• |
ide | kryesore

Prokurori: Si e pushtuan shqiptarët tregun e kokainës në Holandë

Lajme, Të fundit
amsterdam .jpg

Një shqiptar i arrestuar në Holandë për trafik droge jep përherë të njëjtin justifikim, thotë prokurori Otto van der Bijl. Ai thotë se po viziton Amsterdamin si turist.

Por nëse e pyesni se çfarë do të bëjë në qytet, thotë oficeri, ai nuk mund të emërojë ndonjë atraksion turistik. Ai gjithashtu nuk mban mend emrin e hotelit të tij. Dhe përse ka mijëra euro me vete kur paga mesatare mujore në Shqipëri është rreth 330 euro.

Të enjten e kaluar, shumica e Dhomës së Përfaqësuesve (VVD, PVV, CDA, PS dhe CU) votuan në favor të rifutjes së kërkesës për viza për shqiptarët. Ata tani mund të udhëtojnë nëpër Evropë për tre muaj pa vizë. Kriminelët e përdorin këtë periudhë për të zgjeruar rrjetet e tyre të kontrabandës, sipas deputetes Madeleine van Toorenburg (CDA).

Shenjat e para erdhën para tre apo katër vjetësh, thotë prokurori publik Van der Bijl. Shqiptarët po arrestoheshin gjithnjë e më shumë në Amsterdam dhe Roterdam. Fillimisht, thotë Van der Bijl, mendohej për rastet klasike: trafik droge, pastrim parash, armëmbajtje pa leje.

Por në të njëjtën kohë, po vinin kërkesat për ndihmë juridike nga Italia, Belgjika, Gjermania, Franca, Anglia dhe Suedia. Ata kërkonin ndihmën holandeze në sigurimin e provave kundër shqiptarëve të arrestuar.

Hetimet policore gjithashtu treguan se shqiptarët e kanë ndërtuar shpejt perandorinë e tyre të drogës. Sipas Otto van der Bijl, shqiptarët janë një nga bandat më të rëndësishme të drogës në Holandë.

Shqiptarët menaxhojnë linjat e drogës nga Amerika e Jugut, duke përfshirë Kolumbinë, Holandën dhe Belgjikën. Ata shesin kryesisht kokainë. Ajo arrin nëpërmjet porteve të Roterdamit dhe Antëerpes dhe më pas dërgohet në Amsterdam, ku është qendra e shpërndarjes, sipas oficerit. Ajo fshihet në makina dhe kamionë e më pas drgohet në vendne të tjera, thotë Van der Bijl.

Gjatë tre viteve të fundit, në Hollandë janë arrestuar rreth 1,700 të dyshuar shqiptarë, sipas shifrave të fundit të policisë, duke cituar ministrin e Drejtësisë, Ferdinand Grapperhaus (CDA) dhe kolegun e tij Stef Blok, ministrin e Punëve të Jashtme (VVD). Të dyshuarit janë të lidhur me krimin e rëndë të organizuar.

Numri i arrestimeve ishte shumë më i ulët në vitet e kaluara. Vlerësimi Kombëtar i Kërcënimeve të vitit 2017, një përmbledhje katërvjeçare e krimit të organizuar, thotë: “Roli i shqiptarëve në lidhje me trafikimin e drogës është i ri”. Hollanda ka punuar me Shqipërinë që nga maji i vitit të kaluar për të luftuar aktivitetet kriminale.

Dhjetë vjet më parë, shqiptarët ende punonin si “ushtarë” për mafien italiane, thotë Van der Bijl. Ata bënë punë të ndryshme për ta. Në emër të mafies, ata peshkuan partnerët në portet evropiane. Shqiptarët tani punojnë në mënyrë të pavarur, sipas oficerit.

Shqiptarët njihen si tregtarët shumë të mirë, thotë një agjent i cili ishte i përfshirë ngushtë në hetimet ndaj kriminelëve shqiptarë në Holandë dhe që për arsye sigurie nuk do ta vendosë emrin e tij në gazetë. Ata ofrojnë kokainë të mirë me çmim të ulët dhe janë jashtëzakonisht të besueshëm.

Kokaina është menduar kryesisht për tregun ndërkombëtar, thotë Van der Bijl. Detektivi e pranon këtë: “Nëntoka e Amsterdamit ka të bëjë me tregun lokal të drogës, kurse shqiptarët merren me tregti ndërkombëtare”.

Për shkak të ndarjes së tregjeve, përplasjet mes dy grupeve janë të rralla, sipas detektivit dhe oficerit.

Shqiptarët po luftojnë kundër përplasjeve të ndërsjella në vendin e tyre, sipas detektivit. Ata kanë një reputacion jashtëzakonisht të dhunshëm, por e mbajnë dhunën jashtë skemës, pasi nuk duan të tërheqin vëmendjen.

Dy vjet më parë, policia dhe gjyqësori analizuan pesëdhjetë faqet e internetit më të vizituara në Shqipëri dhe përdorimin e tyre në Holandë, thotë Van der Bijl. Për shembull, policia dhe gjyqësori u përpoqën të shikonin sa shqiptarë po qëndrojnë në Holandë.

Me 36,000 smartphones dhe afro 4,500 tableta, një nga ato pesëdhjetë faqet e internetit nga Holanda u vizitua në korrik 2017. Rreth 8,000 pajisje u vendosën në Amsterdam dhe Amstelveen, thotë zyrtari, ndërsa rreth 700-800 shqiptarë janë regjistruar zyrtarisht në Holandë. “Si eshte e mundur?”

Ai nuk ka përgjigje. Sipas detektivit, është e vështirë për policinë, duke qenë se kriminelët shqiptarë janë pothuajse të padukshëm. Ata marrin me qira banesa përmes agjentëve të strehimit privat, por pothuajse asnjëherë nuk janë të regjistruar në një adresë.

Ata hyjnë në shtëpinë e tyre në mënyrë të fshehtë përmes garazhit të parkimit nën banesën e tyre. Përveç kësaj, ata nuk shpenzojnë para, sipas Van der Bijl, dhe “ata nuk mbajnë zinxhirë ari”. Ata i sjellin fitimet në vende të fshehura në makina ose me biçikleta në çanta të mëdha tregtare. Pjesa më e madhe është dërguar në vendin e origjinës, thotë Van der Bijl.

Ndonjëherë ajo është investuar në Amsterdam, Roterdam dhe industrinë e shërbimit në Hagë. Në Roterdam, kriminelët investojnë paratë e tyre në bare dhe piceri. “Ne kemi gjetur njëqind mijë euro kesh në shtëpinë e një pronari picerie.”

Shqiptarët përdorin, thotë oficeri, një mashtrim pasi ndryshojnë mbiemrin e tyre të fundit. Në Shqipëri, si në vendet e tjera të Evropës Lindore, është e mundur të ndryshoni mbiemrin tuaj disa herë. Kriminelët e bëjnë këtë të mos shfaqen në sistem gjatë një kontrolli.

Në rast të ndalimit, merren shenjat e gishtërinjve, por zyrtari mesatar doganor në kufi kërkon vetëm mbiemrin. Kjo duhet ndryshuar, thotë Van der Bijl.

Një mënyrë tjetër për të shqetësuar kriminelët shqiptarë, thotë oficeri, është që të rifillojë kërkesat për viza. Kabineti qeveritar duket se nuk e mbështet këtë. Sipas ministrit Blok, shtetet e tjera anëtare evropiane nuk janë në favor të një kërkese për vizë, sepse Shqipëria ende plotëson kushtet për anulimin e këtij detyrimi.

Organizatat shqiptare janë tepër profesionale dhe kanë një kapacitet të madh rritjeje, thotë Van der Bijl.

“Nëse fitojnë miliarda në një moment, krijohet një organizatë si mafia italiane, e cila gjithashtu përpiqet të ndikojë politikanët holandezë. Ne i druhemi kësaj.”/NRC.nl

4 Comments

 1. Emanuel

  Akuzoj po ku te trokas ?

  – Kur shkruaj ,mesazhi me pare shkon te sekti e gjenerata X. Google,Facebook,Amazon,Cel,You tube, e gjithe teknologjia ,fuqia e parase dhe pushtetit jane te elitat e korruptuara politike dhe krimi qe drejtohet menaxhohet e drejtohet ne cdo pore te shoqerise njerezore kunder dinjitetit njerezor, familjes,kultures,muzikes,letersise artit duke na diktuar cfare te hame, cfare te vishemi,si te edukohemi .Duke kontrolluar mendjet tona permes mijra menyrave por si tendence e nje vrapi te shfrenuar inteligjenca artificiale qe don te shperbeje krejt njerezimin.

  Keto jaka te bardha,doreza te bardha pa dinjitet pa familje,pa komb super te pasuruar sa s,dine tashme cfar te bejne me pasurite maramendese kur vetem nje kopilce e tyre ka nje pasuri 1.000.000.000.000 leke ne banka te botes, te gatshem per ta shfarrosur racen njerezore permes nje hibridi – raca ariane; duan te ndertojne nje njeri sipas cmendurise se tyre gjenetikisht ne kopshte eksperimentale,pa atesi,amesi,tradita,kujtese,me seks te shfrenuar ku te munden sa te munden me ushqime gjenetikisht te formesuara. Kane te hapura me miliona llogari fallse ne internet qe klikoje njera tjetren duke fituar shuma maramendese,qe permes kesaj lirie kibernetike qarkullojne lirisht mallra ,para arme,njerez,teknologji, duke depertuar ne cdo qelize te jetes njerezore duke vene daren ne fyt cdo individi.

  Keto burra e gra te cmendur pas egocentrizmit te tyre na imponojne filozofine e tyre me plan te detajuar te kontrollit mendor,material duke zhbere te drejten njerezore dhe mardhenjet e tyre dhe mardhenjet nderkombetare.

  Na imponojne humbjen e kohes sone te shendetshme ,veshjen stilistike deri ne kotesi e perdorim te femres si mjet fasade qe josh ,ndjedh . Ky grup bastardhesh ,neveri njerezore shoqeruar me gra e vajza pa asnje dinjitet qe zvarriten si neperka neper shurren e tyre dhe spermen qelbanike,si automate seksi deri ne nivelet me te larta te shoqerise na imponohen me muziken e tyre qe vetem luan instrumentet nga poshte,duke i bere njerezit te habiten nga ritmet boshe qe habisin , na imponohen me filmat e tyre duke na “Argetuar”deri ne shkaterrim te brendise sone.Kjo race boheme te korruptuarish me damat e tyre mijra kepuceshe, sandaleshe ngaqe s,dine cfar te bejne me me parajsat fiskale,na shpikin cdo dite mall tregu qe shkaterron njeriun ,dinjitetin e tij,identitetin e tij.Keto mostra vdekje na japin cdo dite kallepe imitimi qe na vdes perjete.Gjithcka qe shfetojme ne internet kontrollohet prej tyre. Te kjo bote shkaterrimtare e nje grushti te babezituresh, jeta njerezore eshte bere nje ferr me ritem te cmendur,me konkurence te eger,me cinizem e indiference ,me interesa qe perplasen ,hegjemoni,zona influence,kercitje dhembesh,ne injorance totale se kush jemi,pse ekzistojme dhe si duhet te jetojme, te trajtojme veten ,tjetrin ,familjen, shoqerine ,kombet .

  Ky eshte fundi i nje permase epokale thellesisht demoniake.

  Jo me!

  Kjo e ashtequajtur rilindje-vdekje eshte e humbur dhe cdo dite ne te gjith globin humb e shprishet ne menyre atomike .

  Ne kete pellg ku noton ky sekt ne nivel global , vegjeton ne nivel kombetar edhe i perhumburi me citane e klika sekt e tij e mbarsur me marrveshje shaterrimtare per vendin e tij me gjith pisllekun e mbledhur ketu nga pjeset me te cthurura te popujve.

  Pamvaresisht parase,pushtetit ,djallezise ,manovrimevete pafund ,per te mos humbur pasurite,ofiqet,zoterimet; jane ne grahma vdekje te perjetshme. Jane te humbur me humbje…

  Po fillon nje Beselidhje e njeriut me Zotin,qe ka Zotin udherrefyes,qe hap vedijen, qe dite pas dite shkaterron merimangen injorance te njerezimit.

  Po kthehen njerezit duke lene pas kete vello shkaterrimtare duke jetuar ne cdo sekond me frymen e Krijuesit ,me qartesine e mendimit ,me zemren qe shendoshet pak nga pak e shpirtin e lire qe kupton se jeta fillon e mbaron vetem ne Zotin ku pa te s,ka jete.

  Po clirohen nga makthet e helmatisjes duke kerkuar Krijuesin tek vetvetja,tjetri ,njerezimi dhe gjithcka c,ka na eshte dhene.

  Shpirti i Zotit ne cdo grimce ekzistence !

  Tani eshte vetem NJE : EMANUEL !

  BESONI!

 2. Pra i gjithe sileti i Prokurorise a qeverise holandeze eshte pse shqiptaret nuk jane akoma sherbetore te Mafias italiane, pse punojne ne menyre te pavarur dhe e ndertuan shume shoejt perandorine e tyre ne portet holandeze tradicionlaisht importuese te te gjitha drogave per ne Evrope!
  Ndersa qendrimi 3-mujor pa viza u sherbyeka shqiptareve te zgjerokan pernadorine.
  Eshte si te thuash se meqe 200 ushtaret holandeze “paqeruajtes” ne Srebrenice te Bosnjes ne 1995 lane te vdisnin 300 boshnjake nga ushtria serbe, te gjithe holandezet na qenkeshin te paafte dhe madje te afte diku tjeter nga pas trupit….

 3. V. O
  Thote hollandezi :
  Organizatat shqiptare
  1. Janë tepër profesionale
  & kanë një kapacitet të madh rritje.
  2,Fitojnë miliarda – krijohet një organizatë si mafia italiane, e cila përpiqet të ndikojë politikanët holandezë. Ne i druhemi kesaj.

  Kur ne Holande synojne te ndikojne pokitiken, imagjinohet c behet ketu Duke pasur keta Xhambaz-politikanët xhahile e I pari një Mister-Piktor a nji 99ç Mortje-Moster a nji Shpellar….
  Se fundi CA Copa mishi idhealiste qe u hapet barku per Shqipëri,
  Nji murriz & rudine llaxore qe perdoret si Hu qenefi…
  DHE me e bukra merr mend ne zyren me Flutrat e veta
  Te SharlatanKerme karagjozit te rradhes.
  E pra,
  Shqipëria qe duan….
  SHQIPËRIA NYJE TRAFIQESH
  & & & &
  Perparime PARAJSORE.
  Te dyja I thone raportet, kesaj I thone
  Serjozitet… Liri-Demonkraci…

  PA prona,
  PA rend,
  PA gjykate,
  PA Arsim, PA Shendetsi

  PA te ardhme.
  XHUNGEL-FermeKafsha nga e cila shqiptarët ikin naten
  marrin udhet
  behen skllever a kriminele a bejne xhihad.

  Kështu SHQIPERIA kolumbi – Afghanistan Qe duam-duan.

  Skina PA gjo aaakoma!!!

 4. V. O
  Thote hollandezi :
  Organizatat shqiptare
  1. Janë tepër profesionale
  & kanë një kapacitet të madh rritje.
  2,Fitojnë miliarda – krijohet një organizatë si mafia italiane, e cila përpiqet të ndikojë politikanët holandezë. Ne i druhemi kesaj.

  Kur ne Holande synojne te ndikojne pokitiken, imagjinohet c behet ketu Duke pasur keta Xhambaz-politikanët xhahile e I pari një Mister-Piktor a nji 99ç Mortje-Moster a nji Shpellar….
  Se fundi CA Copa mishi idhealiste qe u hapet barku per Shqipëri,
  Nji murriz & rudine llaxore qe perdoret si Hu qenefi…
  DHE me e bukra merr mend ne zyren me Flutrat e veta
  Te SharlatanKerme karagjozit te rradhes.
  E pra,
  Shqipëria qe duan….
  SHQIPËRIA NYJE TRAFIQESH
  & & & &
  Perparime PARAJSORE.
  Te dyja I thone raportet, kesaj I thone
  Serjozitet… Liri-Demonkraci…

  PA prona,
  PA rend,
  PA gjykate,
  PA Arsim, PA Shendetsi

  PA te ardhme.
  XHUNGEL-FermeKafsha nga e cila shqiptarët ikin naten
  marrin udhet
  behen skllever a kriminele a bejne xhihad.

  Kështu SHQIPERIA kolumbi – Afghanistan Qe duam-duan.

  Skina PA gjo aaakoma!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu