• |
ide | kryesore

Teatri i Ramës me parlamentin ‘normal’. I cakton deputetëve vendet dhe fjalët që do thonë

Kryesore, Lajme

Edi Rama po bën gjithçka për të ruajtur fasadën e një parlamenti normal. Kryeministri i porositi këtë të hënë deputetët e tij që të flasin në Kuvend, madje të luajnë edhe rolin e opozitës fallco me fjalime kritike ndaj qeverisë.

Këtë porosi kryeministri ia dha deputetëve në mbledhjen e sotme të kryesisë së Partisë Socialiste.


Motivi i kësaj strategjie të re të kryeministrit është që në seancën e së enjtes, punimet në Kuvend të ngjajnë sa më normale, edhe pse opozita e vendit ka ndërprerë përfundimisht marrëdhëniet me këtë institucion.

“Jemi në normalitet parlamentar. Në seanca duhet të flasin të gjithë deputetët. Të nisin diskutimet për kandidatët për këshillat bashkiakë si dhe diskutimet në bashki” – mësohet të jetë shprehur Rama.

Fokusi i seancës së të enjtes do të jetë zhvillimi rural. Gati të gjithë ministrat do flasin për fshatin, çfarë është bërë e çfarë nuk është bërë në këto gjashtë vite qeverisje.

Por, përpos udhëzimeve se çfarë dhe si duhet të flasin deputetët, Rama duket se ka filluar të merret edhe panoramën e ligjvënësve të tij në Kuvend, duke i porositur edhe vendin se ku do të ulen ata.

“Kohë të dëshpëruara kanë nevojë për masa të dëshpëruara.” – kjo shprehje e Hipokratit duket se i shkon për shtat ngërçit që po has Rama. Mes këtyre përpjekjeve për të kamufluar vakumin parlamentar, Rama mësohet se ka porositur deputetët në sallë të mos rrinë bashkë me 11 deputetët e ‘opozitës së re’, me idenë se ata duhet të duken si kundërshtarë politikë.

Një muaj më parë, opozita e bashkuar vendosi të djegë mandatet e saj parlamentare. Me përjashtim të tre deputetëve të opozitës, pjesa dërrmuese iu bashkua idesë së propozuar fillimisht dy vite më parë nga Sali Berisha dhe propozuar zyrtarisht muajin e kaluar nga Lulzim Basha. Pesë protesta janë zhvilluar që prej 16 shkurtit në Tiranë, të ndara mes parlamentit, tashmë inekzistent për opozitën dhe kryeministrisë, ku më të mëdhatë ishin ato të 16 shkurtit dhe kjo e 16 marsit. Edi Rama vazhdimisht i ka mëshuar idesë se nuk ka krizë politike, por një opozitë që del nga shinat pasi nuk fiton dot ndaj tij në zgjedhje. Nga ana tjetër, Basha, Kryemadhi dhe aleatët e vegjël pretendojnë se e vetmja zgjidhje për krizën është largimi i Ramës dhe vendosja e një qeverie tranzitore, që do të mundësojë zgjedhje të drejta dhe të pa kapura nga Rama dhe krimi i organizuar.

©Lapsi.al 

20 Comments

 1. Shoke!
  Partia na do te forte dhe sipatrembur!
  Armiku na ka ne grikën e pushkes, po ne i kemi ne grikën e topit.
  Rrofte Komandanti Legjendar!
  Rrrofte sidomos shoqja ministre shteti Spiro Pal Vata!

 2. Ore ktij koqes ti mesoj ndonje anglishte se la nam ktej nga Anglia. Ne Shqiperi te beje cfare m*tin te doje, po mos dalin ktej gazetat e huaja dhe shkruajne gjith fare gjerash! S’paska Rama ne Shqiperi nje qe di anglisht…

 3. Cmendurine po e shtyne e po ua ngjit tere grupit, sepse virusin e qelbesirave e kane, por edhe cmendurine e aresyes ligjore konstutative ky , eshte bere , dhe po ia shton vehtes aqe gjynahe shtetari sa qe kur te bjere ne cark te popullit, zorrse do dale me sy e veshe. Nese do ish gjykata kushtetuese, keto veprimet e ketij psikopati do i denonte, e nese nuk do i zbatonte ky e kishte vendin ne burg. Andaj sot ky qendron si carac e turfullon me servilet, e ua quan cdo gje te drejte veprimet antikushtetuese qe shkel me kuvendin. Duhet ta kuptoje nje here e mire,,,,ai nuk quhet me kuvend, eshte i jashte ligjeshem, dhe presidenti me ligj duhet ta shpalle te shkrire, e ta coje vendin ne zgjedhje te parakoheshme sipas kushtetutes. Parulla RAMA IK, po duket e kaluar, pasi ai ka ikur por me forcen e fantazmes se shtetit kerko te qendroi akoma.

 4. 50 vjet histori me Thiatro te Kuvendit Popullor , kur vendimet i merrteUdheheqesi i ndritur e Fanari i Botes Enver Hoxha, qe e coi Shqiperine ne te semes , nuk jane kot , jane 50 vjet pervoje thiatrosh kuvendore. 😀

 5. Parlamenti mire keq do vazhdoje punen. Agallaret e pertej detit nuk duan precedente. Cdo shqiptar me dy mend ne koke nuk e do ket’ precedent.
  Sali mullah omari ju kthy tritolit te shtyllat, por 97 tjeter nuk do kete. Lul hollandezin dhe sali talibanezin i pret burgu.

 6. Ti qift robt Sali Berisha dhe gjith opozita o shkerdhat qe ben dhe degjon te droguarit pthuuu rrac kurvash, po kush e ka policin dhe shtetin po edhe ju me ment e Spiro pidhit more debila apo me menjen e Palles

 7. Cunat e SHQUPit nuk kane kapacitet intelektual dhe as kauze per te mbrojtur.
  Figurat me personalitet ne PD, u larguan tamam per ti hapur vendin deleve e radhes. Debatet ne parlament nuk paraqisnin alternativa, por kishin vetem nje konstante. Sabotimin e reformes ne drejtesi dhe menjanimin e daljes para gjyqit te doktor mortjes dhe lul mjekerbythes. Se arriten ne parlament dhe po mundohen ta bejne me rrota te djegme dhe tritol te shtyllat. Mendojne te marrin garanci te ngjashme si ato te ’97s.
  Keto zarat e rinj e rinj ne parlament prishin pune po mullah omari ska rruge tjeter.

 8. Per mendimin tim, KM nuk diti ta kape lojen politike sic duhet. Te gjitha keto qe po ben tani jane lojra te momentit te fundit dhe aspak te menduara. Dikush me siper foli per agallaret e huaj. Ka dy gjera qe duhet te fiksohen mire, kryesorja nuk jane te huajt qe e bejne Shqiperine, por shqiptaret dhe e dyta, ata “agallaret e huaj” qe e kane kuptuar se cfare lojrash luan KM yne dhe kohet e fundit (te pakten 6 muajt e fundi) asnjeri nuk e ka pritur ne fund do behen me shumicen sic e kane zakon. Sado i papritur te kete qene vendimi per djegjen e mandateve, KM duhej te jepte doreheqjen dhe te lindte qeverine ne detyre deri ne zgjedhjet e reja. Ne kete menyre kishte shume mundesi qe te dilte me i fituar. Sot ky opsion ka marre fund dhe nuk ka “shpikje qe duam” qe ta riktheje ate opsion. E vetmja gje qe nuk i uroj Shqiperise,eshte perseritja e nje ’97.

 9. Jam dakort me Ai, Kadriu do kishte dale me i fittuar nga kjo situate nese shkonte ne zgjedhje, te cilat dhe mund ti fitonte.Por ai beri te njejtin gabim qe beri Berisha me Ilir Meten kur doli video. Zera brenda PD i thane Berishes te denonte Meten ose ta conte per gjykim, por ai zgjodhi te kunderten dhe rezultati dihet. Te njejtin gabim po ben dhe nxenesi me i mire i Saliut shoku Kadri Rametliu. Mos mbani shprese tek te huajt pasi ata duan te jene plotikisht dhe diplomatikisht korrekt, prandaj jo cdo gje qe thone duhet ta merrni shabllon. Nuk besoj se Luli apo Monika po bejne vetem me koken e tyre. Anija e Rilindjes e ka marre goditjen nga poshte dhe mbytja eshte ceshtje kohe, varet nga Timonieri se cfare do beje. Por nje njeri qe sdi ti jape as makines e ka pak te veshtire te drejtpje anijen aq me teper kur po i mbytetanijen

 10. zahon ore zahon, me acid se vetem keshtu do ja shihni fytyren e vertet ketij qelbesire. bena te qe ju ka bere dhe juve dhe pastaj do shihni si do behet dhe ky malok

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu