• |
ide | kryesore

Krahasimi/ Kush po gajaset me Rudina Hjdarin?

Arkiva, Kryesore

Nuk ka diskutim se akti i fortë i Rudina Hajdarit, për të mos i’u bindur, as partisë që pretendon se mban trashëgiminë e të atit, as atyre që dikur ishin armiqtë e babait të saj, do të rëndojë si një peshë e rënëdë mbi supet e saj të brishta. Dhe këtu vajza që ka marrë një edukim anglo-sakson nuk ka asnjë faj. Ajo është aq vulnerabël si ndaj sulmeve perverse të atyre që e tallnin dje, po aq edhe ndaj atyre që e damkosin sot.

Por fati i saj i keq, pervers madje, është se Rudina e hajthme po shërben si një lakmues për të perceptuar degjenerimin e skajshëm të jetës politike shqiptare.

Sepse ata që e përqeshnin dikur për fjalorin e kufizuar, për fjalimet me theks “british” që mbante në kuvend, për naivitetin dhe sjelljen prej ufoje në një arenë gladiatorësh sot e servirin si një heroinë që po vetësakrifikohet për ndryshim sistemi. Madje Taulant Balla arriti deri atej sa të thotë që inspirohet nga fjalët e saj.

Ndërsa ata që e kanë shitur si një trashigimtare të denjë të së kaluarës më të lavdishme të PD-së, sot po e anatemojnë si tradhëtare dhe i nxjerrin Nard Nokën të deklarojë se ajo është një anonime që po përfitonte nga emri i të atit.

Shembujt për të dyja rastet nuk mungojnë.

 

 

 

Lexo më tej:

Astrit Patozi: Merre me të qeshur, Rudina!

Pasi Lulzim Basha e vendosi vajzën e Azem Hajdarit kandidate për deputete ishin të majtët dhe mediat e tyre që e tallën atë. Kjo mënyrë sarkastike e të parit e arriti apogjeun e saj pasi Rudina hyri në parlament. Vidiot e edituara me gafat e saj në të folur janë të shumta në mediat e majta. Po ashtu sikurse sot janë ato të opozitës që numërojnë brçkullat që vajza e re nxerr nga goja.

Por, në fakt fatkeqësia e Rudinës nuk është se ajo përfqëson një budallaçkë që u bë deputete falë emrit të babait, siç e përshkruanin dje gazetat pranë qeverisë.

Fatkeqësia e saj nuk është as se bëri hasha gjakkun e heroit të demokracisë, sikurse shprehen sot mediat pranë opozitës.

Fati i saj i keq është se të gjithe vazhdojnë ta shohin atë si një objekt që mund ta përdorin për mirë apo për keq, sipas interesave të tyre.

Në këtë kuptim ajo është viktimë e mbiemrit që mban. Ndërsa për publikun më shumë sesa një bibë apo një heroinë, shërben si një lakmues, për të parë se sa larg të vërtetës është gjuha e politikës mediave që shërbejnë, që i përdorin njerëzit sipas interesave të çastit.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Te moskuptuarit e asaj qe thote anila basha qe pasi leshon dy fjalet e para eshte sinjal alarmi edhe per kejvinen. Per te tjeret eshte treguesi i prekjes se fundit. Kushdo qe gajaset eshte i perligjur.

 2. Ky stereotip, qe perfshin edhe kete copen e mishit, po i shkakton ketij vendi deme te tilla qe as jane pare dhe degjuar mepare. Rrugacka te paarsimuara me diploma false te paskrupulla dhe pa asnjelloj morali te cilat per te arritur egot e tyre te ndyta jane gati te bejne cdogje dhe ne ende vazhdojme qe te kemi iluzione se ky vend do te behet nje dite. Dy pyetje kisha: me c’para e kreu Kristalin ne SHBA? A e kaloi vetingun e ema ekesaj pocaqie?

 3. Qe kjo eshte tarallake s eshte e veshtire ta kuptosh po edhe ky qe e vuri duhet ti kerkoje falje njerezve te vet per kte idioten

 4. Kjo po qe asht e drejte,u pranu ne PD pa asnje eksperience ne politiken alla shqiptarqe te xhungles ku jetojme!Edhe Lulit I pelqekan fasadat.
  Gjithsejcili asht ai qe asht vete,jo djali apo vajza e kujt asht!
  Elektorati,populli duhet te zgjedhe perfaqesuesin e tij.Jo kryetaret e partive

 5. Po gajaset A. Patozi, sepse i duket se po shumohet vatha e tij. Të pakërrnaqurit si puna e Patozit dhe ndonjë tjetër, duan të na bindin se kushdo që del kundër PD-së, është i ditur, patriot, ia do të mirën vendit, por rrjedhimisht , edhe Rilindjes kriminale e narkotike deri në çmenduri. Ndaj i jep kurajo Rudinës . Mendon se po e ndihmon. Z. Patozi duhet ta dijë dhe besoj se e ka mësuar prej kohësh se tradhëtia është hakmarrje ekstreme. Hamzatë e ditëve tona po shtohen dhe po ndjekin, thjeshtë, interesa afatshkurtëra., duke shitur çdo gjë të shtrenjtë. Skenderbeu i ditëve tona është Hamzaja i sê shkuarës, sado që dikush mendon se ka lindur një i dytë ose ka rilindur. Por këtu s’kemi asgjë të vërtetë. Gënjeshtra dhe hipokrizia na ka mbuluar dhe ka krijuar një mjegull deri në verbim. Nëse dikush , vërtetë, po gajaset me Rudinën, ajo , me veprimet dhe mosveprimet , po gajaset me vetveten.

 6. Më së paku janë gjysma e deputetëve socialiste, por ka edhe disa nga opozita, që janë në nivelin e Rudinës e bile edhe më poshtë se ajo për aftësitë e analizave politike apo për diskutime normale në parlament.
  Por ata të paktën e bëjnë një punë me mend, e qepin gojën e nuk flasin..
  Kam përshtypjen se të gjorën Rudine po e telendisin duke e nxitur për të folur , ca personazhe të pamoralshëm si nga krahu i socialistëve, si puna e Ballës, po ashtu edhe nga soji i Patozëve.
  Me thënë të drejtën,më shumë se sa ta dënoj Rudinën për veprimin e saj naiv e anormal, kam keqardhjen se ate po e keqpërdorin për të diskretituar figurën e Azemit.
  Ata që ja duan të mirën kësaj vajze, duhet ti thonë se i ati kur fliste në Kuvend apo metingje, ngrinte peshë me mijra shqiptarë e bën mirë që duke mos pasur asnjë nga aftësitë komunikative të të atit, jo vetëm po bëhet qesharake për veten, por po i bën një dëm të madh përceptimit që i ka ngelur shqiptarëve , për babain e saj.

 7. Kjo u be deputete jo per hir te vlerave personale, ashtu sikurse edhe 95% e deputeve te tjere. Gjithsesi, per nga bagazhi mendoj se eshte me lart se shumica e deputeteve me deftesa fallco, i mungon vetem pervoja per te folur e sjelle ne publik.

 8. Nese kjo vajze eshte e qarte ne vizionin e saj duhet se pari ta thote ne mes te parlamentit se kush ja vrau te atin, te distancohet nga Berishet, Patozet, Xhozet se boll kane mbyllur nje sy e nje vesh vetem per te fituar privilegje ne kurriz te shqiptareve.

 9. Analize pa vlere e mbushur me klishe e platitude boshe, Edukimi “anglo-sakson” nuk i jep askujt pozite te larte intelekti, studimi shkencor dhe dedikimi personal te japin. Po pate keto dhe sikur te kesh edukim “lindor” apo “gjerman” prape superjor do jesh. Kontradita e pare eshte fakti se Rudina me katapulte nga Amerika u ndodh 20cm larg Bashes kur u be deputete, por ne anen tjeter sote nuk sakrifikon dote as me minimumin per partine e saj. Rrjedha llogjike te con menjehere ne perfundimin se kjo nuk di se ceshte politike, spo flas fare sa e moralshme eshte levizja qe beri, por thjesht si levizje politike eshte jashtzakonisht e dobet te lidhesh karjeren tende me Maliqin Lefterin apo kryetarin e famshem te partise nacjonaliste Tironsin dem baba dems ( per te cilin kam me shume rrespekt). Cfare do oferte ti ket bere PSja apo PDja ne fund kjo zgjedhje e saja tregon per formimin qe ka dhe per faktin qe ne vend se te jete viktime sic do ta paraqesi artikulli, eshte dikush e pa skrupullt e pa principe politike, qe dhe dhuraten qe i bejne pa asnje merite te sajen nuk di ta perdori. Nqs kjo klase politike e tall e ben me te drejte sepse menyra se si u vertit ne politike e ben te tille. Seshte as viktime e as ndonje shprese “anglo-saksone” qe sdi ta perdori sistemi i padrejte por eshte nje torrollake e paskrupullt, pa formim politik e moral qe e ben te jete lolo e klases politike qe eshte e pashpirt. Mos beni reformim karakteresh ne menyre te tille se humbisni kredibilitet.

 10. Dhe ju te lapsit e keni perfolur kete vajzen qe si gjithe te tjeret ju fut politikes psh lulzimi cfare kontibuti kishte ne PD bumci,noka,tabaku,spaho,strazimiri,grida,salianji,hasa,hoxha,bardhi,spahia,ristani malltezi e shume te tjere,por kampioni ngelet luluja nga kamarier i sigurimit ne hollande u kthye ne kosove me argiten erdhi te kopi u be tre here minister fitoje miliona vrau kater burra dhe sot kryetar PD,shpellare mos u merni me rudinen e keqja e PD vjen nga keta ketu lart dhe duke mos harruar legjenden e se keqes salih RAM berisha nga agjenti Bisturia kryetar me kembenguljen e ramizit u kryetar i PD duke i vjedhur votat te tjerat i dini vete ju shpellaret e bisturise

 11. babi kesaj luftonte per demokraci, kurse kete e bleu sorosi per dy lek. politika menefregiste e sorosit na e ka bere kete te keqe, dhe po te shohesh shiko ke na ka lene per pjese neve shqiptareve. na la nje idiot pa tru qe di vetem te zhantazhoje dhe te kercenoi dhe me pas vjedh dhe e shet si arritje. kjo eshte politika e semure sorosiane. o endri fuga, meqe po e lexon o te shkerdhefte bythen kina dhe afrika. megjithese te pelqen kari ne goj ty.

 12. Qente le te lehin karvani shkon perpara. Kjo fjale e urte besoj se ka vend ne rastin e deputetes Rudina Hajdari. Si ata qe vetquen te majte e ata qe vetquhen te djathte ne rastin e kesaj deputete thjet tregojne se sa disnivel kolturor e arsimor kane me kete grua me karakter te forte, e me artikulim te qarte te pozicionimit te saj moral politik. Une personalisht ne fjale e saj nuk shosh ndonje ide apo levizje politike te mirfilli por fakti qe ajo vuri personalitetin e saj ne radhe ta pare e sju bind turma haxhiqemaliste te majata e te djathta mer respektin tim si nje politikane qe mendon me koken e saj e jo me koken e kryetarit te partise. E vlersoj karakterin e saj te pavarur dhe integritetin e saj politiko maral.

 13. Ipaemeri, ishpifuri, i djallezuari, morri kuq, pleshti sektit, bandit i kohes, drogmen ne fushate, e kodosh ne komente. Sa here duhet ta kuptosh o injorant i qelbesirave te bajgave komuniste, se edhe pas 7 vjet qe Sali Berisha ka ikur, ti, ne cdo dite po aty e ke mendjen e kelysh kurve i kuqaleve, por na bej ndonje koment per zullumahine e pushtetit tend ore batakci, po na thuaj se cpo i beni ketij populli, duke e robetuar, me vjedhje, taksa, droge, krime, e me cfar nuk jeni mbuluar si kriminele te popullit, e prape ke kurajo e ben komente. Kjo tregon se ju shtrembelaqe lindeni, e shtrembelaqe jeni deri ne vdekje. Rrace qelbesirash, e baltaxhinjesh. Persa i perket listes qe na permend, ata se paku nuk bejne pjese ne banda, te droges e hajduterise, nuk vijne nga rraca e kuqaleve, nuk jane imorale e lakuriqesa, nuk kane rrahur e perdhunuar grate, por edhe me te ndershem se e tera banda tuaj ata jane, ne krahasim me skoriet e shoqerise demokratike.

 14. Po ikni more aman Hajdar babi super Hajdare kjo biba, u bo kjo te perfaqesoj te djathten, po pati kellqe ta provoj a e ndjek kush i djatht ket biben tru tharen, ndoshta ai Balla palla i gr parlamentar te Ps Bythes po por te djathtet ti harroj ajo budallic.

 15. Xixa…!
  Mos i shaj kot kuqot,madje te them, tani ti dhe une u rruajme leshte atyre…
  Atehere kur duhet te paguanin me leshte e bythes se tyre ate qe u bene shqiptareve per 50 vjet,te paguanin ne menyre qe as per 10 breza mos i shkonte mendja njeriu te tallej me kete popull ,doli komunisti tuberkular Sali Berisha dhe tha “bashkefajtore e bashkevuajtes njekohesisht..”
  Rezultati pas 30 viteve!?? Ngrihen bijte e atyre kërmave komuniste dhe po e vdesin perseri Shqiperine,kushedi sesa per sa vjet do vazhdoje kesaj radhe…
  Mbylle gojen XIXA….!
  Mos na lodh edhe ti….qe je yni…!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu