• |
ide | kryesore

Lubonja: Vendi pranë autokracisë, ndërkombëtarët flasin sipas interesave korruptive

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja, duke folur në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka komentuar deklaratat e 7 eurodeputetëve që vizituan vendin tonë 2 ditët e fundit. Sipas analistit, Shqipëria nuk ka bërë hapa para, dhe vendi ndodhet pranë autokracisë. Ai u shpreh kritik me ndërkombëtarët që veprojnë sipas interesave të tyre.

“Ky është një moment i rëndësishëm në jetën e vendit. Jemi në një udhëkryq, ose do ti hapim rrugën një regjimi autokrat dhe opozita do dalë jashtë loje, ose opozita mund të kthejë shpresën për të ndërtuar një qeverisje që i shërben njerëzve. Bashkë me këtë moment, do të ishte dëshira ime, që shqiptarët të emancipohen edhe ndaj ndërkombëtarokracisë. Politikanët shqiptarë, kanë gjetur gjithmonë legjitimitetin tek të huajt, fillimisht Bashkimi Sovjetik, Kina, pastaj SHBA. Edhe opozita duhet të kuptojë se ka përpara një mision historik. A është në nivel opozita, nuk e di, por kjo është e para gjë që them si njeri që di diçka nga historia e Shqipërisë dhe kam ndjekur këtë kalvarin e ndërkombëtarëve” – theksoi Lubonja.


“Konflikti që duhet të kemi me ndërkombëtarët që erdhën është ky: “Ata thonë jeni afër duke u integruar, por mos bëni këtë se prishen negociatat”. Unë mendoj se nuk kemi bërë fare hapa para, por po shkojmë drejt një autokracie, në formën më abuzive që kemi parë. Po qe se këta do ishin objektivë dhe nuk do kishin interesa të tjera, që nga interesat korruptive deri tek ato gjeopolitike, ata duhet të thoshin se kjo është një situatë që nuk duhet pranuar”, – deklaroi Lubonja.

15 Comments

 1. ju han palla nderlombtareve qe njerz si i pa emer,spiropali,sokol balla,muq nano,nazakot etj han mut te sheqerosur sepse rama rama aryre qe u bleu voten ju jep vetem mut .

 2. qafsh te tome ore debil..
  si i hidhni keto fjalet keshtu pa pergjegjsi fare,… ‘ sipas interesave korruptivee”….tamam si lopa bajgen ??? Meqe e hape halen.. na thuaj nje rast te vetem qe ka ndodhur me nje nga keta komisjoneret europiane. .

  Ka disa vite qe ketu tek ne leshohen akuza pa teklif fare, pa pasur asnje prove te vetme.. Imagjinoni sikur keta komisjoneret te mbanin krahun e Bashes.. si do fliste ky i rrjedhuri sot .

   1. me trego pra nje ti qe i shikokerke keto rastet korruptive te ketyre parlamentarve eruopian.

    Mos bej gam gam.. por me trego nje rast.. Debil

 3. Ore,,, me kuptimin e fjales e meriton edhe ate emer te linkut qe i ke vene vehtes. Po a ke fytyre, e moral ti zgjyre e rilindjes ti kundervihesh Z Lubonja, e pse? Sepse ai jep mendimin e tije e te sakte biles per keta turiste europiane qe na vjne e shkojne, e nuk kane lidhje fare me situaten, e gjendjen e ketij populli e manovrave te ketij pushteti banal qe ka transformuar demokracine, dhe ekonomine ne fund te diskriminimit. Nuk ka nevoje Basha qe keta te thone fjale te mire, por ti thone gjerat reale sic po i jeton populli sic po i ka ne kurriz populli, e ashtu sic do i shporre populli. Ata vizitore te europes jane qe nuk jane ndier asnjehere kur droga mbyti ato, kur emigrantet shqiptare ishin nga te paret qe emigronin, kur bumi i vjedhjes se shtetareve, e mafizeve ka kapur majat me te larta, dh ku na ishin keta europiane qe flene ne parlamente, e nuk jetojne me pojt. Atehere, perse proteston populli, se drejtohen mire nga ky pushteti i mafies se deshiruar nga keta vizitore, apo se gjoja i thirrkerka opozita. Jo. Jo, populli thirri opoziten, dh si ne cdo shtet ku shkelen te drejtat elementare te demokracise, e ekonomise se nji populli, ai atehere nuk do tia dije me per lusta, e maskime, si sot qe ka shperthyer deri sa keta barbare rilindas te shporren nga ky pushtet qe e kane vjedhur, e qe duan ta rrjepin akoma, andaj koha e tyre ka mbaruar, e ska fuqi ne bote qe ti mbaje, e ti perkrahe me keta pushtues mizore.

 4. “Po qe se këta do ishin objektivë dhe nuk do kishin interesa të tjera, që nga interesat korruptive deri tek ato gjeopolitike, ata duhet të thoshin se kjo është një situatë që nuk duhet pranuar”

  Departamenti shtetit dhe perfaqesia e US ne Tirane thone qe lenia parlamentit dhe lufta me heshta eshte gabim. Te njejten gje thone te gjitha perfaqesite e vendeve te europes perendimore dhe BE.
  Lubonja thote qe nese keta nuk do ishin te korruptuar ose te kishin interesa gjeopolitike, atehere keta do flisnin ndryshe.

  Skam ndonji koment. Gjthsekush e gjykon vete.

 5. Nuk me interrson fare , ca thone keta eruodeputete, qe vetem dieta per 2 ditet ne Tirane, jane sa 5 fish rroga mesatare ne Shqiperi. Njerezit jane pa buke, nuk ngopen dot as me llafet e Rames, as me te Eurodeputetve. Opozita ka marr nje vendim, qe ka te beje me perballjen me pushtetin ne rruge. Ka lene pak nga pushteti duke dorezuwr mandatet.
  Tani te shohim cdo beje Rama!!
  Mendoj qe u provua, dhe rezultoi kryeministri me i deshtuar ne keto 30 vjet pluralizem. Nje shtet inekzistent, qe i sherben te pasurit, dhe qe as do tia di per te varferin. Nje njeri , qe nuk i del njehere situatave per zot. Iken, arratisrt ja mbath.
  Gjasme nuk do te provokoj. Jooo. Ka frike.
  Nuk eshte provokim qe kryem te jete ne zyren e vet, apo te shkoj ne parlament. Punen ben. Por ky eshte bythec kryem qe duhet te largohet.

  1. Ore si nuk doli një në opozitë të përdor atë pak tru.. Po si ore te mjere akuzoni një botë të tërë për korrupsion e slate Merkel e trump e sorros e mogherini pa akuzuar e pa u përmendur dietat.. Po si ore te mjere nuk përmendet njeher gjithë aferat korruptive, shtëpitë vilat rrogat shkollat e fëmijëve të liderëve tuaj qe ka një jetë në pushtet.. Po si nuk late brek pa u përmendur ndërkombëtarëve atje ku ju te mjer do shkoni te trokisni vet prap kur të jeni në pushtet e harruat brekët e grisura të servileve të këtij rudimenti të kalbur politik.. Po keni salen, moniken liken bashen që ju udhëheqin, me një mij akuza e mëkate, dhe keni kurajo è akuzoni nderkombetaret🤧🤧.. Po si shkoni pas ideve të një plaku që realisht si ve as vaj se I bie të akuzoj tim atë se Ska faj është rrit në epok tjetër, në kulturë represive komuniste, e do s’do një i moshuar nuk ndryshon dot në këto mosh e njeh vetëm mënyrat më të cilat është rritur.. U ka verbuar urrejtja për rilindjen, skeni faj se një mij mëkate kanë, po kjo urrejtje po u verbon intelektin e po ua ndrysh e po ikni si qorra pas primitivitetit.. E në fund kur të zgjoheni e të shikoni veten në humner gjithmonë do akuzoni të tjerët pse su kuptuan, as njeher analizë vetes mo keni gabuar zgjedhje gjatë këtij rrugëtimi.. Nuk ka më pushk në vitin 2020 o mjeran, ka ide, ka zgjuarsi ka inteligjenc e kush mbizotëron fiton, e nëse të marrët që ju udhëheqin ecin në drejtim të gabuar e sgjejne një gabim të vetja mos u u paralizon e ecni sonambul pas tyre.. Lëreni Bushatin Lubonjë e të rrjedhur të tjerë që kanë ide revolucionare që skane asnjë objektiv që skuptoj asnjëherë realitetin e sdin në I pyet ku duan të shkojnë.. Si mund zihesh me Evropën kur do ti qe te bëhesh pjesë e saj.. Qofshin ata me një mij difekte e burokracia.. Po troket ti te ta.. E një moment që je brenda e ke dhe me të leht të luftosh brenda sistemit.. Po ekstremet nuk dëgjon nuk mendoj, isolohen vetëm të filozofia e tyre e lufton me mullinjtë e erës.. E me vjen keq se e late këtë popull pa alternativ, e late pre e atij që aq urreni, vetëm për 2 3 emra të korruptuarish, gjakpirsish pushteti që su ha meraku fare për interesat tuaja.. Nuk ha me pushka o te mjer.. Ha mendja.. Po keni shfrytezoheni

 6. O…… I! Meqë do raste korrupsioni! Shiko bashkine e Tiranës! Provo të marrësh një leje të vogël psh shtesë kati ose punime të brendshme. Do harxhosh nja 4-5dite e nuk i dihet a të aprovohet. Shiko pastaj nëpër Tiranë si mbijnë pallatet shumë kateshe si kërpudhat pas shiut! Shiko nëse mundesh si detyrohen bizneset të mbyllen nga veprimet arbitrare të bashkisë (100 lek një orë parkimi, korsi për biçikletat para biznesit, taksa pa numër etj) pastaj shiko lejet që jepen për persona anonim. (ke ndonjë info ç’u bo me atë 26-vjeçarin që fitoi tenderin me çezin dhe tenderin për ndërtimin e unazës???)! Pastaj shiko vetëm FIKSIN dhe STOPIN ku ke çdo ditë raste korrupsioni nga mjekësia, arsimi, policia e drejtësia! Ti U bindke vetëm po të shikosh Ramën ose Veliajn direkt me zë e figurë në afera korruptive! Kjo nuk ndodh jo se ata nuk janë të korruptuar por sepse nuk janë budallenj

  1. me duket se nuk e ke lexuar mire komentin tim.. Lexoje dhe njehere.. Ky lubonja po flet per ‘korrupsjonin e ketyre deputeteve te parlamentit europiane’ dhe jo korrupsjonin tone.

   Eshte shume kollaj te etiketosh nje si te korruptuar… por eshte shume e veshtire te ma tregosh ate me fakte , dokumenta..

   1. E lexova dhe e di ç’po të them:ka afera korruptive dhe sigurisht janë të përfshirë dhe ndërkombëtarët! Pse qëndrimi i tyre bëhet palë me pushtetin,??? Atyre i duket çudi qëndrimi ekstrem i opozitës (mua më duket qëndrim i drejtë) braktisja e parlamentit por këto të huaj që vijnë e shohin Shqipërine vetëm nga zyrat e pushtetarëve, vetëm në dreka e darka, vetëm në rrugët e bllokut dhe nuk e dinë vërtet që ka shumë familje që VUAJNË PËR BUKËN E GOJËS në kuptimin e parë të shprehjes! Nëse vërtet do të donin ta ndihmonin Shqipërine nuk ka nevojë të bëhen palë me pushtetin! Ky është korrupsioni për të cilin flet z. Lubonja! Nëse nuk do të ndikoheshin evropianët nga pushtet-paraja qëndrimi i tyre do të ishte më i drejtë të paktën ndaj ekonomisë shqiptare!

    1. e shoh ku calon llogjika jote ne kete histori… ”’Pse qëndrimi i tyre bëhet palë me pushtetin,??? ”’

     Nese une jam kunder dikujt nuk do te thote se jam pro armikut te tij… Ky eshte paradoksi dhe paranoja jone ( e shqiptareve ) shekullore.. ”Nese nuk je me mua detyrimisht je me kundershatarin tim”.

     ”’shohin Shqipërine vetëm nga zyrat e pushtetarëve, vetëm në dreka e darka, vetëm në rrugët e bllokut ” . Konstatim i gabuar , besome , se ata e njohin shqiperin shume me mire se do ta njihte nje shqiptar ‘normal’ .

     ” Nëse nuk do të ndikoheshin evropianët nga pushtet-paraja qëndrimi i tyre do të ishte më i drejtë të paktën ndaj ekonomisë shqiptare””,, Shprehja jote ‘do te ishte me i drejte’ eshte shume relative, Me i drejte ne syte e kujt ? Per ke ? Pershembull per mua personalisht por dhe per shume shqiptare te tjere ( qe une mendoj se jane shumica) ky qendrim eshte shume i drejte, sepse qellimi i ardhjes se tyre nuk ishte te shikonin ‘FAMILJET QE VUANIN PER BUKEN E GOJES’.. por te shohin dhe te nxirrnin konkluzjonet e tyre per krizen tone..

     Ne komentin tend shoh qe ngaterrohesh shume ngadale ne faktet e jetes reale ( shume te veshtire) qe ti parashtron ( me te drejte) , dhe propagandes.

     Thjesht mendoj se nuk je relaist , por ke nje mllef ose pakenaqesi qe po e parashtron por me argumente te gabuara.

     1. Të garantoj që nuk kam asnjë mllef dhe besoj se jam më realist se sa ty. Gjithmonë kemi pas sytë tek të huajt sepse kemi qenë të shtypur nga vendasit. Por i zoti e nxjerr gomarin nga balta themi ne. Nëse do ti merrnim të mirëqena deklaratat e të huajve kujto pak deklaratat e ambasadorit amerikan pas 21 janarit për Berishën dhe Bashen. Nëse populli do te shkonte sipas deklaratave kjo dyshe do ish akoma në pushtet. Nuk e di ku jeton por a e shikon qe ekonomia është në pikën e saj më të dobët?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu