• |
ide | kryesore

Deklaratë e fortë/ Ilir Meta: Jam gati të lë mandatin e presidentit

Arkiva

Presidenti Ilir Meta është shprehur ditën e sotme se është i gatshëm të lë mandatin, duke bërë një paralelizëm të sakrificës së tij në këtë rast ngjashëm me Salvador Ajlenden.


Referuar situatës politike ku ndodhet vendi Meta është shprehur se vendi po kalon një krizë e cila nuk zgjidhet as me retorikë dhe as me metoda policore.


“Akti i opozitës për djegjen e mandateve ka qenë i papranueshëm për mua  si President i Republikës.
Djegia e mandateve nga opozita shqiptare ka sjellë një krizë të rëndë përfaqësimi në institucionin themelor të Republikës, në Kuvendin e Shqipërisë.
Në vlerësimin tim, sot Kuvendi i Shqipërisë, ka 82 deputetë të ligjshëm, ku përfshihen edhe ata 3 deputetë të opozitës që nuk pranuan të djegin mandatin.

Çdo numër tjetër në Kuvendin e Shqipërisë, ka probleme serioze, thellon krizën e përfaqësimit dhe është i konstestueshëm, në planin ligor, politik, moral e kushtetutes.
Sot në Shqipëri, mund të gjenden të paktën mbi 1 milion shqiptarë Pro-Europianë, që kanë moshën dhe mund të plotësojnë formularin e dekriminalizimit, të cilët “mund të ndihmojnë” në miratimin e ligjeve, apo reformave të ndryshme.
Por, kriza e thellë e përfaqësimit nuk mund të zgjidhet, as me dhunë, as me metoda policore, dhe as me mjete financiare, por vetëm me dialog politik, për të rivendosur legjitimetin e përfaqësimit në Kuvendin e Shqipërisë.

Jam i përgatitur të lë mandatin dhe deri të sakrifikohem si Salvador Aljende, për të mos lejuar instalimin e një junte ushtarake”, u shpreh Meta.

40 Comments

 1. “”” Jam i pergatitur te le mandatin dhe deri te sakrifikohem si Salvador Aljende, per te mos lejuar instalimin e nje junte ushtarake”, u shpreh Meta.”””

  heu bre.. kush po don me instalu JUNTE USHTARAKE ???

  Cohuni burra se po bohet grusht shteti.

  Deklarata boshe, populiste !

  1. Reforma ne drejtesi, turrbulloj ujrat ne politiken shqiptare. Qekur u kuptua qe nuk ka burr nene ta kthej mbrapsht ate reform, filloi nje avaz i vjeter i yni, kercenimi i destabilizimit. Do shohim cudira te tjera prej ketyre ujqerve te vjeter te politikes son, sa me shume do kaloj koha me shume do nxjerrin dhembet qe te bejn kafshimet e fundit.

 2. Paska rreshqitur dhe ky. Rama thote se ne trazirat e funit ka gisht rusi, kurse ky debili tjeter thot se do te ket puc ushtarak. Biles po i duket vetja si Aliende.
  Kan hik per lesh te gjith

 3. Keto jane mesazhe te koduara per dike , ose per ti thene Amerikes dhe EUs se po na kercenuat me dosjet qe keni kundra nesh.. jemi gati ta kthejme vendin deri dhe ne diktature ushtarake.
  Frika ka arritur deri aty sa filluan kercenimet dhe paralajmerimet per destabilizim total deri ne junte ushtarake.

 4. Aman ta kemi nje here junten alla pinochet te mrekullise ekonomike (Chicago boys) se per allende bejme dhe arlind qorrin.

 5. O llumi Meta o kurve burre qe shkerdhehesh sa majtas a djathtas. Tani u kujtove te hysh ne loje duke ju treguar miopve qe je per zgjidhje te ngercit politik qe te marresh meritat ne keto dite te veshtira kur PD-LSI po shkermoqet nga dita ne dite?? Cila eshte junte ushtarake?? Policia e shtetit?? Apo e ke fjalen per Ministrin e Brendshem i cili ka qene ushtarak dhe ti hezitoje ta dekretoje?? Je nje zagar i ndyre. Kerkon t’ju tregosh botes se je largpames dhe i afte te zgjidhesh konfliktet midis partive??? Mos lehni si qen te ndyre ju bashke me keta qente e kazaneve te rruges qe po lepijne cdo gelbaze vetem e vetem qe opozita te ndjehet sa me rehat.

 6. Allende-s dhe Evites me duket se i ardhur fundi. Ti me shume ka mundesi qe t’i ngjashe Sanaderit kur te te nxjerrin me pranga nga dera e protokollit te Presidences.

 7. Like Floriri, mos u sakrifiko kaq shume, fali popullit vilat nga blloku ne lalez, ne londer, me selanik, leket ku i keni dhe ku si keni, lutju Baba Tomorrit qe te jetosh ne paqe ti dhe femijet e tu. kaq sakrifice mund te besh ti per familjen dhe vendi, se ato te tjerat per ABAZ ALI jene “pordhe me rigon”.

 8. 👌 OK Z. President,
  ThONI: – Gati të lë mandatin e Presidentit që të mos instalohet juntë ushtarake.
  Perpara kesaj ka nji gje per te bere: Te ushtroni detyren &”dashurine’ per te zgjidhur. Kolapsin.
  1.
  Argumentoni:
  Kriza është e qëllimshme. Nuk kemi Gjykatë Kushtet use etj., shtoj: nuk kemi shtetit e Se Drejtes, nuk kemi administraten, Parliament in, Gjyqsorin, Shkollen, Shendetsine, Bujqesine, Mjedisin, ArtKulturen & ruajtjen. E monument eve, trashegimise, nuk kemi Sigurine, Rendin, Policise, Ekzekutivin etj qe duam, kemi vetem Tepsi- Kazan- Lukuni grabitqaresh makute qe nuk ndalen para asgjeje, hordhi me të era se cdo hordhi tjetër,
  Keni një Xhungel imorale, nje kasaphane shkaterruese te vlerave, moralit, mireqenies, zhvillimit… shpreses, tardhmes
  Vend ku populli nga Sovran eshte DELE ne Fermen e Kafsheve ku kendohet hymni shpetimtar : prisni DELE. Se Vetingu ka per t, pru Peshq, cilin Janar, varet nga ju DELE sa bar hani e sa kakerdhi prodhoni qe…. VETINGU TE bohet…EJVALLA.
  Z. PRESIDENT
  SI kontribues qe jeni edhe ju e partial juaj I Ketij Kolapsi, e keni detyre e detyrim te sakrifikoni per ZGJIDHjen.
  Mbase merrni kështu edhe faljen, se paku moralen.
  Thoni:
  Sa i përket vendimit të Opozites, djegien e mandateve është veprim “i dënueshëm dhe i papranueshëm”.
  Për ne popllin eshte vendim I denueshem (nga Klubi Oligarkik) dhe I papranueshem (per popllin, Sepse I vonuar, I perdorur po per qellime te Klubit),
  mgjate paradoksalisht I dobishmi.

  {Shqipëria eshte si nji shtepi qe I kanë hy handset, I masakrojne, cnderojne, rrenojne pada, dhe Zooti nga lart I flet babes se shtepise: – Merru vesh me ta se jane te poshter, ty te ra e keqja, duro mos na shqeteso Mehallen se eshte nate….
  Ne fund te fundit, PARAJSEN ua kom bo gati.
  A nuk e bona per fisin e AdemJasharit? (I bona heroj)} .
  2.
  Thoni:
  “Kuvendi ka 82 deputetë të ligjshëm, përfshirë 3 që nuk dogjën mandatet. Çdo numër tjetër është i kundërligjshëm, në planin politik, Ligjor, moral.
  KRiza nuk zgjidhet as me retorike, as me metoda policore, por me dialog dhe përpjekje serioze.
  Theksoj: pra nuk zgjidhet me mbushje te Parlamentit me zombie – kamikazet
  (- nji karagjozllik muzeal, I DENJE per FermeKafshe-n tone demonkratike.
  Te qas ate te ramizalise & Perendimit,
  kur ne zgjidhjet e para u bene subjekte electorale ato qe dime)
  Me shume se poshteruese & qesharake kjo pas 30vjetesh…. Shteti ligjor, demonkraci hibride… Dtth me brina… Ne fakt ne perputhshmeri me jeten ne Fermen tone Xhungel.
  [Ku Ska Prone mbi të tera
  (a ka ndonje vend tjetër ne ket gjendje te Prones?. Jo.
  Dhe kjo qe e qellimshme.
  Ja ku jemi sot, mision I kryer…)

  E jo me normalitet, zhvillim, sundim I ligjit.]

  3.
  THONI:. Jam i përgatitur të lë mandatin
  dhe deri të sakrifikohem
  si Salvador Aljende,
  për të mos lejuar instalimin e një junte ushtarake.

  OK, Z. President,
  pas kesaj presim veprim (te shpejte, perbashkues, vetemohues …. pershkallezuar) dtth shqiptarët jane gati t ju mbeshtesin në perpjekjen tuaj (perfshi Aktoret e tjere te shoqerise shqiptare).

  Na prifte e mbara, y.hida, qytetare e Tiranës.

 9. Komentues te njejte me ate te Duresit ngeles ne shkolle po me ndihmen e krimit tre mandate kryebashkiak prandaj jeni aty ne koperative se monizmin ne gjak e keni

 10. Like floriri identifikohet me legenin allende qe printonte lekun si leter e qe i thau zorren kilianeve. Te kishte thene ce guevara me mire.

 11. Komentuesve naive I boj ket sugjerim:
  Fol nji here- Mendo 10 here!.
  Nuk kemi diten te degjojme perdhe….

  Sa per ca kellire- legenat
  cirake te Tiranise,
  Uroj ti bjere ajo e Mira qe bilbilosin xhahilisht
  aty ku I dhemb….

 12. Duke kerku Ndjese per gabimet (Ben autokorrektim si do vete),
  korregjoj vetem ket:
  Shqipëria eshte si shtepia
  se ciles I kanë hy
  hajdutet…

 13. Kush e keshillon kete aman! Ujku cerrikut? Apo ard daullja? Nje idiot qe flet budallelleqe e perdor simbole qe as i njeh e as nuk i kupton. Allende vrau veten si palo burre dhe shpetoi dhe kilin me ate rast.

 14. Ky popull ngeli sa injorant aq edhe i nenshtruar….. nuk ka faj shtresa e mesme qe po iken krejt se e keqja spo na vjen nga politika Por nga ky popull dele ……
  si tha Faik Konica; Shqiperi te kam dhjere qe su bere asnjehere!!!
  Dhe e kuptoj pse po zhbehemi ne sepse jemi rrace pa pike morali dhe integriteti dhe ndaj bota e shikon te udhes te na zhduk sepse vertet po kthehemi ne vemje dhe zombie…..llogjika e ketij popull ka marr rrugen ne drejtim te paditur!
  Rrofshin militantet!

 15. Ky eshte me qesharaku i te gjith kesaj pacavureje qe te ne e quajn politik. Po ti as nuk duhet te ishe President o HAJDUT. TI DUHET TE ISHE NE BURG O PRESIDENT FLORIRI ME BLLOK NE DORE. Ik futi nonji loqe guras se impotenca jote po merr ne qaf vendin.

 16. Po krahason veten ALI BABA me njerez qe nuk ju vjen as te maji i karit. Ti as sa cereku i karit te Aljendes nuk je mor fakir. Keta vjedhin e behen te pasur me horrlliqe dhe ju duket vetja edhe fisnik, intelektual, te zgjuar. Ti je thjesht hajdut zuzar.

 17. si mund te jet robi kaq hipokrit. nga nje ane i thot gruas digj mandatet nga ana tjeter thot per mua eshte akt i papranueshem. boll talle karin me shqiptaret dhe jep direkt doreheqjen, hajdut i ndyre, njeri i vogel e meskin. ik ore mafjoz na u shqit nga bolet se na ke ca karin gjith keto vjet e sje ngopur duke vjedhur. ca babezie paske patur.

 18. ca tragjikomedie ky vendi jon. Ali Baba na u be dhe Che Gevara. Ti as sa nje ish-brigadier nuk je o hajdut. Ti je thjesht hajdut dhe kaq.

 19. CA kellir-çirake qe bojne keto komentet moralizuese (: like hajduti etj.) cojne ujë ne Mullirin e Tiranise. Sot nuk kemi luksin te merremi cili eshte likeflorini, por te bashkihemi rreth presidenti t te Rep. SHQIPERISE per te rrezu PushtetinGenocidist te section Riliindja
  sa jemi ne kohe, ene pak, për PA u bo nji 97 e dyte.
  Se qe do bohet Ska dyshim, puna eshte a jemi aq inteligjenta sa ta bëjmë ne kohe.

  Shkurt: bashke te tëeeeere, I bardhe, i murrme a I zi qofte, kunderKucedres!!

  1. o pall kari, ca te bejm ta mbrojm? te themi nuk eshte hajdut? te themi qe skemi par gje? pse me mentalitetin e Saliu do besh shtet ti? po te bejn krime tifozet e PD nuk quhet, po te bejn ndonje gje keta te PS (ose me sakt ata qe sjan me PD se keta te PD i kan te gjithe armik po nuk votuan Salen) ti vrasim e ti djegim. apo keni kopju strategjin e Rames qe thoshte fajin e ka Saliu e ju tani fajin e ka Rama. Nuk ua ka fajin Rama qe nuk beheni dot njerez.

 20. CA kellir-çirake qe bojne keto komentet moralizuese (: like hajduti etj.) cojne ujë ne Mullirin e Tiranise.

  Sot nuk kemi luksin te merremi cili eshte likeflorini,
  por te bashkohemi rreth presidentit te Rep. SHQIPERISE
  per te rrezu PushtetinGenocidist te sectit Riliindja
  sa jemi ne kohe, ene pak,
  për PA u bo nji 97 e dyte.
  Se qe do bohet Ska dyshim,
  puna eshte a jemi aq inteligjenta
  sa ta bëjmë ne kohe.

  Shkurt: bashke te tëeeeere,.
  I bardhe, i murrme a I zi qofte, kunderKucedres!!

 21. Sa posht ka rene politika ke ne , a e shihni o njerez se cfare presidenti kemi ne , sheh enderra me sy hapur , flet per junte ushtarake ??????????????

 22. Nje deklerate beri Ilir plera dhe u mbush me komente.
  MIRE DO BESH TE DORZOSH ATE DETYRE FISNIKE ,TE JAPESH LLOGORI PER VJEDHJET DHE PASTAJ LE TE JETE ZOTI PER TE GJYKUAR TY O MORR.

 23. Keshilli qenerve qe kane lehur ne tere komentet, kunder Metes, dikur e levdonin, e mbronin e bene aleance qelbesirash per rrezimin e PD, apo Berishes, e sot po thone po ato qe numurojne per dite per Berishen, po ia thone Metes> Ja, pra se si eshte militanti kuqal qe keta skane bere asnje kthese ne ndergjegjen politike te tyre, sepse nga njera ane shajne hajdut Meten, por ama nuk thone se hajduti me i madh i tere kohes se demokracise eshte drogmeni Rama, kjo po, eshte faktuar e amballazhuar ne dosje si kapo banda bandite me kriminali, e ju, bije morrash, kuqale te trasheguar sleni balte e llum pa ia hedhur Metes, edhe pse ka dobesite e kalimet asholinante ne pushtet, por esenca e mendimit qe ka per pushtetin e con vendin aty e ne ate proces qe mendon ai pasi tendenca e ketij egzistent KM pa gjykate te larte, e ate kushtetuese, vendin shume lire ky i krisuri Rama i ben edhe ato levizje, e pastaj i kamuflon me dredhine e rrezikut se gjoja po i merrnin pushtetin me protesta te dhuneshme. Ketu nuk ka pse ta persekutoni meten, sepse parlamenti eshte jashte ligjor, nese ai nuk ploteson kuoriumin e deputeteve listore se me vote asnjeri nuk eshte votuar, por listuar. Me kryetar parlamenti ishin e rrezikshem si minister i brendeshem ne kohen e fundit te pushtetit te baballareve komentues kuqale ne permbajtje bije oficeresh madhore e te ish eksponenteve te qeverise kodoshe, keshtu qe nga do qe ta kapesh,,,,, parlamentin, institucionet, qeveria, e bashke me lukunine e komentueseve te morrave te kuq, ky pushtet eshte i jashteligjeshem.

 24. Salvador Allende ishte Marxist. I bie qe edhe Meta na qenka marxist meqe e krahason veten me Alenden. Edhe dicka tjeter. BE dhe administrata e Obames (e cila akoma eshte ne Departament te Shtetit) perkrahin me te gjitha mjetet te ashtuquajturat “revolucione me ngjyra” te Xhorxh Soros sic bene ne Ukraine, ose me Khedafin ne Libi, ose me Asadin ne Siri, por ato nuk perkrahin revolucion ne Shqiperi ku ne fuqi jane “miqte” e tyre si puna e Rames, Velise, Maznikut etj etj. E kam fjalen mos prisni perkrahje nga burokratet komuniste te BE se as nga komunistet e ambasades amerikane ne Tirane. Ata to mbajne ne fuqi zagaret e tyre.

 25. Me qetesi e dashuri
  Futi nje dore ngjala ore hipokrit. Je ideator i kesaj katrahure. Te pelqeu pushteti dhe ne 2009 dhe ne 2013. Do te rrish ne mes gjithmone qe te vjedhesh perjetesisht.

 26. O arber ty te takon nje post ne oborrin e agjentit te udb salih ram berisha,ti je tipi qe salihu ka pritur ti di si luftohet komunistet e amerikes dhe burokratet komunista te be,per kete ti do zgjidhesh kreu I lepirsave te salihut,ne grup jane stalini ziguri fax xixa dhe byroisti,ti arber me grupin do I sherbeni salihut me lepirje nga posht-lart,urime per detyren

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu