• |
ide | kryesore

Krahasimi i deklaratave/ ShBA e godet opozitën shumë më fort se BE

2018, Arkiva, Kryesore

Lidhur me protestën e opozitës së shtunën kanë lëshuar njëkohësisht dy deklarata edhe ambasada e ShBA në Tiranë edhe ajo e BE. Nëse në të dyja qëndrimet e selive diplomatike shihet një gjuhë e përbashkët për sa i përket të drejtës për të demostruar paqësisht, përparimit të reformës në drejtësi, luftës ndaj krimit të organizuar, si dhe dënimit të akteve të dhunshme, në tekstin e selisë së rrugës së Elbasanit ka një paragraf shumë më të ashpër.

Lexo më tej:


Delegacioni i BE për protestën: E patolerueshme nxitja e dhunës

“Ndërkohë që, ata ish anëtarë të Parlamentit të cilët vendosën të braktisin mandatet, hoqën dorë nga detyrimet e tyre ndaj qytetarëve shqiptarë, duhet të lejojnë ata që duan të punojnë për të ardhmen e vendit të bëjnë punën e tyre” thuhet në deklaratën e ambasadës së ShBA.

Sipas saj, i bie që opozita që dogji mandatet, po punon kundër të ardhmes së vendit dhe për atë është e angazhuar vetëm pala qeveritare.

Ambasada amerikane reagon para protestës së opozitës: Kryerja e veprimeve të dhunshme është e paligjshme

Kjo nuancë e fortë që nuk gjendet në tekstin e BE, i ngjan më shumë periudhës së parë të rikthimit të diplomatëve amerikanë në Shqipëri, kur makartisti Rayerson bënte rolin arbitrit që përcaktonte nga qëndronte e mira dhe nga e keqja. Ndërsa në deklaratën e përfaqësisë Bashkimit Europian flitet për herë të parë për një pakt kombëtar për daljen nga kriza. “Shqipëria ka nevojë për një dialog ndërpartiak për reformat më urgjente, duke përfshirë reformimin e kuadrit ligjor zgjedhor…” thuhet aty, duke theksuar se dialogu duhet zhvilluar mes partive dhe jo vetëm brenda parlamentit siç thuhej deri më tani.

Reporteri gjerman për Shqipërinë: “Edhe qeveria ka përgjegjësi për krizën”

©Lapsi.al

31 Comments

 1. Mirë ja bëri, se ndryshe s’po e kuptonte opozita që gomarllëqe po bën vetëm! Dhe madje po i bën dhe me qellim për të bllokuar SPAK dhe integrimin ne Europe! Turp të kenë! Bravo Amerika dhe Europa! Bjeruni kokës dhe ishalla nuk kthehen më kurrë në parlament ata që ikën.
  Nëse do ndryshim sistemi siç deklaron opozita, atëherë ikni fare dhe keni dhënë kontribut të mjaftueshem për ndryshimin e sistemit.

  1. O Zz o k..r nuk po e kupton qe nuk ka deklarate ambasadori qe e shpeton me ripjedhjen tende dhe kallam deshtakun nga zbythja bashke me kriminelat dhe oligarket

  2. “Bravo Amerika e Europa” ??????
   Është DASH (Departamenti amerikan i shtetit) që ka deklaruar se zgjedhjet e fundit në Shqipëri janë vjedhur me para të pista të drogës.
   Janë qeveritë e shteteve të BE që kanë dhënë alarmin se nga Shqipëria veç drogës e krimit, po i vijnë edhe qindra mijë emigrantë shqiptarë të lemerisur nga qeverisja e Ramës.
   Ambasadat ?
   Detyrë e dipllomacisë është që në çdo vend , ambasadat të bëjnë çmos për të evituar konfliktet.
   A mos është “e dashuruar” dipllomacia amerikane me diktatorin komunist koreanoverior Kim Jong që organizon takime të presidentit Trump me ate personazh tragjikomik ?
   A nuk ishte dipllomacia amerikane që e detyroi Edi Ramën të pranonte ligjin e dekriminalizimit apo të lëshonte gjysmën e qeverisë një muaj para zgjedhjeve të 2017-tës ?
   A nuk ishte dipllomacia gjermane e amerikane që e detyruan Ramën të largonte nga qeveria ministrin Tahiri të akuzuar si bashkëpuntor me bandat e trafikut të drogës ?
   Përse e quajti ambasadori amerikan Berishën “burrë shteti” pas 21 janarit të famshëm ?
   Sepse pas asaj demostrate të dhunëshme, Berisha pranoi kërkesën që PD të mos organizonte një protestë të saj që mund të çonte në një konflikt me përmasa të rrezikëshme.

 2. ambasada e kokaines se DONALD LUU .kjo ambasad esht turpi i amerikes.aty punojn ca shkerdhata komunist enveri.pasi qe ju ddoli se luu dhe puntoret tjer te ambasades jan te kapur nga krimi bejn te madhin.departamenti amerikan e tha vet .ambasada klysh rus e kinez jan.

 3. Cfare tha Ambasada …. “duhet të lejojnë ata që duan të punojnë për të ardhmen e vendit të bëjnë punën e tyre”..

  Si e ‘perktheu Lapsi …..”’i bie që opozita që dogji mandatet, po punon kundër të ardhmes së vendit dhe për atë është e angazhuar vetëm pala qeveritare.”’

  Perfundimisht ketij portali duhet ti vihen minat.
  Nuk kam pare pordhal me te ndyre, shpifes , dhe deformues lajmesh. Keta duhet te shpallen ‘e keqe kombetare’ .

 4. ambasadorja kurve te shprehet njehere per raportin e departamentit te shtetit ,pastaj te gjithe e kuptojne per peshen e valixhes qe ka marre si zevendese e ish ambasadorit kinez.

 5. Mos i merrni te gjitha sic thuhen o milet. Keshtu i thonin dhe Saliut ne 97 vazhdo se je ne rregull, dhe nga mbrapa i futen gishtin

 6. Komentuesit qukapike te rilindjes, kete thenie te zv, ambasadorit amerikan e marrin shabllon, qe te perdhunojne akoma opoziten, se nuk u mjafton ajo, e ato ne parlament, por ketu eshte mos kontrolli e survejimi i veprimit te kesaj qeverie, e maxhorance ne maredhenie me opoziten, sepse nese, ata, keta qe japin mendime nga dhomat e erreta te mos njohjes se realitetit, do kishin mendimet e qeverive, e sidoms te DASHit AMerikan, qe u a tha troc ketyre mashtrueseve, ka korrupsion te madh, e banda, e ekonomi qe lekundet ne fondet e mafies se kanabisit. Pra, me mire se kush ne, e i tere populli se si jetojme, si na shkelin me kembe, si na lene pa pune. si na marrin shpirtin me taksa, nuk e dine keshilluesit se vete jane ne parajsa, kurse ne, e dime se ku na dhemb me shume, e kush na e ka bere plage.

    1. op qypo.. dosha me von nickname tim.. por kur po e validoja komentin… se si doli automatikisht jotiiii nuk e di.. Me duket se Lapsi ka probleme me projektimin e website . Nuk jame une i pari .. por kam lexuar dhe te tjere se kur duan te validojne nje koment , marrin automatikisht nicknamin e ati qe ka komentuar i fundit ( para tij) ..
     Sorry.. but nuk eshte faji im.

   1. Ha😂ha😂ha😂 o Ti karuc me pseudonimin rilindasit e periferive te shkerdhefte ripjedhja me kadham deshtakun tere femrat e fisit tend😂😂😂 si ti ka shkerdhy per 80 vjet kelysh komunisti i qelbur 😂

 7. Shume dakort . Dhuna eshte e patolerueshme. Protestat te jete proteste mbareshqiptare e e madhe dhe pa asnje xham se do na qaje lali kellira ne cdo televizion dhe media te paguar.

  Do te coje email gjithe ambasadave, mediave dhe institucioneve te tera pa perjashtim, njesoj si me perdhunimin dhe deshtimin e barres se Griseldes Nuses se e Roshit perdhunuesit ne grup qe e kishin rrembyer bandat e qeverise .

  M…. rriji larg se te vjen era i thone nje fjale te urte shqiptare

  Me vjen mire qe flasin jo tregon qe jane gjalle, 3 vjet me rradhe ambasadoret LU-Peshkatari dhe Vlahutin-Leshkuqja bene propogande krah per krah me qeverine : per policine qe duam — hahahahaha – , per dekriminaliziminin -hahahahahahahahha-, per kanabizimin -hahahahahahahahahah-,, per hapjen e negociatave per BEeeee -muahahhahahahahaha- per vetinguuuuun – muahhahahahahahahahahahaha-

  Dore per dore dhe krah per krah ne cdo event dhe ne cdo dalje mediatike per te gjithe sukseset e mossukseseve te qeverise dhe vecanerisht RILINDJES KRIMINALE

  Kjo sdo te thote qe e kane gabim per dhunen.

  Detyrimisht qe mund te flisnin dhe per gjendjen kriminale te qeverise por kjo ska rendesi ne te vertete. sukseset e deshtimeve te qeverise jane thjesht barre per qytetaret , sukseset e padrejtesive te perditshme te gjithanshme nuk jane shqetesim per zyrtaret e ambasadave. sukseset e papergjeshmerise se qeverise asyetohen si dialektike e zhvillimit te nje vendi idiot.
  Por kjo ska rendesi fare, po as fare, rendesi ka qe Juves i ra shorti me Ajax , nje arsye me shume per te qene optimist per te ardhmen 😀

 8. Cfare keni or palla hajdarmallute qi e kruni sumen me amerikonin .Amerikoni jua shpon sumen juve bashk me rusin . Mo mir mos bon i si gamort qi pellasin kot se ju gje si m 97 kur i boshit si byth e squt amerikonit ene ju la n opozit der n 2005 . Amerikoni osht gjigond ene nuk e rrua per asnji der sa t ngrefi SPAK ene BKH .

 9. Dolen talibanet e shqupit per te denu armikun e radhes. Mbas armiqve te perbrendshem duhet luftu edhe imperializmi amerikan. Talibanet grusht bashkuar rreth lul hollandezit dhe sali omar mullahut.

 10. Ku komentuesi i fundit eshte fshesa e halese e Rames sepse eshte po injejti ne cdo dite ne koment, e qe me shume se kaq, si fshese, ky tip nuk ben as nga mendja, as nga surrati, por as si tesere e asaj partie qe njerezit po fshijne prapanicen,

 11. Tani po e kuptoj se pse nuk shkon KM ne SHBA. Fatmiresisht ka shume rilindas qe na e shpjegojne arsyen e mosshkuarjes se KM, por qe e dine se do shkoje lali Eri se bashku me Taulant Ballen. Kjo per vee faktin se negociatat me BE ka nje vit qe jane hapur

 12. Sa prekese te degjosh zvarraniket e kuq, te mbrojne ate qe eterit e tyre e quanin me perbuzje krye-xhandarin nderkombetar. Por neser mund ta shajne me po aq force, nese ua kerkon Partia. Legena pa shtylle kurrizore!

 13. Amerika eshte ber e
  Majte. Ja shih aleksandra ocasio kongresmene nga ny qe kerkon socializem. Vate kjo pune. Shqipria duhet te lidhet me BE me shume.

 14. Cilin Amerkon te besojme !?Departamentin e Shtetit qe thote se :Korrupsioni eshte ne nivele shume te larta,qe votat jane vjedhur,blere dhe ushtruar presion,qe nuk pati asnje te ndeshkuar nga derjtesia per korrupsion ?!!?Apo te besojme mekembesen e Lu-se,qe lexon letrat e pregatitura nga narkoshteti Shqiptar !!!Cilen Ambasador te Bashkimit Europion te degjojme ate qe ka sjelle Mogherini,miken e Vuçiç-it ?!I do shume Shqiptaret Frederika,saqe nuk e ze gjumi !!!Personeli Shqiptar ndihmes i te dy ambasadave eshte komplet rilindas,merreni nje nga nje apo dhe ne grup jane prurje te monstrave pas 2013-tes !!!Nese populli proteston fuqishem,fort e i vendosur :Atehere Ambasadoret qe nuk e dine rolin e tyre,te merren me rutinen e punes se tyre se na çane bythen ?!E dine ata me mire se populli qe vidhet,burgoset,vritet se cfare eshte e keqe apo e mire per te !?Shqiptaret i duruan boll keta legena,qe bejne sikur dine dhe vendosin gjithçka ne kete vend!?!?Mjaft horra te korruptuar,mjaft !E dime vete se çfare eshte e mire dhe e keqe,po e heqim me jeten tone,me gjakun tone,me rrenimin tone ,cdo sekonde e minute te kesaj monster qeverisje antiligjore e antikombetare !Ne fakt Shqiptaret duhet te vijne e te protestojne para Ambasadave Tuaja te korruptuara dhe te shperfytyrura,qe mbroni krimin,drogen,hajdutet dhe monstrat qe shkaterruan kete vend !

 15. Sot shpellaret e perditshem qe komentojne stalini xixa fax ziguri kristi duke share imperializmin njesoj si agjenti I udb salih ram berisha po perdorin emra te rinj taktike e shqupit nga Edi Lesi qe ka dhe te tjere qe komentojne ketu,ju hijenat e saliut po luftoni me mullijte e eres, K ari eshte I sinqert si gjithmone Kar I shkref

 16. Ky esht provokim i paster nga klyshet e sorrosit, keta duan ta cojne ne 97 muhabetin por pastaj vijne i marrin si majmuna me marinsa me leket e amerkaneve te vertete.

 17. Puet joeme cfare mendimi ka? O kopil i bllokut. Cila shba e goditi opoziten, o slav i qelbur, te qifsha rracen o bordello faqe. Ben sikur shan Ramen dhe godet ne krahun gjeter. Kesaj rradhe do e hani keq

 18. Bajatizbi rilindas, qe shitet pro amerikan, por qe dihen se nga vijne, e kush jane, shikojne vetem me nje sy, ate qe u intereson, pa bomben qe ua tha DASH, bejne sikyr nuk kane sy e veshe, prandaj jane keshtu keta te qelbit qe ka pplakos kete vend, se jane disa sinj Ipaemer, lyf e mender i shoqerise qe po me ate koment na del, e disa nderrues te emerit te punesuar posacerisht per te shkaterruar komentet e njerezve komentues. Ju, kuqale e dini se nga kini dale, ju kodoshe, e dini se akoma keni seline e komitetit te partise kuqale ne mes te tiranes, ju selista, t trasgheguar nuk do mund te perfaqesoni europen e ameriken sepse keni historine me te zeze ne maredheniet me perendimin, ju kelyshe akoma shkoni pas baballareve tuaj kasketaxhij, ne eventet e kujteses se ish diktatorit, ju i keni ne shtepia simbolet e rusise e komunizmit, ju qelbesirat e demokracise, jeni sabotatore te rruges se popullit drejte zhvillimit, ju jeni mashtruesit origjinal si baballaret tuaj qe genjeni nje popull dhe e mashtroni akoma me fabulat e duke e shtypur psikologjikisht, pra a ka me keq se rraca bastarde e tuaja, a ka me te keqinj shpirterisht se ju, Kurre. Sot beni gjyhnaqarin, Amerikanin, Europianin, e ate qe akoma sia keni treguar boteqe JENI PUSHTUES I VENDIT TE FUKRENJEVE. Kjo histori me ju hijena nuk do shkoi gjate sepse zemerimi, e urrejtjsa qe keni kultivuar me tere veprimtarine shteterore e politike ka qene vec nje mashtrim dhe mjerim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu