• |
ide | kryesore

Akuza e fortë e Berishës: Fatos Klosi organizoi vrasjen e ish-ministrit të Kosovës

Lajme, Të fundit

Në një intervistë që ka dhënë për “Bota Sot” ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit, ish-ministër i mbrojtjes së Kosovës në 21 shtator 1998 në Tiranë. Për këtë Berisha akuzon ish-kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror Fatos Klosi.

“Vrasjen e Ahmet Krasniqit e ka organizuar kreu i Shërbimit Informativ Shqiptar Kombëtar, Fatos Klosi. Kjo është 100% e sigurt. Ahmet Krasniqi shoqërohej me oficerë të SHIK-ut, por me një urdhër nga ky (Klosi) një natë më herët iu morën armët.


Ahmet Krasniqi, u vra te dera e shtëpisë ku e kishte strehuar shteti shqiptar. Kështu që ajo ishte një vrasje. Se cili ishte ai që shkrehu karikatorin nuk e di, por në qoftë se ka një gjë që duhet ta hetojë Gjykata e Hagës, mendoj se është kjo.

Pse? Sepse gjithçka është organizuar nëpërmjet këtij personi. Jepen motive të ndryshme, por motivi më i besueshëm, një porosi serbe për këtë punë. U shfrytëzua një moment turbullire këtu, një javë pas vrasjes së Azem Hajdarit dhe vranë një njeri të shkëlqyer.

Unë e kam njohur atë, e kam takuar disa herë. Ai ishte një burrë fisnik, një njeri i cili tek unë kishte ardhur, me të vetmen kërkesë: “Na ndihmo të pajtohemi njëri me tjetrin, se ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me të gjithë dhe të kemi një front të përbashkët kundër Serbisë”.

Këto ishin kërkesat e tij, një njeri fjalë pak, njeri punë shumë dhe që e eliminuan. Mbrapa, për fat të keq jam përpjekur, por problemi ishte se prokurorin e kishte Partia Socialiste, nga Dhori Sallaku te Ina Rama, të cilët në mënyrë absolute kishin një mision që të mbulonin krimet e Partisë Socialiste, të kryera në Shqipëri. Kjo është e vërteta për Ahmet Krasniqin”, – është shprehur Berisha. ©LAPSI.al

9 Comments

  1. Kreu I grupit te cetnikve shpellare te salihut po sulmon klosin,ky cetnik ishte tete vjet ne pushtet klosin aty e kishte,cfare I beri dhe pse nuk I beri gje?une nuk e di kush e qelloje por………..ai e ka bere

  2. Eshte interviste qe ka origjinalitetin, sepse jam nje ish punonjes i atij sherbimi,, po ne ate vend ku u krye krimi. E vertetoj deshmitar i asaj ngjarie, para, e pasi ndodhi vrasja. Ky ish kryetar i SHIKUT, ishte informuar se nje grup te ardhur nga Kosova, ne bashkepunim me elemente te SHIKUT tone, bashkepunonin, e vrojtonin tere levizjet e te ndjerit per 10_ 12 dite, e deri sa e vrane. Por dite me pare ne kishim dhene informacion drejtorise perkatese per keto elemente te dyshuar qe ne cdo nate mblidheshin e rrinin ne klubin e SHpetim SHeqerit deri pas mesnate. Por asnje mase nuk u mor per parandalimin, apo ruajtjen e vezhgimin e ketyre personave, por perkundrazi jane ndihmuar qe te kryenin ate vrasje. Ky, qe hiqet si namuzli i profesionit, me ardhjen e tije ne krye te atij institucioni , e mbushi SHIKUN, me elemente te se shkuares, sigurimsa, e ish oficere te sigurimit, e deri sa na largoi edhe ne, qe nuk ishim, e s;kishim qene ne Parti, por deshem qe te jepnim kontributin tone ne ate sherbim.E kam thene edhe nje here tjate, se ky mafioz ka patur gisht ne te tera atentatet qe iu bene Azem Hajdarit, e biles e dhe per vrasjen e tije. Tip i rrezikshem e besnik i mbetjeve te sistemit te kaluar komunist.

    1. O xhandar i Gazidedes. O te qifshin qente me spiun shkerdhat. Shko mbas Lulit tani e qiu ne bythe per nje pjate groshe.

  3. Jo shiks se eshte ndere per te,por ky kopil i salihut eshte as pak as me shume Cetniku me i besuar i salihut agjentit te UDB Bisturia salih RAM berisha,ketij xixa eshte per tja qire robt e shpise

  4. Po të kishte pasur Shqipëria më shumë Gazidede, nuk do të kishin sot guximin morrat e kuq të vjellin vrerin e tyre kundër demokracisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu