• |
ide | kryesore

10 femrat më të bukura në botë sipas shkencës (FOTO)

F1, Paparazzi, Slider, Stil

Gjithçka rreth kësaj teme bazohet në filozofinë e lashtë greke të quajtur proporcioni Phi, të cilën Julian De Silva, profesor, e ka përdorur bashkë me ndihmën e sistemeve kompjuterike për të përcaktuar se cilat femra të njohura e kanë proporcionin ideal të fytyrës dhe simetrinë e duhur.

 

 “Me teknologjitë e reja, ne kemi zgjidhur disa mistere sa i përket asaj se si e definojmë bukurinë fizike dhe rezultatet tregojnë se disa aktore dhe modele të njohura kanë karakteristika të fytyrës të cilat i përafrohen parimeve të lashta greke sa i përket perfeksionit”, ka treguar Dr. De Silva.

Sidoqoftë, sipas grekëve të lashtë dhe shkencës, këto janë dhjetë femrat më të bukura në botë, të renditura sipas përqindjes së përsosmërisë së fytyrës:

Image

Amber Heard – 91.85%.

Image
Kim Kardashian 91.39%

Image
Kate Moss 91.06%

Image
Emily Ratajkowski 90.8%

Image
Kendall Jenner 90.18%

Image
Helen Mirren 89.93%

Image
Scarlett Johansson 89.82%

Image
Selena Gomez 89.57%

Image
Marilyn Monroe 89.41%

 

Image
Jennifer Lawrence 89.24%

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu