• |
ide | kryesore

Shuhet ‘ndihma” e Erdoganit/ Turqit tërhiqen nga aeroporti Vlorës

Arkiva, Kryesore

Rama kishte premtuar se që një vit më parë do rë fillonin punimet për aeroportin e Vlorës, por sot, 10 muaj më pas ëndra e investimit më të madh të ardhur nga Erdogani është shuar. Konsorciumi turk i kompanive Cengis Construcion, Kalyon Construction dhe Kolin Construction, i lidhur shumë fort me pushtetin e Rais-it të anadollit është tërhequr nga koncesioni për zhvillimin e Aeroportit të Vlorës. Sipas burimeve nga ministria e Infrastrukturës turqin nuk kanë zbatuar afatet e vendosura për koncesionin nga qeveria shqiptare. “Ka përfunduar afati i ligjit për koncesionin e ‘Vlora International Aeroport’ që në shtator të vitit 2018. Konfirmojmë zyrtarisht se do të ketë një garë ndërkombëtare për ‘Vlora International Aeroport’ pasi interesi është i madh nga investitorët” thuhet në njëoftimin e ministrisë.

Kurioz është fakti së më tepër sesa një projekt rentabël ekonomikisht kjo nismë pati nisur një një fryt i mardhënies Rama Erdogan. vetë kryeministri shqiptar, pas një vizite në Turqi tek presidenti turk në janar 2018 shpalli interesin e kompanive  Cengis Construcion, Kalyon Construction dhe Kolin Construction për ndërtimin e aeroportit. Vetë Rama tha se përpos kësaj vepre, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do ta “ndihmonte” me krijimin e një kompanisë ajrore shqiptare.


Mos e humb:

Analiza/ Ku po e çon vendin lidhja okulte Rama- Erdogan?

Sipas Ramës, puna për ndërtimin e aeroportit do të fillonte në qershor 2018. Qeveria më pas hartoi një ligj të posaçëm për këtë koncesion që lejonte negociim të drejtëpërdrejtë mes qeverisë dhe konsorciumit turk, pa zbatuar ligjin e prokurimit publik. Në janar të vitit 2018 euforia ishte e plotë. Ish ministri Gjiknuri deklaronte se në këtë vepër të re do të punësoheshin mbi 1000 vetë ndërsa ish ministri i Financave Ahmetaj thoshte se fillimisht ai do të kishte rreth 600 mijë pasagjerë me një rritje prej 7% në vit.

Ky ligj special u kritikua nga Komisioni Evropian për shkelje të parimeve të MSA-së. Exit.al që ka investiguar për këtë temë ka hedhur dy versione për dështimin e projektit turk. I pari lidhet me hetimin e Brukselit dhe i dyti me tërheqjen e kompanive turke pas humbjes së AKP në zgjedhjet e Stambollit. Sipas kësaj mediaje kryeqyteti ekonomik i Turqisë ishte hambari i parave për kompanitë kliente të Erdoganit dhe me humbjen e këtij bastioni investimet e tyre ndërkombëtare janë tkurur.

 

22 Comments

 1. Sa qejf dhe sa te lumtur jemi qe turqit nuk e moren aeroportin strategjik te Vlores. Shkullak ke kafshuar gje mbreme apo akoma je me ate shallin e kokes se madhe qe s’ka zhurme.

  1. Shkullaku sapo kafshoi pidhin e mamit tat, ia shkuli fare kurves.

   Shko komento te mero gelbazaqi, suflllaqeterminator i ridhjerjes

   1. te qift derri ato ropt o moterqir 120 eurosh. o fisqir ta bej koken si pidhin e ajoles, te vij aty te zyra e blogjeve 80 leksha e ta zhgarravis fytyren ne asfalt, o mamqir. po do takohemi dhe personalisht qim cpum qe e ke shit shpirtin per 120 euro, apo te japin me shum ty fisqir.

  2. nuk behet asgje qe nuk eshte ekonomikisht e leverdisshme..propaganda nuk mund te duroje pafundesisht…demokracia qe duam!!!

 2. tani, duhet edhe nje aeroport ne fushat e Durresit, nje ne Cerrik, ai i Kucoves eshte gati, ky i Kukesit po ka vite qe terbon vendin me fluturime….
  Mire eshte qe te jene nja 5 a 6 aeroporte 20 minuta me avion larg Tiranes se Partise!

  1. ja dhe nje tjeter 120 eurosh. po ca kujtoni ju mor fisqira qe keni shit bythen per 120 euro. kujtoni se nuk e din njerezit? kujtoni se nuk e din se kush eshte i paguar te ky portal varikars qe nuk kerkon asnje info identifikimi. cuditerisht ju 120 euroshat e karit tim (qe shum shpejt do ju nxjerrim nga ajo vrim se eshte aktivitet ilegal), jani njesoj ne komente, jeni ketu 24 ore te dites (pervec kur ka protesta se ateher jeni ne front), keni ca nickname shum te zgjedhur, dhe keni IP kompjuteri qe vjen nga i njejti vend.

 3. Sa qef e kane keta te llumit,per te jetuar ne lluksin e llumit te ndertuar nga qelbesit qe pushtuan tironen,por nuk ja dolen dot,qytetaria triumfon o qelbes qe per ushqim keni llumin

 4. Sa dashakeqe eshte shkrimi ketu, o Idjotat e lapsit, investimet nuk kane fe apo krahine, kur ato jane per te miren edhe zhvillimin e vendit nuk ka rendesi eshte Turk, Amerikan apo Afrikan rendesi ka qe te investohet ne vend edhe te ritet mireqenia,
  Injoranca nuk ka kufi , kenaqeni pse nuk u investua ne shqiperi, rober te cuditshem jeni

  1. ik o budalla e kupto cdo te thote investim..i cili ne brendesi ka nje qellim, pra kthyerjen e kapitalit dhe interesave per parate e rrezikuara..Ndersa kjo ishte kllounizem politik, propagande me 3D sepse nuk ka sens nje hedhje e tille parashe e cila sidoqofte do merrte nga parate tona..more vesh o tepelens!

   1. o emu budallai i budallenjve te jene edhe leke droge, ndertimi i nje areporti eshte investimi me i madhe per ne, edhe arabet ne kohen e sales bene dy kullat ne tirane edhe ne fund i sekuestroj shteti, por mbeten aty edhe ik mos me caj karin me politike se sme ha kari per asnje per dobicin te Enverit Luli, Per doktorin te Emverit Sala, apo per kelyshat e tjere, ju jane eresuat syte nga militantizmi

     1. po ti 120 euro ke rrogen tende o varikars blogjesh. ju jeni te gjith te identifikuar e kujtoni se po na hidhni hi syve, fisqira 80 leksh. po deshe takohemi edhe personalisht, i preferoj cash.

     2. Ndryshova mendje, nuk po te paguaj…vdis urie ti bashke me sorollopin tend nga tepelena!

 5. Ramës i ndodh shpesh që t’i pëlcasin tullumbacet që pregatit për fluturim për t’u bërë qejfin fëmijëve, të cilët besojnë aq lehtë gënjeshtarin më të madh që ka prodhuar ky komb në shekuj dhe që i dha gradën kryeministër padrejtësisht dhe verbërisht. Kush ka dëshirë të dëgjojë mashtrimet e tij pa fund e anë, le ta thërrasë në shtëpi netëve të gjata të dimrit. Sepse dimri është edhe simbolika e jetës së vështirë për shqipëtarët e këdo tjetër, gatuar labirinteve të ripjerdhjes. Sa herë që gënjen , ai e ka seriozisht. Besojeni po deshët. Ai i tregon aq bukur sa mund t’ju verë në gjumin letargjik. Kur të zgjoheni, do ta kuptoni se keni humbur shumë vite nga jeta juaj shkuar dëm ose vitet tuaja ia keni falur atij, siç i faleshin dikur Qoftëlargut.

  1. Nuk i behet qejfi njeriut po qe te ndertosh aeroport pa ekonomi e parate te paguhen nga taksat e shqipetareve te varfer nuk eshte e drejte apo jo?? Shqiperia nuk mund te mbaje 2-3 aeroporte..eshte joekonomike..se pastaj dikush do te ngopet me luge te zbrazet, per kete nuk te ndalon njeri

 6. Sa per Aeroportin duhesh mbaruar shane turkun shqiptari o shqiptare ti me ke shkatru jeten familjen …dhe nuk erdhi turku te me shkatronte Turku Bekuar qofte po syhqiptaria shqipraria ka mallkim ku i bie me qafe njeriut drejte un njemihere i respektoj turqit se jane ne turki dhe i japin buken shqiptaria
  nuk di ndere …turku nuk eshte katile katila si shqipua Erdogani ta beje aerpoprtin e meeriton lere cthote shqiptaria sdo njer tjetr pak rendesi ka opo nuk flas per nje ane politike po ne pergjisi shqiptaria nuk esht ne terezi cdo me Erdoganin ohu ku Erdogani ku ashqiptaria a esht vetem per ngatreaa ne cdo cep te botes Erdogan vazhdoje Aeroportin te mbeshtes forte ne kete nisme po fundja o shqiptar kujt i plasi te investoje tek komi juaj qe sdoni njer tjetr cdo doni ju europen po nje gje ta dini shqiptare nuk te pyet askush ty qe sdoni njer tjetr po ha nje cope buke ku do hapi pune turku dhe qepe boll shave po doni edhe keshtu ju shqiptar qe Erdogani do ta ngreje aeroportin njeqind per qind qe po ateher ju si shqiptare perse beni jete te rregullt ne turqi se u kan respektu Turqit dhe cdo i huaj peandaj riedukohu shqiperi mos mendo se i plasi turkut per tu marre me ju i ra mundesia nga Zoti perse mos ta sfidonte apo cjeni ju ne shqiperi per i vestime ne token dhe kombin alshqiptare esht koh e humbur pasi u mungon kultura si kombe shqiptar bandat mos sinqeriteti u mugon shqiperis si kombe po cti besh Zotit qe pleks Turqit dhe cdo te huaj me pabesin shqiptare kaq di te them kur jeni kaq posht o shqiptare mos hap goj per Erdoganin po thuaj shyqyr qe ka zot qe solli Erdoganin e cdo te huaj kur shqiperia si komb ka problem mos respektim individ individ i plasi turkut te investoj ne shqiperi ku sdo shqiptar shqiptare . …Erdogan ti natyra te coi ne vlore dhe do ta ngresh aeroportin ne emer te Zotit jo te njeriut zemerkatran shqiptari me respekte sajmira ta gezoni aeroportin o al…

 7. Nuk desha te komentoi se me keta komente me pull te kuqe eshte turp te komentosh.Por kalova dhe qendrova nje nate ne Kukes dhe piva nje kafe te 6 shtkatshi i thunin ata ne bulevard dje me habiten te gjith nje shprehje e ngelur tek keta njerez!! Sa here qe hedh kandidaturen Safeti i thonin ata vidhe mbi 5 miljon euro prisnin telefona te fundit pasi u kishin thene se bathorja dhe paskuqani kan ne perdorim telefonat e 2015 es.kestu degjova nuk dua komente.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu