• |
ide | kryesore

Godet fort Elez Biberaj: Sundimi i Ramës i korruptuar, autoritar dhe arrogant

Arkiva, Kryesore

Sundimi i Edi Ramës po bëhet gjithnjë e më ingjashëm me atë të disa udhëheqësve euro lindorë që udhëheqin një sistem të korruptuar dhe jo transparent të cilit i shtojnë autoritarizmin dhe arrogancën. Ky është përfundimi i drejtorit për Euroazinë në Zërin e Amerikës, Elez Biberaj. Gjatë një fjale të mbajtur në 110 vjtorin e gazetës Dielli në ShBA Biberaj ka analizuar gjendjen në Shqipëri dhe Kosovë. Për sa i përket qeverisjes socialiste Biberaj ka thënë se ajo po e fut vendin në një situatë ku Shqipëria “po përballet me problemet më serioze, që pas situatës shkatërrimtare të vitit 1997”.

“Pas fitores me një shumicë dërmuese në zgjedhjet e vitit 2017, Kryeministri Edi Rama qeveris i pasfiduar. Por sundimi i tij është dëmtuar nga qeverisja e dobët, korrupsioni i përhapur thellë, keqadministrimi ekonomik, dhe stili i tij i udhëheqjes ka krijuar shumë kundërshtarë. Siç ka ndodhur edhe me disa udhëheqes të tjërë europiano-lindorë, Rama është bërë dukshëm më autoritar, më i korruptuar, më arrogant dhe më pak transparent. Ai është përpjekur ta forcojë pushtetin e tij në maksimum, duke ngushtuar hapësirën publike, duke minuar institucionet e pavarura, duke e mbushur gjyqësorin me besnikë, nën maskën e reformave dhe duke margjinalizuar opozitën. Rama ka krijuar një model qeverisjeje që bazohet tek kleptokracia, duke dhënë pa tendera, kontrata me vlerë qindra milionë dollarëshe për kompanitë pranë qeverisë. Marrëdhëniet klienteliste mes zyrtarëve qeveritarë dhe biznesmenëve të njohur kanë deformuar procesin vendimmarrës të qeverisë, duke shkelur rregullat bazë të lojës, duke prishur konkurrencën në treg dhe duke u hequr qytetarëve të zakonshëm çdo mjet përmes së cilit ata do të mund të ndikonin në sjelljen e ndryshimeve” ka thënë Biberaj.

Lexo më tej:

Shkrimi i plotë i Elez Biberaj: Ku po shkon Shqiperia?

Ai ka përmendur lirinë në degradim të mediave dhe më pas ka cituar raportin e Departamentit të Shtetit për Strategjinë e Kontrollit Ndërkombëtar të Narkotikëve për vitin 2019që thotë: Shqipëria është një vend tranzit kyç për shpërndarjen e narkotikëve dhe “një bazë operacionesh për organizatat e krimit të organizuar që veprojnë në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut.”  Raporti e rendit Shqipërinë si një vend ku kryhet pastrim i madh parash duke shtuar se “korrupsioni zyrtar është i përhapur dhe ushqen një mjedis në të cilin trafikantët e drogës përgjithësisht janë në gjendje të veprojnë pa u ndëshkuar.” Raporti i Departamentit të Shtetit vë në dukje se reformat e drejtësisë janë dëmtuar nga “korrupsioni i përhapur.”

Biberaj ka analizuar edhe djegjen e mandateve të opozitës duke ngriitur shqetësimin se ato mund të shtojnë prirjet autoritare të kryeministrit dhe ka mbajtur qëndrim edhe mbi hipotezën e bojkotit të zgjedhjeve të ardhshme: ‘Në se Basha i bojkoton zgjedhjet, opozita do t’u mohonte mbështetësve të saj të drejtën e përfaqësimit dhe do të rrezikonte të margjinalizohej gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, do të ishte një politikë dritëshkurtër për Ramën të hynte në zgjedhje pa opozitën, ose të përpiqej të krijonte opozitën e tij për të zëvendësuar opozitën e vërtetë”.

Lapsi.al

51 Comments

 1. Jam dakort me Biberajn si nje mik besnik i Saliut qe nuk u ndje gjalle per skemat piramidale,per 97,per Gerdecin dhe 21 janarin.Sinqerisht jam dakort me te gjitha qe thote biles ka akoma me shume per Ramen.Por si figure qendrore ne VOA nuk duhet te qendroje ne nje ane te ballances.Rama eshte jashte qeverise sepse nuk e mban dot korrupsionin por ama nga ana tjeter figura e Bashes apo e Metes jane te njellojta.Ketu eshte dhe ballanca,sepse VOA edhe here te tjera ka folur per Berishen si korruptuar familjarisht dhe Biberaj nuk ndjehej.

 2. Pyetjes se ku po shkojn shqiptaret pergjigja gjindet tek shumica mbasi ne jemi pasqyra politikave ligjeve dhe veprimeve te prendimit ndaj nesh .e nes duam te dime te gjith se cfar na pret na pret cmimi i asaj qe do mbjellim do korrim .

 3. ESHTE E TRISHTUESHME.KU PO SHKON SHQIPERIA.62 PERQIND KERKOJNE TE LARGOHEN NGA VENDI.KRYEMINISTRI THOT DO QEVERIS I VETEM NE 61 BASHKI.KU ASHT EUROPA?KU JANE SH.B.A.KU ESHTE PERENDIMI KU NE DESHIROME TE SHKOJME.PYES VETEN CDO BAHET ME POPULLIN TIM?

  1. 400 mije jane larguar nga 2013 deri ne 2018. ISTAT dmth qeveria thote 330 mije opozita pretendon per 500 mije.

   Ky eshte treguesi kryesor i qeverisjes rilindase pasu perkeqesoi gjendjen sociale politike dhe ekonomike te shqiptareve.

   Sondazhet thone 62% duan te ikin. Edhe me keq se 400 mije te larguarit aktuale.
   38% supozojme qe duan te rrine , por a jane keta realisht per te qendruar a do mund te rrine keta kur 62% do largohen???
   Nese do te rrine 38% atehere shifra e nje hipoteze te tille do te shkoje rreth zbrasjes masive te vendit, kush eshte ai qe do te qendroje me ne nje skenar te tille kur largohet 62%?!
   Veshtire te mbese kembe njeriu, pervec atyre qe kane expuls sdo rrije me askush ne shqiperi. Pasi askush nuk do te qendroje ne nje vend ku te vetmit banore jane kriminelet me expuls

 4. Z.Biberaj ka ken dhe asht nder me aktivet ne VOM .Ketej nga Shkodra,te pakten nga zeri, asht njohe sa here ka dhene lajme ose opinione, qysh ne kohen rregjimit komuno-punist,kur makina e vdekjes ne timonin e te ciles ishte monstra e.hoxha.
  Tashti kur timonin e ka pasardhesi i tij spiritual,z.Biberaj e ka per detyre t’u kujtoje ShQIRpetareve se,ne se vazhdoni t’i hani rrenat me buke,nuk do te beheni kurre SHQIPETARE!
  Zgjohuni,boll keni fjet!A nuk po e ndigjoni zhurmen e tepsise?Rivjedhja po e mbaron,bile ka me ardhe koha qe ai do t’haje edhe tepsine vete!
  “Si keni nje’h or’pordhpull”

 5. Si askush qe je po te ndihmon ky eleZi duke u mare me ramen duke i bere sherbimet e fundit agjentit te UDB dhe sigurimit te shtetit me pseudonimet Bisturia dhe Penicilina salih RAM berisha,ky eleZi qe nuk beri nje kritike te vetme per 28 vjet ketij qeni qe kafshoje popullin e tij.

 6. Skutarjan nga Apollonia

  A ke ken noi er n’zall t’Kirit?
  A ke pa kun noi shpend?
  N’rast se t’kruhet bira e bethes
  Ec e kruje per kar tem.

  1. Apollonian ti ke ken zall te Kirit
   Po s’ke pa asnje asnji gur BADEM
   Se s’ke shku drejt por i ra anes
   Ne se kruhet ty ..,kruse te …i Rames

 7. Ja dhe fugsat bashke me blushat dhe bythqiroshat e shoqates ajola neper komente qe bejne sikur i dine te gjitha. Fiuuuu

 8. Kushdo qe leh, e fyen nje person te formuar e qe e njeh Amerika me shume nga lehesit e sektit te qelbesirave, duket urrejtja e tyre per kete di te politikes se propaganduar, per demokracine ne vendet e ballkanit, kurse per nje grup skicofrenesh te sfazuar nga politika e shpifur anti demokratike qe jane e perkrahin, te hidhen ne fyt. Keta, nuk e dine, apo bejne sikur se dine se Zeri i Amerikes, ben politiken e departamentit Amerikan, sepse ajo i mban e i informon, por ju, si anti amerikane ne vazhdim, si baballaret tuaj qe kane luftuar imperializmin, jeni me elastike, e konjukturale, sepse kur u thone ndonje fjale per pushtetin te mire, bucisni duke thene se na do amerika,,,d,m,th, juve sektisteve, por ja qe ka edhe politike qe jua heq breket, ju cjerre surratin e ju nxjerr ne rruge. Keshtu qe bejini te fala psikopatit tuj delirant, se po i vjen fundi, e nga ky fund edhe ju bashke met, e tufen e qelbesirave.

 9. Edi Rama eshte kryeministri me i mire qe ka pare Shqiperia gjate gjithe hisorise te saj, keta Elezet Jane bythe lepirsit e Sali Berishes dhe injorante qe nuk dine nga lidhet gomari. Bjeri legenit o Elez Pyka.

 10. Prape ti xixa na thua se voa ben politiken e shba,po e mar si e thua xixa ku ishte eleZi ne vitet 96,97,98,2009,2011 kur salihu agjenti Bisturia dhe Penicilina dogjen shqiperine vodhi zgjedhjet,sulmoje me antitank institucionet,pushtoje Rtsh,Gerdeci u dogj i gjadhe,vodhi zgjedhjet,lazarati i droges qe salihu thote qe ishte vendim politik por prap genjen ai ishte vendim familjar qe droga te shitej vetem nga nje dore me cmin 800euro kg dhe vjedhja spetakolare e bashkise se tirane kutite,apeli,kqz e ristanit,ti xixa si mendon ku ishte futur ky eleZi i agjentit salih nuk duhet te bente politikat e shba,per te folur per keto te zeza qe salihu i beri per llogari te serbeve dhe grekeve,voa eshte nje portal me emer te madh,kaq,

 11. Të gjitha ato që ka deklaruar për Ramën drejtori i VOA për Euroazinë, z. Biberaj, nuk janë konsiderata të tij personale po qëndrim i qeverisë amerikane i bazuar mbi ngjarje konkrete në Shqipëri.
  Nëse dikujt nuk i shkojnë për shtat këto të vërteta, po qe se ka fakte e argumenta llogjikë për ti kundërshtuar, nuk e pengon kush që ti thotë.
  Por që të komentosh me një gjuhë rrugaçërore me ofendime duke përdorur një fjalor banal prej injorantësh e banditësh, në vënd që ta kundërshtosh Biberajn, pohon vërtetësinë e deklaratave të tij.
  Kryeministri Rama, edhe pa akuzat e shumta që i bëhen si shkaktar i gjendjes ku e ka katandisur Shqipërinë, është kritikuar edhe si politikani gojë shthurur me zhargon banal të rrugës i njëllojtë me komentet e fundërinave të shoqërisë shqiptare.
  Sharrje të ndyra e banale përdorin vetëm banditët e rrugaçët.

 12. Shpifje ,shpifje,shpifje mos i degjoni dhe lexoni keto o -rob-qirat e ridhjerjes se keta jane” armiqte” e popullit tone.Ne po ikim drejt rruges te drejte -M-L-qe na la babi yne shpirteror -Enver-Hoxha-e moret vesh o moter dhe graqirat e -Ridhjerjes-.

 13. Kush ka info dhe opinione llogjike ju lutem mos i komentoni se keshtu kane ngelur ne pushtet edhe mbas komunizmit. Kemi eksperienca personale qe vlejne me shume se komentetet e te paemerve. Lerini te delirojne se i ka futur rama prasin ne bythe

 14. Kjo gazete estrade lexohet fale drejtuesit te saj malok deficent si dhe nja tre a kater idioteve qe komentojne nga dy tre here me emra te ndryshem, ku une per vete shohe se cfare niveli perfaqson shtresa e kafsheve te fshatit shqiptar.

  1. Bravo 👏 o I paemer 12:58
   Ti ne fakt nuk e lexokerkerke,sic shihet.
   Me qe je i klonuar nder keneta,nuk mund te besh perjashtim nga rivjedhja e Pordhetise Sumcialiste!!!

 15. Kaja nonen kush flet per shoqaten panshqiptare “Vatra”. Nga Fan Noli dhe Faik Konica ka perfunduar tek bythelepiresit e saliut ,qe te gjithe i mbajme mend per cekun e bardhe dhe teorine e shokut qe e shkerdhyen gjithe djersen e derdhur nga shqiptaret e varfer per 45 vjet.

  1. ou me verte ? kjo eshte teza qe po perdorini tani, atehere ose rama juaj ka perhapur dopio standart sikur te ishte te tregu peshqve, apo kshu funksionon ekonomia ? a mer kara qe ju ka myt mediokriteti, po se ku dhe si ate ta gjeni vet, ne po ikim jashte po ja u lem juve te gjithditurve pa brek ne bythe te beni mjeshtrin. kur rama ka qene kryetar bashkie cdo projekti qe i prezantohej i pergjigjej : nuk do behet se kaq eshte niveli i shqiptareve. madje deri von thoshte kete projetk do e beje une dhe jo ti ; ), nuk ka gje eshte teper vone zëmer, sektoret i monopolizuat duke na perdorur per eksperiment, tani vazhdo flit pak per djersen e derdhur o skamje. ehaaaa sa raste ka rama o bir, po ke tall trapin gjithe jetes dhe tani qe te eshte dhene nje cop pune e qelbur qe nuk bene gje, tani po na flet per djerse. ska gje punojne te tjeret per ju, prandaj bertet me te madhe rama KURBAN o palla trapi. ju jeni gjenerata e re e diktatures komuniste

   1. i paemer 17:06, kjo qe the eshte shume e vertet. kane filluar perdorin tezen e babaxhanit prap, medemek po hakmerremi per djersen tuaj, pastaj cfare ndodh pastaj nuk e vrasim mendjen shume. dhe me shume gjasa edhe mund tja dalin se kane monopolizuar gjithe televizionet, radiot instagramin, facebook-un etj etj

   2. tarracat e gjelberta jane koncept i vjeter, qe kur rama ka qene kryetar bashkie, pse ju tek tani dhe jo atehere ? po hikni mer loqe, shkoni degjoni lali erin, ajolen dhe linden, flisni ju militantet per djerse kur dhe vendin e punes e keni kap nga kafeneja lagjes

 16. Per informim ate te zakoneshmin Ipaemer, me qe kerkon se cka bere Biberaj per @5 vjet. e per ne vitin 97, ore ti qe dukesh se ke lindur ne ate kohe, hapi gazetat, e azhanset e atyre viteve , se si Biberaj e kritikonte, dhe e diskretitonte Berishen per qendrimet shteterore, por kur je i pa lexuar, e mufke ne horizontin e njohjes, e analizave politike, kete s;ta kam fain une qe ma kerkon mua. Te fala te gjatit, qe po aqe po e han nga ajo qe jua ka mesuar te beni per politiken.

  1. Si ka mundesi qe behen helm e vrere ripshurrja,kur e thote vetem nje here z. Biberaj!!??
   Ketu ne xhunglen tone, ka te pakten 2 vjet qe perseriten si refren tallavaje,dhe asnje nuk e prishe teresine!?
   Kaq shume te pabesueshem jemi NE!?

 17. Ti xixa q paske hapur axhanset dhe do tregosh qe ke lexuar per eleZin kur ky na paska kritikuar salihun tend ne vitin e Zi te salihut,por kur ka shkruar per 1998 kur ky ishte ideatori i atij grushti derisa i solli salihut,serb e kosovar ne protesten e atij viti,po ne vitin 2009 gerdeci cfare beri eleZi kur u dogjen femije nga salihu,po ne 2011 kur salihu do vriste edhe 300 njerez,pasi kater njerez me duar ne xhepa i vrau ne rruge ky eshte eleZi i salihut dhe i joti o xixa qe dhe XiXat nuk di tja ngjisesh mire salihut,ti i lexuari vetem per nje pune je i mire lepiji bythen salihut te ikur dhe luluse ne pritje,vazhdo lepirjen se do rritesh kalamajt o shpellar me master

  1. Problem te madh paske me Saliun or i paemer ores 10:15 !?
   Dicka te ka nodhur ty, te sugjeroj te vizitohesh tek psikologu.
   Sherim te shpejte !!

   1. kuksiiii dhe lushnja hajde kombinim hajde, filluat fushaten juve, skeni faj para zgjedhjeve. keni bere ndonje lek ore ?

 18. Ju shkerdhata qe broni eleZin,vete voa nuk e ka dhene kete fjalim te elezit me rastin e 110vjetorit te gazetes Dielli kurse ju shkerdhata bashke me cim peken doni ti beni elozhe ketij elezi salihut

  1. Ne rastin konkret nuk ka shtuar asgje vec cfare ndodh dhe bile shume pak ka permendur. Te verteta ka shkruar elez biberaj. Nuk ka genjyer. Me cfare gjuhe zyra e fuges flet eshte ne perputhje te plote me cfare km eshte dhe flet. Pra llum i llumit. Mos na beni si te irituar shume se do mbaheni mend vetem si te punsuar te nje te neveritshmi km. Si dhe paraardhesi i tij.

   1. Ne rastin konkret nuk ka shtuar asgje vec cfare ndodh dhe bile shume pak ka permendur. Te verteta ka shkruar elez biberaj. Nuk ka genjyer. Me cfare gjuhe zyra e fuges flet eshte ne perputhje te plote me cfare km eshte dhe flet. Pra llum i llumit. Mos na beni si te irituar shume se do mbaheni mend vetem si te punsuar te nje te neveritshmi km. Si dhe paraardhesi i tij. Tani gjynah kush iken te lere kockat e prinderve ketu. Dhe ato duhen ngritur prej ketej. Kaq ka aritur ram ziu te beje. Kaq mjeran dhe injorant eshte.

 19. Kuksiani dhe ai stalini po mundohen ti japin mend dynjase kur keta vetem bythelepirsin kane bere gjithe jeten e tyre,jane gati te qihen ne bythe veten salihun dhe eleZin nuk duhet ta gjykoheje njeri,shkoni qihuni tani

 20. Jo zoti Biberaj,c’ne i korruptuar Rama?!
  Ne Krra Krra te gjithe nenpunesit kane nga nje Mansion me hektare te tere toke dhe disa godina,
  Ne Krra Krra gjithe politikanet cirren per te shembur teatro dhe ndertuar kulla ne tokat e liruara nga shembja,
  Eshte normale qe ne Krra Krra te firmosen kontrata 20 -30 miljonshe euro me firma inexistente,
  Autokrat?! Ai nuk do te mbylle as gazeta as TV ! Ai do vetem te zhduke ate pjese te shtypit qe shkruan e flet kunder tij!
  Zoti Biberaj,si nenpunes ne Ameriken e Veriut nuk keni asnje shans per te pasur nje ferme tuajen dhe per t’u veshur me kostume 20 mije sterlina angleze si Gjeniu jone ne Krra Krra ,
  Flisni mire per Liderin Tone hyjnor dhe do jeni si Pasha, ashtu sic e meriton nje nenpunes te jetoje ne mbreterine e Monstres sone!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu