• |
ide | kryesore

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse: Nuk kemi ndryshuar qëndrim ndaj Kosovës

Planet

Moska nuk e ka ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës, ka thënë zëdhënësja e ministrisë së Jashtme të Rusisë, Marija Zaharova.

“Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar”, i tha Zaharova agjencisë Beta, kur u pyet lidhur me deklaratat e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, se “vënia e kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve është kërkesë zyrtare e Beogradit në dialogun me Prishtinën”.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin pati deklaruar gjatë vizitës në Beograd se Moska pajtohet për arritjen e një marrëveshjeje mes Prishtinës dhe Beogradit në “kuadër të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, shkruan rel.

Për pozicionin e Rusisë në raport me arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë pati folur edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Ai në nëntor të vitit të kaluar, takoi Putinin në Paris dhe përmes një postimi në Facebook tha se Rusia Rusia do të “mbështesë” marrëveshjen Kosovë-Serbi.

3 Comments

  1. RUSIS DO TI KUJTOJA ,DISA GJERA ,NE LILLJE ME QENDRIMIN ANTI SHQIPTARE,1 NE NATYREN E MENDIMIT FJALES DHE VEPRIMIT LE TE BEHEN TE ZGJUAR PER VETEN SUKSESESHEM ,SEPSE TE KEQEN VETES ASKUSH NUK JA DESHIRON DHE TE DREJTEN E VET SEJcILI E KERKON,LE TI HELLIN NJE SY LIGJEVE TE GJITHFUQISHMIT KU VEPERDREJTIT I SHPERBLEN DHE VEPERQIT I NDESHKON ASHPER NE DY BOTET,LE TE SHOHIN SE DUKE DASHUR VETEN DHE DUKE U BERE PADREJTESI TJEREVE cFAR PO I SJELLIN VETES DOBI APO DEM,.LE TA SHOHIN VETEN cILA ESHTE FUQIJA TYRE PARA GJALLESAVE DOBIA APO DEMI [TEKNOLOGJIA LUFTES,DHE GARA NE TE]E PERDERI SA QENDRON DEMI ,TI BEJNE NJE PYETJE VETES SE SA TE FUQISHEM JAN PER TE SFIDUAR KRIJIMIN E ZOTIT LKRIJESAT LIGJET E TIJE ,DHE NESE JO ,JU BEJ ME DIJE SE PADREJTESIA ESHTE RRUG PROBLEMESH PA ZGJILLJE KU cMIMI I SAJE DO TI GODASE VETEM ATO QE I BEJNE SHERBIMIN NE GJITHA ASPEKTET,JU KUJTOJ SE cILAT JAN PASOJAT E PADREJTESISE ,1 SHPERBERJA E GJITHA UNITETEVE NDERMJET GJALLESAVE QE PROLLOJNE DOBI ZGJILLJE TE PERBASHKETA,JU MENDONI SE VETEM JU JENI TE FUQISHEM DHE NUK ESHTE PER JU DOMOSDOSHMERI DHE UNITETI MES GJINIS NJERZORE,POR MOS HARRONI SE ZOTI MESHIREN NE TOKE RRISQET FURRNIZIMIN I DERGON PER SHKAK TE KRIJESAVE TE DOBETA NJEREZVE TE DOBET PER TE PARE MESHIREN TUAJ NDAJ TYRE,KESHTU QE JU DUKE USHQYER ,SHERBYER DHE INSISTUAR NE PADREJTESI,,VETEN PO E URRENI PO E IZOLONI LUFTONI DHE SHKATRRONI,SIPAS LIGJEVE PREFEKTE TE ZOTIT NESE JU DO MESOHENI TA ZEVENDESONI URREJTJEN ME DASHURI LUFTEN ME PAQE DHE PROBLEMET ME ZGJILLJE,ME DREJTESI HAK JU PER VETEN TUAJ FUTENI NE RRUGEN E ZGJILLJEVE PA PROBLEME,,PO TI VLERSONIT DHE TI SHIHNIT GJERAT DREJTE SI I SHOH UN NUK DO TU ZINTE GJUMI DERI SA TE LARGOHESHIT TOTALISHT NGA PADREJTESIT TJEREVE KU KTHENI TE DREJTAT HAKUN DHE KERKONI NDJESE,SEPSE ANTIVLERA PERBALL VLERAVE FUQIN E KA AQ SA E KA VESA PERPARA DIELLIT,,TEK POPULLI SHQIPTARE SHOH SUKSES PROGRES RRITJE GALOPANTE EKONOMIKE NE RANG GLOBAL SHQIPERIN E SHOH SI NJE KOMPANI DOMINUESE NE KONKURENcEN GLOBALE QE BRENDA VITIT DO JAP ZGJILLJE KRIZES EKONOMIKE NDOTJES,GLOBLALE ,NE GJITHA FUSHAT E JETES,SEPSE ZOTI VONOJ POR AS SHQIPTARET SI KA LAN PA RRISK ,BANOREVE TE TOKES DO TU LEHTESOHET JETESA NE MASAN 75 PERQIN ,PERMES PAISJES QE SHUMFISHON FUQIN SIPAS DESHIRES,POR KJO DO VIHET NE TAVOLIN ,VETEM PASI cDO MILIMETER TOK SHQIPTARE TI KTHEHET SHQIPTAREVE NEN ADMINISTRIM KTHIMIN SHQIPTARE NE TROJET E VETA,E KUNDERTA E KESAJE ,cON NE REcIPROcITET EKONOMIK KU KUNDERSHTARET DO FUNDOSEN EKONOMIKISHT MBASI NAFTA GAZI TERMOcENTRALET TRANSPORTET ZEVENDESOHEN ME KETE PAISJE PA SHPENZIM DHE NDOTJE KETO VENDE SDO KEN AKSESE ,KURSE MIQET DHE DASHAMIRET SHQIPTARE DO NGRIHEN NE PJEDESTAL,,POR NJE DITE PERSERI EKONOMIKISHT DO TI MARRIM TROJET TONA ,DUAN APO ZDUAN SIKUR TOKA E QELLI TE SHEMBET E DREJTA DO VIHET NE VENDIN E VET KUSH BEN DEM cDEMTON HERET A VON ME HIR APO PAHIR,KY ESHTE KOMENT I THJESHTE ,QE THJESHTE KUSHDO QE PRETENDON ,TE NEPERKEMBIN KOMBIN SHQIPTARE TA DIN SE AI QE I KA KRIJU NUK I KA KRIJU PA RRISK DHE ZOTI MALLERISHEM ESHTE ME TE VERTETEN DREJTIT VLERAT JO ANTIVLERAT JU FTOJ TE DUANI VETEN JO TE VIHENI KUNDER VETES

  2. e then ,ne shqip ,shqiptaret nuk ja duan te keqen askujt ,nderkohe qe tjeret kan menduar folur dhe vepruar shkatrrimin njerzore duken tek teknologjia qe kan ,dhe natyren e shprehjes ku ekstremi ka kapur majat,,duke ,cuar gjith,gjinin njerzore ne urrejtje hakmarrje perplasje shkatrrim ne menyren me te ulte ,kurse nga goja shqiptarit del qartesia gjalleria zgjillja shpresa,paqa harmonia ne menyren me te bukur mire pranueshme dhe pershtateshme qe e don sejcili per veten e vet e pse jo per te gjith te duam njeritjetrin si veten ,o zot cfar kontrasti sa larg jemi dhe sa afer ndollemi vetem me nje levizje drejtesi hak mirkuptim marrveshje

  3. u mendoj ,se ashtu si per nje vendim individual ne ligjet nderkombetare,ne lillje me pronen askush nuk ka te drejte ti marr apo shes pronen dikujt,pa u bere marrveshje me pronarin e saj si e drejt e tije keshtu jan dhe pasurit kombetare qe nuk ka te drejte ASNJE ULLEHEQES TE HYJE NE PAZARE ME ASKEN PER PRONAT KOMBETARE DHE PA U PYETUR GJITH SHQIPTARET,KURSE PERBALL BOTES U THUHET VULLNETI DHE E DREJTA E NJE POPULLI QE DUHET RESPEKTUAR ,FUQIT E MELLA PARA NJI SHEKULLI PADREJTESISHT cOPTUAN TROJET SHQIPTARE SOT PAS NJE SHEKULLI ,KY AKT KRIMINAL cNJERZOR I MBARTUR ME LUFTRA KOSTO SHKATRRIM NE KURRIZ TE SHQIPTAREVE MERITON QE TE cOHET NE GJYGJE NDERKOMBETARE SI AKT I DENUESHEM ME LIGJET E SOTEME,DHE KY ESHTE SHTEGU I PARE QE SHQIPTAREVE JU JEP PAFAJSIN ,KU KJO PAFAJSI SJELL TE DREJTEN TERRITORIALE,TE GRABITUR ,JO PERMES AGJENTURASH KORRUPSIONIT PAZAREVE TE HYHET PER NJE RIcOPTIM TE RI ,NESE BOTA QYTETRUAR SOT E PRANON NJE VEPRIM TE TILLE RIcOPTIMI JU NJERZIMIT PO I BENI NJE SKANDALIZIM TE RI ME FUTJEN SI SISTEM JETE PADREJTESIN E cILA PAcMANGESHEM DO JU ZHVESH GJITHVE NGA INTERESAT DUKE I PERBYSYR VET ATO ME DOREN TUAJ,MOS GUXONI TE ANASHKALONI TE DREJTAT POPULLIN HISTORIN,SE DO HUMBISNI GJITHA MIRSIT E ZOTIT,JETA NUK U KRIJUA KOT ,AS SIPAS DESHIRES ASKUJT POR ME RREGULL LIGJ QE DUHET TA RESPEKTOJNE TE GJITH NESE DESHIRONI MIRSIT,DOBIT ZGJILLJET GJALLERIN SIGURIN PAQEN SHPRESEN SHPETIMIT KETA JAN LIGJE NORMA RREGULL JETE ,TASHME REcIPROcITETI ESHTE PREZENT KUSH RESPEKTON RESPEKTOHET,KUSH URREN URREHET KUSH GRABIT NDESHKOHET ,VLERAT TE DREJTAT KAN POZIcION NDERI PERKRAHJE KURSE ANTIVLERAT KAN POZIcION PERBUZJE NENcMIMI NDESHKIMI NE GJININ NJERZORE,TASHME ASKUSH NUK E HAN ME SAPUNIN PER DJATH SE E ZBULOJ SHIJA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu