• |
ide | kryesore

Basha: Në 30 qershor nuk do ketë zgjedhje lokale

Lajme, Të fundit

Lulzim Basha thotë se e ka të qartë rrugën ku po e çon opozitën

“Ne jemi sot në një pikë përplasjeje pa kthim dhe kjo përplasje do të marrë përmasa parapolitike në qoftë se nuk zgjidhet me të vetmen rrugë që parashtruar opozita. Cila është rruga? Largimi i menjëhershëm i njeriut që e ka sjellë vendin në këtë pikë, në pikën që po kthen vizat për shqiptarët.

Një qeveri tranzitore, roli i parë i të cilës është t’ja zgjidhë duart prokurorisë, ato çështje të hetohen, ata politikanë që janë kapur, janë përgjuar – nuk janë fantazitë e mia – duke u thënë kriminelët mbush këtë kuti, bli këto vota, fut këtë kriminel në listën e Durrësit, – këta duhet të shkojnë para drejtësisë, nga i pari tek i fundit.

Po s’ndodhi kjo nuk është thjesht e vetëm se s’do ketë zgjedhje, por absolutisht vizat do të kthehen dhe Shqipëria do tê rrethohet me mur” –tha Basha në një intervistë për emisionin “Tempora në Ora Neës.
Basha thotë i sigurt se në 30 qershor nuk do të ketë zgjedhje lokale.

“Data e zgjedhjeve lokale do të shtyhet. Zgjedhje lokale me 30 qershor nuk ka për të pasur. Ka më drejt se kjo?!

Pa u ndëshkuar krimi elektoral; duke filluar me krimin elektoral të pushtetit vendor me Dibrën e 2016-ës, pa u ndëshkuar përgjegjësit për krimet elektorale, as që mund të mendohet të garantohet një proces zgjedhor. Derisa nuk garantohet një proces zgjedhor si mund të ketë zgjedhje fallco. Zgjedhje fallco nuk do të ketë” – tha Basha që iu përgjigj edhe deklaratave të diplomatit amerikan Methju Palmer që tha se kjo qeveri është legjitime dhe se shkuarja në zgjedhje pa opozitën do të ishte fatkeqësi dhe se ajo do të duhej të ishte në Parlament.

“Opozita ka kërkuar të jetë në parlament, por nuk ka pasur parlament. Dhe opozita do që të marrë pjesë në zgjedhje, por nuk pranon më zgjedhje fallco. Ne, opozita dhe qytetarët që duan t’i japi fund tranzicionit, kemi marrë një vendim: zgjedhje fallco nuk ka më. Çfarë kërkojmë ne?! Zgjedhje me standarde evropiane” –tha Basha. ©LAPSI.al

14 Comments

  1. Ky e di qe ne asnje vend te botes nuk eshte kryetari I opozites qe cakton zgjedhjet se kur behen,keshtu I thane hollandezet ketij loqes qe nuk diti te behej vertet kryetar por ngeli Kar

  2. Palaco keni lindur, palaco keni mbetur. akoma me parrullen,,,,Komunistet vdesin, e nuk dorezohen, por kjo , e komenti i zgjyres rilindase, te sektit te qelbesirave, kujtojne se edhe vetem trim ne lufte, do bejne zgjedhje, qe me marifetet e trasheguara, te na sjellin prape pushtetin e unit, qe ka shenja, pa e deklaruar, ky idiot, kerkon qe te arrije. Per kete, eshte fjala,,, Dale beg, se ka hendek, e kete duhet ta peshoni mire ju qe doni te perfaqesoni kete pushtet te krikit e mashtrimit, banditeve, e narkotikeve. Sot jemi ne demokraci, e pa pluralizem partishe, jo qe zgjedhje s;ka se s;behen nga mungesa e demokracise, por mese shumti edhe kjo eshte nje loje e pushtetit te rrenuar qe te duket ne dukje se ketu ne shqiperi nuk ka probleme politike qe duhen zgjidhur me urgjence. As mos tu shkoi mendja, por duhet ti thirrni mendjes para se vendin ta coni ne sgrop.

  3. Te gjithe shpellaret jane pjelle e shemtuar te agjentit te udb Bisturia,kurse xixa e pjelle e bythes hollandeze te luluse,per kete kur lulu ben sikur flet ky I shkreti mbushet me xixa,shko mor rrotKari,me mire ti kishte rene me dore yt ate se te beri ty o xixa

  4. po ky rrota e karit ca e kujton veten perandor te shqiperis? ky me nje tuf shpellaresh do ti imponohet nje populli te tere? rraseni brenda kete delinkuent, qe pasi ka vrar per te vjedhur dhe ka zaptuar postin e kryetarit te PD duke vrar, tani na ka mar edhe pishtarin e njeriut te drejtesis. jepini zgjidhje ketij delinkuenti, ne ca vendi te botes do tolerohej nje rrot kari i till?

  5. ti sdi si te dalesh nga muti ku ke hyr. po nuk ta kan fajin shqiptaret per kete pun, ta ka fajin baba, mos degjo me baben se atij i ka ngel sahati te 97. e ka marr malli se shum adrenalin atehere.

  6. Shume komente kane bere keta Homot e rilindje- vdekjeprurses.Ne gadishmeri te plote per te ngrene ate -M-e madh-c’do dite kurse Nafijet ,Mrikat kane shkuar tek partia per te bere -kimo-terapine-nga poshte.

    1. po dhe ju qe hani mut plaku, nuk jeni te mangut te ky portal. nuk lat dit e nuk lat lajm pa dhjer nga goja ca u vjen nga bytha.

  7. Ju e hani ne bythet dhe ne gojet sepse e kruani me te tjeret per te mbrojtur idealet e partise o morr i kuq,ju vetem dhiteni nga goja dhe e hani po prape ata qe dhjesin te tjeret nga bytha o idiot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu