• |
ide | kryesore

Skandali/ Gati projektligji që e bën Ramën pronar të tokave në bregdet

Arkiva, Kryesore

Parrulla elektorale e 2017, “të gjithë tepsinë vetëm për vete” tani po merr edhe formë ligjore. Shumë shpejt Edi Rama po bëhet gati të shndërrohet në pronarin e vetëm të të gjitha tokave me vlerë miliarda euro të bregdetit shqiptar. Dhe për këtë tashmë ai ka gati edhe projektligjin e depozituar edhe në kuvend për krijimin e Korporatës së investimeve.


Thelbi i këtij drafti që Lapsi.al e ka shqyrtuar nen për nen (Projektligji i plote ketu) është i thjeshtë: Ai i jep të drejtë kryeministrit të “dhurojë” në përdorim tek oligarkët, të futet në marrëdhënie biznesi, pra të bëjë ç’të dojë, pa garë dhe pa tender, me pasuritë që i përkasin të gjithë shqiptarëve. Sepse “Korporata…” që ai po përgatitet të themelojë, do të marrë në zotërim të gjitha tokat në bregdet, dhe jo vetëm, dhe do i shpërndajë ato sipas vullnetit të një njeriu.


Dyshimet e para për këtë mega aferë nisën në verën e shkuar, kur Qeveria njoftoi se pjesa më e madhe e territorit përgjatë vijës bregdetare të Shqipërisë do t’i dedikohet një “fondi për mbështetjen e investimeve strategjike”.

Në këtë kuadër u pezullua edhe kalimi në pronësi i tokave të ish ndërmarrjeve bujqësore.

Qëllimi ishte i qartë: Qeveria duhet t’i ndante ato si toka shtetërore me kë biznes privat që t’i donte qejfi. Duket se modeli i projektligjit shqiptar është marrë nga ai i despotit turk Rexhep Taip Erdogan, i cili vuri veten dhe dhëndërrin e tij në drejtimin e Fondit të Pasurisë së Turqisë (TWF, Turkey Wealth Fund), i cili qe një ndërmarrje e krijuar me tokat publike të Turqisë, me justifikimin për të tërhequr investime të huaja strategjike. Ky argument po përdoret edhe nga rilindja. Në relacionin që shoqëron projektligjin thuhet se “ky institucion i ri do t’i lejojë Qeverisë të tërheqë investime më të mëdha, më të rëndësishme dhe strategjike”.

Dhe në bazë të kësaj premise është projektuar një çmenduri që grupon në një dorë të gjithë trojet dhe asetet publike, që “dhuron” ato me një liri absolute për të vepruar si kompani private, duke mos iu nështruar konkurimit dhe garës, e madje madje, i jep lirinë “Koropratës…” të marrë edhe kredi duke vënë si kolateral pronat e të gjithë shqiptarëve.

Dhe gjithë ky organizëm që do të ketë në dorë të gjitha pasuritë më me vlerë të Shqipërisë, do të drejtohet nga një bord, i gjithi i caktuar nga Rama dhe i cili do të ketë gjysmën e tij të anëtarëve pjestarë nga bizneset private.

Pikërisht kjo skemë e tmerrshme grabitjeje, që ka mbërritur këtë javë në Parlament, është denoncuar nga opozita që ka dalë prej aty. Sipas ish deputetes Jorida Tabaku, aty vërehen disa shkelje të mëdha.

Së pari “Korporata e Investimeve” përjashtohet nga ligji i Prokurimeve Publike. Që do të thotë se ajo nuk ka asnjë pengesë ligjore për të vendosur se cilit privat do t’ia japë për shfrytëzim apo për blerje një tokë në bregdet. Pasuria i kalon pa asnjë procedurë atij me të cilin Edi Rama do që të bëjë pazar.

Së dyti ky projektligj shkel në mënyrë flagrante Kushtetutën dhe autonominë e pushtetit lokal, duke i rrëmbyer pronat e bashkive për t’i vendosur në fondin e Korporatës së Investimeve, të drejtuar de facto nga Edi Rama. Pushtetit lokal i merret pa asnjë procedurë çdo pasuri publike, që qeveria mendon se duhet ta bëjë pjesë të Korporatës së Investimeve,

Së treti Korporata e Investimeve është e lirë të marrë kredi, e pakontrolluar nga askush dhe në rast të mosshlyerjes së saj, të humbasë pronën publike që do të vendosë si garanci. Kjo është një skemë flagrante korrupsioni. Me këtë ligj askush nuk mban përgjegjësi për dështimin e pagesës së kredisë. Për pasojë, me lejen e Edi Ramës, prona publike i kalon menjëherë bankës, duke realizuar kështu tjetërsimin e pronës publike nga shteti tek privati.

Në fakt sikurse shihet, ky model Erdoganesk, është një shtrirje e pakufishme mbi gjithë Shqipërinë e ligjit antikushtetues special që u përdor për t’i dhënë kompanisë Fusha truallin publik rreth teatrit kombëtar. Pavarësisht se ai u kritikua nga BE për shkelje të normave të përparimit të Shqipërisë drejt Brukselit, për mungesën e garës dhe lirisë ne treg, ai po tentohet të kthehet në rregull në qeverinë e rilindjes.

Lë të imagjinojmë për një çast se ç’mund të ndodhë nëse ligji vihet në zbatim. “Koroprata…” e urdhëruar politikisht nga Edi Rama zotëron të themi një tokë në bregdetin e Kakomesë. Ajo hyn në një bashkëpunim me një nga dhjetë klientët oligarkë të kryeministrit me kushtin: ajo ka tokën, privati bën investimin. Ata marrin së bashku, sepse ia lejon ligji, një kredi të madhe nga një bankë private duke lënë si kolateral tokën shtetërore. Por le të mendojmë për një moment se investimi shkon keq. Publiku humbet edhe mundësinë e një projekti strategjik në turizëm, edhe tokën e lënë kolateral tek banka. Pra shpejt e shpej toka publike kalon në duar të privatit me çmim më të lirë pa mbajtur përgjegjësi askush. Dhe imagjinoni një rast edhe më të keq. Sikur e gjitha të jetë konceptuar si një skemë mashtruese, që toka t’i kalojë privatit që në fillim, në mënyrë korruptive, pa asnjë garë apo tender, vetëm si pasojë e një vendimarrje politike e njerëzve të ngarkuar nga qeveria.

Ky është projektligji që po përpiqet të kalojë Edi Rama, që është edhe grabitja e fundit e asaj pak që ka mbetur pasuri publike në këtë vend. Tepsia do të jetë vërtet vetëm në një dorë, ashtu sikurse “votuan” shqiptarët në 2017.

©Lapsi.al

63 Comments

 1. O edi rama robqiri, provo njer e preki tokat e bregdetit qe u perkasin vlonjateve dhe e shef se cte ben vlora pastaj, o mashkull ordinere qe te ka ardhur fundi, dhe po mundohesh te maresh cte mundesh por koken tende do hash

  1. E lexova ligjin me kujdes , nen per nen..
   Ajo qe ketu , ne kete anal-ize te lapsit anashkalohet eshte “menyra e financimit te korporates” ( neni 5).
   Ky nen eshte pika me e rendesishme e ketij projektligjit. Tere ato fantazite e tjera te Lapsit per OLIGARKE, VJEDHJE PRONASH etj etj jane thjesht propagande dhe ushqimi ditor per gomeret e ketij portali. .

   Ky ligj i hap rruge investimit te parave te pista , te pa deklaruara qe kane ne duar SHUME BIZNESE. Deri tani u mendua qe te perdoreshin PPPte per te pastruar keto para.
   Por zhurma e opozites ishte shume e madhe dhe e trajtoi kete fenomen si korrupsjon individual te Rames. Me nje fjale i doli era PPPve ku qeveria ishte pale direkte e tyre.

   Me kete ligj qeveria heq veten si pale kontraktuese direkt me keto BIZNESE QE KANE PARA PER TE PASTRUAR dhe fut nje ndermjetes ‘korporaten’ qe do te operoje si entitet biznesi me vehte.
   Eshte e vertete qe ky entitet eshte relativisht i pa kontrollueshem si per menyren e operimit ashtu dhe per menyren e financimit. Por ky eshte i gjithe qellimi. ( pastaj mos harroni se ate korporate do ta blindojne me njerez te SHIKUT, ku nen rrogoz gjithshka do te kontrollohet)
   Te futen ne ekonomine tone rreth 2.8 miljard euro ( te pista) qe qarkullojne ne duart e biznesit vendas dhe te behet nje lavatrice parash edhe per te huajt .

   Une mendoj se eshte dicka SHUME SHUME SHUME E MIRE.. PER EKONOMINE TONE. Ne nuk jemi as te paret dhe as te fundit qe po e bejme nje gje te tille.
   Shikoni Las Vegasin, Zvicren, Luxemburgun, Monacon, e plot vende qe jane lavatrice parash dhe kane nje ekonomi shume te mire.

   1. Ke shum te drejt . Kta analistat bythqira perfitojne nga konfuzjoni qe krijohet nga ky projektligj i cili rregullon mardhenjen e shtetit me kete korporate dhe ligjit te brendshem te korporates i cili eshte komplet tjeter.
    Ne ligjin e brendshem te korporates jane percaktuar shume qarte te gjitha ligjet dhe kriteret se si do veproje korporata ( dhe jo qeveria) , si do beje biznes ajo me cdo individ privat ose shteteror shqiptar apo te huaj.
    Keta kadrinjt e lapsit kane nxjerre dhe gjoja raste konkrete se si mund te humbi token shteti e ca budallalliqe te tjera. Por keto raste jane te mbrojtura 200% ne ligjet e brendshme te korporates. Shteti eshte aksoner i korporates e cila do kete ligjet dhe statutin e vet.

    Po sa ta marri vesh ari kari , stalini i biri i leninit , xixa dhe pidhi i motres vet se ky ligj eshte vetem per mardhenjen shtet -korporate dhe jo se si do te operoje korporata ehuuuu i ka bere nja 2 jave dite propagande qelbesire me kete ceshtje lapsi

   2. Or te qifsha ropt kjo nxjerr nga loja jjerzit e ndershem o pidhropsh. Ata qe kane kontribuar qe ne fillim, ata qe jane lodh duke i shkuar qeverive nga mbrapa me projekte konkrete dhe qe vet rama ja u ka dhjere. Ik fol per veten tende o militant zgjebs se nuk jane te gjithe parazita.

    1. Ato roppppppt ku ti kesh , kurve ! Nese nisemi me ato leket e ‘ pastra ‘ te shqiptareve , shqiperia nuk behet as per 100 vjet. Njerzit e pasur me para te pastra numurohen me gishtat e dores dhe nuk kane me shume se 1 ose 2 miljon euro secili.
     Nuk e kupton qe loja ka filluar qe ne 91 ? Nuk e kupton se fjala ‘ i ndershem’ , ‘ i moralshem’ , ‘ pasterti’ kane dale jashte mode qe ne 91 , qe kur Azem Hajdari dhe Agron Musarai vendosen ( me urdher nga lart) te krijonin linjat e droges, prostitucionit , kontrabandes etj me qellim qe te krijohet ‘ klasa e pasur’ e shoqerise.
     Mos kerce me presh ne bythe se me financime te pastra nuk shkon do t as tek bregu i lanes.

     Qe nga Nano, Berisha , e me rradhe punuan per kete pune , ‘ krijimin e klases se pasur’ .. tani duhet qe te kalohet nga ilegaliteti ne legalitet.. Dikush duhet ta bente kete pune.. Rama pati bolet me te medha se koka jote dhe e beri. PERNDRYSHE RRETH 3 MILJARD EURO DO INVESTOHESHIN ( PASTROHESHIN) JASHT SHQIPERISE.

     E more vesh si shkojne keto pune o kar me zile ? Problemi me ne shqiptaret eshte se jemi aq cmirezinj dhe ziliqare ndaj njeri tjetrit sa kur shohim qe dikush arrin ta beje ate qe te tjeret nuk kane koqe ta bejne … i sulemi ta rrezojme. I shohim gjerat shume personalisht dhe nuk mendojme per ‘ panoramen’ me te pergjithshme dhe shqiperine ne terma afat gjate.

     1. Diakurs komunisti o plere. Harrove nje gje rama eshte ne te njejtin thes, por nuk ke si ta dish o plesht qe dhe sharjet i kopjon nga te tjeret. Po fluturon ti me pras ne bythe se nuk ke dijeni per gjerat. Rama ka prishur pune qe kur ka qene sala ne pushtet o ordiner, pa pik arsyetimi llogjik e ka bere, dhe sot shet pordhe me vizionin e tjereve qe kane patur kur rama terhiqte 20 viza ne dit ( tani me pak ) dhe tallte karin me popullin bashke me anri bythqir salen. A e kupton o idiot qe ka shkaktuar kaos kot mese koti, a e kupton qe eshte bere pal me krimin se vertet ka patur plan afat gjat po jo ate qe mendon ti or bythqir militant. Dhe prandaj ka akoma nkerez qe flasin per pasterti nderkohe qe ti e ke ndare mendjen. Vazhdo kendo ehaaaa o fisqir dhe bej moral ktu se kot nuk e ka mbush me te paafte gjithe shtetin. Varikars

     2. Pastaj normal qe do shash nga ropt se te djeg kur merr vesh qe ka njerez te ndershem dhe intelektual me vizion akoma me afatgjat se rama jot i dashur. Ik haj kar tani dhe ver ndonje pal syze te bukura se aq ka rendesi per ju, fasada.

     3. O varikars po kujton se rama i dinte keto gjera po vet fakti qe po udhehiqet nga ata qe ankohen ne facebook se nuk u ka lene gje tjeter ti beje, do te thote qe eshte rrethuar me militant si puna jote qe shkruan krahasime 91-shi ( prap kolaps kohor tipik sic ka qef rama, mjafton te futesh tek bunkart te shohesh zogun dhe hoxhen ne te njetin thes ). Normal qe do vish te besh moral ketu se vertet jeni ju socialistet qe keni kohe qe fluturoni me pras ne bythe, qe kur ndryshuat emrin nga PPSh ne partia socialiste.

     4. Vet fakti qe perdor facebook un nuk eshte as ideja vet. Ai vet ne jete nuk ka bere gje, pervec kaosit me qellim nxjerrjen e vetes se tij si lider para militanteve, partnereve te inkriminuar per vrasje perdhunim dhe trafik droge, te korruptuarit evropian soroist dhe ne fund injoranteve ( ti )

    2. o toc kuklle nuk filloi nga saliu o fisqir, filloi me enver hoxhen, dhe vazhdoi me partine ppsh qe pastaj mori emrin partia socialiste. pra ne momentin qe nuk keni ikur asnjehere atehere do te thote qe keni 70+vjet ne pushtet o ropqira qe vazhdoni e coni popullin ne vuajtje duke vazhduar te vidhni njelloje si prinderit tuaj. bashke me zahon u shkrifsh edhe ti ne acid

   3. Bush at at kurva i 15:42!

    Mendjen e ndritur ti ma ke
    Edhe,bukur i ban llogarite,
    Por a e din n’cilin shekull je?
    Qe me pisllek te dalim ne drite!?

    Jo or mik e ke gabim
    Qe e mbron hajdutllekun,
    Per qeverine ky quhet DESHTIM
    Kur me ligje fsheh PISLLEKUN!

    Thirri mendjes e qartesohu
    Nuk mund te kete ma komunizem,
    Nga k’to dokra distancohu
    Nuk ka MALIQ n’kapitalizem!

    Si femijet mund t’na kapin per dore
    Dhe f’tyren t’na e fshijne me peceta!
    Se jena larg nga parimet perendimore
    Don apo s’don ti,kjo asht e verteta!

    PISLLEKU nuk pastohet lehte
    Kete e din mire qeveria,
    Ku vend keshtu s’ka per te mbete
    Me pare t’zeza s’bahet Shqiperia,

  2. Me gjithe respektin per ty e per gjithe shqiptaret o Igli, po te pyes: cdo i beje Vlora dhe gjithe Shqiperia??? Do i hane tumin, sic dhe eshte bere deri tani. Asgje sdo e gjeje as Dramen e as pushtetaret e tjere. Rrofte zona operative nr.1

  3. PeDerastat ne panik. Cdo dit e me shume po u iken truri. Me budallikun qe ben. Tani qe dolen nga sistemi u ka negelur vecse te pellasin e te mallkojn neper portale. Keshtu ju pafsha o halera.

  4. PO MIRE SI DO INVESTOHET NE BREGDET PER RRITJEN E KAPACITETIT PER TURISTET ???????

   JU PRETENDONI QE SHTETI TE NDERTOJE HOTELET DHE TI MENAXHOJE ??????

   NESE NJE PRIVAT HEDH LEKET PER HOTEL NE BREGDET, TOKA KUJT DUHET TI PERKASE ????? SHTETIT APO PRIVATIT QE KA INVESTUAR ?????

   SIPAS LLOGJIKES TUAJ I BIE QE MOS TE KETE ASNJE INVESTIM NE BREGDET SEPSE TOKA I JEPET OLOGARKEVE ….

   MEQE PERMENDNI ERDOGANIN ?????

   NE BREGDETI E TURQISE (ANTALYA), HOTELET JANE TE PRIVATIT APO TE SHTETIT ????
   TOKA NE ANTALYA KUJT I PERKET ???? PRIVATIT QE KA INVESTUAR APO SHTETIT ????

   PROBLEMI NUK ESHTE TE INVESTIMI NGA PRIVATI NE BREGDET… PROBLEMI ESHTE TE PERTHITHJA E INVESTITOREVE SERIOZE..

  1. KENI TRU APO MLLEFI PERVEÇSE SYTE JU KA ERRESUAR EDHE MENDJEN ? ESHTE ENGJELL OR PALL . THUAJ TE QIFSHA ANETEN DHE KRISAQIN POR KURR NGA FEMIJA , SIDOMOS KUR ESHTE NE KETE MOSHE.

  2. Lemeri,tmerr vetem kur e lexon dhe jo me ta besh. Qeke i pjerdhur komplet. Or komentues shajini mare e prape politikanet por jo me monstruozitete . E kam edhe per ca qe perdorin fjalen “autik” nuk e kuptoni sesa ne ghynah e fusni shpirtin . Me kaq maskarralliqe dhe padjejtesi qe ka kjo bote , Zoti do ta kishte shkatrruar me kohe por hater te ketyre engjejve kjo qendron ne kembe .

   1. Me acid ore acid. Sic bejne kur te fusin ne uj te bekuar, njelloj fut e nxir ne acid deri sa ti shkrihen kockat. Pse habitesh, me acid ore acid.

 2. I gjati ine nuk paska ndermend vetem te sundoje por edhe te mebreteroj kete vend dhe kete popull mjeran. Kur paska kaq shume toka te lira pse nuk kompensoni pronaret legjithim , ata te cilet kane derdh gjak per ate toke?
  Nje nje vend kur ligjet behen per te vjedhur dhe mjeruar popullin e tij do te thote se fundi eshte i shpejte dhe i dhimbshem .

 3. Lerini gam gam, po keni byth dilni ne protest. tokat i kalojne qeveris jo edi rames. apo keni ndermend ta leni edi ramen gjithe jeten ne qeveri.:):)

  1. Ti mendon se e mbyll kete vit ky pusht burre? Problemi eshte kush do vije se. Keta te gjithe jane njesoj sikur i ka pjell enjejta kurve .

  2. Hahaaa shtetit ee ? Mbasi rama monopolizoi gjithçka. Ckeni filluar ju socialistet neper internet. Me keq nga cfare benit ne mandatin e pare.

 4. Shkrim I mbushur me perralla,per efekt te protestave,ju shikoni pronat qe salihu zene likja lulu I kane me hipoteke,kurse me kete ligj hipoteken e ka qeveria shteti.

 5. Mos u trembni burra! Ne parlament kemi rudinen dhe lymin qe do te obstruktojne me cdo mjet miratimin e ligjit. Shyqyr zotit opoziten e kemi gjalle dhe me shendet te plote.

 6. E kupton njeri cfare demi te tmerrshem solli reforma ramiane, qe asgjesoi gjykaten kushtetuese? Ky eshte nje ligj qe do rrezohej sa cel e mbyll syte, sepse eshte haptaz ne kundershtim me parimin e autonomise vendore. Ka jurisprudence shume te mire te GJK-se ne kete aspekt( qe ne disa raste i ka vlejtur rames). Une nuk e di kur do krijohet gjykata kushtetuese, por afati maksimal per kundershtimin e nje ligji eshte 3 vjet nga miratimi. Opozita duhet ta coje urgjentisht( ajo qe eshte ne parlament). Problemi me i madh eshte qe vendimet e kushtetueses nuk kane efekte prapavepruese, qe do te thote pasojat qe kane ardhur deri ne momentin e rrezimit, jane te pakthyeshme. Ne qe e dime si funksionon, pra qe projektet jane gati qe para se te miratohej ligji, mund te veme bast se ato efekte qe do qeveria dhe klientet e saj do te realizohen brenda 6 muajsh dhe nuk do te mund te kthehen mbrapsht. Pra me pak fjale sot mund te themi me plot gojen qe jetojme ne regjim antikushtetues. Faleminderit “reforme”, qe na nxorre syte, ne vend qe te na vije vetulla.

  1. KE mburret me reformen “kunder kanabisit”. Neve do na ndihkoje evropa komuniste. Ptyyyy rac qira hipokrit. I ka qir sorosi ne bythe e kujton se edhe neve duhet patjeter ta bejme bythen kurban per ramen.

 7. Qenka nje komentues bythe , ky eshte i perditshem ne fakt, qe ka komentur ne oren16 ;18 kur marrka vesh nga ekonomia e kontabilitetei sic ndjen eren e fekales dhe na shpjegon projekt ligjin .O kopili i ridhjerjes me tre klase shkolle ti do e zberthesh projekt ligjin e gllaberimit te pronave o lamash rob qire.

 8. Realisht hipotekat ne Shqiperi po bejne pronar me qindra hektar toke, pyje, kullota shtetin. Procesi ka kohe qe ka filluar.

  1. po bejne sikur nuk i dine edhe shkruajne budalliqe ne internet, thone edhe hajde dialogojme. jane plera komuniste qe din vetem te vjedhin.

 9. Stalin numuroji pronat qe salihu Zeni Argita,likja mona lulu kunati I kane sot te hipotekuara dhe me sigurim prone,por tregohu I ngershem kur ti thuash,dhe sot e paske dredhur nuk ke shkuar me cetniket e salihut ne proteste

 10. Ai qe do Zahon te djegur, mund te jete babai, vllai, kushuriri i atij 5- vjecari qe u zgjua me gaz lotesjelles.
  Nese ka njeri prej jush , qe me thote se mbytja e femijeve me gaz, ne 5 te mengjesit, eshte e ligjshme edhe njerezore, atehere edhe une do te them se ky qe do me djeg zahon edhe ne qofte babai i atij 5- vjecarit, eshte pervers, kafshe. Nqs nuk arrini dot ne kete perfundim, jepini te drejten cilido te flase ne emere, qofte edhe te brenges se tij.

 11. ishalla ju merr edhe motrat,grat,nenat e ju shkerdhen frroku,roshi,doshi ne ter trupin e mos dilni bastard si zaho dhe dikur mbysni njeri tjetrin.qfar prisni o krymba qenefi.

  1. Ne fakt vellai i Frrokut hante darka me krye-policet e Sales, apo se mban mend…

   Ti pelqeke ate te Xenit me duket, te paska shijuar 13 vjet.. Mos je gje Armina ??

 12. Rama ka tepsin , kusin, kazanin, garuzhden, lugen, thiken te gjitha ne duar te tija. dhe ne tavoline shqiperin me shqiptaret, dhe bene cfare i do k**ri, persa koh populli nuk ngrifet sic nuk ngrifet penisi i rames (se ai penis ka, ska KAR).
  Dikush aty me siper thote se pse merren me djalin e rames, por do ti them atyre se po Rama qe po shkaterron jeten femijve tane, apo kjo eshte normale.
  Gjithnje ka nje ndershkim, si ligjor, si natyror nga zoti…zoti vonon por nuk harron.

 13. PO MIRE SI DO INVESTOHET NE BREGDET PER RRITJEN E KAPACITETIT PER TURISTET ???????

  JU PRETENDONI QE SHTETI TE NDERTOJE HOTELET DHE TI MENAXHOJE ??????

  NESE NJE PRIVAT HEDH LEKET PER HOTEL NE BREGDET, TOKA KUJT DUHET TI PERKASE ????? SHTETIT APO PRIVATIT QE KA INVESTUAR ?????

  SIPAS LLOGJIKES TUAJ I BIE QE MOS TE KETE ASNJE INVESTIM NE BREGDET SEPSE TOKA I JEPET OLOGARKEVE ….

  MEQE PERMENDNI ERDOGANIN ?????

  NE BREGDETI E TURQISE (ANTALYA), HOTELET JANE TE PRIVATIT APO TE SHTETIT ????
  TOKA NE ANTALYA KUJT I PERKET ???? PRIVATIT QE KA INVESTUAR APO SHTETIT ????

  PROBLEMI NUK ESHTE TE INVESTIMI NGA PRIVATI NE BREGDET… PROBLEMI ESHTE TE PERTHITHJA E INVESTITOREVE SERIOZE..

  1. a mer varikars qe po na jep leksione te vjetra. kete te keqe ka demokracia qe i jep te drejte edhe budallait te flase

  2. Ligji themelor I demokracise eshte respectimi I prones.
   Edhe njehere Shteti Nuk eshte pronar por eshte administrator.
   Le te komensoje pronaret dhe pastaj le te beje cfar te doje me pronat qe ka blere.
   Si mund tu fali investitoreve Pronen e dikujt.

   Vetem Rama dhe Babai I tij Enveri i konsiderojne keshtu.
   Ne pretendojme te jemi nje republike Prlamentare dhe jo nje Perandori me Ramen perandor.
   Persa I perket investimeve nga te huajt, arsyja e vetme qe nuk kane ardhur ose edhe ne rastin me te mire kane hikur nga syte kembet eshte problem me pronat.

 14. Ty te paska godit Zoti ne tru te vogel… Si mund te hakmerresh te femija ! Vetem komunistet si puna juaj e deshirojne nje gje te tille…

  Nuk ke cfare pret nga ju qe keni idhull Sekretarin e PPSH-se …

  Rama po te shkaterroka te ardhem e femijeve tane, ndersa Berisha ja u ndriti !

  Hajde kinez Hajde !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu