• |
ide | kryesore

ZDF-ja gjermane: Shqipëria është Kolumbia e Europës

Lajme, Të fundit

Televizioni gjerman ZDF ka publikuar së fundi një reportazh shumë shqetësues për Shqipërinë.

Në reportazhin e medias gjermane thuhet se mafia shqiptare është tepër aktive dhe aktiviteti i saj shtrihet në të gjithë Europën.

https://www.zdf.de/politik/auslandsjournal/albanien-im-griff-der-mafia-100.html

Më tej, gjatë reportazhit thuhet se Shqipëria në shumë raste ndihmohet dhe nga policia italiane kundër trafikut të drogës, e megjithatë kontrollet e skafeve janë të pasuksesshme.

“Mafia shqiptare, tepër aktive në të gjithë Evropën. Korrupsioni ende shumë i përhapur në Shqipëri.

Shqipëria ndihmohet nga policia italiane kundër trafikut të drogës, mirëpo kontrollet e skafeve për drogë, shpesh kanë rezultuar të pasuksesshme. Droga dhe kanabisi vijnë nga Shqipëria drejt Europës. Shqipëria, vendi më i varfër në Evropë, gjithsesi në Tiranë gjen makinat më të shtrenjta.

Shqipëria, Kolumbia e Europës, bandat e krimit dhe drogës të lidhur me politikën”, thuhet mes të tjerave në reportazh.

Në reportazh ka një prononcim dhe nga ana e gazetarit Artan Hoxha, i cili thotë se mjetet e pagesat për punonjësit e policisë lënë shumë për të dëshiruar, çka bën që ata të jenë të pafuqishëm në luftën me bandat e fuqishme që operojnë në vendin tonë.

Po ashtu një vend të rëndësishëm në reportazh i është kushtuar dhe akuzave ndaj Saimir Tahirit për trafik ndërkombëtar droge.

Media ka sjellë rastin e oficerit të antidrogës Dritan Zagani, që i duhet të jetojë jashtë vendit, ku ka kërkuar azil, për shkak se denoncoi lidhjet e shtetit me trafikun.

“Më kërcënoi jetën mafia e vendit tim”, shprehet Zagani gjatë reportazhit.

Ndërkohë gazetarët gjermanë shkojnë në një vend ku ende ka parcela me kanabis.

 

10 Comments

  1. Media e kapur i kerkon me lup reportazhet negativ per shqiperine,kurse reportazhin pozitiv nga RTL nuk e ben fare lajm,dhe pastaj doni dhe klikime

    1. impa emer e me mut ne tru tv mongoleze,ruse,e kineze vetem ju qelbesirat i shikoni.rtl kurr nuk ka shkrur per shqiperin jo rtl gjerman,ndoshta rtl luksemburg qe ka 100 shikues sa ertv.

  2. Ky eshte artikull ;;rrufe;; keta shitesit, perdoruesit, e rojet e trafikut na hedhin poshte artikullin me kunder venie alla Rama. Po per laboratorin ne Elbasan, a nuk e thane GJermanet, Po per drogat qe fyteshin ne Greqi e shkonin ne europe nuk na e thana ata. Ec;fare beri ky pushteti yne nxitjes se kanabizimit? ASGJE. Te detyruar nga presioni i jashtem, e nga denoncimet e brendeshme te opzites, qe ky pushtet tallej me to, doli qe vendi yne te jete Kolumbia e europes, e perse ju vjen keq ju rilindasve te se keqes se shqiptareve? Nuk po permen tonelata qe kane hyre ne shtetin fqinj,, Italine, sepse behet mullar qe konkorohen edhe me shume se Kolumbia. Pranda, ne nje shtet qe eshte mbrojtur hashashi, e drogat e renda, ne nje shtet ku vidhet, e keq perdoren taksat vetem per oligarke, e drogmene, te lidhur me bandat nuk ke se c;te presesh, sepse ja tek i kemi, te pa sinqerte, tepa fytyre, imorale politike, e barbare me popullin.

  3. Gjithe bota flet degjon e shikon. Cudi pse ju norrat e kuq malarje fruth e keqja historike e ketij vendi e kundershtoni. E late Shqiperine 100 vjet mbrapa me Enver Sali Nano Mete e Rame. Ku na doli kjo murtaje e kuqe ne kete vend me 300 dite diell.

  4. ridhjersit e kan koken ne mut ne qenef negjmije ku ka dhjer stalin qysh nga viti 1941 dhe aty hajn mut sepse enveri,ramizi,ruqi,majko,fino,meta,tash dhe rama i thon mjalt esht.

  5. Ky seshte tema e vertet se sa e pashe kroniken edhe e degjova shume mire, edhe ajo fliste qe nga viti 2014 deri ne 2017 per luften qe eshte bere kunder kanabisit, edhe per kontrollin qe i behet vijes kufitare nga ajo joina edhe italiane, edhe Artan Hoxha tregon qarte, pse beni propogande te keqe, kaq shume e ureni shqiperin, nuk lini vend apo vidio per te treguar sa keq eshte ne shqiperi, ore dylberat e PD qe jane eresuar syte, si juve edhe atij Dylberit te Hollandes qe slate vrer pa nxjere, Ropqira

  6. Ky vend u dashka qe ta duan vetem keta qe na kane ardhe nga rraca me eposhter qe ka komanduar e shfrytezuar kete popullJane Kuqalet e sotem, qe na shiten se e duan shqiperine, por me hashash, droga te forta, me vjedhje, banda, kriminele te rraces se tyre,ta lene vendin Afrike, se gjoja s;kemi fonde, por i kane vetem per ti vjedhur e roberuar popullin. Pra jane keta qe asgje ne 6 vjet nuk kane levizur, por vetem mashtrime figurative, piktura , e fjale. im zot, fjale, se per vehte tere elita qelbanike dihet, e u dihet tashme se si kane vjedhur e rropatur kete milet, Kush eshte ai popull qe qeveria e tije e vjedh, e roberon, e le pa pune, buke, e ardhmeri, qe te lihet e te drejtoje per qejf, sic kerkojne keta shfrytezuesit tane. Nese ju behet kontabiliteti i 6 vjeteve, mi shpenzimet, vjedhjet, e ryshfetet me kompanite e ndryshme, keta duhet te zhduken ne thellesi te tokes, sepse jane qe nuk mund tua besh hesapin e vjedhjeve e abuzimeve. E, pra kjo eshte qeveria e maskarallekut e jo e asaj qe kerkojme, por qe nuk ka fytyre te jete perfaqesuese e ketij poplli te zhgenjyer nga keta bandite e mafioze. Nuk kemi se c;ti levdojme, andaj nga vuajtjet e rropatja jemi te detyruar qe pushtete te tille kurre mos i pacim mbi koke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu