• |
ide | kryesore

Mandati i Rudina Hajdarit, mes kujtimit të të atit dhe vettingut të së ëmës

Arkiva, Të fundit

Një nga misteret e mëdha mes deputetëve që duhet të prononcohen për djegjen e mandatit është edhe ai i Rudina Hajdasit e cila aktualisht gjendet në ShBA. Megjithëse ka fofur nga përtej oqeanit ajo nuk është solidarizuar automatikisht me vendimin e forumeve të PD-së, por ka thënë se verdiktin e saj do ta japë nesër pas kthimit në Shqipëri.

Megjithëse drejtuesit demokrat nuk janë treguar korrektë me deputetn e re sidomos që pas konkresit të PD ku nuk iu dha fjala, Rudina sërish gjendet para një dileme:

A duhet të respektojë ajo vendimin e partisë që u themelua nga i ati, për të djegur mandatet e një kuvendi i cili ende drejtohet nga ish ministri i brendëshëm i periudhës kur Azemi krijoi PD, Gramoz Ruçi? Pra a duhet ti nënshtrohet thirrjes së kujtimit të të atit?

Apo mund të bjerë pre e presionit që Rilindja mund ti bëjë, të emës gjyqtare, Fatmirës e cila së shpejti do të përballet me mënyrës shantazhuese se si rilindasit po përdorin vettingun: kush na shërben ne e kalon?

Mes kësaj dileme gjendet fati i mandatit të Rudina Hajdarit. Megjithëse si njeri i lirë, i shkolluar në perëndim, ajo mund të këtë dhe një proces të pavaruar vendimmarrje që mos influencohet sadopak nga trysnia dhe pesha familjare.

Kjo do të duket nesër e mbrapa, kur Rudina të shpallë verdiktin e saj.

©Lapsi.al

 

11 Comments

  1. Kjo eshte tu vujt per atdhe…Jam kurioz me c’fare paresh mbahet..thua me parate e vjedhura nga e jema injorante, vuajtesve shqipetare ne burgje…

  2. pun e madhe po te doj ti bashkohet jozrfines,bregut e imamit e ti lepij bythen baba takut se ketij te fundit i qet leng negjmije prapanica.

  3. O kucke e vogel po mamin e ke pyet si ja ben qe merr 50 deri 150mije euro per nji vendim ne favor apo si di keto ti prish vetem leket bashke me vellezerit.

  4. Per cfare perkedhelet kjo vajze? Per vlerat qe ka (nuk mendoj se po pervec te qenit vajza e Azemit) apo per teka dhe vemendje? PD dhe opozita nuk ka nevoje per te. Koha e sahanlepiresve duhet te marre fund.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu