• |
ide | kryesore

Fjalimi / Autogoli i Ramës me Shqipërinë e Facebookut

Arkiva, Kryesore


Edi Rama i ka bërë sot thirrje të gjithë mbështetësve të tij, të përdorin celularët Facebookun, Instagramin, Twiterin, si të vetmet mjete që i kanë mbetur qytetarëve për të vënë në vend realitetin e shtrembëruar të Shqipërisë.

Në një miting që të kujtonte ato të Partisë së Punës, kur menjëherë pas kongresit liderët dilnin në shesh për të komunikuar me popullin, kryeministri, ka ngritur shqetësimin, se mediat, kadrinjtë, portalet, stacionet televizive, asnjëherë nuk prezantojnë Shqipërinë e vërtetë, atë ku papunësia sipas Bankës Botërore po ulet (12%), atë ku eksportet bujqësore po shtohen, atë ku krimi dhe droga po luftohen si kurrë ndonjëherë më parë (Shiko videon poshtë).

A i keni dëgjuar ndonjëherë “derrat e shtrirë kolltuqeve” të flasin për këto, i është drejtuar Rama turmës së mbushur me punonjës së administratës?
“Jo –është përgjigjur vetë ai- sepse kadrinjtë pyesin njëri tjetrin për Niçen e Shijakut, Babale Alizotin, apo për mundësinë e vetvrasjes së presidentit dhe asnjëherë për problemet e njeriut të thjeshtë”.

Dhe në emër të kësaj padrejtësie të madhe që po i bëhet sukseseve të rilindjes, profeti i saj i ka bërë thirrje dishpujve të jenë aktivë me “Like” dhe “Share” në Facebook.

Po a është e vërtetë kjo tablo që vizaton Rama? A japin mediat në Shqipëri një vizion të shtrembëruar të realitetit?

Kush pasqyrohen më shumë në to, aferat e Babales dhe Agron Xhafajt, apo fjalimet plot propagandë të kryeministrit që jepet njëkohësisht live nga të gjitha televizionet së bashku, dy ose edhe tre herë në ditë?

Kush mer më shumë kohë televizive, vjedhja kriminale e votave nga Niçja i Shijakut, apo pemët që mbjelll çdo ditë kllouni i Bashkisë, që përbën lajm edhe kur pret në zyrë një aktor të estaradës?

Ç’do shqiptar e bën lehtë krahasimin.

Dhë në fakt korruptimi i pjesës më të madhe të makinerisë propagandistike është një nga arsyet se përse Rilindja vazhdon të jetë në pushtet.

Por, në shqetësimin që ka ngritur sot, Rama jo vetëm që ka gënjyer, por ai ka bërë edhe një autogol të rrezikshëm për të.

Sepse, nga njëra anë ai pretendon se partia e tij është më e votuara nga qytetarët, se ajo është e pakonkurueshme dhe e pamposhtshme nga askush dhe nga ana tjetër ankohet se populli po helmatiset nga kazanët dhe kadrinjtë.

Nëse Rama vërtet i fiton realisht zgjedhjet, nëse ai nuk rilind çamë në Dibër dhe Niçe në Durrës sikurse e akuzojnë, atëherë “propaganda” e armiqve të tij shpifës, del se nuk u besokërka nga shqiptarërt.

Por fakti që ai merakoset nga nxjerrja e skandaleve të qeverisjes tregon që ai ka frikë se mos i duhet një bandë më e madhe trafikantësh, më shumë koncesione dhe PPP, pra një buxhet më i madh për të harxhuar, për transformimin e rrezultatit të zgjedhjeve.

Ai duket sikur i bën thirrje militantëve t’a nihmojnë të ruajë në xhepat personalë ato para që oligarkët i derdhin për të blerë vota.

Sepse vetëm kështu shpjegohet shqetësimi ndaj “kafazeve të pllumbave me emrin kadrinj”.

Nuk mundet që Rama edhe të jetë i bindur se shqiptarët e votojnë ngaqë nuk i besojnë kazanit edhe t’u bëjë atyre thirrje për betejë kundër tij.

Këtu ka një kontradiktë. Të dyja nuk mund të jenë të vërteta.

 

©Lapsi.al


24 Comments

 1. Ky paska dale fare nga Binaret po ben goxha kohe qe nuk ka bere gjilperen ketu ne Vlore tek psikiatria .Ato ilacet e Gjermanit nuk i paskan bere ferk.

 2. Ju te Lapsit jeni pjese e kazanit. Jo vetem qe mbeshtesni propaganden por jeni po aq te korruptueshem nese do iu jepej rasti per nje pjese te tortes.
  Por kjo ska rendesi sepse jeni te paperfillshem dhe te parendesishem.

  Rilindja eshte praktikisht e pamundur e paarritshme per tu permbysur me menyra demokratike zgjedhore dialogu institucional etj dhe shume here me e paarritshme per tu permbysur me rruge te paligjshme. Mision i pamundur. Te gjithe rruget jane zene. Te gjitha jane te pushtuara nga rilindja
  E vetmja rruge demokratike eshte protesta dhe frika nga zemerimi i popullit qe mund te sjelle ndryshim me rrezimin e kesaj qeverrie kriminale.
  Pa opozite ska demokraci. Sipas Rames opozita eshte cmendur. Eshte fakt qe pushteti cmendet, shkallon, marroset e behet delirant etj.

 3. Ky rast i Edvin Droges,me kujton Til Eulenspiegel,qe i thote vizitoreve,se eshte budalla ai qe nuk e kupton pikturen ne faqen e murit,ku ne te vertete nuk kishte asnje pikture !Fabula eshte njejte si propaganda
  mashtruese e Rames,por ne kahe te kundert.Drogaxhiu Rama ka zhgarravitur komplet Shtetin shqiptare,
  duke i vene vulen si Kolumbia e Europes,por ai thote:se eshte budalla ai qe e sheh!Politika shqipatare
  eshte nje rast i veçante ne historine Botrore,sepse per here te pare eshte instaluar nje diktature mafioze,
  antishtet.Augusto Pinochet e mori me gjak pushtetin,ishte diktator,por e konsolidoi Shtetin,e beri
  Shtein kilian me pak te korruptuar se shume vende Europiane Perendimore,e ngriti ekonomine e Kilit ne
  vendine pare ne Ameriken Latine,ruajti dhe zhvilloi akoama me shume pronat shtetrore.Me kete dua te
  them,se Shtetit mafioz eshte forma me e larte e degradimit te nje Kombi,Shteti dhe te nje shoqerie.

 4. kur han mut stalini,popoviqi,mao luu ce duni,enveri,ramizi,kristaqi keshtu behesh si rama psikopat,un besoj se me psikopat esht populli qe e zgjodhi me shitje e pa shitje te votes dhe ata komisioner qe po mut hengren.kete mut me 21 janar e hengren dhe andi busati,lubonja,preq zogaj,mark marku,nikoll lesi etj.tash esht von.

 5. Shpellaret e agjentit salih ram berisha ne sulm per sharje se keshtu e ka dhene urdherin lulu,I hap komentet stalini qe punon ne pd e luluse,pastaj zigur Qarri qe mbas Dita del dhe ketu,juve bythlepirsa te salihut dhe luluse prisni dhe pak e do shikoni cfare do ndodhe,ku jane futur salihu dhe lulu qe kane kater dite qe nuk I di njeri ku jane futur keta Kerma

 6. Dhe e mbyll komentin -Autiku-i partise te -ridhjerjes-qe merr rrogen per kete pune.me nofken -Ipa emri-i te pa emerve te qeverise.

 7. Ore nuk e kuptoni ju qe vetem ERTV thote te verteten? Popull me budalla se shqiptaret nuk ka kund. Dalinne protesta njerezit qe jetojne ne pallatet madheshtore dhe kunder kujt dalin? Kunder nje njeriu qe jeton ne nje kasolle ne nje fshat te humbur. Hajde e kuptoje kete pune

 8. Me siguri je njesh edo !!!Po ka rob ne bote qe do bente aq gjera te pista,te ndyra,te trishta,te paimagjinueshme ne kurriz te popullit qe i genjeve e u mre voten ne 2013-ten !!Ka rrugaç,vagabond,mashtrues,hajdut,frikacak,pervers,ordiner,hipokrit,intrigant,i peshtire,arrogant,kurvar (ne te dy sekset),manipulues,zhuls,gojehale,trdhetar, lajkatar,hokatar,rrot-.ar si edi rama!Per sa me siper je njesh Edo !Te gjitha i ke dhe me tepri te madhe !!!

 9. Nga i gjithë “fjalimi” idiot i Ramës në sheshin e mbushur me karrige gjysma e të cilave filloi të boshatisej sa doli ai të flasë, a mbani mënd që të ketë thënë ndonjë gjë të zgjuar që t’ju ngelet në kujtesë ?
  Vetëm sharje e nofka për median, qindra mijëra që protestojnë kundër tij e kundër liderëve të opozitës.
  “Derra, Kadrij, kazanë e tepsi”
  E mbylli medemek “fjalimin” e tij me një skandal tjetër.
  Duke kujtuar thirrjen e Bashës në një nga protestat që zgjati deri në mbrëmje, për të ngritur lartë celularët e ndezur , një simbolikë e gjetur kjo me dritat e ndezura të tyre, i shkrepi që të urdhëronte ata qindra punonjës të administratës të ulur në shesh, që të nxirnin nga xhepi telefonat celularë. E filloi me këmbëngulje me Pandin se as ky e as ata që po i urdhëronte, nuk po mernin vesh se ku e kishte hallin.
  Urdhëri ishte që të gjithë, që nga Pandi, nëpërmjet celularëve të mbështesin ERTV, RTSH, TOP CHANNEL, KLAN, BOLLANO REPORT etj. e gjithë brigadën e Merove e Muçëve që të përgënjeshtrojnë mediat ndërkombëtare

 10. Te lumte Edi Rama kur te degjova mendova se mi ke vjedhur mendimet qe kisha per kazanet mediatik si Ora News dhe News 24 ku jane mbledhe te gjithe derat e kolltuqeve me Artur Zhejin ne krye ku vetem shpifin dhe ofendojne kryeministrin e kombit Shqiptar kudo ndodhen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *