• |
ide | kryesore

Gjyqi në SHBA, Shkëlzen Berisha replikon me lapsi.al

Lajme, Të fundit

Prej disa ditësh në media qarkullon lajmi se Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha ka humbur një gjyq në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me autorit e librit “Armët dhe çunat” të Guy Lawson. Lapsi.al i bëri një raportim këtë të hënë për këtë çështje që riktheu edhe një herë historinë tragjike të Gërdecit.

Në shkrimin e Lapsi.al (lexo më poshtë) thuhej se ky proces nisi pas padisë së bërë në 2017-ën nga Berisha në një gjykatë të Floridas. Ai e akuzonte autorin e librit për cenim të imazhit duke i kërkuar si dëmshpërblim 60 milionë dollarë. Gjykata e rrëzoi kërkesën me argumentin se Berisha, si person publik, si bir politikani të lartë, ka një lloj mbrojtjeje më vulnerabël, sesa një qytetar i zakonshëm.


LEXO EDHE: 

E vërteta e procesit të Shkëlzen Berishës në Florida

Gjykata përmendi ashtu edhe faktet se media vendase dhe ndërkombëtare e kishin përdorur emrin e tij publikisht, prandaj për këtë, nuk mund të fajësohej autori Guy Lawson dhe botuesi i tij. Sipas shkrimit të lapsi.al ky vendim sa nuk provon se i biri i kryeministrit ishte i përfshirë në katastrofën e Gërdecit dhe as nuk e shfajëson atë, por djali i ish-kryeministrit ka një tjetër qëndrim. Në një reagim për shkrimin e lapsi.al ai rendit një sërë sqarimesh.

Më poshtë i plotë reagimi i Shkëlzen Berishës:

I nderuar “Lapes”

Sot ne faqen tuaj online eshte publikuar nje shkrim I shkurter per debatin qe po zhvillohet ne lidhje me procesin e pa perfunduar ligjor qe une kam ngritur ne SHBA ndaj z. Laëson dhe shtepise se tij botuese si dhe burimeve te tij, Podrizki Packaouz dhe Diveroli.

Ky shkrim si shume te tjere bart brenda te verteta dhe te paverteta, interpretime te sakta dhe te pasakta te cilat pavaresisht qellimit te “Lapsit” ne respektin tuaj dhe te publikut me duhet t’I sqaroj, ndaj dhe kerkoj publikimin e pergjigjes sime ne faqen tuaj online per sa vijon:

1- Ju thoni se nje nga aresyet perse gjykata nuk lejoi qe z.Laëson te dilte para jurise ishte se akuzat qe pasqyroheshin ne librin e tij ishin hedhur dhe me pare nga media te tjera nderkombetare dhe lokale. Kjo eshte vertet nje nga aresyet, por me pas ju shtoni se pretendimi im se kam dale me I paster nga ky proces perben nje genjeshter.

Keto dy konstatime jane kontradiktore me njeri tjetrin sepse 100% e mediave nderkombetare dhe lokale qe kane shkruar per trafikun e fishekeve dhe AEY I jane referuar drejt per drejt ose indirekt fjaleve dhe trillimeve te Efraim Diverolit per kete ceshtje.

Deklarimi nen betim I z.Diveroli se ai ka genjyer dhe trilluar per interesa personale, takimin tim me te, si dhe per cfaredo lloj implikim timin ne aktivitetin e kompanise se tij, rrezon vertetesine e te gjithe artikujve te larpermendur dhe lukunise se shpifjeve qe kane shoqeruar ato prej 10 vjetesh.

Ky eshte nje lehtesim dhe fitore per mua, gjithashtu nje deshtim per makinerine politike te shpifjes qe I ka perdorur keto akuza si ingredient paresor per llumin e hedhur ndaj meje per plot 10 vjet.

2- Duhet t’ju kujtoj se pergjegjesia ne ceshtjen e Gerdecit, ashtu si ne cdo veper penale, nuk eshte kolektive por individuale, e bazuar ne prova dhe fakte. Telefonatat apo takimet, qe nuk kane pasur lidhje me kete ceshje, nuk perbejne as prove e as akuze per sa kohe nuk zbardhet permbajtja e tyre. Per kete tragjedi ka pasur nje hetim dhe proces gjyqesor shume te gjate me qindra persona te pyetur ne mijera faqe deponime dhe ne asnjeren prej tyre, nuk eshte dhene asnje prove apo deshmi e vetme, qe te lidhe personin tim me ceshtjen ne fjale.

Flm
Shkelzen Berisha

20 Comments

 1. Nese eshte vertete sic thote Shkelzeni atehere Lapsi duhet te ‘korrigjoje’ cfare ka shkruar per te dhe te mos beje politike ne favor te nje ane apo tjetre. Ndryshe, askush nuk do i besoje me Lapsit dhe fundi dihet…

   1. cet dhjerja e stalinit rama :te gjithve do u jap mut stalini te thar dhe enveri ,jo me bar,te gjithve do te ju drogoj deri sa te ju bej shizofren si vet.ne fakt shizofren i lindur kam qen dhe ju e dini ,nuk me lan as ushtar enveri te behesha se kishin frig se mos vrisja baba kristaqin qe me martoi edhe pse e dinte se isha peder e gej..un rama ju tregova se nuk marr vesh shum nga puna e lindjes se femijve siq nuk marrin vesh as shokt e mi roshi e erionka velija ,ju kujtohet JASTEKU I GRISELDES kujtuam se ishte femij 9 muaj.si ta dinim ne gej e enverit dhe gjinushit si esht nje bark shtatzen.un rama ju premtoj se me nuk do ti them askujt hajn me ze dhe figur si ilirit,se ishte shum keq kur ai ne lalz me dhe pall e ngjal qe ti lepija e thithja,e dini me quajti iliri kokpalare,bastard por un e dija vet se isha ashtu.tash e tutje nuk do te zgjedh vetem 20 deputet te llojit frrok,rosh,dosh,prenga,artur busha por de e mbush ter parlamentin me te till si rrahman rrahja,xhelil brekshqyeri qe u perdhunojn motrat ,femij te mitur,nena etj por te terit do te jen uniform.ju e dini qe un edvini i semur psiqik isha por semundjen ma renduan ngjalat e metes qe mi dha ti haja nga posht ne lalz,besoni kurr me keq nuk kam qen qe te ilirit te lepija.por ja ky jam un rama skenderbeu i spiropeles e don kishoti i spiropalit.

  1. Nese lapsi do te fillonte te kerkonte falje per tere ato genjeshtra , anal-iza , deformime lajmi etj etj etj. do ti duhej qe per te pakten 6 muaj te mos shkruante asnje lajm por vetem pergenjeshtrime dhe falje per qelbesirat qe ka shkruar.

 2. O shkelzen leri gjyqet se cfar mendon populli per ty ska gjyq qe ja ndryshon mendjen. Ato gjyqet qe jane bere ne kohen e babit tat jane per tu cuar ne hale. Po te ribehet gjyqi do shofim kush je ti dhe ca roli kishe ne ate afere mashtrimi dhe korupsioni.

   1. shko mer kar. qeke komplet loqe, po trebicken qe e vran se akuzoi Xenin apo keto squhen. Ju jeni varikarsa e ankoheni per Ramen, nderkohe krimet shteterore te Familjes i mbroni me shpirt e jeni gati te beni dhe kamikazin. Qorra, doni dhe pushtet ju varikarsa.

  1. dhjerja e stalinit rama :te gjithve do u jap mut stalini te thar dhe enveri ,jo me bar,te gjithve do te ju drogoj deri sa te ju bej shizofren si vet.ne fakt shizofren i lindur kam qen dhe ju e dini ,nuk me lan as ushtar enveri te behesha se kishin frig se mos vrisja baba kristaqin qe me martoi edhe pse e dinte se isha peder e gej..un rama ju tregova se nuk marr vesh shum nga puna e lindjes se femijve siq nuk marrin vesh as shokt e mi roshi e erionka velija ,ju kujtohet JASTEKU I GRISELDES kujtuam se ishte femij 9 muaj.si ta dinim ne gej e enverit dhe gjinushit si esht nje bark shtatzen.un rama ju premtoj se me nuk do ti them askujt hajn me ze dhe figur si ilirit,se ishte shum keq kur ai ne lalz me dhe pall e ngjal qe ti lepija e thithja,e dini me quajti iliri kokpalare,bastard por un e dija vet se isha ashtu.tash e tutje nuk do te zgjedh vetem 20 deputet te llojit frrok,rosh,dosh,prenga,artur busha por de e mbush ter parlamentin me te till si rrahman rrahja,xhelil brekshqyeri qe u perdhunojn motrat ,femij te mitur,nena etj por te terit do te jen uniform.ju e dini qe un edvini i semur psiqik isha por semundjen ma renduan ngjalat e metes qe mi dha ti haja nga posht ne lalz,besoni kurr me keq nuk kam qen qe te ilirit te lepija.por ja ky jam un rama skenderbeu i spiropeles e don kishoti i spiropalit.
   Bearbeiten oder löschen

   1. ore kokloqe, prandaj PD sdo vij kurr ne pushtet, se ka pushta si puna jote qe kan dy standarte. Per gjene me vari karin qe ben (apo thot spiuni digjital se ben) Rama ju direkte kerkoni varje ne publik. Per kete qe e di gjith bota dhe vran edhe deshmitarin kryesor ne nje “aksident” si shum kundershtar te tjere ju i thani bravo. Vrau 26 njerez te pafajshem dhe ju i thoni bravo, shkaterroi nje fshat te tere e mijra biznese dhe ju thoni ska prova. ti pidhropsh i ke konsultuar dokumentet, i ke par provat? te gjith shqiptaret e degjuan Trebicken kur e tha publikisht se kush e menaxhonte ate biznes, dhe pastaj beri direkt “aksident”. Sa mir qe iket vet. VRASES.

 3. Bravo Shkelzen!
  Ne asnje nga deponimet per kete ceshtje emri yt nuk del.
  Faji eshte individual dhe gjyqi per kete ceshtje ka mbaruar.
  Askush nuk mund te niset nga tabulatat telefonike, persa kohe nuk dihet permbajtja e tyre.

  Mu prap me rri mendja te fakti, se pse i duhej Fatmir Mediut te te telefononte ty direkt mbas tragjedise, kur ti nuk kishe asnje funksion shteteror dhe je fare i palidhur me Gerdecin?
  Pse libri i hyrje daljeve ne zyren e ministrit eshte manipuluar, tamam per te zhdukur gjurmet e vizites tende te Mediu?

 4. Beme baba te te ngjaje I thone kesaj,agjent I udb salihu dhe rrugen e tij po e vazhdon Zeni,po me avokatin cfare pate mor zene ai I shkreti Pederast ishte pse e zhduke ate?

 5. bushati nje te keqe e ka ,mbetet pergjithmon kelysh komunist si rama.ishte shoku i rames delijorgji qe ne emer te fatos klosit e rames ben gerdecin.

 6. Lepira te sekeqes” rilindas qe akoma bejne alibiqe pse aty, e pse ketu, por ju si bije hetuesish qe i permendeni ato me sikure, perse nuk thoni qe mbas arrestimit te Delijorgjit, si kryetar i firmes ne demontim e transferim te municioneve, Ky kryeministe qe eshte sot i premtoi pas arrestimit se mos u bej merak se kam nderhy qe shume shpejt do dalesh. Po kjo cfare ishte? perse ky nderlidhes e bashkepuntore me mafien te komunikonte me nje person te arrestuar? Pra maredheniet e vjetra mes tyre, dhe puna politike me gerdecin e lidhte keta bandite. E ju i suleni Zenit, foli ne telefon, apo e takoi me x…Faktet, e pergjimet jane ato qe prokuroria beson e ka prova, provokimet, e alibite politike, e sidomos te ketyre rilindasve qelbanuke nuk kane asnje vlere, pasi tashme jane diskretituar shume here me keq nga ato qe sulmojne.

  1. o Xixa, vrasesit e hajdutet nje fytyr kane. Po argumentat e tua qe keta ashtu e keta keshtu, nuk pijn uje per akuzat e Zenit. Nqs keta jan kriminel apo hajduta apo vrases, kjo nuk e amniston Zenin. Tashme e din te gjith qe ishte i perfshire ne ate muhabet dhe e din te gjith qe Trebicka shkoj per lesh per ate pun. Keshtu qe ju tifozat varikarsa jeni e keqja e ketij vendi. Ju jeni me dy standarte dhe e beni drejtesin me emocion tifozlliku, dmth nuk mund te pritet te behet drejtesi nga militant. Gjithsecili te mbaj pergjegjesi per cfar ka ber vet dhe kur te jet vet i paster mund te akuzoj te tjer. Sado lek te hedh Zeni per armaten e Xixave si puna jote neper portale, PRAP NUK E MBULON DOT MUTIN ME SHURRE.

  1. Ca lidhje ka Palla ketu. Zeni eshte me mutin deri ne fyt dhe prap kakarin dhe shifeni se ka per tju mbush edhe goja plot. keshtu eshte kur je i papun po ke lek per te bredhur boten dhe vendet me te mira me dashnoren, nderkohe qe baba plak proteston kundra varferis se shqiptareve. HIPOKRIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu