• |
ide | kryesore

Shqiptarët, populli më i ‘paditur’ në gjuhën angleze

Lajme, Të fundit

Rreth 840 milionë njerëz flasin anglisht në mbarë botën. E njohur si gjuha globale e biznesit, ka 335 milionë njerëz në planet që e flasin atë si gjuhë të parë dhe 505 milionë që e flasin atë si gjuhë të dytë.

Ndërsa sasia ka rëndësi, cilësia gjithashtu luan një rol thelbësor, veçanërisht kur bëhet fjalë për gjuhët. Aftësia e nevojshme për të komunikuar dhe kuptuar çështjet gjuhësore dhe vendet që mburren me numrin më të lartë të folësve, nuk mund ta pasqyrojnë atë domosdoshmërisht. Jo çuditërisht, Europa ka zotësinë më të fortë të të folurit të gjuhës angleze ndaj çdo rajoni në botë.

Ndonëse dalja e Britanisë së Madhe si pjesë e BE-së nuk mendohet se do të ketë një ndryshim masiv. Duke përdorur indeksin e aftësisë angleze (EPI), aftësia e folësve anglisht në vende të ndryshme mund të përcaktohet lehtësisht, ashtu sikurse përllogaritet edhe përqindja e personave që nuk e flasin dot gjuhën angleze, ose siç emërtohet “injorantë’ në gjuhën angleze.

Sipas një harte të përpiluar nga MapChart, me të dhënat e Indeksit EPI, Shqipëria rezulton me përqindjen më të lartë të ‘injorantëve’, me vetëm 17% të popullsisë që e njohin dhe e flasin mirë gjuhën angleze. E njëjta panoramë duket edhe për të gjithë rajonin e Ballkanit.

Duke përjashtuar vendet që flasin anglisht, si SHBA dhe Britania e Madhe (ku aftësia është natyrisht e lartë), vendet më të mira me aftësi më të lartë në gjuhën angleze janë: Holanda (71.45);  Suedia (70.40); Danimarkë (69,93); Norvegjia (67.77);  Singapori (66,03); Finlanda (65,83); Luksemburgu (64.57); Afrika e Jugut (63.37).

Duke lënë mënjanë hegjemoninë gjuhësore, anglishtja zakonisht është një shenjë e mirë për zhvillimin e një vendi dhe ka një lidhje me kualitetin e lartë të jetës dhe të ardhurat mesatare. Është gjithashtu një aftësi bazë për të gjithë fuqinë punëtore globale/Monitor

7 Comments

  1. Shpellaret nuk kane kohe te mesojne anglishten,koha e tyre eshte te shkatarrojne te djegin pyje te kercenojne te sulmojne shtyllat e tencionit dhe ne fund keto kohe kane protestat qe te gjitha paguhen nga parate e pista ruso serbe te shperndara nga KQ I PD.

  2. Shikoni kete te -pa emrin e ridhjerjes-qe ka komentuar nuk di mire shqipen jo me Anglisht ,u qan hallin dhe te tjereveqe nuk mesojne Anglisht po meren me pune te tjera.

  3. O shpellari Stalin te djeg bytha nga skifteret e saliut,nuk te pelqen qe soji juaj e ka mendjen vetem per shkaterrim,salihu ju thot digjni nje hektar ju nga budallalliku digjni dhjete hektar,kaq kara jeni o rrace muti

  4. Erdhen diversantet dhe te shkerdhyen moter dhe grua dhe gjthe pragun o rop qiri i ridhjerjes,diversantet ,diversantet ,diversantet o morr i kuq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu