• |
ide | kryesore

Plagjiatura e Taulant Ballës, do të hetohet nga ministria e Arsimit të Rumanisë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Çështja e plagjiaturës së deputetit Taulant Balla ka kaluar për shqyrtim nga universiteti në Ministrinë e Arsimit të Rumanisë.

Komisioni i Etikës në Universitetin Alexandru Ioan Cuza në qytetin Iashi në Romani ia ka kaluar shqyrtimin e çështjes së plagjiaturës së Kryetarit të Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla Këshillit Kombëtar për Dhënien e Titujve, Diplomave dhe Certifikatave Universitare (CNATDCU) pranë Ministrisë së Arsimit të Rumanisë.

Në tezën e doktoratuës së tij, shkruar nën supervizizimin e Profesor George Poede, Balla ka kopjuar pjesë të tëra nga studimi ‘Politikëbërja në BE: Arritjet, Sfidat dhe Propozimet për Reformë’, kryer nga Andrea Renda për Qendrën për Studime Politike Evropiane në Bruksel. Kopjet nga ky studim Balla i ka futur te punimi i tij i doktoraturës të vitit 2015 ‘Reforma e Sistemit të Vendimmarrjes në Bashkimin Evropian’.

Balla mori vlerësimin më të lartë summa cum laude për punimin e tij shkencor.

Exit.al paraqiti pranë Universitetit Alexandru Ioan Cuza një ankesë ndaj plagjiaturës së Taulant Ballës. Ankesa u shqyrtua nga Komisioni i Etikës së këtij universiteti, i cili, ndër të tjera, u shpreh se:

“Këshilli i Etikës vendosi që ankesa me shkrim përmban si të dhënat e identifikimit të personit që e ka paraqitur ankesën, ashtu edhe të dhënat e identifikimit të personave ndaj të cilëve është paraqitur kjo ankesë, si dhe përshkruan se veprimi, sipas paditësit, shkel normat e etikës akademike ose të sjelljes së rregullt në fushën e kërkimin shkencor. Prandaj, nënvizojmë zyrtarisht se ankesa përmban të gjitha elementet e nevojshme për t’iu paraqitur Komitetit të Etikës.”

Këshilli i Etikës ia ka dërguar ankesën CNATDCU-së, që sipas rregullores së Ministrisë së Arsimit të Rumanisë është institucioni përgjegjës për të trajtuar çështje “shkeljes së standardeve të etikës profesionale, përfshi kopjimin në një tezë doktorature.”

Legjislacioni rumun i jep CNATDCU-së 45 ditë për të vendosur mbi këtë rast. Nëse rezulton të ketë kopjuar, Taulant Ballës do t’i hiqet titulli “Doktor i Filozofisë”. /exit.al/

13 Comments

  1. Mos! Sa do merzitet edmond bego! Kujtonte se me ne fund kishte gjetur nje shok doktor filozofie. Me ke do bisedoje per hegelin tani?

  2. Do kete ndonje shoqe ne Rumani Basha dhe do t’ja nxjerrin te palarat ketij fytyr palarit .Se keshtu do derdelliti me ne fund ky corape kuqi.

  3. Ore miq e shoke’ po se dini se edhe po ia hoqen titullin, ai e ka ate titull nga pervoja partiake qe vetem te vjedhin dine. E nese ndodh, kjo lloje monstre, s;ka fytyre qe ta pranoje, apo do beje gjithecka qe mos ti dale kopjimi, e mashtrimi me titullin, sepse jane mjeshtra te korruptimit, qe kane dhene prova e fakte me ambasadoret ne vendin tone. INshalla, gjendet e verteta, e ndodh ajo qe eshte denoncuar, e ta shohim krenarine e pionierit e pasues te Enverit c;do beje, e si do e justifikoje>.

  4. Ka shkollen e Partise” ne Tirane, si dokument te mbrojtjes te filozofise Marksiste, se si te luftojme, e te mbrohemi nga imperializmi Amerikan, e social imperializmi Rus, keshtu dipllomen e trasheguar as e ka hequr, e as e ka treguar, por e ka shpalosur ne Rumani, ku edhembahet si ”filozof politik’ i kazanit te qelbesirave.

  5. Edhe Silva kishte Master,Doktorature por me merite ama!
    Ti Tualet as per leter higjenike nuk e ke diplomen. Fale motres tende , ish PROÇ rugesh, ish escort e shokeve te Nanos, arrite te behesh keshilltar i Nanos. Motershqyer, fut burrin e motres per te marre tendera, grun e ke te sektit te Belindes A.K.A ish AMC, vete je peryer me cdo lloj trafikanti e banditi, tamam katnar qe ben cdo gje per te mos u ndjere inferior. Ska per te dal fshatari nga shpirti.

    Te duhej 2 ore per te zbrit ne Librazhd mer nevojtore Bangladeshi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu