• |
ide | kryesore

Samiti i Berlinit/ Vuçiç: Nuk i lëshojmë pe Kosovës, ta harrojnë atë film

Planet

Kreu i shtetit serb, Aleksandër Vuçiç, ka folur mbi Saimitin e Berlinit që do të zhvillohet të hënën mes krerëve të qeverive të Ballkanit Perëndimor, nën përkujdesin e veçantë të kancelares gjermane, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron. “Në Berlin nuk do të ketë shtet tjetër që nuk e ka njohur përveç Bosnjës. Edhe ata do ta bënin atë, por serbët nuk lejojnë. Delegacioni ynë do të jetë i vetmi që do të kundërshtojë idenë e një Kosove të pavarur. Pozicioni ynë nuk është i lehtë, por sa i përket asaj që do të ushtrojnë presion që Serbia të bëjë disa lëshime, askush nuk do ta shohë atë film.”-u shpreh Vuçiç nga përmbyllja e punimeve të forumit tre-ditor i quajtur “Një rrip, një rrugë” të Kinës, ku merr pjesë si i ftuar nga lideri Xi Jinping.

Presidenti Vuçiç shpreson që në tryezën e bisedimeve, palët të gjejnë një qasje të ekuilibruar në trajtimin e problemeve që kanë ngërthyer dhe stanjaur marrëdhëniet bilaterale. Në koherencë të plotë me Vuçiçin, kryeministrja Ana Bërnabiç dhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiç, nuk kanë shprehur pritshmëri për arritjen e një zgjidhjeje të dakorduar me Kosovën për rivendosjen e dialogut, pa përmbushjen e parakushtit për heqjen e taksës doganore mbi mallrat dhe produktet serbe.

2 Comments

  1. nese ky zoteri don ti imponojne botes padrejtesin per drejtesi ,ndaj kombit shqiptare dhe bota e pranon le ta dijne te gjith se ndollen ne humbje ,dhe shkatrrim se me padrejtesi as nuk ka triumfuar as nuk triumfon dhe ska shanse te triumfojne askush me asnje nga elemente krijesa dhe asnje fuqi qe na shohin syt sepse ,te tera kan mas dhe kufi te caktuar,imunitet instinkt fuqi te caktuar ,dhe triumfuesi mbi to eshte vetem zoti krijuesi tryre,kurse krijesat qe tentojne triumfin ta din se mbi fuqin e krijuesit gjithckaje krijesat smund te dalin ,ceshtja e padrejtesise ndaj kombit shqiptare ,marrveshjet korruptive ,ne demin e kombit shqiptare tashme jan te deshtuara ,levizjet e vucicit ne aleance me kedo qe i pergjigjet kunder nesh per te grabitur te drejtat shqiptare permes korrupsionit duke i paraqitur si marrveshje te pranuara nga kombi shqiptare i ngjet sikur disa persona po flasin me veten e vet zsepse fatin e 25 milioneve pasardhes ilir te ballkanit te shperndare ne mbare globin nuk mund ta vendosin asnje lider i brendeshem dhe as i jashtem me padrejtesi vetem nese pyeten keta 25milion shqiptare ,per te drejtat shqiptare kan te drejte te thon fjalen e vet ne unitet gjith shqiptaret kudo ndollen kurse kostot dhe padrejtesit qe na kan sjellur ne shekuj jan nje mundesi mirkuptimi pasi te drejtat shqiptare,te vihen ne vend ,nese vucici dhe shum si ky menduan se shqiptareve jua shiten sapunin per djathe tashme e ka zbuluar shija dhe se han kush me,i ftoj keta dhoj te korruptuarish te mos permendin me termin te drejta serbe tek shqiptaret por detyrimet serbe ndaj shqiptareve,per gjat gjith historis,kjo eshte esenca i ftoj te gjith te mos shgenjehen ,sepse marrja e pergjegjsive per zhgenjim ju kthehet ne llogari ne zbatim kosto humbje trishtim pazgjillshmeri dorzim kapitullim peng,i te keqes

    1. qortim gabimi ,ne fillim te rreshtit pare ku thuhet padrejtesin per drejtesi ,kuptimi eshte per ti llene shprehjes ose kur duam ta paraqesim padrejtesin si te lejuar te drejte per ta vepruar ose kuptimi tjeter heqa saje dhe mbajtja kuptimit thjesh imponim te padrejtesise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu