• |
ide | kryesore

Lubonja: Shëmtia e Ramës në emisionin e Bruno Vespës

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar vizitën e kryeministri Rama në Itali dhe intervistat që ai dha për disa nga mediat e vendit fqinj.

Në një lidhje me skype për emisionin “Të paekspozuarit”, Lubonja e konsideroi vajtjen e Ramës tek emisioni “Porta a Porta”, të gazetarit italian, Bruno Vespa, si propagandë, ndërsa shtoi se kjo është anomali shqiptare, pasi sipas tij nuk ka asnjë kryeministër në Ballkan apo më gjerë që të bëjë të njëjtën gjë.

“Është një anomali shqiptare. Nuk ka kryeministër në botë të shkojë dhe të bëjë propagandë të vendit të vet diku tjtër. Keni parë ju kryeministër të Ballkanit, Gjukanoviç, apo të tjerë rreth e rrotull të shkojnë e të thonë “shikoni sa mirë është atje”? E para kjo.

E dyta, në qoftë se është fjala për të krijuar një njohje të problemit shqiptar nga mediat italiane, praktikat janë që shkojnë të dërguarit dhe bëjnë kronika, intervistojnë njerëz, pyesni opozitën, të pavarur etj. Kurse këtu shkon kryeministri të rregullojë imazhin.

E treta, që është e bezdisshme që ne shqiptarët akoma bëjmë politika t’u mbushim mendjen të huajve se kush është i miri apo i keqi. Akoma sillemi si protektorat dhe nuk ndërtojmë politikanë që kanë mbështetjen e vendit të tyre”, – tha Lubonja.

Lubonja e konsideroi si skandal emisionin e Bruno Vespës me Ramën, pasi, sipas tij, Vespa kishte marrë 3 persona në studio që mbështesnin Ramën.

“I fundit është skandali i gazetarit Bruno Vespa që edhe gazetarët më të këqij në Shqipëri mund të mburren. Mori kryeministrin këtej dhe mori tre njerëz që mbështesin kryeministrin. Nuk bën vaki. Më e shëmtuar ishte edhe qëndrimi i tyre.

Siç ishte Igli Tare që tha se u dogj një gomë edhe u prish imazhi i Shqipërisë. Është një gjë e mjerueshme. Po jemi prapë në kontekstin që fola është i legjitimuar se ai është i majtë dhe gjithë imazhin e tij e ka bërë me propagandë.

Nuk po flas për Bruno Vespën se ai është një nga gazetarët më të papëlqyer në Itali. Kjo është pjesë e pragmatizmit tonë. Ne duhet të bëhemi shpëtimtarë të vetvetes”, – u shpreh Lubonja.

15 Comments

 1. Toso, po edhe lulushi vajti per interviste. Apo kte se permendim se kshu eshte nji muhabet.

  Edhe nji gjo tjeter. B Vespa ka mbaru per drejtesi, ka qene drejtor i RAIt dhe ka nja 40vjet ne gazetari.
  Ndersa ti je i pashkolle, ke drejtuar emision te TV e Beketit (qe eshte ne burg) dhe tashti qyrravitesh nga studio ne studio duke bere pis kedo. shkurt, perfaqesues i spikatur i medias kazan.

 2. O njeri i karosur.. Ai beri shume mire se ne televizjonet italjane kishte gati 2 jave qe flitej per revoucion qe po digjte gjithe shqiperine.

  Beri shume mire . Kurse ti ke kohe qe ke rrjedhur . Nuk ta ve re.

 3. Ca Zagari je o Burgaxhiu Degjeneruar
  shan Kryeministrin pse bën reklame për Shqipërinë dhe përkrah Lulqimen që shan Shqipërinë nëpër evropë
  Te fala Bechettit mos harro o BQ

 4. Analja Lubonjara…..
  Je rrudhosur shume ske faj, prandaj te del gjuha nga farfalla:)
  Gjithsesi Bushatatin e ke prane, futni llapen njeri – tjetrit se kushedi boni Pune:)

 5. NJe kope e qenerve komentues nga selia e partise kuqe mbrapa bankes, kjo duket qartazi, sulmojne analistin Lubonja se ua ka ofenduar PsikopatinRama. Po pse nuk eshte drogmen Rama, po i semure psiqik, nuk eshte, po imoral e bandit, po hajdut e shpirt zi, ??? Po lugat i cmendur, qe here, here na del kudo per te trembur e frikesuar popullin? Ky c;fare nuk ka, por krta sahane lepiresat e selise roze te trasheguar nga baballaret kodoshe, duan te na duken se jane me shumice,,,,jane shumice lukunie, se njerez s;jane, pasi e kane humbur objektivin. Cdo qen, leh ne shtepine e tije, ky qen pazari, e rrugesh vete deri ne Itali per te mbrojtur shtepine e tije…Pra na qenka zagar per te gjithe ballkanin, e jo per shtepine etije. Kjo verteto se eshte i semure psikopat delirant.

 6. Dualen vemjet e ridhjerjes ne kete faqe ,dualen morrat e kuq per tu kundervene Lubonjes ,dulen kelyshet e Bolshevizmit.

 7. Ne shqiptaret kemi nje defekt te madh, e krijuar dhe nga sundimi 40 vjecar i Hoxhes. Ju besojme te huajve verberisht. Dhe na duket cudi tani, si nje gazetar i mirenjohur italian, u shtrydh dhe u perdor ne ate fare feje. Dhe ata lekut lek i thone, njerez jane e blihen. Vespa dukej fiks sikur ishte endri fuga perballe Rames. Nje peshtirosje ne ekstrem. Shikohe nje njeri te deshtuar dhe te korruptuar, qe mbanre frymen mbante fjalen, coc do thoshte. Nje propogande idiote, qe vetem te shton neverine per rilindjen, si sekt i kurvave dhe bq.
  Per idiotet qe ky vend i ka pa fund fatkeqesisht, Shqiperia ndodhet ketu ku ndodhet, se Bushat e Lubonje ka shume pak.
  Fatkeqesisht

 8. Ne nuk duam te na hapen syte.
  Besojme “liderat” verberisht.
  U kap ne flagrance Rama me vjedh 30 mln eu.
  Mos ta denonconte emisioni ku dhe Lubonja me Bushatin marrin pjese, sot ato leke do ishin ne xhep te Rames. Por jo
  Ne shajme Lubonjen, fiks si lideri qe e shau kazan. Dhe normal, ja hoqen 30 mln euro.
  Rama eshte nje hajdut ordiner, i rendomte por ne, ne shajme Lubonjen dhe Bushatin.
  Ata e kane fajin. Sepse “pushtetin” qe Lubonja e Bushati kane po e “keqperdorin”.
  Te na rroj lideri, po dhe pa buke rrime ne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu