• |
ide | kryesore

Grupi i ri parlamentar / Dora e Ruçit pas lëvizjeve të Rudina Hajdarit

Kryesore

Rudina Hajdari nuk mund të krijonte grupin e saj parlamentar së paku deri në shtatorin e vitit të ardhshëm, nëse Gramoz Ruçi nuk do të qe treguar tejet zemërgjerë, me bijën e njërit prej kundërshtarëve të tij më të egër. Rregullorja e parlamenti e ka të shprehur qartë se nëse një deputet largohet nga grupi parlamentar, ai nuk mund t’i bashkohet një grupi tjetër pa kaluar gjashtë muaj nga data e largimit (Neni 15 pika dy e rregullores së kuvendit). Ky vëzhgim që u publikua së pari nga gazeta Panorama e shprehte shumë qartë se pa “dashurinë” e socialistëve dhe pa bujarinë e kreut të kuvendit, as Rudina Hajdari nuk mund të bëhej kryetare e grupit dhe as Myslim Murrizi nuk kishte mundësi të bëhej anëata i tij. Ata duhet ta kalonin përmes filtrit gjashtë mujor për të kapërcyer ylberin.


Lexo më tej:


Andi Bushati: Mos e thërrisni më Rudina e Azemit

Vetë Hajdari me një postim në Facebook është përpjekur ta justifikojë këtë dashamirësi të treguar nga kundërshtarët e saj. Sipas argumentave të deputetes së opozitës së re ajtë nuk e kap ky nen sepse ajo nuk është larguar asnjë ditë nga grupi parlamentar i PD, pasi ky grup nuk ekziston më pas u vetëshkri. Pra sipas Hajdarit, ajo dhe Murrizi nuk mund të largoheshin nga diçka që nuk ekzistonte më, prandaj ata vendosën të themelojnë “Grupin Parlamentar Demokrat”.

Në fakt debati nëse quhet i lirë nga obligimi 6 mujor, një deputet grupi i të cilit nuk ekziston më donte një diskutim mes juristësh, ose një interpretim nga drejtësia të rregullores, por kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi as nuk e ka cekur këtë çështje duke parë përfitimin politik të partisë së tij që Rudina Hajdari të ketë një grup parlamentar. Kjo gjë u pa qartë edhe nga entuziazmi me të cilin mediat pr qeveritare e transmetuan këtë fakt.

Dhe ky është në fakt rreziku më i madh për deputeten e re. Imazhit të saj nuk i prish punë as fakti se përse nuk iu bind Bashës për të djegur mandatin dhe as vendimi personal për të dalë kundër forumeve të partisë. Por atë mund ta shkatërrojnë dhe ta kthejnë në një kukull qesharake favoret dhe përdorimi që po i bëjnë kundërshtarët. Fakti që Gramoz Ruçi as nuk pyeti për rregulloren, fakti që socialistët u gëzuan më shumë se vetë Rudina për faktin se ajo u bë me grup, janë damka më e rëndë për të ardhmen e saj.

©Lapsi.al


25 Comments

 1. Jeta e percakton njeriun, por mbi te gjitha kapaciteti mendor, shpirteror, se si ajo(apo ai) e konsiderojne vullnetin kur pranojne te behen pjese e nje dickaje, e aqe me teper e nje partie te madhe, edhe kur te kane marre pa kontribute. Kjo zonje, eshte ( te me falin fansat) si nje fshese e zgjidhur, thote populli, sepse mundohet me ate te sajen se po rregullon dicka, qe e quan parimore, por pa parim, e prish kalane e bere e ngritur edhe nga babai i saje. Por ky veprim, ne keto momente kaqe kritike, e kohore, qe opozita po ben per te drejtat e kerkesat popullore, e ti kundervihesh, me nje qetesi, e pa aftesi politike, te behesh si me sikurin, ne ate parlament, qe ti zonjushe duheshe te ikje e para, por ja qe jeta te paska mesuar me u ngjyer me dhjame pate, e qe dashke te na u bekerke edhe kryetare e grupit inegzistent ne parlament, sepse edhe ti e kushdo tjeter ini pa mandat te partise qe ta perfaqesoni ate. Nese je e shitur, apo e blere, apo kerko te besh kariere me keto lloje paraqitjesh, po ta themi se je s;kandal ne aresyetim, e llogjiken politike te kohes. Cdo vazhdimesi e jotja ne ate parlament, me keto paraqitje, e mendime skandaloze, me shume po ul dinjitetin tend te pa formuar ne shoqeri e politike. Largohu sa s;eshte vone se je bere kolona peste ne sherbim te sektit qeverises te qelbesirave.

 2. Rudina meriton cdo favor se eshte aset per ate forum. Inkurajim per sadriun e plot te tjere, qe ta prekin te pakten nje here ate foltore, pasi dhe me “gjuhen” e ver llapes te flasin nuk e mundin dot rudinizmin linguistik. Ndoshta fjalimet e saj e kane ndonje nenshtrese politike qe mund te dale ne drite me ndihmen e noam chomskyt, rreth kohes kur sondat amerikane do te mberrijne berthamen e brendshme te tokes. Kohe jo shume e larget ne terma kozmike.

 3. Be Baba te te ngjaj..Ti vogelushe mire e ke,,Se fajin ta mbajne ato qe ngrejten figuren e tet eti..Kur edhe Ti ashtu je..Te fala bej Baba Gramozit..E kupton mire

 4. O popull kurre mos ki frike
  qe po mbushet parlamenti me muzhike
  keta ty, dite per dite po te injorojne
  hiqen sikur i ke zgjedhur ti -kujtojne-

  keta nuk kane as dinjitet as moral
  jane si nje llum i mbytur ne -mocal-.
  po po afron dita kur keta te shkrete
  do fundosen ne erresire per jete

  po i vjen fundi edhe dopio gjashtes
  do zgjasi aq sa flaka e -kashtes.
  do bizedojne me vete sa te kene jete
  hej,hej kur ishim nje here ne -deputet.

 5. Me mire te flasim me fakte: Bëmë baba të te ngjàj! Plotësisht dakort. Kthehemi pak kohë, dmth koha e babait.
  1. Ne vitin 1994 shoku Azem (ish kepucar me profesion) dhe me “shko (a) llim”juridik sipas orientimit të partisë “demokratike” te ramiz alise ju versul të përndjekurve, gjate greves se tyre te urise per te kerkuar te drejtat e njohura por edhe te mohuara nga shoku sali, duke i dhunuar e sakatuar sa mundej.
  2. Në vitin 1995 shoku Azem bëri një mbledhje në durrës (te cilën e din shumë mire shoku sali dhe gjithë PD ne ate kohe dhe për fat të keq asnjë nuk ndihet) për te kërkuar rrëzimin e vetë qeverisë së PD. Por e kuptuan të gjithë dhe i bënë mutin.
  3. Shoqja Rudina meqë është vërtetë në merak, le te beje transparencë në lidhje me pagesat dhe shpenzimet për shkollimin e saj “perendimor”, pasi realisht, kjo mund ti dëmtojë ndonjë familjar/e. Dhe e fundit duke e lidhur me shprehjen e përdorur në fillim “bëmë baba te te ngjaj” le ti bëjë nderin e fundit qytetarëve MOS TË FLASË NË EMËR TË TYRE…….

 6. fajin e ka sali maloku qe ngriti figuren e nje krimineli i cili u vra po nga kriminelet per zaptimin e zonave te influenses se shitjar armeve e te tjera pislliqe dhe me pas basha e cili e katapultoi krete fycke qe nuk di me lidh dhe laxu dy fjale. persa i perket mbeshtetjes se nderkombetareve jane alibite qe perdor kjo pasi e di qe familia e saj ka shume borxhe per ti paguar ketij populli ketre e dine mire dhe amerikanet

 7. Patozi, Imami, etj qe ka menjanuar Basha do formojne bashke me kete zhgaravinen, partine e re Demokratike, do rregjistrohen per zgjedhje, vendin ne parlament ja garanton PSja te pakten aq sa per te qene fasade. LSI ne anen tjeter e kupton qe eshte ne humbje pa fuqi, sepse votat i vine nga interesat qe shet duke patur deputet ose pozite ne qeverisje, si e tille eshte me e rrezikuara nga e gjithe kjo. Zgjidhja e LSIse do te jete patjeter nje shkrirje me PDne ne marveshje mes dy udheheqseve Bashes dhe Monikes (Ilir Metes). Synimi i LSIse eshte qe nje dite te mare ne dore drejtimin e PDse, te tranformohet ne PD, kurse synimi i Bashes eshte te mare votat qe ka LSIja, ne te kunderten nqs LSI nuk ja arrin dote, do te mbetet si ato partite e vogla qe ka rreth Basha.
  Ne qe shkruajme per klasen politike kleptokrate e per pazaret qe bejne me vendin prapa skene, ne klasa e varfer dhe e mesme, do te jemi gjithnje spektatore te fatit tone, deri kur te kemi guximin ta marim ne dore vete.

 8. Te gjithe neokomunistet meren me rudinen qe eshte ne te drejten e saj dhe me mbeshtetje te amerikes,cfare ka per tu cuditur ketu o ju neokomunistat e PD,keshtu u mbeshtet dhe salihu nga amerikanet,por ky i tradhtoi.loja vazhdon

 9. Bushat!
  Si eshte, apo cfare ndjesie te jep te besh kalimet nga gazetar sportiv ne gazetar politik, nga gazetar politik ne analist dhe nga ky I fundit ne devijance arsyetimi????

 10. Rudina po i ben nje dem te madh kujtimit te azemit. Po aktualizon aktivitetin e te atit, qe deri ne kete moment konsiderohej i shejnte. Tani po hiqet pllaka qe mbulonte “krimbat” e karrieres se tij politike. Duhet thene qe eshte sherbim i mire per te verteten.

 11. Ja dhe i fundit i komunistave qe i le ne trashegimi niperve dhe bijeve te komjmistave gjithçka qe prinderit e tyre i vodhen njerzve. Dhe flisni pastaj ne retrospektive siç keni filluar te flisni o socialista leshi. Ju vrafte zoti

 12. Kur sot eshte ne mbeshtetje te Amerikes ish ministri kuqal i komunizmit, ne ministrine e brendeshme, e qe vrau ne Shkoder, eshte per te vene duart ne koke. Kane goje e kurajo keta morra te kuq, trashegimtare te te poshtervekuqale qe ti thone demokrateve qe jane nga shtresa e vuajtur, e persekutuar ,, komuniste. Ketu shihet poshtersia, e tinezia e mediokritetit, te kesaj fare trashegimtaresh qe jane mbuluar e ardhur ne pushtet me parullen e ndryshimit te emerit ”’rilindje” pra r rraces se tyre kriminale qe kemi sot ne qeveri e pushtet.

 13. Gramozi fshatar azemi fshatar e ema e kesaj fshatare.
  Po nuk ndertohet qyteti me fshatare.
  Po edhe ata qe hiqen si qytetare kane sifate fshatari. Pse? Sepse 90 % e gjindjes ketu jane fshatare. Qyteti eshte nje fjetine dhe disko per fshataret.

 14. Ne ate kuvend çudia ma e madhe asht kur e shef gramoz ruçin aty si kryeparlamentar ,te tjerat s’jane asgja ngjat kesaj!

 15. Gromoz loqja qe na qave per dullen na the tepelena dhe nje her do te dhitet per enver pse nuk merr plakat e salaries te mbushesh ate mut parliament
  A ore tope te polli kokoshi

 16. Xixa meru me salihu qe dikumentat qe kane dale flasin per spiun i sigurimit Penicilina dhe agjent i UDB Bisturia,shpifjet e salihut per rucin ky i fundit ja tregoje gjygjtareve te salihut ne mes te shkodres o rrotKari,e gjithe shkodra e di shume mire kush e ka vra brocin,per kujtese,arbnori,spahija me urdher te salihut te UDB,kuptoje o kopili i salihut,qe qihesh ne byth per te.

 17. RUDINA KARI ..JO HAJDARI..megjitgese sinonim i karit eshte hajdari..
  Kjo do bej opozite..debile..

 18. Azemi ka qene spiun dha xhajen e ka pas instruktor partie.
  Ai erdhi ne tiran me shkoll se ishte spiun i sigurimit.
  Kte gocen e qi cuni Rucit.

  Fajin e ka Sali Berish qi i dha besim goces spiunit.

 19. Zabrahane kodoshe, i perdhunuar me rrenje, e qe nuk te dihet rraca e genit, ore spirra e hemoraidit te Rames, imoral e kodoshi kodosheve sic ke dhe rracen, ta kam thene shih e bej analizat gjenetike se je kombinim i virusit me te poshter qe ka patur bota. Per gjyqin mos ns trego historira, se faktet, deshmitaret, e dine e kane pare ne pregatitjen e snajpereve qe do vrisni, dhe qe te akuzosh ato figura te mrekullueshme te shkodres si vrases, vetem , ti e soi maskarenjeve si ti i krijojne ato alibi. Krokodilin e parlamentit e njeh nje popull se kush ka qene e se cna eshte, andaj ore goje qelbesire i ndyre nga mendja e djallezia, po tregon vehten tende qe je krrunde e shoqerise, qe mund te hane vetem pulat, se per tjeter gje, muk je pasi te ka mbuluar qelbesirlleku i sektit e te ka mbytur. Mos na permend, e as mos te degjojme zerin, se na qelb me fytyren e kerrmes tende. I POSHTER.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.