• |
ide | kryesore

KULISAT/ Uashingtoni dhe Berlini të ndarë për protestën e opozitës

Arkiva, Kryesore, Lajme

Prej kohësh në korridoret e politikës shqiptare qarkullon në formën e thashethemnajës hipoteza se përplasja Gjermani- ShBA që po zhvillohet e dukshme në Beograd dhe Prishtinë, po transferohet në një mënyrë të ndryshme edhe në Tiranë. Burime si nga mazhoranca po ashtu edhe opozita, pohojnë se pas CDU-së, me të cilën nuk ka pasur marëdhënie të mira, Edi Ramës ia ka hequr vizën përfundimisht edhe Anxhela Merkel, që pas takimit të tyre të fundit në kancelari, kur kryeministri shqiptar e gënjeu sy për sy për ndarjen e Kosovës.


Shenja të zbehta të këtij ndryshimi marrëdhëniesh janë bërë më të dukshme edhe gjatë protestës së fundit të opozitës. Dy vite më parë, porsa PD u fut në çadër dhe filloi bojkotin, Merkel nxori zëdhënësin e saj, Siebert, për ta dënuar bojkotin dhe daljen nga institucionet.


Sot, Gjermania foli me shumë vonesë dhe po të lexohet me vëmendje, prononcimi i ambasadores Susanne Schütz është shumë më i ndryshëm nga ai i homologes së saj amerikane.

Në deklaratën e ambasadës së ShBA-së, një nga më të fortat që është bërë ndonjëherë që nga koha e miratimit të reformës në drejtësi, ajo që po bën opozita me djegien e mandateve konsiderohej si minim i demokracisë, sabotim i përparimit të vendit dhe i bëhej thirrje hapur deputetëve të PD- LSI të mos i bindeshin liderëve të tyre.

Lexo më tej:

Reagon ambasada e SHBA : Deputetë rrefuzoni thirrjet për të braktisur mandatet

Por, mesazhi i kryediplomates gjermane në Tiranë ka nota krejt të ndryshme. Natyrisht, sipas zakonit, aty dënohet bojkoti dhe dhuna, Por aty vihen re tre element thelbësorë. Së pari për dhunën i tërhiqet vëmendja edhe qeverisë, se dyti përmendet dy herë me emër Ilir Meta si president (pa u zënë në gojë kryeministri), që dihet se kujt kampi i përket dhe, së treti, ndërsa ShBA i bënte thirrje deputetëve për rebelim, Gjermania e quante djegien e mandateve si  “një vendim që çdo deputet e mer në mënyrë individuale”.

Ambasadorja gjermane: Djegia e mandateve çdo deputet merr vendim individualisht

Natyrisht që diferencat në qëndrimet diplomatike mes Uashingtonit dhe Berlinit janë krejt të dukshme, por gjithësesi, ato janë krejt larg nga shpresat e liderve më optimistë të opozitës që besojnë se tashmë Gjermania jo vetëm ia ka hequr vizën Ramës, por ajo është e hapur edhe për rrëzimin e tij.

©Lapsi.al

23 Comments

 1. ahaahha.

  kjo ishte analiza me debile qe kam lexuar.
  Tamam si ato fallxhoret kur shohin filxhanin e kafese.

  Komplet debilllik.

 2. pse genjeni keshtu kaq rende. te gjith kan then te njejten gje. djegia e mandateve nuk eshte zgjidhja. po minoni demokracin per te shpetuar salin. kete kan then te gjith. basha qe akoma ska mesuar himnin e shqiperis eshte pafille dhe nuk e di qe me kete qe po ben PD do kthehet ne OJQ se LSI ka qen gjithmon OJQ me qellim perfitimi.

 3. lereni keto karlliqe. nuk jan te ndar ata. e din shum mire kush eshte Basha, Saliu, Meta e Mona. i kan te gjitha infromacionet. e din qe keta jan gati te dhjesin me nje mut demokracin per te shpetuar salin, dhe gjene e vjedhur.

 4. Opozita nuk ka pse behet merak per nderkombetaret, Shqiperia eshte e shqiptareve dhe e opozites, e nuk kane pse nderhyjne ne situaten politike ne vend… Ne asnje vend aleat me SHBA dhe me Eropen ambasadoret nuk nderhyjne, vetem tek ne bejne shume sepse ne i degjojme shume, e japim shakas atyre t’iu duket veteja mbi palet; gje per te cilen nuk kane asnje autoritet… Kesaj i thone te ndehysh ne punet e nje shteti tjeter! Mendoj se eshte koha ( bile ka kaluar ) tu thuhet ketyre, gjoja supermeneve, qe te mos perzihen, por te shohin punen e tyre asshtu siç bejene koleget e tyre ne shtetet e tjera… ne te kunderten del se jene te korruptuar nga qeveria e hajduteve edhe keta!

  1. ” ne te kunderten del se jene te korruptuar nga qeveria e hajduteve edhe keta!”” ahahh.. cfare llogjike.
   O njeri i zotit , ai nderhyn ne punet e tua te brendshme ne rradhe te pare se ashtu ja do intersi i tij dhe jo se eshte i korruptuar.
   Ne rradhe te dyte , ne vete ju kemi dhene atyre ate status duke u qare dhe u qurravitur ne dyert e tyre per cdo problem tonin. Per cdo pakenaqsi ndaj asaj apo atij subjekti neve na eshte bere zakon ti shkruajme nje leter ambasadave. Ky ves i keq filloi nga Berisha ne 92-93 kur per cdo gje qe ndodhte ne shqiperi ju conte me faks ministrise se jashtme amerikane tonelata me faqe , aq sa ata u detyruan ti dergonin nje mesazh qe nuk ishte e nevojshme qe te dinin cdo detaj qe ju conte ky gomari jone.
   Ne rradhe te trete ata kane marre ate status sepse ne kemi akoma nevoje per rolin e tyre. Deri sa nuk jemi ne gjendje ti zgjidhim vete mosmarveshjet midis njeri tjetrit atehere duhet nje i trete ta beje ketu pune. Politikanet tane nuk e kane akoma ate kulture demokratike e anashkalimit te konfliktit ( deputetet tane jane si gladiatoret) , mbase kjo vjen dhe nga kultura jone agresive ndaj njeri tjetrit.
   Pra o njeriu i zotit mos ja hidh fajin nderkombetareve per problemet e tua.

  2. Si the o zaho.. Shqiperia eshte e shqipetareve dhe e opozites? Me xhevahiret qe thoni dhe te duash te rish serioz eshte e pamundur. Shqiperia qenka e MONES, SALES, LULIT, MEDIUT, DULES. E zaho si thua, te qesh pak se nuk rri dot serioz.

 5. Hahaha
  Amerikani e shau nga motra, kurse gjermani vetem nga nona !
  Kjo eshte shenje e qarte qe gjermania me amerken jane te percara, madje dhe qe gjermani po bie ne dashni me Bashen !!

 6. Z.ABASADORE MUN TE FLAS NE EMER TE SORASIT RUSIS KINES KURRE NE EMER TE SHBA KURR NE EMER TE DEPRTAMENTIT AMERIKAN KURR NE EMER TE PRESIDENTIT TRAMP,BUSH KLINTON BUSHIT TE MADHE DHE RREGANIT AJO MUN TE PERFAJQESOJ NDONJE SHOQAT DHE KURR KETA KY POPULL QE KA QENE NE KETO PROTESTA ESHTE POPULLI ME PRO AMERIKAN NE BOTE POR AMA NE BOTE UNE PERSONALISHT DO JEPJA JETEN PER FAMILJEN BUSH DHE AMERIKEN ………

 7. ” ne te kunderten del se jene te korruptuar nga qeveria e hajduteve edhe keta!”” ahahh.. cfare llogjike.

  O njeri i zotit , ai nderhyn ne punet e tua te brendshme ne rradhe te pare se ashtu ja do intersi i tij dhe jo se eshte i korruptuar.
  Ne rradhe te dyte , ne vete ju kemi dhene atyre ate status duke u qare dhe u qurravitur ne dyert e tyre per cdo problem tonin. Per cdo pakenaqsi ndaj asaj apo atij subjekti neve na eshte bere zakon ti shkruajme nje leter ambasadave. Ky ves i keq filloi nga Berisha ne 92-93 kur per cdo gje qe ndodhte ne shqiperi ju conte me faks ministrise se jashtme amerikane tonelata me faqe , aq sa ata u detyruan ti dergonin nje mesazh qe nuk ishte e nevojshme qe te dinin cdo detaj qe ju conte ky gomari jone.
  Ne rradhe te trete ata kane marre ate status sepse ne kemi akoma nevoje per rolin e tyre. Deri sa nuk jemi ne gjendje ti zgjidhim vete mosmarveshjet midis njeri tjetrit atehere duhet nje i trete ta beje ketu pune. Politikanet tane nuk e kane akoma ate kulture demokratike e anashkalimit te konfliktit ( deputetet tane jane si gladiatoret) , mbase kjo vjen dhe nga kultura jone agresive ndaj njeri tjetrit.

  Pra o njeriu i zotit mos ja hidh fajin nderkombetareve per problemet e tua.

 8. Edi Ramës ia ka hequr vizën përfundimisht edhe Anxhela Merkel, që pas takimit të tyre të fundit në
  kancelari, kur kryeministri shqiptar e gënjeu sy për sy për ndarjen e Kosovës???
  Kjo ishte genjeshtra e dyte e Rames,qe e mbushi kupen.
  Genjeshter,genjeshter u pergjgjet Edvin Rama akuzave te gjermaneve per sulmin ndaj politikanit
  Gunther Krichbaum!Gjermanet flasin pak dhe bejn shume pune. Nga te dhenat tona,i than gjermanet,
  shpifjet kan dale nga portali Lexo.al,qe eshte nen ndikimin e Endri Fuges,Pamflet.al nen ndikimin e ish
  Ministrit te Brendeshem Saimir Tahirit,Tiranapost.al nen ndikimin e kryebashkiakut Erion Veliaj.
  Genjeshtra,genjeshtra pergjgjej Edvini,derisa gjermanet u larguan dhe nuk pranuan as ftesen per darke
  me mashtruesin e paftyre qe e lan si mut.Pasojat e kesaj politike te papergjegjshme i paguan shqiptaret,
  jo banda e “rilindjes”.Kjo “kulture”e denigrimit te vertetes,e keqinformimit,e mashtrimit,fatkeqsisht
  vazhdon akoma nga”rilindja”,qe mesa duket e ka kthyer ne doktrine te ideologjise se saj ne arritjen e
  qellimeve politike.

 9. Opozita nuk ka pse behet merak per nderkombetaret, Shqiperia eshte e shqiptareve dhe e opozites, e nuk kane pse nderhyjne ne situaten politike ne vend… Ne asnje vend aleat me SHBA dhe me Eropen ambasadoret nuk nderhyjne, vetem tek ne bejne shume sepse ne i degjojme shume, e japim shakas atyre t’iu duket veteja mbi palet; gje per te cilen nuk kane asnje autoritet… Kesaj i thone te ndehysh ne punet e nje shteti tjeter! Mendoj se eshte koha ( bile ka kaluar ) tu thuhet ketyre, gjoja supermeneve, qe te mos perzihen, por te shohin punen e tyre asshtu siç bejene koleget e tyre ne shtetet e tjera… ne te kunderten del se jene te korruptuar nga qeveria e hajduteve edhe keta! Nuk E KAM THENE ME PARE O LEGENE TE LLAPSIT? POR PUBLIKONI KOMNETET O LOSHA

  1. O zaho.. po kete koment e ke shkruar me lart o zaho.. apo ke komentuar aq shume sa nuk mban mend se ku dhe kur ke komentuar ?/? ahaha .

 10. Ju lutem mos u boni budalla , se trumpi jua shqyn sumen .Natyrisht qi midis amerikonve ( tuj fillu ka obama+trump)ka kundershti kundrejt projektit ruso gjermon nord stream 2 qi e bon krejt europen t varet nga gazi rus.Kshu qi ,ata qi jan t squt ene politikan pozicionohen me shba kunder gazit rus dhe varsis nga ariu ruso sllav .Qikjo osht pulitika or taj anal ist ,xhenerik pompist.

 11. Te behet krahasimi i maredhenieve te shtetit tone ne vitet 1993, me vitet e soteme ne maredheniet me tyre, eshte skandaloze, sepse ishin ato qe kete vend e futen ne NATO, ishin ato qe hoqen vizat, per levizje te lire, sepse ishin ato qe sido qe zhvillimi ish i ngathet ekonomik, rritja e pagave e pensioneve behesh ne cdo vit. Por kur demokracine e vodhen keta sorriste rilindas, me mire se kush do e sheh populli se ci kane bere ne ekonomi , e taksa qe po e asfiksojne fara me padhemshurine me te madhe si katile, e jo si qytetare te ketij vendi, Mashtrime, vjedhjet, banditet, narkomanet, oligarket, keta jane perfaqesues te ketij pushteti, e populli ne vrimen e fundit te kavalli, > Dhe perse nuk na u dashka qe populli te mos rrezoi kete pushtet mizerabel, por te ju degjoi ju propagandiste te rrymave guerrilase te te isheve? Andaj, nese bota, e ata qe i perfaqesojne, kane sy e veshe, shtrohen me popullin, e te degjojne ate, se per sihire, a keshilla per gjume i kemi henger, e na i kane futur si kane dashte ato, e andaj jemi keshtu.

 12. Fan Noli si njeriu dhe shqiptari më i mënçur pas pavarsisë jo më kot I ka demaskuar pseudomiqtë ndërkombëtar dhe jo më kot iku e braktisi këtë vend sepse ne populli shqpitar nuk njohim dhe nuk dimë se deri ku e kanë vëndin ndërkombëtar dhe një Zot e di pse i kemi mbivlerësuar kaq shumë kur historia ka treguar që nga pavarsia dhe deri më sot nuk na kanë prodhuar asgjë të mirë Por vetëm na kanë përçarë dhe kanë përmbushur qëllimet e tyre!
  Akoma nuk e kuptoj dhe nuk e besoj dot se populli im rri peng i deklaratave apo veprimeve të ndërkombëtarëve kur ke kohë e kanë treguar se na kanë shitur dhe coptuar sa herë ju ka dashur qejfi dhe ne sikur na pëlqen kjo gjë fatkeqësisht!
  Ne pra populli im për ndërkombëtarët jemi kavje dhe ambient laboratori që sa herë duan ata bëjnë eksperimente me ne!
  Nuk jam as me Ramën as me Lulin e as me Monikën dhe nuk më intereson askush prej tyre Por thjesht më vjen Fan Noli dhe Faik Konica shumë të gjallë sot dhe giithmonë madje!
  Zoti im shpëtoji mendjet e bashkëkombasve të mi para se të marrim fund së ekzistuari si kombshtet!
  Gjithë të mirat të gjithëvë!

 13. O xixa ,ti mer daku je veq nje cop militanti i pjerdh , kshu qi mo mir merru me militantat e ngjashem me ty na krahu tjeter. SHBA nuk ju dhjet ju militantave ,por respekton vetem shqiptaret qe nuk varen nga asnji forc politike.

 14. Mire ,mire ketu ne kete faqe -te pa emrit e -Ridhjerjes-e paskan fituar -karen[G]paskan komentuar me shume dhe me mendime fillozofike qe vetem ata dine ti shkruajne.Po fluturojne me nga ata te Lushnjes ne bythet.Mua po me zjen koka nga t’ja mbaj tani qe -Lulushi-i dogji mandatet,Ju komentuesit e mi te ridhjerjes futeni koken ne halete e Lali Erit dhe mos beni ze deri sa te shohim si do ece puna.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu