• |
ide | kryesore

Rama i përgjigjet Haradinajt: Nuk tregohen ato që fliten në samite

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer një përgjigje të gjatë homologut të tij kosovar Ramush Haradinaj i cili tha pas samitit të Berlinit se në takimin me dyer të mbyllura i bënte më shumë presion Rama se Vuçiç. Më poshtë përgjigjja e Ramës.

E VERTETA IME ME SHUME DESHMITARE


Si rregull udhëheqësit nuk i komentojnë ne publik bisedat mes tyre e sidomos ato informale, aq me teper pa rene dakord paraprakisht dhe lere pastaj t’i shtremberojne, duke genjyer per te dale “burra te mire” para popullit te tyre, si te ishin duke shitur mish ne pazar. Me vjen sinqerisht keq qe miku im Ramush, nuk e ka mesuar ende kete rregull kaq te thjeshte, megjithese normalisht ky s’eshte as ndonje rregull udheheqesish ne fakt, po nje norme elementare mirekuptimi njerezor. Nuk eshte hera e pare qe e ben, po eshte hera me e gabuar dhe prandaj kete here, s’e kaloj dot ne heshtje si te tjera.

Askush s’i ka bere Ramushit presion ne Berlin per te hequr taksen. Une jo e jo. Madje askush as i’a ka kerkuar hiç qe ta heqe taksen! Une jo e jo. Perkundrazi.

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, kane nxitur nje diskutim informal ne holl mbi rifillimin e dialogut. Kam nderhyre vetem njehere, duke thene se ata duhet te hynin vete ne proces. Me tutje i kane kerkuar me shume durim dhe disa here Ramushit jo ta heqe taksen, po thjesht te jape pelqimin qe taksa te pezullohet perkohesisht, per 6 muaj apo edhe per 4 muaj qofte, duke u zotuar qe te hyjne ne procesin e dialogut Kosove-Serbi ata vete. Edhe te dy personalisht, kancelarja dhe presidenti!

LEXO EDHE: Haradinaj dëshmon dyfytyrësinë: Rama flet ndryshe me të huajt, ndryshe për shqiptarët (VIDEO)

I kam sugjeruar Ramushit ne dy momente ta pranoje kete kerkese te tyre, sepse kam menduar dhe mendoj qe perfshirja direkte ne nivelin me te larte e Gjermanise dhe Frances, boshtit te Bashkimit Europian, u shfaq si nje mundesi e re dhe shume e favorshme per ta shtruar çeshtjen e finalizimit te dialogut, ne nivelin me te larte te mundshem.

E kam mbeshtetur dhe e mbeshtes edhe sot taksen si nje “klithem” te Kosoves, qe ta degjoje bota dhe si te tille edhe e kam mbrojtur, kudo e me kedo. Po une di qe ajo eshte nje takse qe i eshte vene Serbise, jo nje mur qe i eshte vene Gjermanise, Frances apo SHBA, per t’i ndaluar ta ndihmojne e ta mbeshtesin Kosoven, ne rrugen e perpjekjes se mundimshme historike drejt njohjes perfundimtare nga gjithe bota. Dhe kur keta aleate te medhenj dhe te pazevendesueshem dot nga askush e askurre (pa te cilet jo Ramushin, po as Kosoven dhe te drejten e saj njeqind vjet te mohuar s’do ta njihte kurrekush ende sot), kerkojne thjesht pezullimin e perkohshem te takses, ne menyre qe te mund ta ndihmojne e ta mbeshtesin Kosoven drejt njohjes se saj te plote nderkombetarisht, refuzimi eshte i pakonceptueshem per mua.

Shtoj ketu se me ka mbetur gozhde fakti qe miqte e medhenj, hasen ne nje refuzim te pashpjegueshëm edhe kur propozuan qe perkunder pezullimit te perkohshem te takses, nese ne fund te muajve te dialogut nuk do te arrihej objektivi final i nenshkrimit te paqes, atehere do t’i hapej perfundimisht rruge liberalizimit te vizave per Kosoven(!).

Gjithsesi, meqe Ramushi u qa publikisht se une i paskësha bere me shume presion se sa Vuçiçi per heqjen e takses, mua s’me mbetet tjeter veçse te ngushëllohem me faktin qe pas samitit edhe Vuçiçi, u shpreh publikisht ndaj meje po aq i palumtur sa Ramushi.

S’kam dashur dhe s’dua te hyj asnjehere ne polemika publike me askend ne Kosove, aq me pak me kryeministrin e Kosoves. Uroj qe te mos jem i detyruar ta bej perseri. Ai ka te drejten e tij te flase ne emer te Kosoves, po mua s’ma heq dot askush te drejten te flas per Kosoven.

30 Comments

 1. Hahahhaahha skuthi paska bere fjalim maratonomak se i ka djegur rrefimi i Haradinajt!
  Nuk te beson më kush, o “miku” i zotit Ramush!

 2. Kokra budallait..Cfar flet o idiot..Ai thot qe ka pasur presion….ti si gjithmone genjen e quan bisede..fajin e kane te tjeret jo ti o Trap

 3. Ramuahi nuk ndonje legen o pazarxhiu i surrelit po je mesuar me taulant ballen ti ske faj.kujdes here tjeter mos ti thyeje dhembet ramushi se i ka dhene provat qe eshte luftetar trim.jo si puna tende qe edhe ne protesta kishe frike te dilje.

 4. Sorosiani nr1 i shqiperise eshte mesuar me takime okulte per te shitur interesat e vendit, prandaj nuk i ben publike bisedat e samiteve. Po pse Vuçiç qe po ashtu eshte sorosian i ben publike bisedat. Shume e thjesht, ai nuk i shet interesat shoviniste te vendit te tij, por blen interesat e atyre qe i shesin. Sipas kushtetutes askush nuk e ndalon kryeministrin e shqiperise te pronincohet per kosoven, por nese tashme e ke njohur si shtet te pavarur më parë para se te flasesh duhet te maresh miratimin e lidërve te saj kushtetues, te pakten te konsultohesh me ta!

 5. Cfare psikopati nuk i kam thene per taksen qe ta heqi ,por i kam thene hiqe per nje kohe te caktuar .Hajde kuptoje kete njeri me kartele nje here thote jo ,pastaj ne kete hartim shkruan se kam nderhyre ketu ,i kam thene kete etj,etj,Komplet nje njeri me te meta mendore

 6. Nuk i bera presion Ramushit po i “sugjerova”. Dmth “jo ush po gamor”. Kujt kujto ky zagar se po i mush menjen? Kerkon te krijoje kapital politik per vete ne sy te Macronit e Merkel ngaqe i kane rene kuotat pertoke.

 7. Respekt per zotin Rama dhe aleatet gjigande te kombit shqiptar SHBA. Ju mor bythqima qe shkruani me siper shkoni edhe lepini bolet e fazlliqit edhe anusin e dora baqojanit .

  1. O debil nqs kupton kur lexon komentin e edvinit, vërrehet qartë kontradikta në atë që ka shkruar: disa herë e mohon faktin që i ka kërkuar pezullimin e taksës dhe disa herë e pranon, por për ju idiotët dhe injorantët parrazitë rilindas kjo është normale edvini ka të drejtë fajet i ka Saliu, Ramushi, Luli, por kurë i droguari.

 8. Edvin te shkerrdhefte mamane e gjithe Azia !Njeri i semure,genjeshtar i pacipe,i pafytyre.Monster njeri,ty nuk te beson njeri ne bote o i pafe,pervers e psikopat !Hajdut,je i marre fund,as Ver Llapa nuk te voton me!Hajdut e pleh njeri,te vdekshin te gjithe ç’ke ne shtepi,ne peme e ke vendin,ne litar do perfundosh,ordiner !Doje ta nxirrje Haradinajn keq,e rrugaç,bashke me ate Serbin Hashim ?Donit te tregonit se jeni kunder takses,se jeni internacionalist ?!Ju ka kapur Vuçiç keqas e ju punon familjen ?!Jeni te kapur ne mall apo ne video diskredituese,po çe çan koken ti legen,ti je i paturp,e nuk ke cipe fare ?!Njemije pislliqe,hajduteri,krime e maskaralliqe e mos pyet per skandale kane ndodhur e ndodhin çdo dite e ti s’ke kallaj fare e se rruan hiç !Çfare duhet te ndodhe ne kete vend qe ti te shkosh ne te semes o bastard njeri ?!Na e thuaj dhe ne te fleme mendjen e te presim kur te ndodhe !E shperfyturove keto shoqeri !Kriminelet na i shet si vlera e vlerat si demode !Ke ndonje te shkolluar afer o pis njeri ?!Jo se je keqas i paskrupullt !Funderrine

 9. Rama eshte treguar i dhunshem me Haradinajn ne cdo mundesi qe i eshte dhene . Nuk e ve ne dyshim qe i ka bere presion, por ka te drejte ne faktin qe nuk nxirren ne shesh bisedat me dyer te mbyllura. Rama vete e ka shume te zhvilluar sensin e “omertas”. Gjithsesi, Haradinaj ne kete rast,edhe pse me faull, na ka bere te qarte qe rama eshte Hipokriti-in chief. Asnjeri nga pjesemarresit ne takim nuk besoj se e ka pas kete lloj diskrepance mes deklarimeve publike dhe atyre me dyer te mbyllura.

   1. Rama eshte kal i ngordhur dhe nuk ka per te qene me ne tryeza te ketij niveli (edhe nard ndoken e ka teper). Rramushi duhet te stervitet se ka negociata te rendesishme perpara. Edhe Vucic e kishte leshuar gjuhen, por per gjera qe nuk i bejne dem Serbise por Kosoves. Pak a shume kishte perseritur ato qe tha Haradinaj.

  1. A nuk ka fjalë në shqip në vend të fjalës diskrepance, pse bën si i ditur? vetëm një injorant përdor fjalë në gjuhë të huaj medemek për të treguar se sa i nalt është në shkollim e kulturë.

   Thelbi i asaj që thua ti është se edvini ka të drejtë. Absolitisht gabim. Në interesat e larta kombëtare nuk ka etikë diplomatike që të detyron të fshehësh atë që është e rëndësishme për kombin, pra që edvini, thaçi,dhe batoni janë plehra që qëndrojnë në një krah përballë Ramush Haradinajt që është Burrë i vërtetë dhe jo lapangjoz si ata të tjerët.

   1. Nuk ishte pune burrash taksa, por mjeshtrash. Ishte manover gjermane per te bllokuar negociatat me Mogherinin. Rramushi e ndoqi dhe tani pozon si kokeforte, se ashtu i duhet gjermaneve( per te mos u kuptuar loja) dhe kjo do vazhdoje deri sa t’i duhet atyre.

 10. Rama nje bir spiuni dhe nip spiuni
  Hajredinaj nje ushtarak qe ka Marr pjes ne luft
  Rama me nje te kaluar te ndyr
  Hajredinaj nje te kaluar heroi

 11. Mos te vije keq shoku KAdri Dylberi sic ja ke bere te tjereve do ta bejne. Nje shprehje e vjeter thote qe ska nder midis hajduteve keshtu dhe kjo pune. Ti je mesua qe keto gjera tjua besh te tjereve por kesaj rradhe e hengre vete, sic thote dhe kenga e bukur partizane” Ne ato maja rripa rripa njehere ma hipe njehere ta hipa”. Te fala sateme

 12. Nuk tregohen bisedat e bera ne Summit-e?! Perse? Nese tregohet e verteta, cfare te keqe ka?
  E Rama eshte mesuar te genjeje, mashtroje e te beje pislleqe nga mengjezi deri ne darke. Nuk habitem.
  O Shqiperi, e mjera Shqiperi. Ne dore te kujt ke rene(!) nje drogaxhi e psikopat, i korruptuar (hajdut) si E Rama…
  Zoti i ndihmofte shqiptaret.

 13. E beri si denar biba. Nuk u mundova ta korruptoje, i thashe vetem hajde hyp te treni jone. Ose si ai tjetri me ceshtjen e babales: hajde kalo nga ana jone.

  Socialistat perfundimisht jane kara.

 14. Kushdo qofte qe Zotit i eshte lut me e shkatru me perbuzjen me te madhe me felliqjen me te madhe me pshtrimin me te madh kete qenie te transformuar perfundimisht ne nje perbindesh dhe qe vetquhet km , i eshte plotsuar lutja. I mjeri edvin kristaq rama.

 15. Dhe nje here tjeter o RAM,je i modh i ke futur cetniket e salihut ne gare kush e kush te thone disa fjale nga trute e perdhunuara nga cetniku salih RAM berisha,je i modh gjen kohen disa rreshta dhe keta fillojne e hane trahana me tallash te gatuar ne bodrumet e shqupit,mos shkruaj me per nje kohe se i bere qe te lodhen dhe nuk dine cfare llomotisin

  1. Hitleri nuk e ka pasë gabim që idiotët si ti i zhdukte, për të patur rracë të pastër pa idiotë.

 16. Askush s’i ka bere Ramushit presion ne Berlin per te hequr taksen. Une jo e jo. Madje askush as i’a ka kerkuar hiç qe ta heqe taksen! Une jo e jo. Perkundrazi.

  Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, kane nxitur nje diskutim informal ne holl mbi rifillimin e dialogut. Kam nderhyre vetem njehere, duke thene se ata duhet te hynin vete ne proces. Me tutje i kane kerkuar me shume durim dhe disa here Ramushit jo ta heqe taksen, po thjesht te jape pelqimin qe taksa te pezullohet perkohesisht, per 6 muaj apo edhe per 4 muaj qofte, duke u zotuar qe te hyjne ne procesin e dialogut Kosove-Serbi ata vete. Edhe te dy personalisht, kancelarja dhe presidenti!

  Në paragrafin e parë mohon në mënyrë kategorike, ndërsa në paragrafin e dytë mohon atë që thotë në paragrafine parë.

  Ky është lapangjoz përballë burrnisë të dëshmuar me vepra e fakte të heroit Ramush Haradinaj.

 17. Biseden informale e nxorre te gjithen ne shesh me devijimet qe do ti! Hahahahahaha kokrra karit. Loqe bidivi kujton se po flet me Blendi Cucin e Genti Caken. Shaj Berishen shaj se ajo te ka ngel, me tutje eshte pune per burra. Njoh nje grua ke dy kalamaj qe i ka vdek burri, vetem per ate je ti

 18. PO SI MOS TE FOLTE TI DHE THACI E DERGUAT NE BURG DY HERE E SHKATERUAT E DERMUAT DHE AI NUK FOLI TI DHE THACI DONI KA 4- VJET QE DONI TE COPTONI KASOVEN DHE ? TE FUTENI BALLKANIN NE LUFTE QE JU TE DY DHE VUCIC TE RRINI NE KRYE TE BALLKANIT TE COPTUAR KETA LOJRA I KE PREGATITUR TI TI VETE TI JE KRYEGUZHINJERI I KESAJ GJELLE PO E PROVOVE PER KRIP DHE TANI DO E VJELLESH PER TERE JETEN TI MORE I PA BESE QE BENE NJEHERE SI BOLLE E VRARE DHE NJE HERE SI TRIME NJEHER QANE E NJEHER QESHE TI DHE THACI DUHET TE DENOHENI PER GENOCIT THACI SI VRASES NDERSA TI KE FRIG TE VRASESH POR KE LESHUAR INFEKSION TE TIPIT GRISELDA-JOLESA KOKA SI ORGJISTET E BURRAVE TE GRAVE DHE GRAVE TE BURRAVE MASKARALLEKU KRIM NDAJ NJE KOMBI.

 19. Surrelsi e paska gjet fajtorin e rradhes per moshapjen e negociatave. Do hidhet ne kor e tere banda e legenave te rilindaxhinjve kundra Ramushit. Haradinajn do e bejne fajtor per mos çeljen e negociatave dhe per mosmarrjen e vizave per Kosoven.. Çfare rrace e degjeneruar paskan qene keta rilindaxhinjte!!!

 20. I rane perdhe planet ogurzeza me Vucic per tevjedhur Toke kombetare Kosove. Nuk ka ku te kapet e ben si kalama lagje.
  U pa se si i ferkohej Vucicit para e mbrapa. Ky dhe Thaci tani jane te denuar nga historia. Apo jo more Baton serbi.
  Respekte heroit te luftes Haradinaj qe ja ka bere8 me2 udheheqjes serbe me takse e pa takse. Le telepihet me shkrime ky gallofi i gjate. Nuk ka si ndodh ndryshe se ka ndenjur pa gjume per te zgjedhur cfare kollare e atlete qe ta pelqejne sa ibukur eshte sikur po shkon tek dylberat.
  Pr politike eshte ZERO.

 21. Nuk kane te sosur fantazite e cetnikeve dixhital ne komente halucinante si dora vete e krycetnikut te UDB salih edhe ketij ja kalojne keta kopila te kodoshit Bisturia,sot te gjithe ne proteste cetnik shperndahuni ne rruge te ndryshme,eurot i moret dhe ju dua ne lartesine e duhur ne proteste se ndryshe do tju qe robt e shpise o morra te kuq te kthyer ne blu,trute i keni te perdhunuar nga salihu,tani jeni gati per pune.

 22. Thelbi i ketij debati nuk eshte etika e bisedimeve, se kush e ka fajin, thelbi eshte sovraniteti i shqiptareve ne tokat e tyre, e ne kete pike ska vlere asnje lloj etike. E Ramush vjen nga ajo lloj race qe skane bere kur pazar me lirine e races se vet. Ne pavaresine e Kosoves ne radhe te pare eshte shpirti liridashes i shqiptareve, saktificat e tyre ekstreme per lirine e tyre, lufta e tyre 100 vjeçare. Fuqite e medha i vune vulen nje fakti te kryer, shqiptaret nuk mund te rinin nen pushtuesit Serb, e serbet nuk jane te afte e te forte te na skalleverojne!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu