• |
ide | kryesore

Trump zgjedh sekretar për Europën një emër të njohur për shqiptarët

Lajme, Të fundit

Pak ditë më parë dha dorëheqjen në mënyrë të papritur nga detyra sekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Europiane, Wess Mitchell. Dorëheqja e tij bëri që shumë njerëz të vinin në dyshim angazhimin e SHBA-vë në Europë.

Por kreu i Shtëpisë së Bardhë nuk e ka vonuar emrin e pasuesit. Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se në vend të Mitchell do të vijë ish-ambasadori i SHBA-ve në Shkup, në vitet 2008-2011, Philip Reeker. Ai njihet si një diplomat i aftë dhe që njeh shumë qartë situatën në Europë dhe veçanërisht në Ballkan.

Reeker konsiderohet një diplomat këmbëngulës dhe njeh shumë mirë problematikat që ka rajoni i Ballkanit. Pas largimit nga Maqedonia në vitin 2011, Reeker punoi për 2 vjet në pozicioe të larta në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike në DASH.

Nga viti 2011 deri në vitin 2017, Reeker punoi si konsull i përgjithshëm i SHBA-ve në Milano. Nga viti 2018 deri tani ka punuar në komandën ushtarake amerikane për Evropë në Shtutgard të Gjermanisë. ©LAPSI.al

4 Comments

  1. I njihka mire shqiptaret ( e Maqedonise) si islamiste te thekur e te etur per pak kalif. Jo per gje por dhe ne te shqiperise duam nje kalifa, por enrin e ka Mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu