• |
ide | kryesore

Rama në Itali/ Opozitën e kam në malin Aventino, por unë nuk jam Musolini

Arkiva, Kryesore

“Në Shqipëri opozita është jashtë parlamentit. Ata janë tërhequr në “malin Aventino” siç thoni ju italianët në një shprehje e përdorur gjatë epokës së regjimit fashist në Itali pas largimit të disa deputetëve nga parlamenti pasi ishin kundër fashizmit, por unë nuk jam Duçja”.

Kështu ka deklaruar Edi Rama në të përditshmen italiane “Libero” në një intervistë dhënë për drejtorin e kësaj gazete Pietro Senaldi (foto poshte perball Rames), i cili ishte dhe një nga pjesëmarrësit e panelit të debatit në studion “Porta a Porta” të Bruno Vepsa-s.


Në fakt rasti që Edi Rama përmend është një nga pikat më të errëta të instalimit të fashizmit në Itali. Në vitin 1924 opozita italiane braktisi Parlamentin në shenjë proteste kundër vrasjes së deputetit socialist Meteoti nga skuadrat fashiste. Të grupuar në një sallë tjetër të parlamentit, deputetët e opozitës e quajtën lëvizjen e tyre tërheqje në Aventino, sipas fjalimit të liderit socialist Filipo Turati.

Opozita italiane e mori shembullin e saj nga periudha e antikitetit, ku plebenjtë të cilët pasi fituan disa të drejta të ngjashme me patricët, për ti ruajtur ato sa herë që u prekeshin tërhiqeshin në njërën prej shtatë kodrave të Romës, në Aventino deri sa gjendja të ndryshonte.

Por kjo, lëvizje e opozitës antifashiste italiane shpesh është kritikuar nga historianët sepse ajo i la Musolinit dorë të lirë të instalonte në itali diktaturën e tij mizore, që do të merrte fundd pas dy dekadash kur Duçen do ta varnin së bashku me të dashurën e tij në sheshin Loreto të Milanos.

Prandaj dhe shumë opinionistë në Shqipëri e shohin lëvizjen e e PD – LSI një hap të rrezikshëm që mund të shpjerë në vendosjen e një regjimi më të egër personal në Tiranë. Ndoshta kjo është edhe arsyeja që Edi Rama e ka përmenduar disa herë këtë fabul në intervistat e tij në Itali. Ndoshta më shumë sesa për tu distancuar nga Duçja, për ti friksuar në mënyrë perfide kundërshtarët me faktin se ende nuk e kanë prekur fundin.

©Lapsi.al

15 Comments

 1. Na hapet barkun me keto krahasimet e Rames me Musolinin, Rames po i gjuajne me veze e me kepuce e ju e krahasoni me Musolinin

 2. Ti i rruan trapin -Musolinit-se ai per popullin e vet ,ishte ,si ishte po ti qe e katandise kete popull ne diten e hallit.

 3. Stalin llumi opozita e agjentit te UDB salih RAM berisha kane vendosur te shperngulen ne vicidol te kulla e salihut nga andej do drejtojne opziten dhe te mbajne Lart frymen Revolucionare e thene nga lulu ne mbledhjen e KQ te PD para dy ditesh dhe ju shpellare e skiftere te jeni gati per frymen revolucionare,ju pushta shpellare palloni dhe nenat e motrat tuaja vetem per te mbrojtur idealin enverist te salihut

  1. Donika Prela dhe Arta Marku e kaluan vetingun ishin te pastera akullore si dDako😂😂😂😂 thotë:

   o i paemer te qifte kallam deshtaku ter femrat e fisit nga 16-60vjec

 4. Hej o Lapsi, po nuk u lodhet tu qit psikopatin ne faqe te pare??? Nxirreni si lajm tek rubrika STIL , seksioni idiotlliku i dites ,pas lajmit per Tahir Bacova dhe Ariu Silva , Rama dhe Grate e Fierit .

  Ore kot me iu pyt juve, pse nuk ishte ne Panama Bushati ose Shkullaku ? Atje bashke me Fevzi uturakun, Baton loqen, Ben bythecin dhe Zamir biznesin?

  Do ishit kenaqur , vend i bukur Panamaja. Jo po rrini ketu merruni me traplliqet e Rames, sumqimlliqet e Lali Erit dhe Fuges apo sikur sikur dhe hallet e shqiptareve

 5. Koerenca zero deri dje Libero e tallte tani shkon e lepihet me Salvinin… fajin e ka Europa qe sna do thot ne qeshor … Mussolini e kthyn me kok posht ne Piazza Loreto kjo esht historia.

 6. O i pa emeri i -Ridhjerjes-o rop qire ,o moter qire ,o grua qire-se ju shkedhehen ato bushtrat tuaja me shykyrinjte dhe drogaxhinjte nuk ju ka faj njeri tjeter .Historia e ka treguar se me -karaputana se ato shurrat tuaja -nuk ka njohur historia .Dhe kete e tregoi dhe -orgjia-e psikoskizofrenit-me Nafijet ne Fier.Nje turp i pa pare .Keshtu o prag qire ju ini ata qe leshoni bythen azat dhe sebashku me ato shurrat tuaja -VEREN-per partine per Edvine.

 7. Stalin pas ketij komenti per te mbrojtur saliun shko ne shtepi pallo mamken dhe motren duke pare foton e salihut,sa rrot kari qe je mor kelyshi salihut,rrace hijenash po shetisin ne tirone o bythqiri salihut

 8. Mos harro -po deshe mi dergo ketu ato -Nafijet-tek Shqupi t’ju bejme masazh tek -shtepia qendrore e ushtrise popullore-sepse i kane qef keto emra ato -shurrat ridhjerase sepse jane me stazhin e kesaj partie.Ku -vrimen-e japin -partine-jo.

 9. Stalin fol per agjentin e UDB salih RAM berisha dokumentat deshmitaret jane gjalle dhe mer shishet e shurres dhe tani te salihu,kavje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu