• |
ide | kryesore

Juventus në shifra: asnjë skuadër nuk ka bërë kurrë më mirë në historinë e Serie A

Sport

– Juventus ka fituar 8 tituj kampion radhazi, duke vendosur rekordin e ri të titujve radhazi të fituar në pesë kampionatet më të mëdha europiane – duke përmirësuar serinë e tyre dhe të Lyon mes 2001/02 e 2007/08 (7 radhazi).

– Juventus e fitoi titullin pesë javë para mbylljes së kampionatit: asnjë skuadër nuk ka bërë më mirë në Serie A në kohën e tre pikëve për fitore (nga 1994/95), duke barazuar Inter 2006/07.

– Juventus ka fituar 28 nga 33 ndeshjet e para sezonale të kësaj Serie A, asnjë skuadër nuk ka bërë më mirë (28 për bardhezinjtë edhe në 2013/14, me Antonio Conte).

– Juventus ka fituar 87 pikë në 33 ndeshjet e para të Serie A 2018/19, duke marrë në konsideratë tre pikë për fitore, asnjë skuadër nuk ka bërë më mirë (87 edhe për bardhezinjtë në 2013/14).

– Nga 01/12/2017 në 03/03/2019 Juventus nuk ka humbur asnjë nga 26 transfertat e diskutuara në kampionat, seri rekord pathyeshmërie jashtë fushe për bardhezinjtë në Serie A.

– Juventus ka fituar 101 pikë në vitin 2018 në Serie A, duke barazuar rekordin e Torino në 1948, me tre pikë për fitore.

– Juventus grumbulloi 53 pikë në fazën e parë të këtij kampionati, rekord i ri në gjysëm të sezonit në Serie A.

– Juventus ka fituar 32 ndeshje në 2018 në Serie A, duke iu afruar rekordit që mbahet po nga ata vetë në një vit (33 suksese në 2016).

– Juventus ka humbur vetëm një ndeshje në 2018 në Serie A (vs Napoli në prill), asnjë skuadër nuk ka bërë më mirë, duke nisur nga rekordi i mëparshëm me zero humbje në vitin 2006, gjithnjë i Juventus.

– Nuk kishin humbur asnjë ndeshje në 2018 jashtë shtëpisë në kampionat, duke u bërë një nga nëntë skuadrat e pamundura në transfertë në një vit kalendarik në Serie A.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu