveriste me votim te hapur,kur duhesh me votim te fshehte,kjo quhet demokraci o skllav

 23. KODOSH, kur te theme per dijet e aftesise se komunikimit nuk jane as te njerit, por ti pushti roje i psikopatit qe je qorruar e tredhur nga psikopati vazhdo se lakun qe ta ka vene ne qafe ai e mbake mire, por kujdes se mos te jep ndonje thes me hashash e te dalesh kufirit, se ju ka punesuar e paguar duke jua pare origjinen e mendjen zuzare. Jepini o qelbesira deri sa te shihni ate qe nga keni dale. Skorie,,, kujdes me komentet se je shpelare e thare sa spo dine me se ku tete ngjisin, Kerrme.

 24. Xixa mbas turnit te nates te kulla e saliut ku ti sherben me shishet e shurres behu gati per neser prasin me vete fute thelle ne bythe qe te kesh mundesi te luftosh kundra mullirit me ere qe saliu dhe luli ju ka mbushur trute o rr kari mor buce e stalinit qe vetem leh,kelyshi i saliut qe nuk di tjeter vetem ta mbrosh kete vrases ordiner me pagese nga Serbia,per llogari te rusise,vazhdo tani sulmo dhe imperializmin amerikan si te ka thene kamarier lulu

 25. PO sa ne gadishmeri qe me rri o i pa fytyre, rrugac qen rrugesh i sektit. Ate prasin me qe e njihke mire, nga qe e perdorke shume per vete, e ne veten e pare, ta mbashe, e nga nje here beji hyzmet edhe atij te gjatit tend psikopat se mbase i vijne mende . Por ti , nje gungac, kazimondo i sektit, nuk ke fuqi qe ta mbroc me shume sektin kodoshian, as nga me te voglat zullume qe ka bere, andaj, si zorraxhi, e pusht i lindur ferrave guerrilase, fshihu, e mos na caje me menderin, se e ke treguar se me c;kapacitet e argument na flet, je ne grupin e me te mireve nga padroni,,,IDIOTIZMIT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu