• |
ide | kryesore

Pas shkarkimit të Sevdarit, Arta Marku bën thirrje për aplikime në KLP

Lajme, Të fundit

Pas shkarkimit të Prokurores dhe anëtares se KLP Antoneta Sevdari nga Kolegji i Posaçëm Apelimit, Prokurorja Arta Marku i ka bërë thirrje prokurorëve të aplikojnë për anëtar në KLP.


Në vendimin e firmosur nga Arta Marku, anëtari i ri i KLP do të plotësojë vendin e mbetur vakant pas shkarkimit të Sevdarit.


Arta Marku i ka bërë thirrje të gjithë prokurorëve që të dorëzojnë aplikimet për këtë vend vakant brenda 15 ditëve, ndërsa aktualisht KLP është me 10 anëtarë.

 Prokurorja Sevdari kaloi pa probleme në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, por Komisioneri Publik deklaroi se vendimi i Shkallës së Parë është marrë pa u bërë fillimisht një hetim i thelluar të paktën në dy kritere.

Me sa duket pasuria e bashkëshortit të saj ka sjellë edhe verdiktin final per shkarkimin.

2 Comments

 1. Teper guxim na paska patur kjo e komanduar nga parlamenti i zhabave rilindase, qe kerko e te shtyje jeten me servilizmin e pa dinjitetin qe e ka perfaqesuar deri me tani, duke treguar pa aftesi, e nenshtrim te institucionit nga nje qeveri r mashtrimit dhe e banditizmit, e sidomos nga krye idioti, e maskuesi se kemi, e jemi ne demokraci narkomani, i pa moraleshem Rama.

 2. BIRN, mos u shqetesoni kaq shume per antoneta sevdarin, pasi ajo cfare ka konstatuar Kpa eshte e sakte. Nuk do ta kasha menduar se KPA eshte kaq e pavarur dhe e perkushtuar ne detyren e saj. Eshte shume e cuditeshme se te godasesh KPA, te vesh ne dyshim Vendimet e saj nuk eshte aspak gazetari profesionale, eshte gazetari dizinformuese dhe imorale.
  BIRN, Antoneta Sevdari, “mbrojtesja e madhe e drejtesise” ka pranuar me ndergjegje te kryeje veprime antiligjore, te cilat denohen penalisht, veprime te cilat jane te papranueshme vecanerisht per mbrojtesit e Drejtesise.
  BIRN, Antoneta Sevdari ka kryer ndertim pa leje, gjate periudhes qe punonte prokurore e Prokurrise Rrethit Durres?
  BIRN, Antoneta Sevdari ishte Prokurore e ceshtjes ne ngarkim te Kryetarit te Bashkise Kamez, Xhelal Mziu, I cili u arrestua me kerkese te Antoneta Sevdarit dhe ne perfundim te procesit gjyqesor me Vendim te forms se prere u shpall I pafajshem!
  BIRN, Antoneta Sevdari e arrestoi Kryetarin e Bashkise Kamez xhelal Mziu, pasi ai perjashtoi nga konkurimi dhe penalizoi per nje tender Kompanine e ndertimit “GJOKA” ku punonte bashkeshorti I Antonetes, Arben Sevdari( I cili nuk justifikon dot pasurine). A do te paguaje demshperblimin Xhelal Mziut Antoneta Sevdari, apo taksapaguesit shqiptare?
  BIRN, Antoneta Sevdari ne Prill 2015, arrestoi 8 zyrtar te Njesise Mbikqyrejs se Lojrave te Fatit (AMFL), te cilet me perfundimin e shqyrtimit Gjyqesor me Vendim te forms se prere (Apelit) dolen te pafajshem . A do ti paguaje Antoneta Sevdari kostot e tyre apo taksapaguesit Shqiptare?
  BIRN, Antoneta Sevdari ne Qershor 2015, kerkoi arrestimin e Francesco Becchetti-it dhe disa personave te tjere. Gjykata Tiranes mori Vendimin e arrestimit per Becchettin, por Gjykata Angleze ne Londer nuk e njohu kete Vendim dhe e refuzoi. Te jete rastesi? Apo gjykatat angleze jante te korruptuara dhe ne sherbim te politikes?
  BIRN, Antoneta Sevdari kerkoi arrestimin dhe Gjykata e Tiranes Vendosi arrestimin e biznesmeneve te Kromit per mashtrime me TVSH-ne. Gjyqi u fitua nga biznesmenet…
  BIRN, Arben Sevdari u padit nga Kontrolli I Larte I Shtetit per per peridhen qe punonte ne ALUIZEM-Tirane, per shkaktim demi shtetit shqiptar 330 milion Leke, KLSH beri kallzim penal ne Qershor 2017 ne Prokurorine e Tiranes per Arben Sevdarin dhe dy punonjes te tjere.
  BIRN, ceshtja u pushua… nga vartesit e Antonetes qe ne ate periudhe ishte bere shefe sektori, por Buxheti I shtetit shqiptar humbi 330 milione Leke.
  BIRN, Kendi permendur ceshtjen CEZ dhe Kastriot Ismailaj. BIRN, avokati qe ju permendni dhe CEZ kane pranuar punen e kryer nga DIA . BIRN, dokumentat ne Arbitrazhin e Vienes, Austri nuk I ndryshon dot as Antoneta Sevdari dhe as Damian Gjiknuri me shoke. E vertea vonon, por nuk harron. Kerkoni kopje te dokumentave dhe do te shikoni se si qendron e verteta.
  BIRN, Antoneta Sevdari ne raport me kolege te saj e patur doren(kerkesen) me te lehte. Keshtu, specialisteve te AMLF u kerkoi nga 8000 EURO secilit ose 8’000×8=64’000 EURO. Biznesmeneve te Kromit u kerkoi nga 15’000 Euro per person ose 15’000×3=45’000 EURO etj.etj…
  BIRN, Investigoni pa paragjykim dhe do ta mesoni te verteten.
  BIRN, Antoneta Sevdari kerkon denimet e personave te ndryshem per “Fshehje te ardhurash”, “Mosjustifikim te ardhurash”, “Mospagim taksash”, “Mosdeklarim I te hollave ne kufi”, “Pastrim I produkteve te vepres penale apo te veprimtarise kriminale”, por nuk provon te ardhurat “bashkeshortit” te saj. Bashkeshorti I Antonetes, Beni, nuk eshte popull, por burri I Netes.(Antonetes).
  BIRN, Antoneta Sevdari, prokurore e Task-Forces prane Prokurorise se Tiranes, nuk ka moral te jete Prokurore e Republikes se Shqiperise. Arabia Saudite mund te kete problemet e saj, por Arabia saudite nuk lejon te udhetosh me me shume se 2000 dollare amerikan. Mund ta vertetoni BIRN kete gje. Keshtu qe Beni Sevdari nuk ka sjelle keto para nga Arabia Saudite. Edhe nese pronari I kompanise ka vdekur, punedhenesi I Arben sevdarit eshte gjalle, pasi punedhenesi eshte kompania, jo individi qe ka vdekur.
  BIRN, Antoneta Sevdari nuk e kuptoka cfare thote KPA me: “Per shkak te humbjes se besimit te publikut”, qe ne gjuhen popullore po ja them une Antoneta Sevdarit: “MOS BENI (TE AKUZUARVE) SIC BEJ UNE (DHE ARBEN SEVDARI), POR BENI SIC KERKOJ UNE. Ky eshte interesi I publikut te cilin Antoneta Sevdari nuk e ka respektuar dhe e ka shkelur, pasi duhet te fillosh nga vetja pastaj te kerkosh nga publiku Antoneta. Nuk mund te justifikohesh Antoneta, tani qe e pane te gjithe qe nuk mund te justifikoje “te ardhurat” e Benit! E perse keto nuk jane “te ardhurat” e krijuara nga ty, Antoneta!!!!
  Nuk e besoje Antoneta se “Procesi I Vetingut do te vinte drejtesine ne vend”! Qe drejtesia te vihet ne vend duhet te pergjigjesh per te gjitha ceshtjet e tua qe shteti shqiptar dhe taksapaguesit shqiptar do te paguajne per arrestimet dhe procedimet e padrejta! Antoneta duhet te gjykohesh per” fshehjen dhe mosdeklarimin e te ardhurave ne kufi”, per “mospagimin e taksave”, per “pastrami te produkteve te vepres penale”. Antoneta dhe Arben Sevdari, kjo eshte humbja e besimit te publikut…. Une jam pjese e popullit dhe nuk jam Arben Sevdari I paprekshem!
  BIRN, besoj se do ta publikoni komentin tim. JU FALEMINDERIT!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu