• |
ide | kryesore

Përgjaken rrugët e vendit/ 5 të vrarë me armë në atentate vetëm në një javë

Kryesore, Lajme


Një javë e përgjakshme. 5 të vrarë me armë zjarri nga e premtja në të premten. Ngjarjet e rënda janë shënuar në Tiranë, Shkodër, Kavajë dhe Elbasan. Ndërsa ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj sheh nga zyra si të përdorë përballojë sa më fuqishëm protestat e opozitës në rrugët e vendit janë shënuar atentate të frikshme.

E premte 15 mars 2019
Vritet Esat Kotorri

Esat Kotorri, pronari i një furre buke në Kavajë u qëllua me çifte orët e para të mëngjesit sapo kishte shkuar të hapte biznesin. Autori i dyshuar i ngjarjes është një 26-vjeçar, i cili u vu në pranga nga Policia e Kavajës, vetëm pak kohë pasi kishte plagosur 59-vjeçarin. Pak ditë më pas, i plagosuri do të ndërronte jetë në spital, citon lapsi.al. Dyshohet se motivi i krimit është një konflikt i hershëm pronësie mes pronarit të furrës së bukës dhe familjes së autorit. I riu u identifikua për shkak të dëshmisë së bashkëshortes së viktimës që ishte edhe dëshmitare në ngjarje.

E shtunë 16 mars 2019
Vritet Haxhi Baçinozi

Një ditë më pas do të tronditje Tirana. Një vrasje ndodhi rreth orës 18:15 në një nga zonat më të frekuentuara siç është Liqeni Artificial i Tiranës. Vritet 62-vjeçari Haxhi Baçinozi nga fshati Radostinë i Fierit. Ai ka qenë duke vrapuar me djalin e tij në momentin që është ndeshur me Islam Mylkajn. Të dy kanë shkëmbyer fyerje dhe sharje për shkak të një borxhi prej 46 mijë eurosh që autori nuk i kishte kthyer prej 20 vjetësh viktimës, citon lapsi.al. Në një moment Mylkaj nxjerr një pistoletë që mbante me vete dhe e vrej Baçinozin, një ish-i denuar politik në diktaturë. Të mërkurën u vetëdorëzua në polici Mylkaj ku u ka thënë hetuesve se nuk ishte nisur për ta vrarë Baçinozin dhe se ngjarja kishte qenë e rastësishme. Mylkaj tha se e mbante armën me vete për shkak të frikës nga Baçinozi.

E hënë 18 mars 2019
Vritet Jurgen Kurti

Dy ditë më pas një krim tjetër i rëndë do të shokonte kryeqytetin. Në “zemër” të tij u ekzekutua Jurgen Kurti, i njohur si menaxheri i VIP-ave. Ai u qëllua për vdekje në afërsi të banesës së tij në rrugën “Zef Jubani”. Kurti sapo kishte dalë nga një palestër kur u qëllua nga persona ende të paidentifikuar. Policia nuk ka ende një piste të qartë për arsyet e krimit. Jurgen Kurti ishte ndaluar nga policia dy herë për përfshirjen në dy vrasje. Në 2016 ai u arrestua së bashku me dajën Leonad Ristani për vrasjen e babait të Jurgenit, Artur Kurti. Por daja mori përsipër autorësinë e vrasjes dhe Jurgeni u lirua, citon lapsi.al. Një vit më vonë ai do të përfshihej në një tjetër ngjarje, kësaj here për vrasjen e pronarit të një picerie në Durrës, Agim Arapi. Ai u arrestua së bashku me vjehrrin e tij, Konstadin Ekonomi dhe vëllanë e tij, Kujtim Ekonomi për vrasjen për motive pronësie. Por pas verifikimit të pamjeve filmike e provave në vendin e ngjarjes rezultoi se vrasja është realizuar nga dy vëllezërit Ekonomi për motive të dobëta, ndërkohë që dhëndri i njërit prej vëllezërve, Jurgen Kurti nuk ka qenë i përfshirë në ngjarjen e rëndë, kështu që u lirua. Për ngjarjen është shpallur në kërkim policor djali i viktimës, por ai nga Italia ka deklaruar se nuk ka gisht në këtë krim.

E mërkurë 20 mars 2019
Vritet Ferdinand Polia

Vritet në fshatin Grudë të Shkodrës biznesmeni Ferdinand Polia, i cili kishte në pronësi bujtinën Polia në zonën turistike të Thethit. I njohur për të gjithë si “Nardi i bujtinave”, 35-vjeçari u qëllua me breshëri duke udhëtuar me automjetin e tij tip fuoristradë. Polia është dërguar në spital ku dhe ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur t’i mbijetojë plagëve të marra. Në momentin e ngjarjes viktima ka qenë i shoqëruar nga një person tjetër, Xhovan Mirashi, i cili tha në polici se atentati ka qenë i befasishëm dhe se në drejtim të makinës kishte vërshuar një mori plumbash, citon lapsi.al. Autori u largua me motor që u gjet i djegur te vendi i quajtur Ura e Mesit. Policia gjeti 20 gëzhoja plumbash në vendngjarje. Mister autorët. Mister motivet e krimit.

E premte 22 mars 2019
Vritet Ravik Gurra

Ekzekutohet në mes të Elbasanit avokati Ravik Gurra. 50-vjeçari ishte duke pirë kafe rreth orës 19.35 në një nga lokalet në qendër të qytetit kur një person i është afruar dhe ka qëlluar me një pistoletë me silenciator mbi të, duke e lënë të vdekur në vend. Avokati ka përfaqësuar në disa gjyqe, Emiliano Shullazin dhe pjesëtarë të familjes Çapja të Elbasanit. Policia thotë se shërbime të shumta kanë ngritur pika kontrolli në të gjitha rrugët në hyrje e dalje si dhe po krehin zonën ku dyshohet se janë larguar autorët. Një grup ekspertësh nga Departamenti i Policisë Kriminale në Policisë e Shtetit është nisur menjëherë nga Tirana në ndihmë të grupit hetimor për të bërë të mundur zbardhjen e shpejtë të ngjarjes. Sipas raportimeve të fundit automjeti tip “Benz” me të cilin dyshohet të jenë larguar autorët e vrasjes, është gjetur i djegur në periferi të Elbasanit. Makina rezulton e vjedhur në Fushë Krujë dhe u gjet i djegur pranë rreth rrotullimit të Bradasheshit. Mister autorët. Mister motivet e krimit. ©LAPSI.al


29 Comments

 1. Bravo bravo Rilindja votojini prape! Siguria ne maksimum! Ku jeni o cendrifugista pse s’komentoni, ju qifte Merobaze motrat!

 2. Shqiptaret nuk po e kuptojne qe shqiperije perfundimisht eshte ne duar te bandave qe mbrohen nga shteti. Kemi te bejme me nje shtet mafjoz ku ministri rendit mbron bandat dhe gjunjezon popullin dhe Presidenti udheton neper bot. Kryeministri eshte koka e bandave, opozit nuk ka, prokurorin dhe gjykatat i ka kryeministri, pra bandat…. dhe Lorencat, Batonat, Nanot, Minxhozat, Canat, Fevziat, Ballat dhe plerat e tjere jane bere nje me bandat… ky popull e meriton…

 3. Ore ai i paemri dini gje nga eshte futur??
  Se meqe e do shume mazhorancen te na iluminoj pak se cfare kuptimi ka ky artikull se mos ndoshta ia fut kot Bushati se mos genjen!!!!!!!!
  Edhe ne Kabul ka me teper siguri!!!!!!

 4. ta dhjefsha shtetin .a nuk them gjith kohen dhjerje e stalinit e shurr e enverit esht rama.keta vdekjen e vrasjen e kan pasur ushqim ditor.ka nga revolicioni rus i lenin stalin putin edvin.

 5. Turp te te vij lapustine e saliut! Java me e suksesshme e policise se shtetit. Mbi 30 anetare te nje bande te rrezikshme te arrestuar. Mbi 30 kriminele te rregjur me kapsolle ne dore dhe thirrje kunder qeverise ne goje . 1000 here turp!

 6. S’keni pare gje akoma!!!!Kemi Shtet qe eshte bere te mos e marim sysh…….Dy nga autoret nuk kishin Ku te shkonin (i kapi shteti me qerre) Tre te tjeret i japin qerres..Dhe kau eshte mileti i keq qe terheq qerren

 7. Te peste vrasjet me probleme individuale mes tyre,pronsia,borxhet,emigracioni,larje hesapesh me bandave te financuara nga pd si familja capja e shullazi qe vetem saliu e nxorri dy here nga burgu dhe keta kishin te njejtin avokat,kur lulu ishte min I brendshem pervec vrasjeve qe ndodhnin me nje nivel te larte,ky minister vriste dhe vete kater baballare ne bulevard me duar ne xhepa

  1. Zigur, Cercuz Rama po te qi gruan pernate po ti prape shan Saliun!
   Ver syze vella! Dhe kujdes bythen gjithashtu

 8. Hahahahaha hahahahaha ky ziguri rrezik jeton ne ndonje orbite tjeter se ska mundesi kur merr pike referimi te shkuaren dhe ben openentin akademik kur ne themi sot u be nje jave qe vriten milet dhe normale per hesapet e tyre Por policia, shiku, shiu dhe shume spinune paguhen nga leket tona pikerisht qe mos lahen hesapet rrugeve lokaleve ku ka njerez familjare femije dhe mendo pak pastaj fol çfare bente njeri apo tjetri para 20 vitesh
  Sot sot cfare jetojme sot e si do mbijetojme neser kete na thuaj Zigur trimi!

 9. Policia e Lesh Persheshit .. shtet leshi. Next Crime .. on loading! Pa force zbuluese, pa force parandaluese .. pa patrulla ne qender te qyteteve kryesore, ju hyft gazi helmues qe leshoni ne by the o policat e Lesh buz pid hit! Ndjeste paste dhe ky i shkrete qe nuk u shpetua dot! Vrisni ndonje pordhac te Rilindjes o horra, ja psh Taulant derrin.

 10. Namyti Mero Llumi,
  nese ty te qi Babuini dhe Zapiku i kesaj gazete femrat e familjes nuk ke perse ia uron ate tjereve!?

 11. Cudi llumi dhe muzgu jetojne bashke,o byth lepirsa motrat grate mamkat babkat shpellaret po presin rradhen e qirje nuk permbahen keta,vetem stalini xixa fax dhe ziguri dhe emu e zgjidhin kete pune

 12. I paemri qehet edhe Zigur.Vetem urretje ka.Shume shkruaj apo pergjigjen me fjalor te ( sjellshem) Te thuash te verteten apo jo me kete fjalor..Eshte te jeshe i “””” shume i shkolluar ,,,,,,,

 13. O Bronx Po sa popullsi ka aty dhe sa hetereogjene eshte????
  Kurrsesi nuk mund te besh krahasime me pika te ndryshme referimi dhe dhe nuk besoj se ne bronx vrajset behen ne kafene apo ne restorante…….

 14. Indiferenca ndaj vemje si p.sh i paemer eshte gjeja me e mire qe mund te bejme ndaj bojkotojeni dhe lereni te merret me adhurimin e idhujve te tij komuniste!!!
  Mua me merr pleshtat e qenit te komshiut o i paemer dhe keshtu ngelsh perjete pa emer Edhe kur te vesh ne boten tjeter!
  Hajt te fala kongresit sot!

 15. Muzgu dhe zana prap pa lidhje,muzgu vazhdon bythlepirjen,zana meso te shkruash keshtu eshte kur rri me stalinin xixa dhe fax,shpellar do ngelni

 16. O I paemer nga anet e mia thone: i Shari shan!
  Dhe sa per inforamcion nuk jetoj ne memedhe dhe nuk kam asnje interes thjesht keqardhje per vemje te kalbura si puna jote qe po I bejne gropin atij vendi
  Dhe sa keq qe ke nje fjalor bastard sinqerisht te meshiroj!
  Te fala kosheres se bletet te paskan ikur!

 17. O I paemer nga anet e mia thone: i Shari shan!
  Dhe sa per inforamcion nuk jetoj ne memedhe dhe nuk kam asnje interes thjesht keqardhje per zombie te kalbura si puna jote qe po I bejne gropin atij vendi
  Dhe sa keq qe ke nje fjalor bastard sinqerisht te meshiroj!
  Te fala kosheres se bletet te paskan ikur!

 18. Bronx nuk besoj se je ne rregull Por Mesa
  Kuptoj me defiçenca mendore sepse une bera debat dhe nuk te ofendoi kush
  I shari shan gjithsesi!
  Zoti te meshirofte ty dhe te gjithe si puna jote!

 19. Ti jetonke jashshtetit o muzg por pellumbat te paskan ikur thone nga ana ime,dhe kur pellumbat te ikin nuk te ben derman as te qenurit refugjat,nje shpellar me pak ne shqiperi o muzg,mos u shoqero me stalinin dhe zigurin se me keq do behesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *