• |
ide | kryesore

Mediat/ Borchardt, xhaketa e Ramës e kthyer mbrapsht

Arkiva, Kryesore

Shefi i zyrës së OSBE në Tiranë, i njëjti që i bënte thirrje studentëve protestues të dialogonin me kryeministrin, megjithëse pranonte se kjo nuk ishte brenda mandatit të tij, i njëjti që deklaronte se Kodi Zgjedhor mund të ndryshohet edhe pa opozitën (gjë që se pranojnë me gojën plot as në PS) ka folur më në fund edhe për lirinë e mediave. Por megjithëse kjo është një nga fushat me të cilat ai duhet të merret seriozisht, ai është shprehur për Zërin e Ameikës me një gjuhë justifiuese që do ta kishte zili edhe vetë Endri Fuga.

Në intervistën dhënë në ditën e lirisë së shtypit (e plotë ne fund  shkrimit), ai është përpjekur rë relativizojë maksimalisht konkuzionet e “Reportieres sans frontiere” që e kanë deklasifikur Shqipërinë. Lapsi.al i ka shqyrtuar një për një argumentat e tij…

Manipulimi parë

Një nga arsyet e gjendjes së keqe të mediave sipas Brend Borchardt është edhe skena e polarizuar mediatike. Pra sipas diplomatit, që dihet se ku banon në Tiranë, nuk ka një ekuilibër të prishur mes morisë të televizioneve që mbrojnë pushtetin dhe atyre pak që mbështesin opozitën, por një partizanizëm të poleve të barabarta.

Shembulli që jep është kuptimplotë. Ai bazohet te protestat opozitare që nuk ka lënë rast pa i goditur me deklaratat e tij. Dhe ja seç thotë: “…le të marrim raportimin për protestat. Mediat që janë miqësore me njërën palë, i vendosin kamerat në pozicion të tillë që të tregojnë një turmë të madhe njerëzish. Mediat që janë miqësore me palën tjetër, përdorin dronin për të treguar se kishte shumë pak njerëz. Ky pasqyrim nuk është i balancuar brenda kanaleve, ai është i njëanshëm” thotë me të drejtë Broschard. Por ajo që ai bën sikur harron është elementare: sa është numri i mediave miqësore me palën që proteston dhe sa është numri i stërmadh i atyre që për protestat mendojnë njësoj si ish ambasadori gjerman. Sepse nëse 90% e televizioneve përfshirë edhe ato kombëtare, ndaj të cilave OSBE në Vienë ka bërë betejë që mos paguhen me taksat e shqiptarëve dhe mos ndryshojnë ligjin për pronësinë me ndihmën e pushtetit, i shërbejn këtij të fundit, qiraxhiu Broschard thjesht manipulon.

Manipulimi i dytë

I pyetur se si shpjegohet fakti që Shqipëria ka humbur disa vende në klasifikimin e lirisë së mediave të “Reportieres sans frontiere”, Bernd Brochardt ka përdorur gjuhën e Edi Ramës. Statusi i fundit i kryeministrit i gjuante Berishës duke thënë se në regjimin e tij janë keqtrajtuar gazetarët. Ndërsa diplomati qiraxhi thotë: Shqipëria ka qenë e pozicionuar mjaft mirë, në vendin e 62-të, por kjo ishte 13 vjet më parë. Deri në vitin 2013, pamë një përkeqësim të madh, Shqipëria ra nga vendi i 62-të në vendin e 102-të. Pas vitit 2013, pati sërish ngritje, deri vitin e kaluar, dhe tani ka sërish përkeqësim. Pra, kemi pasur përmirësim dhe më pas përkeqësim”.

Nuk ka diskutim që në kohën e Berishës së parë dhe të dytë gjendja e mediave ka qënë beterr, me gazetarë të burgosur e të plagosur. Por ai është shefi i zyrës së OSBE për këtë mandat, nuk është për të bërë histori. Fakti që s’shkon dot më larg tregon se nuk ka së paku as fantazinë për të gjetur një argument të ndryshëm nga Edi Rama.

Manipulimi i tretë

Në nga problemet që Borchardtt evidenton në sipërfaqe, por pa kërkuar shkaqet është presioni i pronarëve që ka sjellë si rrjedhojë edhe autocensurën. “Është çështja e vetëcensurës. Shumë gazetarë na thonë se ndihen nën presion nga pronarët e medias, se ka ndërhyrje nga ana e pronarëve” i ka thënë ai Zërit të Amerikës. Po cilët janë këta pronarë? A janë të njëjtët që akuzohen se marrin para publike, të implikuar në tendera pa garë dhe koncesione për i shërbyer pushtetit? A janë televizionet e tyre servis i qeverisë…Për këtë shefi i zyrës së OSBE-së hesht.

Manipulimi i katërt

Borchardtt është detyuar të flasë edhe për dhunën ndaj gazetarve që evidentoojnë “Reporterët pa kufi”, por duke u përpjekur ta relativizojë edhe atë se në vendet fqinj është më keq. “Pastaj është problemi i dhunës. Në vendet fqinjë është shumë më i dukshëm, por ndodh edhe këtu dhe është një gjë shumë e keqe. Kemi pasur disa sulme kundër gazetarëve që kanë qenë kërcënuese” mjafohet të thotë ai. Raporti i “Rporterëve…” për 2018 përfshinte edhe 3 gazetarë shqiptarë, si të kërcënuar nga krimi dhe politika, Klodiana Lala e televizionit News 24, Alida Tota dhe Basir Collaku duke nënvizuar se krimi i organizuar ka shtuar kërcënimet ndaj gazetarëve dhe mediave.

Por, megjithëse e ka lexuar Broshad harron të vëzhgojë se të tre të përmendurit me emër në raport janë gazetarë kritikë me qeverinë, ndërsa nga gazetarët pro saj nuk rrezulton asnjë i shantazhuar.

Këto pra janë mendimet e shefit të zyrës së OSBE që paguhet nga Viena për të mbikqyrur edhe lirinë e mediave në Shqipëri. Natyrisht ai e ka bërë në mënyrën e tij dhe me stilin tashmë të njohur për të marrë fjalën sa herë qeveria e Tiranës ndjehet e rrezikuar. Mund ta kishte ndihmuar edhe me heshtje, po të mos fliste, por ka zgjedhur të jetë aktiv, duke marrë kështu përsipër riskun e të qenit qesharak në sytë e një publiku, që nuk i servir dot argumenta të reja, përpara atyre që i ka thënë vetë Edi Rama.

©Lapsi.al

Intevista e Borchardt për Zëri i Amerikës

24 Comments

 1. po pike lyre sju ka ngelur o karzetare te mjere.Te gjithe jeni bythlepires te Bashes e Monikes e ketej pellisni sikur mediat i ka kapur Rama.Po eshte e vertete qe analistet me te mire e me te drejte e me te paanshem i ka ps-ja kurese ju jeni nje tufe llapaeqesh te pa ndreqshem shkoni si hijenat pas kermes,e pula pas mutit

  1. O idiot rilindas, po vete thua, qe me te paanshmit i ka PS-ja
   Si qenkan edhe te paanshem Edhe te PS-se?????
   Vetem nje idiot rilindas mund te thote nje idiotesi te tille

 2. Tamam tualet qenke ti qe trute ti ka perdhunuar salihu,ne koken bosh qe ke nuk hyn qe nje gazetar i pa anshem eshte me afer me ps se me PD,ne qendrim o rroteKari

  1. Nuk eshte emri im, por i kryekarit te grupit parlamentar te PS-se o IDIOT
   Po the i majte apo i djathte NUK mund te jesh i pa anshem o IDIOT i ripjerdhjes

   1. O tualet palla po lodhesh kot. Keto jane politikat e majta ( sorosiane per me teper ) qe e kane cuar deri ne ekstremitet gjendjen. Shiko cfare shplarje truri u ka bere budallenjve. Nuk dalin dot jashte barrierave te tyre. Ja u kane bere mendjen çorbe. Ne fakt po te mendosh per ramen nuk kansi te ishte ndryshe. Ata we dine dy gjera per te e dine shume kirenkush eshte. Te vetmit qe nuk e njihin dhe bejne sikur e njohin jane militantet e rilindjes.

 3. “Taulanti” te lutem permbahu, mos e co veten aq poshte sa te debatosh me nje trangull socialist. Nuk e kupton qe tjetri nuk han llogjike???

 4. Ka shume te drejte Borchard. Ne Sllovaki u vra nje gazetar 28-vjecar. U vra nga nje oligark qe gjeti vetem ate zgjidhje per te zhdukur gazetarin kritik. Por a e di ky idiot qe nje kryeministre u zgjodh ne ate vend, vetem pse kishte bashkepunuar me kete gazetar? E gjithe beteja, si ketu tek ne,behej per nje incernator abuziv. Atje incernatori nuk u ndertua dhe gazetari u vra. Ketu, incernatori u ndertua dhe ,gazetarit ju mbyll goja. Kush ka me shume probleme me gazetarine si perfundim?

 5. Bocharti xhakete e kthyer mbrapsht.
  Delegacioni perfaqesues i BE- sorroista.
  Ambasadori USA – sorroist nuk perfaqeson vijen e DASH.
  Perfaqesuesi i DASH – i shitur te Rama, per hir te stabilitetit.

  E dum Shqiperine si gjith Europa gerthitshin shqupistat….

  1. Kush ta ka vënë këtë emër or qyqar?
   Shko në gjykatë paguaj nja 20 mijë lekë të vjetra dhe ndryshoje, nqs nuk ke lekë futi nja 2 komente më shumë të marësh honorare më shumë për gjykatën.

 6. Bocharti xhakete e kthyer mbrapsht.
  Delegacioni perfaqesues i BE- sorroista.
  Ambasadori USA – sorroist nuk perfaqeson vijen e DASH.
  Perfaqesuesi i DASH – i shitur te Rama, per hir te stabilitetit.

  E dum Shqiperine si gjith Europa gerthitshin shqupistat….

  1. Reforma ne drejtesi e financuar nga sorosi.
   Shoqatat e soros perftojne 90% te fondeve te usa ne shqiperi e ballkan. Lek qe ndahet.
   Gjyqtari nga shqiperia qe u emerua ne gjyk europiane ishte investim i sorosit dhe juristi i fondacionit soros dhe keshilltar i reformes ne drejtesi.
   Lu lobim nga soros per ne kirgizstanin e ndritur.
   Vlahutin pjese e shoqatave te soros.
   Wikileaks tregon se kush jane lista e soros ne parlament europian dhe ne be perfshire kmut flakenshtajnin mogherinin etj etj
   Lali eri dhe rama investim i soros ne shqiperi. Marreveshja thaci vucic investim i soros . cuni soros bashke me burrin e tij.
   Rama ka te gjithe tv kombetare pro. Vizion plus top channel dhe tv klan. Dhe nje hale me portale dhe analiste.te blere. Ka ekipin e fuges dhe lali erit qe numerojne like dhe share te te gjithe adminaitrates fressh ps biznese njerez etj
   Se fundmi mediave kazan qe shan perdite dhe ato qe e perkrahin cdo dite Rama i ndau 2 a 3 milion euro nga leket e buxhetit te shqiptareve per arsyet e mosarsyes qe kane lidhje me kazanin censuren vetecensuren propaganden e dizinformimin ne funksion te qeverise me te deshtuar te pas 90 ne shqiperi.

   Moa harro te fala sandrit

   1. Se me plasi trapi mu per Sandrin, Ramen, Erin e kush pidhn e nones jone ato.
    Puna eshte qe Shqupistat nuk lane njeri pa e bo sorroist, spiun e lloj lloj epitetesh te tjera duke fillu qe nga perfaqesuesit e USA, BE e deri te goca Hajdarit dhe Patozi.
    Te gjithe jane sorroista, spiune, ish sigurimsa, kurva….. vetem Sali Ram komunisti dhe shoku Argites, Lul Hollandezi, jane demokratet e vertete. Ah se harova, ne aleance me Like Floririn, Mehdi gerdecin, Duken e krimit, Nar traktoristin e Dule grekun.
    Ke te fala nga Frok Cupi

    1. Patetik.

     Fondacioni soros ka dhe te tjere investime ne njerez ne shqiperi dhe ne europe po ashtu
     Ka axhende globale.

     Virusi gjeti ambientin e duhur varferi dhe komumizem ekstrem per te qene i suksesshem ne shqiperi duke mare pushtet total
     Ne vende te tjera i dhane duart duke i sulmuar apo jane te paperfillshem.

     Publiku duhet ta dije qe rilindja kriminale eshte investim i huaj soros per te keqen e vendit dhe shqiptareve , ketu dhe ne rajon, duke pasuruar disa shetbetore-plehra si rama veliaj etj qe jane vene ne rradhe.
     Kjo eshte fatkeqesia e shqiptareve varferia dhe dizintegrimi njerezor moral nga pushteti enverist 50 vjecar.

     Populli dele socialist e ka te qarte por kenaqet se e sheh veten ndoshta superior. Kenaqet qe te tjeret pasurohen e shpreson se i vjen rradha per tu pasuruar. Por ska rradhe. Rilindasi Rama nuk njeh rradhe. I duhej ps dhe rrjeti sigurims komunist. U be kryetari i ps me financimin e soros. Populli socialist sic e hengri 50 vjet po e ha prape. Partia ta fut rilindja ben paret nderda socialistet nostalgjike duartrokasin kryetarin e rradhes .

     Ti fugshpums nuk je nje nga investimet….je rrogetar me rroge minimale….Nuk me plas trapi… neveritese… e lexon skenarin sa ke filluar ta besosh edhe vete…roli legenit te eshte bere jete normale….fug shpum injorant dmth felliqesire 2 lekshe. Kazan propagandistik i rames.

     Sot po bie shi perse i madhi sinoptikan eri buzeqeshja nuk e shtyu diten pa makina????

     1. Une po te them qe s’late njeri pa sha e pa e bo spiun, ti me bo carcaf per sorrosin. Ti koqe kanari qe deri dje kompjuterit i thoshe televizor, duhet te dish qe Luli kamarieri 80leksh i Rinasit, ia ka pa hajrin pareve te Sorrosit. Nxirre koken nga bytha Berishes dhe pyet verdalle.
      Fundja ska rendesi. Rendesi ka qe i shpallet te gjith armiq TE GJITHE, qe nga USA e BE e deri te Patozi tani se fundmi. Me keq se Dulla njehere e nji kohe. Vetem sekretari partise, eshte demokrati i vertete.
      Po te tregoj edhe nji sekret tjeter: patetiku nuk jam une ne kete diskutim.

     2. @ XIXA 05/05/2019 te 21:53

      fugshklym patetik, je nivel shume i ulet, gati gati nevojtore publike. Ne rangun social te sherbetoreve te Rilindjes ti sbo as per spiun 2 leksh te enverit , e lene mo per felliqesirat fugshqyme super te rafinuara e sorrosit

      POR shqiptaret duhet te dine te vertetat e Sorrosit perkunder propagandes mediatike te Rilindjes Kriminale

      Ka mbi nje vit qe Rama deklaroi qe negociatat u hapen, biles dekoroi dhe disa ambasadore per kete arritje, (budallalleku dhe poshtersia ne kulm) imazhi VIRTUAL per nje Shqiperi qe nuk ekziston , ashtu sic nuk ekzistonte asnje arritje e Shqiperise Socialiste, apo deshtim i perendimit qe thoshte Enveri gjate 50 vjet diktature,… realiteti ishte tjeter.

      Sot Hollanda kerkon e hiqen vizat me votim ne PARLAMENT! Gjermania dhe Franca e thone troc qe shqiperia nuk e meriton hapjen e negociatave. Ndersa sipas Rames te gjithe kane faj, zgjedhje ne Europe, Haradinaj, partite politike ne vendet europiane, BREXIT, TRUMP qe se meriton te jete PRESIDENT, Te gjithe perfshire dhe opoziten shqptare qe saboton vendin edhe pse ska asnje institucion shtetetor apo me shkurt opozita ska asnje gje ne dore SOT.
      Por jo AI-Rama me deshtimet ne te gjithe planet, drejtimet, sektoret, sferat e shtetit, etj, me Kolumbine e re buze adriatikut, me vetingun e miqve dhe shokeve, me gjobevenien dhe banda qe bejne ligjin ne te gjithe territorin shkoder durres elbasan vlore tirane etj, dhe mbi te gjitha me 500 MIJE SHQIPTARE QE JANE LARGUAR pergjate5 viteve te qeverisjes tij, RilindjesRamiste ne pushtet.

      VOTIM ME TE QARTE NUK KA!

      Dhe me sondazhet qe tregojne 65% e shqiptareve duan telargohen nga Shqiperia nje ore e me pare.

      Detyrimisht qe ne fjalorin e RAMES keto jane hicasgje , marrezi etj apo FAJIN e KA SALIU si refren skizofren , por e verteta eshte qe RAMA , DHE RILINDJA , ESHTE QEVERIA ME E DESHUAR NE SHQIPERI pas 1990. ( po qe se e kupton dallimin para dhe pas 1990 ti bageti e partise apo fugshpums nevojtore)

     3. Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience.

 7. Po te lexosh CIM peken basri collaku qe ju i quani te djathe,qe keta as te djathten nuk e dine ceshte,kjo eshte semundja qe ju ka injektuar salihu,o bythe lepirsat e salihut qe jeni gati te qini nenat e motrat tuaj vetem salihu te jete mire,ju qe i falni dite nga jetet tuaja agjentit Bisturia salih RAM berisha

  1. Rilindasit jane shume rende , sidomos qe nga momenti qe j’u mbush mendja se e dine edhe alfabetin(qe nga 2013-ta). Ne nje fare menyre kane te drejte, sepse jane pasues te nje njeriu te cilit dashnorja( nje poete brilante meqe ra fjala) i ka bere nje poezi me titull ” Qe je gomar kjo dihet”. Te gjithe pyetjet jane per ne te tjeret, normalet, se keto as nuk dine t’i bejne. Qe nga 2013-ta kemi pare nje erozion te tmerrshem intelektual ne debatin publik. Asgje nuk eshte rastesore. Askush nuk ben me shume se c’eshte. We are fucked fox. Ky qe kemi ne krye nuk kap as IQ e idhullit te vet Andy Warhol (qe eshte qesharake,as 90). Ne qofshim !

 8. Qe kur ti Berti je bere bythelepires i agjentit Bisturia salih,ti ke qene kundra ketij kodoshi politik,vrasesi shkatrrimtari kercenuesi agjenti Penicilina ketij palaco burri qe rastesia na e solli ne kete jete,ti paska perdhunuar dhe ty trute salihu si ka bere me stalinin xixa zigurin fax jurin zana byroistin e PD etj,te kane paguar mire o shoku kopil i kodoshit salih.

  1. “Cica” e Saliu eshte shterur me kohe, vetem ju te vonuarit e rilindjes vazhdoni ta thithni me shpresen se do nxirrni ndonje gje. Kot e keni, por nuk ju ka mbetur gje tjeter.

 9. Dhe ty ta paskan futur Prasin thelle ne bythe,por ne ndryshim nga shpellaret qe kane vite qe e kane ne bythe prasin,ti Berti e paske mare me qef te madh kete punen e prasit,befsh qef me prasat e salihut bisturia

  1. Ti qeke me i uleti i species se ulet te meroideve. Kaq poshte ka rene rilindja sa perdor edhe gjoja njerez, per me teperminorene, nen 12 vjec (si hamas), qe kane ngel akoma ne fazen anale te stadit te zhvillimit dhe imagjinojne gjithe kohes “per shume cudi”, sesi mund te duket prasi plak i saliut. Nuk je per bushatlliqe ti mor cun. Ike e futi 1 live chat me majmunin tek www. jungle.com.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu