• |
ide | kryesore

Publikohet raporti/ Rama u grind me Haradinajn dhe më pas shkarkoi Bushatin

Lajme, Të fundit

European Stability Initiative (ESI), ka publikuar së fundmi një raport prej 35 faqesh mbi çështjen e Kosovës dhe qendrimet e aktorëve të interesuar për ndryshimin e kufijve. Instituti thotë se shkarkimi i Ditmir Bushatit erdhi pikërisht për këtë çështje.

“Kryeministri i Shqipërisë është grindur me Kryeministrin e Kosovës, Haradinaj për të ardhmen e Kosovës dhe më pas shkarkoi një ministër të Jashtëm të respektuar, i cili paralajmëroi për rrezikun e ripërcaktimit të kufijve në baza etnike”, shkruhet në faqen 21 të raportit.

ESI është një organizatë e specializuar për çështjet politike në Evropën Juglindore. Në raportin e saj ESI shkruan se BE-ja është e ndarë për sa i përket Kosovës, ndërsa Gjermani dhe SHBA-ja nuk e besojnë njëri-tjetrin në Ballkan.

Raporti kujton rezolutën e Parlamentit të Kosovës kundër Presidentit Hashim Thaçi, i cili pretendonte të angazhohej vetë drejtpërdrejt në bisedimet me Serbinë.

Sipas ESI, diskutimet për ndryshime kufijsh janë për Ballkanin kthim në të kaluarën.

9 Comments

    1. Epo t’i besh reklame “atdhetari”, pederastit pasv, ditzi ramiz bananja braziliane, eshte e turpeshme. C’te themi per kete gore te pavlere qe ndyen edhe vet fjalen e ndyre .

  1. Tani qe kufiri nuk do te levize i bie qe na doli jashte funksionit ministri ne detyre. Dikush t’i prezantoje Rean urgjentisht, se kishim pllane per ate djale.

  2. ari, Stalini ose XIXA, ju lutem me ndihmoi duke perkthyer ne shqip raportin qe ka publikuar ESI se xhaja eshte i vjeter dhe regjimi komunist e ka persekutuar edhe nuk di gjuhe te huaja.

  3. Nuk jam mesu me perdor fjal te ndyta F.U po ta them ne shkodranishten e bukur nanen,motren e qat man pragu I shpis dhe tan fisit me rrac ekac

  4. Mbeshtes mos ndryshim kufijsh ne ballkan. Sa per ate qe ky problem ka vajtur deri ne Kine, ju kujtoj se ne vitin 1913 ne Konferecen e Londres, pjese e fuqive te medha qe vendosen kufirin ku ata donin ka qene dhe Japonia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu