• |
ide | kryesore

Profil/ Jeta e ikonës së modës, Karl Lagerfeld (FOTO)

F1, Kryesore, Paparazzi, Slider

Karl Otto Lagerfeldt lindi në vitin 1933 në Gjermaninë e paraluftës.

Lagerfeld lindi në Hamburg të Gjermanisë dhe ishte biri i biznesmenit Otto Lagerfeld dhe Elizabeth Bahlmann. Babai i tij kishte një kompani që prodhonte dhe importonte qumësht, ndërsa gjyshi i tij Karl Bahlmann ishte politikan vendas për Partinë Qendrore Katolike. Familja e tij i përkiste Kishës Katolike të Vjetër. Kur u takua me të atin, nëna e Lagerfeld ishte një shitëse nga Berlini. Prindërit e tij u martuan në vitin 1930. Lagerfeld ndryshoi mbiemrin e tij të parë nga Lagerfeldt, sepse ai besonte se ajo dukej “më komerciale”. Ai emigroi në Paris si një adoleshent i ri dhe u bë asistent i dizajnit për Pierre Balmain, para se të punonte në Fendi dhe Chloe në vitet 1960. Ai filloi karrierën e tij të gjatë me Chanel në 1983, një dekadë pas vdekjes së Coco Chanel. Një vit më pas, ai nisi etiketën e emrit të tij. Lagerfeld ishte i njohur për pamjen e tij të veçantë në vitet e tij të mëvonshme, veshur rregullisht me kostume të errëta, një bisht të kalit dhe syze dielli të lyer. Lagerfeld tha për pamjen e tij: “Unë jam si një karikaturë e vetes, dhe më pëlqen kjo.”

Yves Saint Laurent dhe Karl u bënë konkurrentë të ashpër dhe madje edhe rivalë në dashuri në një pikë, duke ndjekur simpatitë e figurës së shoqërisë pariziane Jacques de Bascher.

Saint Laurent, i cili vdiq në vitin 2008, u bë nxitës i shoqërisë së lartë dhe udhëheqësi i Lagerfeld. Karl ,së pari gjeti sukses të vërtetë në mesin e viteve 1960 me Chloe, etiketa e modës tani në pronësi të Richemont të Zvicrës dhe në të cilën ai ishte i lidhur deri më 1997. Por ishte Chanel që e shtyu atë në statusin e yllit, pasi ai ndezi markën dhe ngriti profilin e saj me shfaqje madhështore të pistës.

Projektuesi legjendar Karl Lagerfeld, drejtor kreativ i Chanel, vdiq sot në moshën 85 vjeç.
Karl Lagerfeld gëzonte stilin e një perëndie në mesin e njerëzve në botën e modës, ku qëndroi në krye për më shumë se gjysmën e një shekulli dhe deri në vdekjen e tij.

“Moda është rreth ndryshimit – dhe më pëlqen ndryshimi”, tha Lagerfeld për Suzy Menkes të Vogue-it vitin e kaluar. Sa i përket procesit të tij, “Unë e bëj atë ashtu si marr frymë”. Humbja në industri është e paimagjinueshme dhe me siguri do të ndihet në Javën e Modës të Milanos, ku Fendi do të prezantojë koleksionin e etiketës në vjeshtë / dimër 2019 më 21 shkurt dhe gjatë Javës së Modës së Parisit, ku Chanel është planifikuar të tregojë më 5 mars.

©Lapsi.al

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu