• |
ide | kryesore

Kryesuesi i delegacionit të PE: Zgjedhjet janë legjitime dhe parlamenti është i tillë

Lajme, Të fundit

Kryesuesi i delagacionit të PE, Tunne Kelam, i cilësoi raste të izoluara përgjimet e publikuara në media për blerje të votës. I pyetur mbi përgjimet e transmetuara edhe nga Zëri i Amerikës, Kelam tha se zgjedhjet konsiderohen legjitime dhe si rezultat dhe parlamenti është legjitim.

“Në fakt kolegu im Preda dhe kolegë të tjerë që kanë qenë vëzhgues, thanë se zgjedhjet konsiderohen legjitime dhe si rezultat dhe parlamenti është legjitim. Nuk mendoj se raste të izoluara të blerjes së votave kanë ndikim në panoramën e madhe. Megjithatë siç janë gjërat tani mendoj se duhet të vazhdojmë me këtë parlament”.


Raportuesi për Shqipërinë Knut Fleckenstein, theksoi se kjo është çështje për gjykatat dhe jo për parlamentin.

“Kjo është një çështje për gjykatat, jo për parlamentin”, tha ai.

 I pyetur mbi kërkesën e opozitës për zgjedhje të parakohshme, me një qeveri tranzitore që do të garantojë një proces të lirë e demokratik, Kelam tha se një gjë e tillë do të dëmtonte procesin e  hapjes së negociatave.

“Parlamenti është zgjedhur në mënyrë të ligjshme. Keni një qeveri legjitime, kështu që mendoj që përqendrimi e ideja e pasjes së një qeverie të përkohshme ose kalimtare do të dëmtonte përqendrimin që kishte për hapjen e negociatave.” -u  shpreh kryesuesi i delegacionit të PE në Tiranë.

18 Comments

 1. keta qe vijne nga PE ose jane qorra ose bejne rolin e budallait…ketu kane nje Borchard qe ka gati 12 vjet qe njeh mire qylin dhe leket e Tiranes dhe nje Soreca qe me vjen per te qeshur kur tha qe paska punuar me Falcone dhe Borselinon…..as kepucet su ka pastruar ky debil atyre…Mos flas per zevendsin e ketij te fundit….Sa per Knut,ne Gjermani ka nje fytyre dhe standart tjter dhe kur vjen ketu te ben dhe lektorin…Go to hell, MOTHER F….

 2. Kur presim nga te huajt te na rregullojne vendin mire te na i bejne. Keta qe mbrojne pushtetet kriminale Jane me kriminele se ato. Mjere ne..

 3. U kane ngecur mbreme ndonje nga ato laviret qe mban edvini ne kryeministri per kesisoj punesh e pjerdhesat e lene nga qejfi u shprehen se zgjedhjet dhe qeveria eshte ashtu e keshtu !!!Pjerdhesa ?Ne,nuk jemi afrike,as cfare na beni ju ne!Kavie.Jo plehra,jo.Votat jane blere,droga,krimi e vjedhja jane kudo,sheshit e ju vup syte mbyllur.Nuk keni pare asgje akoma,te korruptuar,ne po trajtohemi si Siriane,si Kurde,si ……,keshtu ?!Kjo eshte qeveri legjitime,ne fakt ju duhet t’ju pengojme te ikni e mbase do ta kuptoni me mire legjimitetin e saj!!?Edhe orgjite e mbremshme te qeverise se krimit do iu ofrohen me shume….!Europa kurve,ka qene perhere….,e si mund te ishte ndryshe ?!Tani mund te drekoni me Gjushin,me Noken e Lezhes,me Roshin e Kavajes,me Qazimin e Elbasanit !Mos harroni te merrni me vete,grate,gocat e ç’te keni femer se ua punojne me kujdes !!!Tek e tek por edhe ne grup!

 4. Ore janë vjedhur pak zgjedhjet por kjo pak nuk quhet vjedhje
  Kësaj i bie të jetë pak si kurbë por jo taman edhe pse rri tek semafori

 5. Qe jeni te paguar e te korruptuar kete e dime. Nuk ju mjaftojne leket qe ju jeo vampiri Sorros por vine e merrni zarfet. I keni ngrohur me uje te ngrohte mbreme besoj. Historikisht europa e ka pare Shqiperine me syrin e njerkes. ISHALLAH NE Maj ne zgjedhjet e reja keijohet balanca per Shqiperine e vertete e jo me politikane e qeveritare kurva hajdute reugace Ee bythe q…

 6. Interesant! Te gjithe keta qe vijne nga Amerika, Europa dhe gjithe bota jane budallenje, ndersa Saliu, Lulzimja , Monika dhe ju qe per tju bere nder te mos ju quajme zagare por injorante jeni te mencem!!!!!
  Picke te mizes!!!!!

 7. Ne picke te asaj qe te ka bere o mor i kuq. Po ti nuk shikon e nuk gjykon:
  Pse Saimir Tahiri eshte sot ne dyerte e prokueorise.
  Pse shefat e policise jane ne arrati e perfaqesohen nga avokatet.
  Pse per taksen e rruges kombit e ndertuar me xhelat e shqipetareve patatja vajti me 1200 leke dnth dyfish.
  Pse domatja speci e kastraveci qe te hyfshin ne bythe o morr i kuq utrefishuan. Pse shendetesia ketu na doli e fundit ne Europe.
  Pse cmimet e ilaceve jane me te shtrenjta se neSh B A e B E.
  Pse pensionet nuk mjaftojne as sa per te mare ajer.
  Le xojemire kete mesazh o morr i kuq qe me vulen e vjedhjes votave po shkaterrohet ky vend kaq i bukur por me copa k… te kuq.

 8. Sa per legjitimitetin e parlamentit, sa here do ju duhet shokut hebre te Sorosit Knut (Cunt) Fleckenstein me shoket e tija qe te plasin skandale me fakte per vjedhjen e votave (dhe te koncesioneve) qe tu mbushet mendja qe nuk jane raste te “izoluara” por te mbare perhapura ne 2017.
  Por nqs pranonojn kete Shqiperi me keta parlamentare, mos te ankohen per tonelatat e drogerave ‘made in Albania’ qe po ju drogojne rinine neper shtetet e tyre dhe shkaktojne deme sociale me mase. Por si tjeter do ti financoje zgjedhjet e ardhshme Rama…

 9. Le ta kuptojne edhe hipokritet si Andi Shkullaku ,Bushati,Lubonja,Bejta njeriun qe me teper e urej Artur Zheji e ca te tjere qe brockullisin neper studio se gjoja zgjedhjet ja manipuluar dhe Edi Rama duhet ikur edhe pse keta e dijne qe ai i ka fituar zgjedhjet.

 10. xhaxhi kMut flakeshurre, hajde pak ne tirane se kta do me rrahin!!!

  mire te keqen xhaxhi, noi bordeaux te 73shit te ndodhet??

  jo, po e blejme, ça eshte €6000/shishja per ty xhaxhi kMut, veç hajde se porosita i arke plot…

 11. Ju morrat kopilat kodoshet skifteret shpellaret e saliut qe shani perendimin,kur ju po ngordhshit per buke ne 90 ju lepieshit per te mare vaj makarona oriz buke miell qe ju vinte nga perendimi u gezoheshit solidaritetit perendimor,ju morra kur saliu I ka punet keq ju shani perendimin,as vete enveri nuk e shante si ju perendimin

  1. ça ke kuqo, jam dakord qe sala e ka fajin se duheshit pushkatu shume nga ju, por ju fali se ju kishte xhan, kshu qe ne fakt i bie qe ti dhe sera jote duhet ti puthni kembet…ai lejoi dhe sorros foundation ne shqiperi, me ato $$$ u formun elitat e ndyra dhe mediat e ndyra qe i marrin frymen pakices antikomuniste shqiptare qe mezi mbijetoi qe nga 1941 e ktej, me 100000 sakrifica…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu