• |
ide | kryesore

Ushtria në aeroport, Rama: Kështu ndodh edhe në Paris, Venecia, Frankfurt dhe Amsterdam

Lajme, Të fundit

 

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një fotoje të postuar në llogarinë e tij personale në “Instagram” kundrejt kritikave të shumta ndaj urdhërit të Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaxhka, për vendosjen e forcave të ushtrisë në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës, “Nënë Tereza”, pas grabitjes së bujshme të së martës të sasisë së konsiderueshme prej 8 milionë euro.


“Forcat ushtarake në aeroportet e Parisit, Venecias, Frankfurtit dhe Amsterdamit, janë vendosur ashtu si në plot vende të tjera të Europës dhe botës demokratike, si reagim ndaj akteve cënuese për sigurinë e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetarëve që i përdorin ato. Ndërkohë beretat e kuqe të policisë sonë ushtarake janë vendosur thjesht në ruajtje të perimetrit të jashtëm të sigurisë. Prandaj kush flet për shkelje kushtetute, gjendje lufte, juntë ushtarake e marrëzira të tjera si këto, le të gjejë ndonjë arsye tjetër për të treguar se sa shumë i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratike” – ka shkruar Rama, bashkëngjitur një serie fotosh që tregojnë forcat e sigurisë në aeroporteve ndërkombëtare të vendeve evropiane të lartpërmendura në citim.

36 Comments

 1. I vetmi vend qe lufton vjedhjet me ushtri. Do ja nxjerri bojen dhe ushtrise se kan me u fut prap sa per te tall trapin.

 2. o njerez te dobet
  kur dikush hyne ne aeroport me kallash granata edhe kallepe dinamitesh nuk hyne tek vjedhjet se ata ishin armayosur qe edhe po te kapeshin mund te mernin avionin peng .me 1 fjale akt terorist.exhe i lini prozat politike po r te thoni shume mire se sivuria e njerrzve ka prioritet.

  1. Nuk ndermori dikush akt terroris o ridhjeres..por vjedhje. Sipas ligjit nuk eshte ushtria qe nderhyn se i bie per nje vjedhje banke te mbushet rruga me ushtrine..Policia, ka mjetet dhe kompetencat per te siguruar njerezit..gomar rilindas!

   1. po pse o rrot kari do presim qe te behet akti terrorist. o kok loqe ai po te thot qe keta ishim te armatosur rend sic mund te jet edhe nje terrorist e mund te marr avionin peng. Aueroporti seshte si rruget para bankave. llogjik fshatare komplet.

    1. Jo mer gamor, do ta bejme diktature sic ishte!! Zaten..! Policia, jo kjo ridhhjerese me nje leshin kumanar, ka te gjitha tagret per te nderhyre…oooooo ,,,rilindas me llogjike “qytetare’!

    2. i pa emer ik lepij byth rame te qira taze nga frroku,roshi,e doshi qe i garantuan rames grabitjen e 5 me sukses,ose ha lesh lleshi se e ka ende me mut sepse ata qe iken thell ne byth ja kishin fut.

  2. agron kur te qin frroku,roshi,ndoka,prenga,shullazi,xhelili,rrahman rrahja ty e ter familjen ne goj,vesh,sy,vagin,anus,vesh,hund e kerthiz si e qijn ramen edhe muti te duket mjalt,jasteku i griseldes femij 9 muaj,she avioni mushkonj.po jan shoket e rames frrokut,doshit,avdylajve,gjushit etj keta,ndryshe krymbi i qenefit negjmije qelbesora rama do e kapte pas kaq grabotjesh.tash i agron se te perdhunon roshi ne grup e thua saliu me perdhunoi pastaj.

 3. E degjova ministren e mbrendëshme znj. Xhaçka, të deklaronte se meqë aeroporti ynë ndërkombëtar përdoret edhe nga NATO, është detyra e Ushtrisë shqiptare që të mbrojë sigurinë e tij. Por kur kjo paska qenë detyre e FA shqiptare, atëhere pse nuk e paska kryer këtë detyre ministria e Mbrojtjes apo Shtabi i përgjithëshëm i FA por e lanë punën që ky Aeroport të sulmohet dy herë nga banditët e mandej të kujtohen se e kanë për detyrë ta mbrojnë ?
  Sa për krahasimet e z.Rama me aeroportet e Parisit apo të Amsterdamit se ato mbrohen edhe nga ushtria, nuk kemi dëgjuar që në aeroportet europiane të ndodhë ndonjë skandal i tillë që ndonjë bandë kriminale e armatosur të hyjë në aeroport e të vjedhë miliona euro. Përforcimi i sigurisë së aeroporteve të mëdha europiane edhe me forca ushtarake, ka ardhur si pasojë e sulmeve terroriste e jo për vjedhje.
  Problemi nuk duhet shtruar duke bërë krahasime por duke ju referuar faktit se pse u la aeropporti kaq i pasiguruar, sa të përsëritet e njejta ngjarje dy herë mbrenda kohës së kësaj qeverisje e madej të kujtohemi se ate veç policisë shtetërore duhet ta mbrojë edhe policia ushtarake.
  Dëgjova gjithashtu edhe ministrin e mbrendshëm z.Lleshi që të lëvdohej duke e quajtur “sukses të madh”, që disa policë të RENE-as, vranë një bandit kriminel.
  Por ky bandit ka që në vitin 2013 që pasi është arratisur nga burgjet greke, ka kryer disa vepra kriminale të këtij lloji në Shqipëri e nuk është kapur nga policia.
  Z.Lleshi mburej se ja ne e vramë banditin pas 6 vitesh, kurse Greqia pati polici më të dobët se ne mbasi ai ju iku nga burgu.
  Nuk mund të krahasohen mungesa e sigurisë së një aeroporti ndërkombëtar, me arratisjet nga burgjet të kriminelëve se raste të tilla ka me qindra jo vetëm në botë, por edhe në Shqipëri.
  Përse në Greqi nuk është dëgjuar që në aeroportet e saj ndërkombëtare të ndodhë ndonjë skandal i tillë ?
  Sepse sigurimi i aeroporteve ju është dhënë forcave të policisë shtetërore e jo kompanive private.

 4. E degjova ministren e mbrendëshme znj. Xhaçka, të deklaronte se meqë aeroporti ynë ndërkombëtar përdoret edhe nga NATO, është detyra e Ushtrisë shqiptare që të mbrojë sigurinë e tij. Por kur kjo paska qenë detyre e FA shqiptare, atëhere pse nuk e paska kryer këtë detyre ministria e Mbrojtjes apo Shtabi i përgjithëshëm i FA por e lanë punën që ky Aeroport të sulmohet dy herë nga banditët e mandej të kujtohen se e kanë për detyrë ta mbrojnë ?
  Sa për krahasimet e z.Rama me aeroportet e Parisit apo të Amsterdamit se ato mbrohen edhe nga ushtria, nuk kemi dëgjuar që në aeroportet europiane të ndodhë ndonjë skandal i tillë që ndonjë bandë kriminale e armatosur të hyjë në aeroport e të vjedhë miliona euro. Përforcimi i sigurisë së aeroporteve të mëdha europiane edhe me forca ushtarake, ka ardhur si pasojë e sulmeve terroriste e jo për vjedhje.
  Problemi nuk duhet shtruar duke bërë krahasime por duke ju referuar faktit se pse u la aeropporti kaq i pasiguruar, sa të përsëritet e njejta ngjarje dy herë mbrenda kohës së kësaj qeverisje e madej të kujtohemi se ate veç policisë shtetërore duhet ta mbrojë edhe policia ushtarake.
  Dëgjova gjithashtu edhe ministrin e mbrendshëm z.Lleshi që të lëvdohej duke e quajtur “sukses të madh”, që disa policë të RENE-as, vranë një bandit kriminel.
  Por ky bandit ka që në vitin 2013 që pasi është arratisur nga burgjet greke, ka kryer disa vepra kriminale të këtij lloji në Shqipëri e nuk është kapur nga policia.
  Z.Lleshi mburej se ja ne e vramë banditin pas 6 vitesh, kurse Greqia pati polici më të dobët se ne mbasi ai ju iku nga burgu.
  Nuk mund të krahasohen mungesa e sigurisë së një aeroporti ndërkombëtar, me arratisjet nga burgjet të kriminelëve se raste të tilla ka me qindra jo vetëm në botë, por edhe në Shqipëri.
  Përse në Greqi nuk është dëgjuar që në aeroportet e saj ndërkombëtare të ndodhë ndonjë skandal i tillë ?
  Sepse sigurimi i aeroporteve ju është dhënë forcave të policisë shtetërore e jo kompanive private.

 5. E degjova ministren e mbrojtjes znj. Xhaçka, të deklaronte se meqë aeroporti ynë ndërkombëtar përdoret edhe nga NATO, është detyra e Ushtrisë shqiptare që të mbrojë sigurinë e tij. Por kur kjo paska qenë detyre e FA shqiptare, atëhere pse nuk e paska kryer këtë detyre ministria e Mbrojtjes apo Shtabi i përgjithëshëm i FA por e lanë punën që ky Aeroport të sulmohet dy herë nga banditët e mandej të kujtohen se e kanë për detyrë ta mbrojnë ?
  Sa për krahasimet e z.Rama me aeroportet e Parisit apo të Amsterdamit se ato mbrohen edhe nga ushtria, nuk kemi dëgjuar që në aeroportet europiane të ndodhë ndonjë skandal i tillë që ndonjë bandë kriminale e armatosur të hyjë në aeroport e të vjedhë miliona euro. Përforcimi i sigurisë së aeroporteve të mëdha europiane edhe me forca ushtarake, ka ardhur si pasojë e sulmeve terroriste e jo për vjedhje.
  Problemi nuk duhet shtruar duke bërë krahasime por duke ju referuar faktit se pse u la aeropporti kaq i pasiguruar, sa të përsëritet e njejta ngjarje dy herë mbrenda kohës së kësaj qeverisje e madej të kujtohemi se ate veç policisë shtetërore duhet ta mbrojë edhe policia ushtarake.
  Dëgjova gjithashtu edhe ministrin e mbrendshëm z.Lleshi që të lëvdohej duke e quajtur “sukses të madh”, që disa policë të RENE-as, vranë një bandit kriminel.
  Por ky bandit ka që në vitin 2013 që pasi është arratisur nga burgjet greke, ka kryer disa vepra kriminale të këtij lloji në Shqipëri e nuk është kapur nga policia.
  Z.Lleshi mburej se ja ne e vramë banditin pas 6 vitesh, kurse Greqia pati polici më të dobët se ne mbasi ai ju iku nga burgu.
  Nuk mund të krahasohen mungesa e sigurisë së një aeroporti ndërkombëtar, me arratisjet nga burgjet të kriminelëve se raste të tilla ka me qindra jo vetëm në botë, por edhe në Shqipëri.
  Përse në Greqi nuk është dëgjuar që në aeroportet e saj ndërkombëtare të ndodhë ndonjë skandal i tillë ?
  Sepse sigurimi i aeroporteve ju është dhënë forcave të policisë shtetërore e jo kompanive private.

 6. SHETETI SHQIPTAR RA DUHET TE SHPALLET GJENDJA E JASHTEZAKONSHME PER CFAR DUHET USHTRIA NE RINAS APO NA KUJTONI KOHEN E ENVERIT. GJENDJE E JASHTZAKONSHME OSE LOJ E PIST BELE SHUME E PISTE

 7. O -ini -ne binaret apo jo o njerez, keta te -Ridhjerjes-ruanin aerodromet me police dhe ushtare kur ngarkoheshin avionet me hashash dhe thoshin qe nuk jane avione por mushkonja jo me aeroportin ku kalojne thasaret,valuten ku si i vjedhin ”marrin”masa.

 8. ridhjerjet e stalinit vetem me frrok,stakin,kristaq ram,rosh,dosh,enver,spiro kolek,lesh lleshi e lesh negjmije mbajn pushtet edini naten thith palla mete i pa emer diten ja pastron se keshtu rama e i pa emer bejn ereksion dirdhen ne byth.

 9. Nuk punoj me kushtetute por me internet ka deklaruar. Turp. Me internet shiko porno sa te duash dhe jo te shkelesh kushtetuten.
  Po kujt ja tha kujt ja tha theksoi Jovan Bregu.

 10. Sikur te gjendeshin leket nga kjo hyrje e F A hallall shkelja por kjo eshte nje loje e dale boje.U shkel cdo gje nga shteti per ti thene popullit ja cfare bejme ne per sigurine. Noc rrokun beni.

 11. Ju jeni armiqt e vertete te ketij populli . Deri sa ky popull te doje vetem gjume ju mund te tallni edhe karin si te doni . Mjere ju po u zgjua ,

 12. Rasti i pare eshte ai i Frances, mbasi kaloji ligj emergjence. Rasti i dyte eshte ai i Italise pas bombardimit dhe vrasjes se Borselinos, dhe rasted ne Hollande si perforcim per policine. Ne asnje rast nuk eshte shkelur kushtetuta e ketyre vendeve, dhe vendimet jane mare pasi parlamentet kane aprovuar ligj emergjence dhe gjendje te jashtzakonshme. Ne asnje rast te vetem nuk ka vendim nga larte me nje urdher nje telefonate te nxjeresh ushtrine ne rruge ne nje vend multi partiak. Cdo levizje qe ka bere ky duke thjesht dhene urdher te dale ushtria konsiderohet puc ne cdo vend tjeter. Nqs ushtria ne aeroport ta zeme shtine e vrasin dike, ose ndalojne dike, cfare ligji eshte ne dispozicjon te mbroj te drejten e popullit? A jane ligjet qe koordinojne policine te njejtat me ato te ushtrise kundrejt popullit? Vetem nje njeri idiot qe se ka idene se si te drejtat e veta po shkelen me kembe mund te jete pro dickaje te tille, kjo eshte e rrezikshme tejet mase seshte me pune militantizmi.

 13. Edhe pidhin e vyshkur te linda xhillarit ushtria duhet ta marre ne mbrojtje se tani qe eshte operuar nga zemra ky hajvani nuk ka kush tja ngopë lindes.tja ngjeshin ushtaret me rradhe

 14. Sa te jene neper kembe bandat e salihut si ky tropojani i fundit qe shkoje per lesh ushtria duhet te jete ne pikat kyce te vendit,shqiperia eshte ne nato,dhe nuk ka levizur ushtria por vetem policia ushtarake o shpellaret e skifterat e salihut qe qefin me te madh e keni kush tja lepije bythen salihut i pari,respektoni radhen,stalini .ari……………….. E deri tek i fundit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu