• |
ide | kryesore

Le Monde/ Merkel dhe Macron me mendime të ndryshme për idenë e ndryshimit të kufijve

Lajme, Të fundit

Në një analzë të gjatë i ka kushtuar marëdhënies Merkel -Makron në vigjilje të samitit për Ballkanin në Berlin, e përditshmja Franceze Le Monde vë re se dy liderat e aksit franko german kanë mendime të ndryshme lidhur me idenë e presidentëve Thaçi dhe Vuçiç për zgjidhjen e marrëveshjes me këmbim teritoresh. “Prespektiva e një zgjidhjeje të konfliktit me ndryshim kufijsh nuk hidhet poshtë apriori nga Parisi, ndërkohë që ajo shihet me një rezervë të madhe në Berlin, ku i frikësohen një precedenti të rrezikshëm” shkruan e përditshmja franceze e referencës.

Artikulli thekson gjithashtu se megjithëse do të ruajnë unitetin në sipërfaqe Macron dhe Merkel nuk janë në unison në të gjitha pikat e rendit të ditës dhe sidomos për çështjen sensibël të një shkëmbimi eventual të teritoreve.


©Lapsi.al

 

4 Comments

 1. Pse ngarterroni ari, Stalini, XIXA etj. me Merkel dhe Markon!?
  Jepni ndonje lajm me goma qe digjen ne rruge, mundesisht ilustroeni me vidjo dhe keni per te pare se do mastrubohen ata.

  1. Sapo e pashë e dëgjova “Markon” në “vidjo”, që ti analfabeti i shtrembëron nga injoranca në drejtëshkrim, që deklaroi se ndonëse Gjermania ka qenë për përshpejtimin e integrimit të vendeve ballkanike, Franca e Hollanda e shohin këtë me skepticizëm.
   Macron para dy ditësh në një fjalim të gjatë, ndryshe nga gjatoshi Rama, ju dha të drejtë protestuesve francezë për kërkesat e tyre e premtoi se do ti realizojë këto kërkesa.

 2. Ah jo, sot nuk digjen goma. Sot digjet perfundimisht mundesia per celjen e negociatave. Por mund te ngushellohemi me faktin, qe merkel do vihet personalisht ne dijeni per ekzistencen ne Shqiperi te lul artistit dhe mona fallxores.

 3. Erdogan e dashura ime,
  e kisha fjalen per komentuesit me aftesi mendore te kufizuar dhe per ata malinj te kombit. Por me sa duket ty te pelqeka grupi i pare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu