• |
ide | kryesore

Reportazhi “bombë” i RAI 2/ Shqipëria – drogë, protesta dhe vota të blera

Kryesore, Lajme

Shkaktuan jo pak zhurmë me mbërritjen e tyre në Tiranë. Një grup xhirimi i TG2 zbarkoi në Shqipëri dhe pas një pasqyrimi të një prej protestave të opozitës bëri edhe një reportazh të shkurtër për trafikun e drogës dhe armëve. Bëhej fjale për grupin Avdylaj dhe blerjen e votave përmes parave të drogës. Gazetari Leonardo Zelino ka transmetuar në emisionin “Dossier” në Rai2 një reportazh të gjatë prej 47 minutash për Shqipërinë të titulluar “Shqipëria rajoni 21-të i Italisë”.

Ai nis sërish nga Shijaku nga biseda me Iglin, një trafikant droge dhe armësh. Igli i rrëfen se mban pak drogë në shtëpi për ta provuar klientët dhe pjesën e tjetër e mban në një magazinë. Më pas i tregon edhe një kallashnikov për të cilin thotë se “mbron parcelat dhe mallin. Ku do të shkojë kjo drogë? Do vijë te ju në Itali” – thotë Igli.


Reportazhi bën më pas një histori të shkurtër të Shqipërisë që pas rënies së komunizmit nisi në fillim të çonte emigrantë në brigjet italiane. Më pas do të nisin trafiqet, fillimisht ai i cigareve dhe më pas trafiku i drogës.

“Nëse kontrabanda mori një goditje të fortë në vitet 2000, trafiku i drogës nuk është ndalur asnjëherë madje Adriatiku është bërë autostrada e trafikantëve. Sipas raportit të Europol 2017, Shqipëria është laboratori kryesor për kultivimin dhe trafikimin e marijuanës. Për kontinentin e vjetër ajo është një lloj Kolumbie e drogës” – thuhet në reportazhin e Rai2, citon lapsi.al. Aty përmendet operacioni për hyrjen në Lazarat, por edhe se si trafikantët u shpërndanë më pas në të gjithë vendin.

Më pas në reportazh flet drejtori i Përgjithshëm i policisë së Shtetit Ardi Veliu sipas të cilit shifrat e 2018-ës janë më të mirat e 30 viteve të fundit. Veliu thotë se janë gjetur vetëm pak plantacione ndërsa janë bërë qindra orë fluturime së bashku me GDF.

Më pas flet ish-kryeministri Sali Berisha që hedh poshtë shifrat e kreut të policisë. “Importi i bananeve është rritur me 10 fish. Brenda kontenierëve ose ka banane, ose ka diçka tjetër” – thotë Berisha që shton se “nëse plantacionet në fusha të hapura janë pakësuar janë shtuar ato në sera pasi çdo javë tonelata të tëra shkojnë në Itali, ose në Turqi për tu shkëmbyer me heroinë” – thotë Berisha.

Gazetari Leonardo Zelino citon më pas autoritetet policore italiane sipas të cilave grupet kriminale shqiptare kanë hyrë në marrëveshje me kartelet kolumbiane të drogës njëlloj si Ndragheta.

Më pas gazetarët rikthehen në Shikak të cilin e konsiderojnë se “qendrën e Avdulajve” të cilët u goditën pak pas zgjedhjeve të 2017-ës. Dokumentari nxjerr edhe përgjimet e prokurorisë. Igli trafikanti i drogës thotë se me drogë bëhen para dhe me para blihen vota. “A ndodhi kështu në zgjedhjet e fundit? Kështu do të ndodhë edhe në zgjedhjet e ardhshme” – thotë Igli.

Dokumentari flet më pas protestat e opozitës, largimet e ministrave të Brendshëm Saimir Tahiri dhe Fatmir Xhafaj për shkak të problemeve të familjarëve të tyre me drogën.

“I blenë zgjedhjet. Raporti i ministrave teknikë përpara zgjedhjeve të fundit, thonë këtë gjë. Tani ka prova të prokurorisë që këtë e bëri qeveria e Partisë Socialiste. Nuk mund të ketë stabilitet pa demokraci dhe shtet të së drejtës” – thotë Lulzim Basha, citon lapsi.al.

“Rregullat në demokraci janë të qartë. Është sovrani, populli që është ligji, ka një mandat për ta respektuar dhe nuk mund të vihet në diskutim nga minorancë që ka të gjitha të drejtat të diskutojë se çfarë mendon, or nuk ka të drejtë të imponojë asgjë” – i përgjigjet kryeministri Edi Rama.

“Blerja e votës. Po ka ekzistuar ashtu siç ka në Itali, apo në vende të tjera, por që blerja e votës të vendosë zgjedhjet, kjo nuk ekziston” – thotë Rama. ©LAPSI.al

DOKUMENTARIN E RAI MUND TA SHIHNI NE LINKUN ME POSHTE:

http://www.tg2.rai.it/dl/tg2/rubriche/PublishingBlock-8f49a286-7527-4264-9979-72b4aca618d8.html 

 

27 Comments

  1. O stalino, kur doli Rama tek Bruno Vespa ti nuk le gjo pa shajt per RAI2 . Tashi qi po flet per kanabisin nuk po e sha mo RAI2 ?

   1. ahah , shiko kur te dali Rama prap tek televizjonet italiane dhe keta langot Lapsit do fillojne te shkruajne qe Rama i ka blere televizojnet italiane.

 1. Dakort me Rai2. Por se si te le nje shije te hidhur e gjithe kjo. Italia ka problem me madhor me mafian se sa krimi ne Shqiperi. Mafia eshte organizate shoqeri e nendheshme jo vetem kriminale por e strukturuar me institucjone dhe shpirterore semi fetare kulturore e me rradhe, te perhapura nga qeveria e deri te institucjonet e gjykatave dhe drejtesise e gazetari ne Itali. Deri ne 90 Palermo ishte qendra e droges ne mbare boten ishte laboratori numer nje, dhe sote eshte organizatori i droges nga Shqiperia. Gjysma e Italise eshte e ndare ne territore mafjoze, biznese ne miljarda qe kontrollohen nga mafia italjane. E dyta, ne Itali blerja e votes sidomos ne jug eshte po aq sa ne Shqiperi, megjithse kane te ardhura me shume se sa ne. Ne Itali voton dhe shkon e mer 20 euro ne kjoske. Rasti me i fundit eshte ai i vellezerve Salvino qe blenin vota per Salvinin qe dihet pasi autoret u arrestuan te tjeret as qe diskutohen. Ne jug te Italise pothuajse e gjithe administrata eshte e zgjedhur ne menyre te tille. Ne 2017 Italia kishte 29 raste te rraportuara blerje dhe vjedhje te votave. Shqiperia eshte vend i varfer me politikan provincjal hajdut, por po qe per reportazhe per mafia droge e blerje votash Rai2 ben mire te beje per vendin e vete jo per ne. Jam i kenaqur cdo here kur fqinjet tane te mire Italia bejne reportazhe per ne dhe ndertojne mardhenie, por me duket se reportazhe te tilla po behen me shume per te vendosur nje pozite te pa vertete per Italine karshi Shqiperise. Shqiperia nuk eshte pika e problematikes te Italise qeveria Italjane fashiste eshte problem i Italise rracizmi mafja Italjane ndarja e pa drejte jug veri e Italise dhe korrupsjoni galopant keto skane te bejne me ne por me Italine vete jane probleme te hershme para se Shqiperia te ishte shtet biles. Te bej programe per keto probleme Rai2 se Shqiperia ka 70 vjet e kusur qe seshte me koloni Italjane.

  1. Fiks. Shume mire ke fol. Tregoja vendin qelbesirave.
   Bruno Vespa dhe paneli i prestigjoz ne studio me igli taren mjaftonin tek RAI1. C’i duhet RAI2 te flase per drogen votat krimin etj….
   Mire the, te shohin Siciline pa te hapin gojen per Al-banjen e Rames
   A te hapshin trute ty o fugshpums i lali kellires. Po pse argument eshte ky sduhet te flase gazetari por, duhet te.degjojme vetem opinionberesit e blere te Rames .
   Apo nderhyrja ruse e Trump vazhdon ne shqiperi se edhe kete lajm na e dha shish bendo dmth shishqebabi i rames.
   Legen i lali erit. Emrin sta vune ne liste por propaganden e ben ende… apo duhet me honger buk thuj

   1. Vari karin. Lexoje deri ne fund pastaj komento, shiko reportazhin njehere. Kam shkruajtur dhe per Ramen ne Rai1. Biles kam shkruajtur i pari kur doli te bente propagande para se te komentonin militantet me fjalor te “perkryer”. Nuk me ofendon dote se sme ha palla per asnje, kam qe ne 90at qe jetoj jashte Shqiperise. Si ky reportazh ashtu dhe intervista e Rames ne Rai1 per mua jane melankoli e Salvinit per ish kolonite dhe i trajtoj te njejta, qofshin pro ose kunder kujtdo ne Shqiperi. Mos i trajto mediat jashte si ata gazetaret me kapele republike e laps ne vesh, bota eshte interes mardheniet jane interes, nqs tek ne Rama ben propagande me gazetaret e tij per te mbrojtur veten nga cka bere deri tani, dhe ne Itali i perdorin per te rivendosur nje agjende apo tjetren ndryshimi eshte se ne kemi interesa provincjale dhe nje vend i madh si Italia ka interesa me te medha. Sdo te thote te perqafojme cdo lloj interesi tani meqe eshte kunder Rames.

    1. po po pjese skenari edhe kjo..kam qene jashte…. sme ha palla…. po jo.. po por po po……

     Qenke anti Salvini ne kete skenar.

     ne nje kendveshtrim me serioz (cuditerisht) faktet jane super te verteta per shqiptaret ne shqiperi. Duke u perpjekur te theksojme thelbin e reportazhit, droga, krimi, vjedhja, vota dhe RILINDJA , dhe jo sintetizimet e cfaredoshme qe mund te jene , apo dhe te krijohen, dhe sigurisht duke mos i marre parasysh pavaresisht “deshires ” se bashkatdhetareve 😀

 2. Dikujt munde ti vij keq qe shahet Ripjerdhja por komentues gjykoni pak per te ardhmen e femijeve tuaj dhe e niperve e mbesave tuaj sepse keshtu gjykohet me mendje te ftoht e te flisni per ket km ton qe mori per grua ate qe ka nderruar 4 burra sepse ai e ka mendjen vetem tek droga degjenerimi leket super mashtrimet dhe aspak per te ardhmen e rinis sone Shqiptare, edhe njeher kujdes kur komentoni mos u nguteni dhe me mendje te ftoht.

  1. i paemer. Nuk me vjen keq qe shahet rilindja, me vjen keq qe neperkembet Shqiperia per interesa te Salvinit cdo fashist njesoj eshte. Fundja ky karagjozi yne vajti neper studio atje duke folur italisht me atlete sikur po intervistonin Cimin e Bules. Ska kryeminister te jap insterviste te gjate live ne gjuhe te huaj pervec ketij, ka dekor pozita e udheheqsit, ka dinjitet dhe ka disa rregulla sidomos kur intervisten e jep ne gjuhe tjeter, qe mbrojne dinjitetin e vendit jo te ketij. E dyta ne Shqiperi nuk ka opozite te martirizuar ne lufte me te keqen dhe po se mbrojtem ne i japim dore te keqes. Keta per mua njesoj jane te tere, skam pse behem pjese lojrash mes tyre sidomos kur paraqitet Shqiperia ne menyre te tille si koloni sikur Italia ky vend ku lulezon drejtesia dhe e mira, dhe ne anes adriatikut qenkerkemi problemi.

 3. qa bani mor na lat pa familje iken tan ne franc ju merreni me kyt pederastin a e dini qa a tu noll mar legena thirrini mendjes

 4. Rajoni I 21 I italise fillon reportazhi I rai domethene ne qenkemi Italia si shtet,ju shpellaret me stalinin u kenaqet shume per kete,por harroni qe droga krimi prostitucioni armet jane biznese qe qarkullojne miliarda ne bote ,por qeverite nuk bihen nga droga sy lesh te salihut,harruat kush dhe pse e futen drogen ne shqiperi,gon musaraj me urdher te salihut qe ne vitin e larget 1994 bashke me prostitucionin ne qytete Berat fier.

  1. Po pikërisht se ka patokë e trapër nga trutë në Shqipëri, pa ka gjetur shesh Musolini shqiptar dymetrosh që të kthej vendin tonë në rajonin e 21 të Italisë.
   Shqipëria ka po aq banorë sa çkanë rajonet që shquhen në Itali për lulëzimin e grupeve mafioze.
   Gazetarët italianë investigativë të RAI 2, nuk erdhën në Shqipëri si “fashistë” për të pushtuar “rajonin e 21” italian, por erdhën për të vënë alarmin se mafian e tyre e ka futur “rilindja” e Ramës edhe në Shqipëri. Ka me dhjetra e dhjetra gazetarë të guximshëm investigativë italianë që i kanë demaskuar grupet e mafies italiane , e që kjo ju ka kushtuar jetën.
   Po ashtu ka prokurorë , gjykatës e komisarë policie që kanë dhënë jetën në luftën kundër mafies.
   Por përse nuk ka qoftë edhe një gazetar të vetëm investigativ shqiptar që të bënte ate që bënë gazetarët e RAI që i shkuan e bënë interviste me një mafioz shqiptar duke rrezikuar jetën e tyre ?
   Edhe ndonjë hoxhë që pretendon se është gazetar investigativ shqiptar, është bërë si top futbolli duke ngrënë dreka e darka me grupet mafioze e bile bën edhe rolin e ndërlidhësit midis tyre e policisë.
   Krahasoni Prelën e Markun me Falconen e Italisë
   Falcone humbi jetën megjithë familje pasi ju fut hetimit të lidhjes së mafies siçiliane me politikanët .
   Kurse prokurorët shqiptarë , edhe kur ju vijnë përgjime nga shërbimet e fshehta të huaja për lidhjet e mafies së drogës me politikën, jo vetëm i fshehin, por kërkojnë ndëshkimin e denoncuesve të krimit.

 5. Ne kete rast, per sektistet rilindas, nese ky reportazh do ishte ne favor te qeverise , nuk do lenin fjale e fyerje per te share e fyer opoziten. Rrealiteti kur nuk pelqeqehet se te dhemb, kthehet ne mesymje si e si per te mbrojtur te keqen. Ne nuk jemi Itali, sepse atje se paku drejtesia te keput koken, ne jemi larg me interpretimet e krahasimet me ate shtet, sepse vrulli i keq qeverisjes, e bashkepunimi i elementeve politike me mafian e gangsterret e droges e hashashit, eshte ne fillimet e kesaj qeverie qe me propaganden, e kompromiset me korrupsionin e degjeneroi totalisht ekonomine e jeten e njerezve qe kane deshire qe ky vend te eci e te zhvillohet me pune, e jo me banditizma. kompromentues. Nuk duhet te presim qe cdo te keqe qe behet nga qeveritaret, apo oligarket qe bashkepunojne me korrupsionin e drogen, te na e thone te huajt, por kur eshte konstatuar, e faktuar kjo galeri e se keqes ku na kane cuar keta, duhet qe te largohen e te rivendoset ligji mbi kedo qe ka, e ben marreveshje me bandito kracine.

 6. “I paemer 13:53” Rai 2 eshte kanal shteteror ne itali. Stalini, une, po deshe edhe ai i verteti, motren ku ta kesh. Me kusht qe te na sigurosh qe nuk i ke hypur vete perpara.

 7. O Satlino, Bruno Vespa nuk ka punuar mdonjehere ne Raidue, ka qene gjithmone ne Raiuno qe ne fillimet e veta. Porta a Porta ka qene nje emisiom qe ka filluar para afro 30 vitesh dhe gjithmone eshte transmetuar nga Raiuno. E kuptoj se nukvje ne gjendje te besh diferencen ndermjet numrit 1 dhe numrit 2 sepse eshte dicka normale per nje person qe per 300 mije leke te vjetra mbron qeverine, por te lutem meso diferencen ndermjet 1 dhe 2. 1 eshte numri i pare 2 eshte i dyti. Megjithese per rilindoret po te shumezohet 100 mije me 100 bejne 10, por mendo sikur po numeron leket e tenderave dhe bej diferencen ndermjet numrit 1 dhe 2. Ne fund, nese e ke ndjekur intervisten tek Vespa, perballe KM tend kishte tre persona qe e kundershtuan fort, Igli Tare ose i vellai i Auron Tares, nje gazetar gjeopolitik qe merrej me Rusime dhe nje biznesmen italian qe fitonte 5 milione leke ose 600 mije euro ne vit me tenderat per spitalet. Vete Vespa ia keputi nje kur e dha rrogen e shqiptareve 45 euro ne muaj apo sa dyfishi i asaj qe merr ti ne muaj dhe, u ndje i surprizuar kur mori vesh tatimin mbi tr ardhurat qe ishte me i ulet ne Shqiperi. Harroi vetem dicka, karburanti ne Itali (diesel) altualisht eshtr 1,5 euro, sa eshte ne Shqiperi?

 8. Ora 13 e 53 💪shpellaret ti qifshin motrat robt e gjith ato prostituta qe ka libri i shpis sate ore fundrrin njeri qe me ta kerku motren ky km pordha je i pari qe ja dergon ne zyr.

 9. Se ku ishte bomba ketu e dine vetem Saliu me Lulzimen dhe ata qe bajne hundet ne vrimen e bythes dhe i marin ere pordheve dhe fendave te tyre.

 10. 3 milion gjindje dhe jemi dite e qiametit, po jemi pak qe te jetojme kaq keq o reziler.
  O ju qifsha me tos gramoz sali ed lul e gjith sorollopin e moterqirave.

 11. O tosi I salihut dhe stalinit ty mamken motrat gruan babin vellain ti kane shkerdhy shpellaret e luluse dhe skifteret e salihut,te kuptoj qe te dhembi shume salihu I droges qe nga viti I larget 1994 e mbushi kete vend,mbro familjen nga qirjet e shpellareve jo salihun o rr Kari mos u mer me mua,o kelyshi i Kurves.

 12. Ishim rehat,deshem ti veme breshkes patkoj,hani mut tani ,degjoni perralla qe Italia i ka cdo sekonde,do vemi ne Europe apo jo?Shkullakut me duket se po i vjen era rrotull,ndosshta do qe te haje pak nga ai me ere por njelloj eshte ere muti mban.

 13. Ndyresirat komentues rilindas po e faktojne ate qe kane thene vete”’ te bashkohen ku jane e s;jane qelbesirat e ketij vendi, qe te rrezojme Berishen,,,,dhe ja tek jeni, e ja ku ju kemi, me qarte se e tregoni vehten si te sfazuar e origjine se nga e keni, e thoni me permbajtjet e komenteve tuaja.

 14. Fax mos shkruaj pa lejen e agjentit udb salih ram berisha se te tredh ai,ju do komentoni ne protesten e rradhes per kete ju ushqen saliu,lart frymen revolucionare demokratike te luluse

 15. Po pikërisht se ka patokë e trapër nga trutë në Shqipëri, pa ka gjetur shesh Musolini shqiptar dymetrosh që të kthej vendin tonë në rajonin e 21 të Italisë.
  Shqipëria ka po aq banorë sa çkanë rajonet që shquhen në Itali për lulëzimin e grupeve mafioze.
  Gazetarët italianë investigativë të RAI 2, nuk erdhën në Shqipëri si “fashistë” për të pushtuar “rajonin e 21” italian, por erdhën për të vënë alarmin se mafian e tyre e ka futur “rilindja” e Ramës edhe në Shqipëri. Ka me dhjetra e dhjetra gazetarë të guximshëm investigativë italianë që i kanë demaskuar grupet e mafies italiane , e që kjo ju ka kushtuar jetën.
  Po ashtu ka prokurorë , gjykatës e komisarë policie që kanë dhënë jetën në luftën kundër mafies.
  Por përse nuk ka qoftë edhe një gazetar të vetëm investigativ shqiptar që të bënte ate që bënë gazetarët e RAI që i shkuan e bënë interviste me një mafioz shqiptar duke rrezikuar jetën e tyre ?
  Edhe ndonjë hoxhë që pretendon se është gazetar investigativ shqiptar, është bërë si top futbolli duke ngrënë dreka e darka me grupet mafioze e bile bën edhe rolin e ndërlidhësit midis tyre e policisë.
  Krahasoni Prelën e Markun me Falconen e Italisë
  Falcone humbi jetën megjithë familje pasi ju fut hetimit të lidhjes së mafies siçiliane me politikanët .
  Kurse prokurorët shqiptarë , edhe kur ju vijnë përgjime nga shërbimet e fshehta të huaja për lidhjet e mafies së drogës me politikën, jo vetëm i fshehin, por kërkojnë ndëshkimin e denoncuesve të krimit.

 16. Mire byroisti I KQ te pd,por si koqe qe eshte harron se ku qendron Italia ne bote per grupet e mafias dhe populli Italian nuk kerkojne dorheqje ne qeverise,por protestojne qe lufta kunder mafias te vazhdoje nga institucionet ligjzbatuese,por lulu qe diten qe doli ne opozite kerkoje qe qeveria te dorehiqet dhe ky byroist e mbeshtet prej 6 vjetesh ne rrugen qorre te lulu

  1. O tru peshk !
   Në Itali pikërisht nga protestat e qytetarëve por edhe të partive opozitare, është ndruar mesatarisht për çdo vit një kryeministër. Ka pasur ndonjë vit kur janë ndruar edhe tre kryeministra..
   Mandej e tregon veten se çfarë injoranti je që antikomunistët i quan “byroistë”.
   Është po e njejta histori e hajdutit që thërret kapeni hajdutin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu