• |
ide | kryesore

Bujar Nishani jep shpjegime për ndërrimin e nënshtetësisë së të birit

Lajme, Të fundit

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka sqaruar vendimin e të birit për të lënë nënshtetësinë shqiptare, duke marrë atë austriake. Sipas ish-kreut të shtetit, djali i tij jeton prej rreth 10 vitesh në Austri dhe si student i Mjekësisë, i është ofruar statusi i asistent/pedagogut.

Më tej Nishani tregon se ekziston detyrimi ligjor që nuk mund të mbahen dy shtetësi, për këtë arsye të birit i është dashur të ndërrojë nënshtetësinë.


“Të nderuar miq, sot media e propagandës së narkoqeverisë u përpoq të injektojë si lajm negativ, procedurën e lënies së nënshtetësisë nga djali im.

Im bir jeton prej afro 10-të vitesh në Austri dhe është aktualisht një prej studentëve të shkëlqyer në Universitetin e Mjekësisë së Vienës, ku prej disa vitesh ka fituar edhe statusin e asistent/pedagogut.

Shteti Austriak i ka dhënë nënshtetësinë austriake por kanë rregullin që nuk lejohet dy shtetësia.

Unë jam shumë krenar për fëmijët e mi pasi vetëm më kanë nderuar dhe kurrë përfituar.

Turp dhe e papranueshme është ti ushqesh fëmijët me para të vjedhura apo paratë e krimit të organizuar dhe jo kur nderojnë prindërit dhe këdo tjetër që është në nevojë për ndihmë.

Kuptohet se qëllimi i kësaj fushate propagande jam unë.

Regjimi i narkotrafikut dhe avoketërit e tij duket se paskan frikë prej aktivitetit tim qytetar. Kjo më kënaq në fakt”, sqaron Nishani.

 

17 Comments

 1. Shkruani tani bythqima popull shkerdhat e te vujtem. Shkruani e shprehuni pa baza e pa fakte sic vetem plerat injorant si ju dijn te bejne ma s miri. Shkruani e shprehuni sepse e keqja ju vjen nga jeta personale e dikujt me sa duket…

  1. jo e keqja na vjen nga dikush qe ka qene qytetari yne I pare, qe ka dhene dhe ka hequr nenshtetesi, qe perfaqesonte shtetesine shqiptare dhe qe ka edukuar aq mire te birin saqe preferoi nje nenshtetesi tjeter nga ajo shqipetare…dhe nga disa si ti qe shet robt e shpise per nji pasaporte..dinjitet bukeshkali

 2. Jari duhet te tregosh faturat per arsimim te djalit tend keshtu bejne ne perendim,justifikoi faturat dhe je ne rregull,djali ka jeten e vet sot dhe ben si I do qefi,problemi je ti o jari qe me rrogen tende dhe gruas djali nuk mund te studioje dhe jetoje ne Austri,behu transparent dhe populli i pd do tju doje sa malet

 3. Ju kara rrini ketu ne protesta se Ne ..Meta,Nishani,Berisha,Rama i cojme ne shkolla jashte shqiperise dhe i japim dhe nenshtetesine.Aty rrini tek dera e Metes dhe Nishanit se i duheni per petulla.

 4. Ky eshte turp qe te dali,Presidenti me i paafte dhe hileqar,ik more mut muti na tregon aresyet,pse nuk e cove djalin per kapter sic je vehte.

 5. Shteti Austriak ka kerkuar per t’i dhene nenshtetsine austriake apo shteti Austriak ka miratuar kerkesen e bere nga yt bir per marjen e nenshtetesise austriake?
  Mbasi jane dy veprime diametralisht te kunderta Kapter Bujari.

 6. Ca ke qe shjegohesh o burr. problemi qendron vetem nqs ky ka marr nga ato bursat shteterore te cilat kan si klauzole kthimin ne vend per te kontribuar me know-how qe kan marre. Nqs nuk ka marr nga ato, ai mund te bej ca ti doj trapi. po nqs ka marr, duhet te kthej leket nje me nje dhe me interesa, sepse i ka hequr bursen nje personi tjeter. te kthej paret me interesa e pastaj te bej ca te doj.

  1. Eshte me e thjeshte se kaq. Per te qendruar e punuar ne Austri nuk eshte e domosdoshme te marresh nenshtetesine Austriake, por merr leje qendrimi per arsye se je i punesuar (dicka si green crad American) apo sic ka qendrur deri tani per arsye studimi. Por si race politikanesh Shqiptare i bejne hesapet “Oh paskam rast te marr pasaporten e nje shteti si Austria” dhe i ben dalje Shqiperise. Sjellje tipike Shqiptarucesh. Pastaj del i jati qe ne vend te sqaroje si eshte puna i thur lavde te birit se na qenka bere doktorr i madh dhe Austria nuk ben dot pa te. Varja, rob koti.

 7. Sa per informacion ky nuk ka nevoje per korrupsion se edhe nga vetja nga gjirokstra edhe nga odeta gruaja e cila eshte prej durresi kane prona te trasheguara pafund …… Dhe njihet si nje nder me figurat e pastra politike njesoj edhe si majko
  Kush vertet meson nuk ka nevoje per leke sepse fiton bursa dhe kemi e dimë plot raste qe familjet i kane te varfradhe vet kane care duke studiuar dhe fituar bursa.
  Ndaj matini fjalet jo se me intereson shume personi Por ne si popull kemi probleme serioze me njeri tjetrin me komshiun me lagjaret me kedo….:

  1. prandaj kerkonte nje veture 500 mije eur cdo vit, apo shkonte ne indi per xhiro?? Edhe Rama eshte plot me pare po ket ven e ropi..duket sa merr vesh nga psikologjia njerezore..

   1. Egzakt, dhe Jari duke perfituar nga pozita I beri gjyqe kishes per nje oborr..Ne Akoma nuk kemi marre forme si Komb..Kujtojme se po te jesh ne rregull me ligjin je i justifikuar..Por nuk kemi kuptuar se mbi te gjitha eshte Etika dhe Morali…ndryshe jemi kafshe..

 8. Ore trapa komentues të ish presidentit trap që e vuri atje Sali trapi. E lexoni çfarë thotë idioti “shteti austriak i dha nënshtetësinë austriake” nuk ta jep shteti po personi e kërkon vetë nënshtetësinë dhe nëse i përmbush kushtet ta miratojnë. Në BE mund të punosh me çdo lloj pasaporte nëse ke leje qëndrimi, ky ka dashur të marrë pasaportën për të lëvizur lirisht nëpër botë e jo se u ndie keq për nderin që i bëri shteti Austriak duke i ofruar pasaportën.

 9. c’pret nga Jari Kari, na i nxorri femijet e doracit profete, mos u gezo para kohe se djali ne atdhe do te kthehet mor debil!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu