• |
ide | kryesore

Raketë në Tel Aviv, kryeministri izraelit paralajmëron reagim të ashpër

Planet

“Një sulm kriminel kundër Izraelit ndaj të cilit do të reagojmë me gjithë forcën”. Kështu është shprehur kryeministri Benyamin Netanyahu pas sulmit nga Gaza që goditi një shtëpi në veri të Tel Avivit ditën e sotme. Të paktën 7 persona mbetën të plagosur.

“Pas pak orësh do të takoj Trump dhe menjëherë më pas do kthehem në Izrael për të ndjekur situatën nga afër.”- shtoi kryeministri.

Ndërkohë akoma më i ashpër është komenti i ministrit të Jashtëm Izraeilit, Emmanues Nachshon.

“Një rraketë e qëlluar nga Gaza shpërtheu në veri të Tel Aviv, duke plagosur izraelitë. Ky është një akt i agresionit dhe i rrrezikshëm i udhëhequr nga terroristët palestinezë, të inkurajuar tmerrëshisht nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të drejtat njerëzore.” 

Sipas ushtrisë izraelite, ai që e hodhi raketën ishte pjesë e Hamasit.

2 Comments

  1. bota ndollet ne dy pika ,,tek fundi i ketije tmerri,[padrejtesis si sistem jete] ose tmerri pa fund,i [cmimit padrejtesis,nese zgjillet,fundi i keti tmerri nenkupton nga bindja largimi nga padrejtesia dhe pranimi dhe respektimi i te drejtave njerzore,ku raketat nuk zihen me ne goje por vendin e tyre e zene drejtesia haku vlerat virtyti,morali mire,e nese zgjillet matja fuqis shkatrruese me dobesin njerzore per superioritet,ateher mbetet vetem nje pauz e vogel bindje per tu thene te gjitheve,perpara nje fundi dhe tmerri total ,o njerez te vdekshem ,ju jeni krijesa jo krijues,ju jeni perpara krijuesit tuaj si nje pik uje ne mes te oqeanit,ju jeni te paditur dhe pafuqishem perpara krijuesit tuaj,ju jeni brenda frontit te kontrollit administrimit dhe fuqise se gjithaneshme te gjithfuqishmit krijuesit tuaj ligjeve te tije qe jan te futur ne gjallerin e krijesave ne mase instinkt imunitet kohe ,,,/ju nuk keni fuqi te orientoni dhe as impononi krijuesit tuaj ,ne percaktimin dhe krijimin e tije qe te krijojne sipas deshires suaj ,por krijimi u be sipas percaktimit tije ,ku ne kete pike beri domosdoshmeri lillshmerit me te dhe krijesat dhe krijesat me njera tjetren qe te kene ekzistenc,qartesie gjallerie zgjillje suksesi shprese,paqe sigurie,tashme mbetet per sejcilin prej nesh,te ndajme keshillen e mire per te kuptuar dhe vlersuar ralitetin ndare problemet dhe pranuar zgjilljet ,per te gjith ne pergjithesi me drejtesi hak ashtu si i kerkojme sejcili per vetet tona vec e vec,dhe gjitha krijesat ti pranojme si llurat per ne ndihmese dhe plotesuese ne dobi ne zinxhirin e vet sepse asgje su krijua kot dhe pa qellim te caktum nga krijuesi gjithesise ,e kunderta e saje,na sjell ne kujtese ,arsyen per te thene nese sejcili prej nesh deshiron ta dije se cfar e pret ,qart e pret shperblimi prej zotit dhe robit tije per ate cfar mendon ,flet dhe vepron ,ku nese i ka te mira gjithnje e mira dhe me e mira e pret dhe nese i ka te keqia ,gjithnje e keqa dhe me e keqa e pret ne dy botet,kete e ka vertetuar zoti me krijimin e tije me ullzimin dhe ligjet e tije e vertetoj i derguari tije muhamedi a,s,e vertetoj shkenca ne gjitha fushat qe kur kalohet masa cfar ndoll dhe kur zbatohet rregulli masa ka sukses ,jan faktet e vertetoj praktika,,duke sfiduar gjitha teorit njerzore,djallzore ,sepse zoti krijoj fjalen si emer dickaje por krijoj dhe vepren krijesat krijoj mendimin e mir krijoj mundesit per vepra te mira,kurse e keqa ka ralitet trishtues dhe nuk triumfon,sepse nuk u krijua ,si e tille,e dobisheme per te triumfuar ,nje cudi e malle mbetet ne kete mes mes se mires dhe se keqes ,mes deshirave dhe veprimit njerzore se si sejcili prej nesh e don veten e vet te drejten e tije hakun qe i takon dhe urren padrejtesine,po ti behet ,ndersa padrejtesi ka prej nesh qe njeri tjetrit i bejme, duke e urryer ,vrare shkatrruar ,por ne fakt sipas ligjit te pasfidueshem te zotit,sejcili mbetet peng i mendimit fjales dhe vepres tije perpara zotit dhe robit,,dhe zoti e robi padrejtesin e ndeshkon keshtu qe drejtperdrejte sejcili prej nesh nese tenton te vrase urreje shkatrrojne diken ne fakt po vret te ardhmen veten e vet po shkatrron veten e vet dhe urren veten e vet,por qe per sejcilin prej nesh ndergjegja shpirti tije per veten e tije asnje te keqe nuk ja pranon ndersa gjymtyret e tije shkatrrimit tije me intensitet te mall po i sherbejn,perse o njerez te behemi shkatrrues te vetvetes,per cilen lavdi qellim kuptim, sepse ne me logjiken ton kerkojme vetem te fitojme jo humbim ndersa humbjen e kemi prezent ne gjitha drejtimet,kjo ka vetem nje pik te thellohemi bindemi brenda vetes se cfar po kerkojme dhe cfar po gjejme ,qe te mos zhgenjehemi,a po gjejme drejt ate qe po kerkojme ,apo cmimin e saj,humbjen ,ne menyre qe brenda vetes tone te triumfojne e mira mbi te keqen suksesi mbi humbjen dashuria mbi urrejtjen shpetimi mbi ndeshkimin,duke i thene nje po per te gjith te duam per te gjith ate qe sejcili vec e vec deshirojme per vetet tona duke mbetur te gjith me te drejten hakun qe i takon ,duke mos ju thyer krenaria askujtdhe gjith bashke duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi permes marrveshjeve mirkuptimit vlerave virtytim me qender drejtesin hakun,a nuk eshte nje mesazh i mire per siejcilin ti them duaje veten mos u mashtro shpreso dhe mos u trishto sepse zoti te mundesoj qe ti te jesh i lire krenare mbi toke mos u robero,mos u bej peng i te keqes ,je krijes e zotit u krijove prej zotit dhe pacmangeshem do ti kthehesh zotit tend dhe gjykohesh,per veprat e tua,mendo qe ne gjitha etapat e zhvillimit te jetes tende qe do kalosh te jesh krenar,i fituar dhe jo kokulur perderi sa shpirti yt ta ndien dhe don te drejten miren suksesin krenarin lirin shpertimin paqen,mos ja bej tjetrit ate qe nuk deshiron qe ty ta bejne dikush,ky material u pregatit nga obligimi dhe meshira dashuria per ti pare te gjith mire ashtu si dua veten time u bazova tek ligjet e zotit ullzimi tije tek studimet shkencore njerzore dhe faktet praktike duke i renditur mendyren e komunikimit sipas inteligjences sime ne domosdoshmerin e pershtatjes bashkohore qe te kuptolet lehte na lexuesit, kush deshiron gjeresi ka kuranin synetin dietaret fetvat e tyre hulumtimet e shkencetarve me gjitha fushat ne kuran synet dobit e marra prej tije dhe faktet e zhvillimeve praktike,respekt per sejcilin njeri si krijes e perkryer e te mallit zot uroj mirkuptim dhe marrje dobie

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu