• |
ide | kryesore

Balla-Metës: Uroj të jesh qetësuar pas ëndrrave të këqija që ke parë

Lajme, Të fundit

Në mbyllje të Kongresit, sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla komentoi edhe deklaratën e Presidentit Ilir Meta, të bërë disa ditë më parë, ku shprehej se do të vetësakrifikohej si Salvador Allende, me qëllim që në vend të mos instalohej një juntë, për shkak të krizës politike.


“Pas fjalës së kryeministrit, Edi Rama, i cili ishte sot vetëm 50 metra në vijë ajrore nga presidenca, besoj se edhe presidenti është qetësuar, sepse Shqipëria është vend anëtar i NATO-s . Dhe besoj së është qetësuar për ëndrrat e këqija që kish parë para pak ditësh”, u shpreh Balla.


I pyetur mbi deklaratën e sekretarit të përgjithshëm të PD, i cili e komentoi ndryshe sfidën e kryeministrit për opozitën, Balla tha se deklarata e kryeministrit Edi Rama ishte shumë e qartë.

“Rama ishte shumë i qartë ftesa jonë për opozitën për të marrë pjesë në zgjedhje ishte shumë kuptimplotë. Të marrin pjesë në zgjedhje nëse marrin një bashki më shumë se ne, të shkojmë pastaj në zgjedhje” – tha ai.

 

12 Comments

 1. kur dhe pleshtit te vagines negjmije si morrit rama i vije rasha te behen kryrminister e deputet pra ram-balla te vjen te vjellesh e te dhjehesh mu ne goj te anetes e fatos nanos qe i beri keta zhugan keta qe jan.

 2. Na thuaj sa leke i dhe Fredi alizotit apo ishe per peshkim. Mashtrimi doli. Ne burg do shkoni. Ju vu ne gjunje nje cope mishi me nje fjalor te pershtateshem per ripjerdhjen. Ke ikur per lesh. Nuk ka sapun qe ju lan bojen. Ndyresira.

 3. E dëgjova me kujdes Sekretarin e Përgjithshëm të PS në kuvendimin e tij para mediave në mbyllje të të ashtuquajturit Kongres Elektoral, nga ku shkëputa disa pjesë të materialit të lexuar prej tij.

  E pavërteta e parë ishte se partia e tij është “E vetmja force e aftë të qeverisë vendin”. Se si e nxjerr këtë përfundim ai dihet, por në fakt forca e tij jo vetëm që nuk po qeveris, por po konsumon pushtetin e dhënë nga zgjedhje problematike dhe të deformuara. Kapacitetet qeverisëse të PS-së mund ti kuptosh se ku janë katandisur, mjafton të shohësh përbërjen aktuale të Këshillit të Ministrave.

  Me mjaft patetizëm tha de “Jemi krenar për arritjet e bëra në 5 vite” dhe se kanë “Eksperiencë të suksesshme qeverisëse”. Dështimi është në shumë plane dhe pakënaqësia është kudo, njerëzit ikin përditë dhe shumëçka nuk funksionon. Unë nuk e kuptoj mungesën e reflektimit jo të një apo të disa individëve, por të një force politike që e shpall veten të suksesshme pa kurrfarë arritjesh. Ne jemi mes skandaleve të përditshme të një qeverie të paaftë dhe të korruptuar. Të gjithë e dimë se investime të huaja nuk ka pasur, por kjo nuk e pengon sekretarin mavi të thotë se kanë realizuar “Investime direkte të huaja në tre vite mbi 1 miliard dollarë”. Gënjeshtra duket sheshit dhe nuk ma merr mendja se ka njerëz që mund ta besojnë.

  Ekonomia nuk po prodhon pakësim të varfërisë apo përmirësim të jetës së shqiptarëve, kurse Balla pohon se “Janë rritur të ardhurat për familje”, në një qasje mohuese dhe shpërfillëse ndaj qytetarëve të vendit. Tashmë socialistët nuk arrijnë të perceptojnë realitetin e njerëzve të thjeshtë dhe shkëputja nga realiteti duket dramatike. Nuk mund të mos ishte pjesë e fjalës së tij Reforma Zgjedhore ku shprehu se “PS reformën zgjedhore e mbështet në tre shtylla: – Adiministratë zgjedhore e depolitizuar – Votimi i emigrantëve – Votim dhe numërim elektronik”. Por, ai nuk tha asgjë për Reformën Zgjedhore, pasi modeli nuk ndryshon dhe nuk e përmendin deformimin e votës. Ne kemi nevojë për një Kod të ri zgjedhor dhe garanci për mosdeformimin e votës.

  Gara ka së paku dy palë dhe kjo nuk mund të bëhet kurrë pa Opozitën. Ai tha se “PS është e legjitimuar si forcë qeverisëse”, por harroi se ky legjitimitet është cënuar rëndë nga përgjimet e Prokurorisë. Mbyllja ishte në stilin e mohimit të krizës politike kur tha se “Kongresi vendosi piketat për zgjedhjet vendors të qershorit 2019 dhe zgjedhjet parlamentare të vitit 2021”. Pra, nuk ka krizë dhe normaliteti rilindas vazhdon. Deri kur?! Balla i Kongresit dhe thesi i të pavërtetave nuk japin shpresë për reflektim. Qeveria duket në vetëkënaqësi boshe dhe spektakli i detit të karrigeve të mbushura me administratë duken sinjal i qartë izolimi dhe shkëputje nga realiteti. Thesin që po na shiste, vetëm pak e besojnë, shumica e di që pudra e hedhur mbi shqiptarët nuk mbulon pakënaqësinë e tyre.

  Diçka më bajate se kjo kisha kohë që nuk kisha dëgjuar.

  © SYRI.net

 4. kti taulant Palles po i del nga 1 audio skandal/ore…
  ehhh, popull idiot i majte + alex sorros = boni qejf o cunat e ish-bllokut

 5. Nga nuk te del emri o levyres !?!?!Te perdor rama apo je vete fshires bythe !Kur ben edhe ti si pidh nene,vajmedet ku kemi perfunduar !!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu