• |
ide | kryesore

Super grabitja/ Një i vrarë. Tetë milionë euro fluturojnë në Rinas

Kryesore, Lajme

Aeroporti ndërkombëtar ‘Nënë Tereza’ në Tiranë nuk është vetëm një nga më të shtrenjtët përsa i përket çmimit të biletave për udhëtarët, por është gjithashtu një nga aeroportet më të pasigurt në botë. S’është e vështirë të dalësh në këtë konkluzion në një kohë kur jemi dëshmitarë të disa grabitjeve që kanë ndodhur brenda apo pranë aeroportit. Grabitja më e fundit u regjistrua sot.


Persona të armatosur kanë hyrë në pistën e aeroportit me anë të një furgoni që mbante mbishkrimin ‘Hetimi Tatimor’. Autorët, që mendohet se janë 4 persona, mbanin të veshur uniformë të agjentëve të hetimit tatimor. Si për të dëshmuar akoma më fort se siguria në aeroport është përtokë, grabitësit nuk ishin thjesht në pistë, por kanë marrë paratë nga brenda avionit. Pas grabitjes së parave, autorët u përballën me oficerë të Policisë së Shtetit.


Nga shkëmbimi i zjarrit për disa minuta, mbeti i vrarë një prej grabitësve, identiteti i të cilit nuk është bërë publik ende. Autorët janë larguar më pas në drejtim të zonës së Niklës dhe Tapizës, në Fushë Krujë. Ndërkohë automjeti i përdorur prej tyre u gjet i djegur në afërsi të Babrrusë. Shuma e parave të grabitura dyshohet të jetë rreth 10 milionë euro. Ato i përkisnin bankave të nivelit të dytë në vend dhe do të transportoheshin jashtë shtetit me linjën ‘Austrian Airlines’.

Në një reagim paraprak pas ngjarjes Policia e Shtetit thotë se ka nisur krehja e zonës nga forcat speciale RENEA dhe FNSH, të ndihmuara edhe nga një helikopter, për të kapur autorët e grabitjes. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka lëshuar 4 urdhër-arreste për ngjarjen, ndërsa Policia ka shoqëruar rreth 40 persona. Makinat e blinduara që transportonin paratë ishin të kompanisë ‘Nazeri 2000’, e njëjta kompani që u grabit edhe tre vjet më parë brenda pistës së aeroportit.

Grabitja e sotme është një ngjarje e përsëritur. Përveç shumës së parave që është shumë e madhe, ka edhe një detaj tjetër domethënës. Autorët kanë qënë të armatosur rëndë, me armë automatike dhe granata dore të shumta. Kjo ngre shumë pikëpyetje dhe shton dyshimet.  Si është e mundur që të cënohet sërish perimetri i sigurisë së aeroportit? Pse nuk është sinjalizuar më parë grabitja nga telekamerat apo sistemet e alarmit?

A ka bashkëpunim në këtë grabitje të njerëzve nga radhët e aeroportit, kompanisë që kujdeset për sigurinë, nga policia, kompania private që transportonte paratë dhe persona të tjerë që kishin dijeni për ngarkesën e vlerës monetare? Grabitja e sotme nuk duhet trajtuar thjesht si një ngjarje kriminale e radhës. Ajo është një ngjarje që cënon natyrisht edhe sigurinë kombëtare pasi ka ndodhur brenda një zone ku presupozohet që niveli i sigurisë të jetë maksimal.

Dhe aq më tepër kemi të bëjmë me ngjarje të përsëritur. Në verën e vitit 2016 me po të njëjtën skemë u grabitën 3 milionë euro. Ka ende detaje që duhen zbardhur nga ngjarja e sotme, por për një gjë biem të gjithë dakord. Krimi në Shqipëri ka marrë një hov të frikshëm dhe strukturat e sigurisë duken të tulatura përballë tij.

©LAPSI.al 

29 Comments

 1. Qepare thate 2 milione o lapsi. Tani 10 milione. Pas nje ore do na thoni 20 milione? E bete si loja kungulleshkes, pse dy…po sa…4

 2. Nese siguria eshte pertoke, kot po pyes, si u vra njeri nga grabitesit? Apo i ra infarkt nga frika? A pika qe sju bie a

  1. Dmth neser po ta vodhen shtepine tende dhe te ikin te gjitha leket, ti do jesh i kenaqur dhe krenar po qe se vritet nje hajdut! Kjo eshte policia qe meritoni, qeveria dhe shteti qe deshet.

 3. Rregullojeni ate mut rruge te per ne rinas o derrat e transportit dhe vendoni kamera dhe patrulle police o injorante e rendit

 4. Shtet hajdut, shtet vagabond, shtet i thenqin, shtet kurvash, pa tjeter qe njeri ose dy do vriteshin o qorr komunist se ndryshe ishte keq per super hajdutin dhe super drogmenin qe drejton ket shtet me njemij te keqija, turp turp njemij her turp km qe vetem llafe dhe propagande komuniste ka.

 5. Kur targetohet per te disaten here tregon qe krimi ka guxim. Ose mbeshtjete. Guximi shtohet kur policia eshte e pamotivuar dhe inkriminuar.
  Viktimat jane te mundshme ne ngjarje te tilla. Pazaret rriten kur derdhet gjak

 6. Patjeter qe opozita e ka fajin. Po turp me te madh ka more njerez., jazek atij pushtetari qe thot se e ka fajin opozita ketu tregon se sa injorant ministra kemi e lere me km, puuuuppuuuu.

    1. Arenc kshu eshte kur lleshi ne vend te sqaroje sa lake uvodhen dhe rethana te tjera, po del dhe merret me opoziten. Ky eshte skandal dhe duhet te jesh rilindas qe te mos indinjohesh dhe te ndjesh neveri per kete shtet.

 7. Lapsi,,, vajti ora 8. Eshte koha per te dhene lajmin se u vodhen 20 milion. Shpejt se mos ja u kalon ndonje portal tjeter

 8. Adenc: moloket te shkerdhejne shume, kujdes ate picken e orthodokses se ju ka qejdi hajdarin a malokve🍆🍆🍆.

 9. Adenc: moloket te shkerdhejne shume, kujdes ate picken e orthodokses se ju ka qejdi hajdarin a malokve🍆🍆🍆….

 10. 1 Grabitesit jane eleminuar nga vete kapobanda per moshen dekospirim
  2 Askush nga kupola e shtetit nuk jep doreheqje.

 11. Komentues te kungulleshave”zoti ju ruajt”!
  Dekorohet me kryqin e arte te nderit :
  EDWIN VON RAMSTAD me motivacion si me poshte:
  1.Vendosmeri ne luften kunder armiqve te PS,PPP,KLD,KLP E P….SEMES !
  2:PJESMARRES PA REZERVA NE SHKATERRIMIN E RENDIT E QETESISE PUBLIKE!
  3: I PAEPUR NDAJ CDO KUJT QE MENDON NDRYSHE!
  4:Vlera te larta fodulleku,cinizmi e racizmi ndaj verioreve!
  5:RUAJTES DERI NE VETMOHIM I TEPSISE!
  7:DEMAGOG ME VLERA TE PASHLYESHME TE MASHTRIMIT!
  8:UDHEHEQES I SPIKATUR NE ELEMINIMIN E DEMOKRACISE!
  9:SHEMBULLOR NE KAMUFLIMIN E GRUPEVE KRIMINALE ,NDIHMESE TE QEVERISE!
  10:Vjedhje pa shenja dhe me PAK MILION euro te ZGJEDHJEVE!
  11:Akrobat i pafrikshem lartesie ne manovrimet me te huajt!

 12. Komentues te kungulleshave”zoti ju ruajt”!
  Dekorohet me kryqin e arte te nderit :
  EDWIN VON RAMSTAD me motivacion si me poshte:
  1.Vendosmeri ne luften kunder armiqve te PS,PPP,KLD,KLP E P….SEMES !
  2:PJESMARRES PA REZERVA NE SHKATERRIMIN E RENDIT E QETESISE PUBLIKE!
  3: I PAEPUR NDAJ CDO KUJT QE MENDON NDRYSHE!
  4:Vlera te larta fodulleku,cinizmi e racizmi ndaj verioreve!
  5:RUAJTES DERI NE VETMOHIM I TEPSISE!
  7:DEMAGOG ME VLERA TE PASHLYESHME TE MASHTRIMIT!
  8:UDHEHEQES I SPIKATUR NE ELEMINIMIN E DEMOKRACISE!
  9:SHEMBULLOR NE KAMUFLIMIN E GRUPEVE KRIMINALE ,NDIHMESE TE QEVERISE!
  10:Vjedhje pa shenja dhe me PAK MILION euro te ZGJEDHJEVE!
  11:Akrobat i pafrikshem lartesie ne manovrimet me te
  Komisioni:
  KRYETAR:Gramut Rushi
  Sekretar:Tualet Palla

 13. Parate jane te siguruar,nr e serise jane bllokuar ku ne pidh te mones do ti cojne parate kjo bande e felliqur e salihut dhe likes,i vodhen ne kohen qe zbriti likja i mones,nuk kane ku i cojne parate sot ato jane bllokuar

 14. Patjeter qe do vidhen leke. Po dhe vrasje e krim perdite . Dhe e dini pseeeeee???
  Se shteti yne i leshit ,duke patur si Minister nje Lesh ,nuk ben punen qe u takon po i eshte versulur popullit. E nxorri popullin nga shtepite me gaz lotsjelles si serbi me kosovaret, i merr prodhimet bujqesore atij fshatarit te shkrete qe do te nxjerre buken e gojes, terheq zvarre protestuesit ne proteste.
  KTO JANE PUNET E POLICISE SONE.
  POLICIA QE DUAM! TE NA RROJE! TA MBAJME ME SHENDET!

 15. Eshte e dyta here qe ka nje grabitje brenda pistes se aeroportit qe normalisht eshte nje objekt me siguri shume te larte sidomos pas 11 shtatorit 2001, siguria ne aeroporte eshte rritur shume. Nisur nga tri premisa, e para se ka ndodhur edhe nje here e njejta gje, e dyta se qenra e kontrollit njoftohet kur ka levizje te tilla dhe e treta se policia e shtetit nuk mund te hyje brenda ne aeroport, pse nuk meren masa duke ruajtur permetrin e jashtem te aeroportit ne pikat ku jane portat hyrese dhe nga mund te hyjne grabitesit? Pse kur dergohen sasi te tilla lekesh nuk merren masa p.sh duke perdorur boje te kuqe apo duke vendosur gps? A ka njeri qe mund t’i shpjegoje pyetjet e mesiperme?

 16. EDi RAMA NJE AGJENT NE SHERBIM TE INTERESAVE SERBE.
  SHKATERROI SHTETIN TON.
  AI NUK NJEH ATDHE. ATEDHEU I TIJ ESHTE PARAJA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu