• |
ide | kryesore

Berlini/ Tirana djeg lëvizjen pa viza të kosovarëve

2018, Arkiva, Kryesore

Mos kontrolli i kufijve nga Shqipëria dhe eksportimi i kriminalitetit prej saj janë shëndërruar në një barrë për Kosovën. Ky është së paku argumenti i përdorur nga presidenti francez Makron gjatë samitit të Berlinit për të mos i hapur dritën jeshile liberalizimit të vizave më Kosovën. Sipas burimeve të radios publike gjermane Deutsche ëelle nga bisedimet me dyer të mbyllura shefi francez i shtetit ka argumentuar “mosmiratimin e heqjes së regjimit të vizave me përvojën e keqe të Francës pas liberalizimit të vizave me Shqipërinë (dhe Gjeorgjinë), ku u shtua si numri i migrantëve të parregullt ashtu edhe i kriminalitetit nga këto vende.

 


 

Pak a shumë një qëndrim të njëjtë mbajti pak ditë më parë edhe parlamenti holandez që me një votim gati plebishitar i kërkoi qeverisë së tij heqjen e rregjimit të vizave me vendin tonë. në vend që të pritje si një sinjal shqetësues, ky votim u karikaturizua nga qeveria e rilindjes si një akt i ndërmrrë nga ekstremistët ksenofobë që donin të zgjidhnin përmes shqiptarëve llogaritë e tyre të brendëshme politike.

Por fakti që e njëjta tezë është rimarë edhe nga Emmanuel Macron një politikan i njohur për luftën që i bën ekstremit të djathtë dhe frymës ksnenofobe në Europë, tregon se propaganda e Tiranës është sa dritëshkurtër po aq edhe mendjelehtë.

E vërteta është se ka një problem me kriminalitetin shqiptar dhe lidhjet e tij me sferat më të larta të pushtetit, që ka shqetësuar kancelaritë europiane. Madje mënyra amatoreske se si veproi qeveri shqiptare duke mos marrë përgjegjësitë që i takojnë por duke manipuluar realitetin shkoi deri në atë pikë sa ky shqetësim të përdoret qoftë si e vërtetë, apo qoftë edhe si justifikim, për të penguar liberalizimin e vizave për pjesën tjetër të kombit.

Me sa duket ky kërcënim është për BE tejet më i fortë, sesa shantazhet meskine të politikanëve shqiptarë, të tipit ‘nje pilot nje komb’ (udhetimi me avionin e Behgjet Pacollit te dy delegacioneve të Shqiperisë e Kosoves), sesa kërcenimi për heqjen e kufirit të dy shteteve në Morinë, apo propozimet për një president të vetëm të kombit.

E kështu fakti se Shqipëria eksporton kriminalitet për fat të keq po penalizon qytetarët kosovarë.

©Lapsi.al

 

17 Comments

 1. Gjithmone e me shume dalin elemente qe tregojne qe thelbi i takimit ishte nje “Rama ik” impicite. Heres tjeter mund te jene me te qarte. Rama ik, para se ta kuptoje dhe me hajvani i rilindjes qe nuk te shohin dot me sy. Nuk e kam fjalen per elisen btw.

  1. shko mer kar. po per kosoven rama ik do themi. po per maqedonin prap rama ik. po per serbin. ik merr ato 4 eurot e dites e mos bej komente idiote. edhe pse paguesh, gjej ndonje argument me te hajrit, se me jeni ber si rama ne koh te vet kur thoshte “fajin e ka salehu”. si ai plaku qe takoi basha per ta ftuar ne protest, qe i kishte ngel filmi 15 vjet para dhe si papagall e vendosi kaseten e thoshte “nano ik”, “nano ik”.

   1. Kosoves dhe Maqedonise mos ja qaj hallin se ato i shporren “Ramet” e vet. Fatekeqesia e vetme e Kosoves eshte, qe ndan gjakun me popullin qe drejtohet nga njeriu me i inkriminuar ne ballkan dhe qe po ben cmos per ta kthyer edhe Shqiperine 10 vjet prapa ne kohen kur ishte geto e Europes. Nuk do t’ja dale sepse njerezit si puna jote qe i vijne pas fijes, jane pakice absolute sot dhe kete po e kupton cdo dite.

 2. enveri u bashkua me stalinin,hrushqovin,titon,milladin popoviqin dhe iku nga parajsa perendim,rama thith palla erdogani,roshi,frroku,doshi,artur bushi,sajmir habil tahiri,geron e fatmir gjafe,lepin byth baton hagjiu past e kan qir serbet dhe fajin i ka saliu.vetem rama e thaqi me shpend ahmetin ne maqedoni perzun nga trojet shqiptare 1 miljon shqiptar.ne shqiperi kan ngelur vetem ca majko,milo,braqe,nazarko,nano,dokle,kumbaro,bello,dokle,milena harito,sasha gjinushi,cvetko mazniku,etj vlleho grek qe qijn ramen ne byth per hesap te janatullos e vuqiq.nga mirqenja po ikin lopet,gicat,derrat,delet,krymbat e qenefit,gjelat maje plehut etj.enveri vrau me ramizin,kristaq ramen e spiro koleken ne tivar 4000 e ca shqiptar,rama perzuri 450 mij shqiptar.

 3. Politik europiane kurvamaq eshte kjo ska kurxho me shqiprin .ia ka hiqur ukraines eshte ne lufte dhe mafioz vend.
  dhe 85%me banore ma e madhe se kosova.evropa kishin kishin dhe jane kkkkkkkkkkkkkkkkkkkuuuurrrrrrrrrvvvva

 4. Bravo berti. Nje bravo e madhe. E vertete
  Nuk e shohim dot me sy me. Kemi 3 vjet qe nuk hapim me televizor.

 5. E keni gabim ju te lapsit, Berlini kerkon te na fuse ne sherr me vellezerit kosovare. Nuk eshte faji i qeverise sone dhe as i ministrit te jashtem qe merret me politike qe nga mosha 14 vjecare, por ata europianet nuk na duan dhe duan qe te bejme lufte me vellezerit kosovare. Do e shikoni se per kete do te behet edhe nje film

 6. Francezet historikisht kan qen pro-serb. Francezet kurre nuk e kan mbeshtetur kauzen shqiptare. Nuk ishte risi. Francezet ishin ata qe dekospiruan edhe misionet e NATO ne serbi. Fashista te qelbur. Ky eshte preteksti me varikarin qe mund te jepnin. Nuk u fusim ne juve se keni popullsi kriminele. kete po thon keta bythqira. Per te mos folur per faktin qe ky Macroni sikurse ka frik nga le pen po gjen cdo pretekst per ti len vendet e ballkanit jasht. ptu rrac e keqe.

 7. Gjithkush sheh nga prizmi i vet, por e verteta eshte me komplekse si gjithnje per cdo ceshtje te mardhenieve mes njerezve. E para eshte ngelja e vendit sebashku me Kosoven ne nje ndikim Amerikan qe eshte shpesh anti BE, e dyta eshte se vendi po qeveriset nga kleptokrat pa ideologji te caktuar, nga nje elite katrahure zhvatese, qe po zhysin Shqiperine e Kosoven akoma me thelle ne kriza ekonomike, shoqerore, dhe politike, qe BEse i bejne dem me shume se sa dobi po te hyme brenda. Krize ekonomike tashme eshte e garantuar per Shqiperine, krize politike duket qarte, krize shoqerore eshte krimi degjenerimi shthurja shperberja e shoqerise emigrimi ne mas etj. E treta eshte politika e brendshme e BEse, Franca ne kete samit, ishte sa per figure per te mos thene bota qe Gjermania eshte defakto BEja, por Franca eshte historikisht dhe pro Serbe, dhe kerkon te ule ndikimet ksenofobe rraciste ne vendin e vet duke i paraprire hyrjes se vendeve te tjera ne BE. Gjermania ndjek politike semi merkataliste me vendet e periferise, dhe ndjek interesin e vet qofte dhe ne dem te idese se Evropes se bashkuar.
  Kjo e tera eshte e verteta, packa se na pelqen te analizojme nje prej tyre per te nxjere konkluzjone qe na sherbejne per nje axhende apo tjetren. Zgjidhja eshte fokusimi ne vendin tone ndertimi dhe mireqenia e vendit tone, nuk ka rendesi fare futja ne BE apo jo, dhe kjo nuk behet me Ramen, por as me Bashen e Moniken, behet duke rrezuar parine kleptokrate.

  1. Thua se Franca ishte sa per forme, dhe nje rresht me poshte thua se ajo paska ndikuar ne kete çeshtje, si proserbe qe eshte. Dmth. se s’paska qene edhe aq sa per forme. Sa per te te ngaterruar me keq, te kujtoj se Franca ishte bombarduesja e dyte me madhe mbi Serbi ne ’99 per numer avionesh, mbas SHBA-ve. Kjo hedh poshte, ose proserbizmin e saj, qe ti pretendon, ose marrjen pjese ne samit sa per forme. A s’eshte me mire qe shqiptaret te fillojne e t’i kerkojne tek vetja gabimet? Se fundi i fundit, çdo komb perpiqet per te miren e vet dhe jo te beje sevape me te tjeret.

 8. Konsulli francez ne Shkoder e tradhetoi Isa Buletinin tek malazezet.Po dedektivi Shkultrap aq di ,si pa atdhe qe jemi Na erdhi shume mire qe Shqiperia nuk po hyn dot ne EU.E kujt i plasi bytha,zgjedhjet ne qershor do te behen,do a po sdo Bushati me kapterr shkullakun.

 9. Nga bisedimet me dyer të mbyllura shefi francez i shtetit ka argumentuar “mosmiratimin e heqjes së regjimit të vizave me përvojën e keqe të Francës pas liberalizimit të vizave me Shqipërinë
  Tani nga e more vesh ju kur paska qene me dyer te mbyllura.
  A kontrolloni ca publikoni apo niente

 10. Jo vetëm djegien e vizava, por , me në krye sh. Ramë, që ka aftësinë të shpendajë Çertefikata Gjenialiteti për kokat e mëdha si puna e Zv. ministrit Cakaj ( 14 vjeç politikan, por jo dhëndërr), ai dha kaontribut të pavlerë në shkëmbim territori midis Kosovës dhe Serbisë, duke shfrytëzuar shoqërinë e madhe, fillimisht me Batonin e pastaj me Vuqiçin e viça të tjerë. Këto vlera sa vinë e bëhen më të pavlera, duke kaluar ditët , muajt dhe vitet. Të punosh kundër vendit tënd dhe të mos ngopesh, por ta shtrish aktivitetin edhe jashtë vendit, siç është Kosova, kësaj i thonë tradhëti e lartë.

 11. Te dashur shqipetar.
  E vertata eshte qe Franca Shqiperine nuk e don sepse fatkeqesisht ne shqipetaret prej 30 vjetesh vetem mjerim e injoranc kemi mbeldhur e korrur per shkak te politikaneve tan qelbesira nga A-ja der ke Zh-eja.
  Une personalish jetoj ne France dhe punoj me Francezet e vertet per fatin tim mir. Francezet e vertet jan shum intelektual jan te qet e te zgjuar.
  Fatkeqesisht shum e shum shqipetar ndodhen ne burgjet e Frances qysh prej liberalizimit te vizave !
  Je miku im Franceze Oficer polici me tregoj nje dit qe Shqipetaret n’a myten me krime !!!
  Ne shqipetaret duhet ta shofim te verteten perball . Ne Itali ne Greqi ne Angli ne Belgjike ne Hollande po bejm nomin me krime. Kjo eshte e verteta te dashur bashatdhetar e Hillur apo e embel.
  Duhet te ndergjejsohemi te studjojm te behemi te zotet e shpis e te vétusté ndertojm e te punojm per shqiperin tone te vogel. Edhe ne qe jemi jasht shqiperis ta nderojm vendin tone me pune e me shebuj te mir qe ti trgojm Botes qe ne jemi te zot edhe me pune te mira edhe intelektual pse jo me shimmobilier sesa Francezet !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu