• |
ide | kryesore

Kandidatja më e re për çmimin Nobel

Paparazzi, Slider

Është 15-vjeçe dhe është nominuar për të fituar Çmimin Nobel. Quhet Greta Thunberg, nga Suedia, dhe është bërë e njohur në shumë vende kur nisi e vetme një grevë në shkollë për ndryshimet klimaterike.Prindërit e saj u përpoqën ta bindnin të kthehej pas, shokët e shkollës nuk pranuan ta mbështesnin.
Kalimtarët shprehën keqardhje dhe zhgënjim në sytë e të panjohurës 15-vjeçare, e ulur në kalldrëm me një pankartë të shkruar me dorë.Tetë muaj më vonë, fotografia nuk mund të jetë e njëjtë. Adoleshentja është e njohur në botë si model i vendosmërisë, frymëzimit dhe veprimit pozitiv.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu