• |
ide | kryesore

Notre Dame një ditë pas tragjedisë. Çfarë ka mbetur nga katedralja (FOTO)

Lajme, Të fundit

Zjarri i madh që shkatërroi pjesërisht katedralen e Notre Dame në Paris u shua në orët e para të mëngjesit të sotëm. Autoritet vendase lajmëruan se situata është nën kontroll.

Si pasojë e zjarrit, është shkatërruar dy e treta e tavanit por falë punës së 500 zjarrëfikësve arriti të shpëtohej struktura e katedrales së famshme.

Prokuroria e Parisit ka nisur hetimet për zjarrin, ndërsa policia ka hedhur hipotezën se gjithçka nisi gjatë punimeve për restaurimin e katedrales. “Le Monde” shkruante se zjarri nisi në papafingon e monumentit përpara se të përhapej në çati.

Ndërkohë, ekipet garuan për të shpëtuar thesaret që mund të kishin mbetur nga kryevepra 850-vjeçare gotike, të cilat kanë rëndësi të madhe fetare dhe ndërkombëtare. Në fotot e mëposhtme mund të shihni si duhet katedralja e Notre Dame mëngjesin e sotëm që ka pushtuar mediat ndërkombëtare prej mbrëmjes së kaluar.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu