• |
ide | kryesore

Napoli, humbja që nuk flet për asgjë: Milik dhe Ancelotti po e bëjnë skuadrën europiane

Sport

Zero dyshime mbi kualifikimin. Kur Milik, pas katërmbëdhjetë minutash, shënoi në portën e Ualkes, koha që mbeti për t’u luajtur është kthyer në një stërvitje të gjatë, duke marrë në konsideratë që Napoli do të duhet të kishte pësuar pesë gola për të qenë jashtë Ligës së Evropës. Çdo analizë nuk mund të niset nga kjo rënie, sepse në futboll motivimet bëjnë ndryshimin. Është si të shkosh në një provim në Universitet me profesorin, që të ka shkruar mbi 30 herë dhe të lavdëron për libretin, por vazhdon të bëjë pyetje: e dukshme që përqendrimi dhe impenjimi janë të ndryshme. Pra, përpara përfundimeve mbërthyese, ta konsiderojmë gjithçka një rënie të rastësishme.


Një gabim që ndryshon fytyrën e një ndeshje, e cila deri në atë pikë kontrollohej pa pikë problemi. Prova e kryer të një vullneti të fortë është prishur nga të kaltrit në pasimin e Alan në horizontale, i cili i krijon rrugën e golit Dabur. Nëse i heq spinën është e vështirë të vësh në funksion çdo tip makine dhe skuadrat e futbollit nuk funksionojnë në mënyrë shumë të ndryshme. Motivimet e Napolit kanë rënë pas golit të Milik, në të njëjtën mënyrë si Kielini është rrotulluar në zonën e tij të penalltisë për të kthyer një penallti kundër në një faull në favor.


Dy mungesa të rënda, që në realitet janë tre. Dikush i ka harruar, por Napoli ka luajtur me të katërtin dhe të pestin qendër të skuadrës, sepse përtej të skualifikuarve mungon prej kohësh dhe i dëmtuar Albiol. Nëse kësaj i shtojmë dhe flamurin e bardhë të ngritur nga i pafati Kirikes në të 77’, mund të kuptohet një mungesë stabiliteti që e bën Napolin më shumë vulnerabile si Bridxhet Xhones në prag të një krize ekzistenciale, ndërsa ishte në një lidhje me dy burra: Çioko dhe Lato.

Tre gola të shënuar në ndeshjen e vajtjes, tre të pësuar në ndeshjen e kthimit. Ato që bëjnë diferencën, me llogaritë e kryera, janë rrotullimi i Milik në Salzburg dhe mrekullia në fundin e ndeshjes në “San Paolo” nga Meret. Një trashigimi e rëndësishme, një mësin më shumë se sa i çmuar: në përballjen e dyfishtë nuk ekziston një top që mund të bëhet vendimtar për fitoren. Në jetë ka leksione që mund të mësojnë përsëri kur je në kohë, kur ke mundësinë për të korrigjuar pasaktësinë tënde. Ja përse kjo është një mundësi, jo thjeshtë një tragjesi eskiljane.

Një vizion global të rrugës evropiane. Për një grup Champions të luajtur duke vënë Liverpool dhe Psg në litarë, për forcën për të hedhur veten përsëri me kokën e duhur në konkursin e ri. Është një pasazh që duket banal, por kjo nuk është e parëndësishme. Ançeloti ka përulur mëngët e tij dhe po përballet me një Kupë ku jo vetëm cilësia është e nevojshme, ashtu si në Ligën e Kampionëve. Ju duhet djersë, përpjekje, guxim, fat. Ne duhet të kuptojmë se kundërshtarët e caktuar janë më të fortë se ajo që tregon historia e tyre, sepse ata kanë strukturë dhe metodë për të luajtur lojëra të caktuara. Salzburg është shembulli më i qartë. Në çerekfinaleb evropiane Napoli, së bashku me Juventusin, janë të vetmet skuadra që kanë mbetur për të përfaqësuar Italinë. Do të thotë diçka, apo jo?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu