• |
ide | kryesore

Kërcënon Balla: Kush tenton të prishë zgjedhjet do të dënohet deri në 8 vite burg

Lajme, Të fundit

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, është shprehur se duhen marrë masa ndaj shitblerjes së votave, gjithashtu dhe ndaj personave që do të tentojnë të prishin zgjedhjet.


“Për të përfunduar një reformë tërësore të kodit zgjedhor, duke adresuar plotësisht të gjitha rekomandimet e OSBE-ODIHR dhe duke hulumtuar të gjitha mundësitë për të identifikuar një sistem zgjedhor që sigurisht duhet të kalojë përmes konsensusit dhe të ketë një diskutim të hapur mes gjithë aktorëve në Kuvend. Nuk kishim asnjë kusht për reformën as me paraardhësit tuaj. Iu kisha thënë merrni një letër të bardhë, shkruajeni si të doni, ne do ta miratojmë sepse është e rëndësishme të kemi zgjedhje me standarde. Jam i sigurt se zgjedhjet e 30 qershorit do të jenë të mira e me standarde. Përshëndes 42 partitë që janë regjistruar. Ne duhet të fillojmë punën për të ashpërsuar dënimet për shitblerjen e votave.


LSI ka damkën më të turpshme të blerjes së votës në Shqipëri. Më vjen shumë mirë që nga lista e kandidatëve të LSI kërkohet bashkëpunim për të këtë gjë”, deklaroi Balla.

Sipas tij, kush hakërrehet se në Shqipëri nuk do të zhvillohen zgjedhje, duhet ta dijë se nuk ka më budallenj që futen në burg për Sali Berishën apo Bashën. “Kush guxon të dëmtojë material zgjedhor thotë kodi penal, dënohet me burgim nga 6 muaj deri në 8 vjet. Kur ka sjellë pasoja të rënda në mbarëvajtjen e zgjedhjeve dënohet nga 3 deri në 8 vjet. Nuk ka më budallenj që të dëgjojnë Lulin ose Monikën”, tha ai.

17 Comments

  1. Po ata qe jane kapur ne pergjime duke blere vota? Po ata qe jane kapur ne pergjime duke blere deshmitare? Po ata qe e bene tenderin e OSHE per 11 milione euro dhe kur u perserit tenderi vlera ra ne 5.5 milione euro, pra sa gjysma e tenderit te pare? Po ata…?

  2. Dhe kush e ben kete vetem per te ma dhjere mua do dali i pafajshem. Po behen 3 muaj qe s’po ma var njeri o burre, pervec shokeve te shkolles ne rumani, qe pas asaj punes se doktoratures me sollen nje selfie ne grup me dicituren : Hey tao, go fuck yourself! Qava nje jave nga gezimi.

  3. 8 vjet Burg flet gjukata jo taulntja rilindase.Por edhe prona e privilegje..deri ne deputet e ministra per ata qe vjedhin..keto stimuj mund ti japesh ti shoku taulant..booo mjre socialistet numri Dy i Partise ky idiot

  4. Ky dhe Spirokurva po behen fytyrat me te urryera pas Kadriut dhe Erion Fikut. Eshte per te ardhur keq kush e drejton ate vend

  5. Jo tete vjet per shpellaret qe kane bere namin duke vjedhur vota 1994,1996,2009,2011 dhe ne 2017 vodhen se rezultati I zgjedhjeve do ishte katostrofe,reali ishte16% fitoje me te drejte,prandaj keto qe vjedhin duhet te vendoset ne ligj 20 vjet dhe gjykata te mos perdridhet kur te mare vendim dhe pastaj do shikoni shpellaret dhe skifteret te behen si qingja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu