• |
ide | kryesore

Komenti/ Një falenderim për Sali Berishën

2, Ide

Sali Berisha mund të ketë shumë krime, mëkate dhe padrejtësi mbi shpinë, por sot, në perëndim të karrierës së tij politike, i duhet njohur një meritë e pamohueshme.

Ai qe i pari që denoncoi me pathos, që luftoi ditë pas dite, që nuk iu nda asnjë moment, as Hashim Thaçit, as Edi Ramës dhe as kërkujt që i doli përpara, për mbrojtur idenë e copëtimit të Kosovës.

Ai luftoi që në gusht të vitit të kaluar sapo presidenti Kosovar organizoi atë shfaqjen e shpifur me përfaqësuesit e Luginës së Preshevës që i kërkonin bashkimin me trojet amë.

Ai i priti preshevarët në zyrën e tij, u bëri me dije se po i përdornin dhe i etiketoi me emër “argatët e Beogradit”.

Lexo më tej:

Coptimi i Kosovës/ Vuçiç demaskon keq Thaçin dhe Ramën

Ndoshta jo për ekses patriotizmi, – për këtë askush nuk mund të vërë bast, – por për shkak të dosjeve që ka pasur në tryezë dhe si pasojë e propozimeve që ka pasur si ish president dhe kryeministër i vendit, ai lëshoi i pari alarmin se ideja e ndryshimit të kufijve qe një ide e pastër serbe.

Pas tij dhe polemikës së fortë që pati me Hashim Thaçin, një nga një u pozicionuan kundër atij që fillimisht na e shitën si plan amerikan edhe LDK edhe Vetëvendosja edhe më pas shumë faktorë të tjerë shqiptarë.

Po të shikohet kalendari, Sali Berisha ka meritën se foli rreth dy javë më parë sesa të dilte publikisht kancelarja Merkel.

Ai ka meritën se ka marrë peshë në këtë betejë pothuaj sa e gjithë PD-ja dhe opozita bashkë.

Prandaj, sot kur “profecia” e tij, ka rezultuar e vërtetë, kur në më se dy intervista Aleksandar Vuçiç ka pranuar se plani i copëtimit të Kosovës ishte i tij, kur ai ka thënë se përpjekja u bë për të mos lejuar që Kosova të fitonte sovranitetin me territorin e saj të plotë, Sali Berisha e meriton një falënderim me gojën plot.

Andi Bushati:Dështimi i propagandistëve të idesë së Vuçiçit

Beteja e për denoncimin e planit të Vuçiçit dhe e mbështetësve të tij shqiptarë, ishte sa vetmitare aq edhe epike. Ajo është një nga ato momente që shkruhen në historinë plot zigzage të një burri shteti.  

©Lapsi.al

39 Comments

 1. Sikur te gjitha te keqiat ti ket Berisha mjafton qe esht i prer dhe large pames sa i perket kufijve Shqiptar, njeri me familje te rregullt dhe akoma si ka dal asnje afer korruptive sepse po te ishte e kunderta ky qe kemi ne ne krye dhe qe i vjen era ndot anti kombetar, korrupsini ne max, shpifes i ndyr, llapaqen, hak marres, i ndyt nga nderi dhe nga goja, etj etj, prandaj Bushat i takon ky shkrim falenderim Berishes.

  1. Ti lapsi qenke nje kelysh i paguar nga Berisha gjithe keto te keqia i ka bere ketij populli erdhi koha ti paguani te gjitha

 2. Asgje s’mund ti falet ketij krimineli as fakti qe vrau Remzi Hoxhen e as fakti qe ka furnizuar me nafte Tanket e beogradid.
  .
  .
  .
  .

  Kush është Sali Berisha

  ” Penicilina “, bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit dhe agjent i UDB – së ( Sigurimit Serb

  Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB – së, që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë, sëbashku me disa bashkëpunëtorë të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjëndjen të tensionuar në Shqipëri, për të sabotuar pavarësinë e Kosovës dhe zgjidhjen e çështjes çame e pronave të shqiptarëve në tërësi.

  Kush është Sali Berisha :

  Në të kaluarën e hershme, familja e tij është shpërngulur nga zonat e Detit Kaspik, në Rusi, gjatë shpërnguljeve të shekullit 19-të. Atëhere, shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Europë e sidomos në Serbi. Më pas, shumica e tyre u zhvendosën në Francë.

  Në këtë kuadër, nga mbeturinat e mësipërme, mbetën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, njëra prej të cilave është familja e Sali Berishës ( mbiemri i së cilës është i huazuar si më i përdorshmi në Kosovë dhe në Shqipëri, duke zëvëndësuar mbiemrin e tyre sllav ).

  Mbas vendosjes dhe sistemimit në fshatin Vuçidol të Tropojës, fillon edhe veprimtaria e tyre. Të parët e Sali Berishës i kanë vënë dy herë zjarrin Malësisë së Gjakovës, fakt ky që njihet në Tropojë. Që në atë kohë, persona të kësaj familjeje kanë qenë të lidhur me serbët dhe kanë vepruar historikisht kundër interesave të asaj zone.

  Në vitin 1962, Sali Berisha erdhi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Mjeksisë. Pasi mbaroi studimet u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek kardiolog dhe më vonë si kardiokirurg. Në këtë kohë ai pregatit dokumentat për t’u futur në Parti. Një vëlla i tij, me emrin Selim, kishte mik kryetarin e Degës së Punëve të Brendëshme të Tropojës, Idriz Shehun. Ai i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllanë për t’u pranuar në Parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës ( me probleme në biografinë e familjes – red ), për t’u pranuar në Parti, duhej që edhe ai ta ndihmonte shtetin me shërbime të veçanta, prandaj ai duhej takuar dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakord kështu. Pas takimit me Saliun në Tiranë dhe pasi mori miratimin e tij, i vëllai ( i cili sot nuk jeton, pasi ka vdekur nga zemra, dhe që ishte i vetmi person pozitiv në fisin e tyre ) u kthye në Tropojë.

  Pas kësaj, bashkë me kryetarin e Degës, u nisën me makinën e tij për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, të cilët e tërhoqën Saliun në bashkëpunim, me pseudonimin ” penicilina ” dhe, pas kësaj, iu miratua edhe kërkesa për të hyrë në Parti.

  Në atë kohë ishte rregull që dosja e kuadrit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit nuk ruhej në Komitetin Egzekutiv të Rrethit por nga Drejtori në Drejtorinë e Punëve të Brendëshme në Ministri. Kur erdhi në pushtet, jo më kot, Sali Berisha e futi në burg ish Drejtorin në Ministri, Zef Luka, një burrë i ndershëm që e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën në zgjidhjen e çdo problemi familjar.

  Me këtë rrethanë spjegohet edhe fakti që i nipi i Idriz Shehut ( ish kryetarit të Tropojës ), Baki Shehu, ish gjeneral në kohën e PPSH-së dhe drejtues në PS, një ditë të bukur bëhet deputet i PD-së.

  Gjatë kësaj kohe ( para viteve ’90 pra ), Sali Berishës i ishte rritur ndjeshëm temperatura e etheve për pushtet dhe zbatonte me përpikmëri mësimet e PPSH, deri sa u bë sekretar i Byrosë i spitalit. Në këtë kohë filluan t’i shfaqen edhe simptomat e sëmundjes psiqike si deliri i madhështisë, hakmarrjes, etj. Për shkak të kësaj sëmundjeje ai është dërguar nga Partia për mjekim edhe në Austri. Sëmundja mbikqyrej dhe kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu.

  Në kohën kur Partia merrte nisma për të ndihmuar zonat veriore me mjekë, në një mbledhje të zhvilluar me kolektivin e spitalit, Sekretari i Partisë, Ilir Gjylbegu, kërkoi që kandidatura e Ylviut të mos përfshihej në transferim. Kur u kërkuan sqarime për shkakun e këtij rekomandimi, Iliri spjegoi se Ylviu duhej të qëndronte pasi nuk kishte se kush të mbikqyrte Sali Berishën në sëmundjen e tij. Ky ” sqarim “, i kushtoi shumë pas 25 vjetësh Gjylbegut, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President i vendit. Presidenti e largoi Gjylbegun nga profesioni për 3 vjet dhe u desh ndërhyrja e miqve që ky mjek, specialisti më i mirë në Shqipëri për profesionin e tij, të rikthehej në punë. Ylvi Vehbiu, me ardhjen e Berishës në pushtet, u largua pa u ndjerë për në SH.B.A. pasi, siç u tha disa shokëve, duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës, do të bëhej kurbani i tij i parë. ” Mjerë Shqipëria ” u shpreh Ylviu dhe Sali Berisha bëri çmos për ta gjetur !

  Gjatë kësaj kohe, Sali Ram Berisha martohet me Liri Rexhep Ramën. Rexhepin, mbas çlirimit të vendit, bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan për studime në Jugosllavi, në Institutin e Fiskulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me ish Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen menjëherë në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh, kur ai u martua me Milicën në Kosovë dhe lindën një vajzë, Sllobodankën. Kur u kthyen në Shqipëri, Sllobodankës ja ndërruan emrin në Liri.

  Në Jugosllavi, vjehrri i Sali Berishës, Rexhepi, u tërhoq në bashkëpunim nga UDB-ja. Për këtë ndikoi fakti se motra e Milicës ( e shoqja e Rexhepit, tezja e Lirisë dhe vjehrra e ardhëshme e Saliut ), ka qenë gjatë luftës oficere e OZNA-s ( paraardhësja e UDB-së ) dhe pas çlirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB-së, mbështetëse e Rankoviçit dhe e operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Djali i saj ( djali i tezes së Lirisë ), gjatë luftës në Bosnje, ishte këshilltar ekonomik i Milosheviçit.

  Me këtë spjegohet edhe fakti që krahas detyrave të tjera të ngarkuara, Sali Berisha ngriti edhe shqërinë ” Shqiponja”, për furnizimin me naftë të makinës ushtarake vrastare të Milosheviçit.

  Nga operacionet e Sigurimit të Shtetit është zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramës në shërbim të UDB-së, gjë që vërtetohet nga dosja prej 1200 faqesh e Rexhepit dhe prej 700 faqesh e Milicës, dosje këto që ndodhen në arkivin e SHISH.

  Kur erdhi në pushtet, Sali Berisha nuk arriti t’i zhdukte por me anë të Gazidedes mundi të zhdukte dosjen e tij. Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB-ja, i tërhequr në bashkëpunim kur ishte mësues në Peshkopi. Jo më kot Berisha i dha këtij personi pushtet të pakufishëm më 1997-tën. Ai dinte shumë për të. Bashkë me Gazideden, Sali Berisha ka zhdukur edhe shumë dosje të tjera, të cilat i janë dorëzuar UDB-së.

  Fatmirësisht, të dhënat e mësipërme për lidhjet familjare të Sali Berishës dhe gruas së tij, janë botuar edhe në gazetën kosovare ” Koha Ditore” në vitet 97-98.

  Të kthehemi para viteve ’90, në kohën kur Sali Berisha ka qenë mjek. Në rrethanat që ndodhej, për të arritur pikësynimet e tij, kuptoi se e vetmja rrugë ishte puna këmbëngulëse, aktivizimi intensiv në mbështetje të detyrave të ngarkuara nga Partia dhe bashkëpunimi me organet e Sigurimit. Sa e sa herë, Sali Berisha ka përgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me përpikmëri operacionet e brendëshme që kryente Sigurimi i Shtetit, duke vendosur teknikën operative përgjuese ndaj kosavarëve arratisur nga Kosova si grupe irredentiste. Në një rast, kur një djalë kosovar i shtruar në spital, që rridhte nga një familje patriotike dhe fisi i tij kishin vuajtur në burgjet e Goli Otokut, u bënë veprime operative për të zbuluar dhe identifikuar personalitetin e tij, me anë të Sali Berishës. Ky e ” identifikoi ” atë si serb ! Kur ai djalë do t’i dorzohej autoriteteve jugosllave në kufi, para se të arrinte atje, u hodh nga një urë dhe theu këmbë e brinjë, vetëm për të mos rënë në dorë të UDB-së. Kosovari nuk u dorzua dhe u verifikua më vonë se ishte vërtet ndryshe dhe u mbajt në Shqipëri.

  Nuk janë të paktë mjekët që ka spiunuar Sali Berisha, gjoja për veprimtari të dyshimtë dhe armiqësore. Që nga kjo hë filluan dyshimet ndaj Sali Berishës si agjent i UDB jugosllave.

  Në vitet 1991 – 1992 në Shqipëri u dyndën serbë të Kosovës që e njihnin mirë gjuhën shqipe. Ata ishin udhëzuar nga UDB që, duke u hequr si kosovarë dhe na bashkëpunim me agjentët serbë në Tiranë, të kryenin veprime për të ndikuar në popullin shqiptar kundër kosovarëve dhe në fakt, deri në një farë mase, UDB ja arriti qëllimit me anë të seksit, hapjes së lokaleve, shitjes së mallrave me çmime të shtrenjta në një kohë kur në Shqipëri kishte varfëri. Në atë kohë, Sali Berisha dhe mehmet Elezi kanë marrë kontakt me disa prej tyre.

  Sado që të flasë pëe ndershmëri, Sali Berisha e di se akoma jetojnë persona që e njohin shumë mirë. Në bazën e filozofisë së tij ka qenë mashtrimi, ves të cilin e përdori dhe po e përdor edhe në politikë. Kjo e rrëzoi nga pushteti në ’97 –tën por ky mashtrim e solli përsëri në pushtet, i mbështetur nga mediat dhe agjenturat e jashtëme.

  Me këto ngarkesa në biografi, Sali Berisha e dinte se nuk mund të ecte përpara duke punuar në mjeksi dhe për këtë hodhi hapin e parë duke e rregulluar që stërvitjen ushtarake ta kryente në Brigadën Rezerviste të Gardës. Pas këtij hapi, duke shfrytëzuar Dine Abazin që ishte mjeku i Hysni Kapos, arriti t’a zëvëndësonte atë kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapua, filloi t’i thoshte djalit të tij, Besnikut, që ta hiqnin Dinen dhe të merrnin Sali Berishën si mjek të familjes. Këtë bisedë Besniku ja thotë Dines dhe pas kësaj, Sali Berishën e vunë në dispozicion të familjes së Simon Stefanit. Gjatë kësaj kohe, Sali Berisha shkonte jashtë shtetit për të bërë analizat e anëtarëve të Byrosë Politike dhe, më vonë, edhe me kurse specializimi 6 e 12 mujore.

  Duke ditur edhe lidhjet e mësipërme, UDB filloi në këtë kohë përpunimin e tij në Francë dhe më 30 dhjetor 1974 tërhiqet në bashkëpunim nga shërbimi i fshehtë jugosllav me pseudonimin e dosjes ” Bisturia”, pseudonim ky që duhet të jetë ndryshuar më vonë. ” Bisturia ” është dosja personale e Sali Berishës në arkivat e UDB-së, ku janë depozituar tërë kontributet e tij në interes të UDB – së.

  Më vonë, zbulimi shqiptar i dërgon informacion kundërzbulimit ( sigurimit ) se në Shqipëri veprojnë dy kanale të UDB – së : Një kanal kalon nga fshati Vuçidol dhe drejtohet nga një mjek kardiolog ndërsa jë kanal tjetër vepron në Shkodër. Ky dokument firmoset nga zv/drejtori i Sigurimit të Shtetit, Sulejman Abazi. Jo më kot, me të marrë pushtetin, Sali Berisha urdhëroi arrestimin e tij.

  Me ardhjen e Demokracisë, Sali Berisha filloi të shkruajë dhe të botojë disa artikuj për demokracinë dhe shoqërohej shumë me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje të ngushta me Elez Biberajn. Në këto rrethana, perëndimit i duhej të zgjidhte një kandidaturë të besueshme që kishte lidhje të forta që më përpara me vëndet perëndimore dhe të ishte nga veriu ( meqë emigracioni më i madh ishte nga veriu, Kosova, Mali i zi dhe Maqedonia ). Në këtë kohë perëndimi kishte paraqitur tre kandidatura që ishin : Ylli Vejsiu, me lidhje familjare në SH.B.A, Aleksandër Meksi, me lidhje në Greqi ( ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i Asfalisë greke ) dhe Neritan Ceka me mbështetje gjermane. Por amerikanët, me anë të Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve të emigracionit në Beograd, rekomandoi Sali Berishën për kryetar të Partisë Demokratike, të cilin e mbajtën si të besuarin e tyre dhe e përkrahën më shumë se të gjithë udhëheqësit e Ballkanit, por që në fund ky i tradhëtoi.

  Sipas informatave, UDB –ja përdori të gjitha metodat dhe format që Sali Berisha të zgjidhej kryetar i PD –së ( duke përdorur Rajersonin ), për shkak se atëhere CIA financonte Jugosllavinë me fonde për të ushtruar propogandë për të tërhequr bashkëpunëtorë në vëndet e Ballkanit. UDB – ja ka rekomanduar edhe Sali Berishën.

  Në garën për kryetar partie midis Meksit, Vejsiut, Cekës dhe Sali Berishës, u ndërhy që të fitonte Berisha por në fakt si kryetar u zgjodh Meksi. Është dashur këmbëngulja e Eduart Selamit që zgjedhjet të përsëriteshin duke dhënë dorëheqjen Meksi dhe për të dalë në krye Berisha. Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zëvëndës të bëhej Pashko në Qeverinë e Stabilitetit. Pashko ishte ai që gjatë vizitës në Greqi, në takimin me Micotaqisin, tha se Qeveria Shqiptare nuk ka pretendime për Çamërinë.

  Sali Berisha ishte beniamin i Amerikës ndër udhëheqësit e lindjes, por ai nuk e justifikoi këtë, për shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe, pas ardhjes në pushtet, e ktheu Shqipërinë në një vend ku strehohej fondamentalizmi islamik dhe në bashkëpunim me Gazideden strehoi terroristë shumë të rrezikshëm. Për këtë Ai e lejoi atë ( Gazideden ) të krijojnte shoqatën islamike dhe të bëhej kryetar i saj si dhe e anëtarësoi Shqipërinë në Konferencën Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrë qindra mijra dollarë bakshishe e shumë dhurata të çmuara për gruan e tij, që i mbajnë vetëm gratë e sheikëve dhe që shkojnë me miliona dollarë. Këto probleme i di ish ambasadori ynë në Malajzi, Ferit Hoti.

  Sali Berisha ka marrë miliona dollarë për t’u çuar armë palestinezëve më 1996. Ai i nisi avionët me armë, të cilët zbritën me detyrim në Çad dhe u ndaluan të vazhdonin më tej. Urgjentisht ka ardhur në mënyrë sekrete në aeroportin e Rinasit Arafati dhe ka biseduar për gati 1 orë me Sali Berishën, ku e ka kërcënuar se në rast të mos mbrritjes së armëve ose parave të paguara, do ta likuidonte fizikisht. Në këtë kohë dollarët ishin përdorur për qëllime të tjëra. Për të larë këtë borxh ai ndërtoi strategjinë për t’i gjetur këto para. Në shtator 1996 Saliu jep konferencë për shtyp ku deklaron se paratë e shqiptarëve në firma janë më të pastrat, ndërsa disa ditë më parë, FMN kishte dhënë sinjalin për mbylljen e tyre. Pas kësaj pati një vërshim të parave të popullit në firmat piramidale, lekët e të cilave u morën nga qeveria për të shlyer Arafatin. Të tjerat u grabitën nga brenda oborrit të Saliut.

  Sali Berisha dha urdhër të arrestohej Sudja, iu morën lëkët, pjesa më e madhe e të cilave u fut në bodrumet e Presidencës, një pjesë u bllokua dhe një pjesë tjetër u grabit nga funksionarë të tjerë.

  Mbas disa ditësh, ndërhyn tek Meksi ( kryeministër ) në emër të Sali Berishës, Tritan Shehu, ish Ministër i Jashtëm dhe kryetar i PD, për ta liruar Suden, pr meksi u përgjigj se nuk e kishte futur ai në atë burg.

  Sali Berisha është krijues i firmës piramidale Gjallica, me Shemsije Kadrinë, e cila ka qenë shoqe e ngushtë me motrën e Liri Berishës. Ndërsa Gani Kadrija ka qenë oficer i zbulimit dhe përfaqësues tregëtar në Split të Jugosllavisë, mik i ngushtë i Sokrat Plakës ( ish ambasador në ish Jugosllavi dhe ish zv/ministër i jashtëm ) dhe ka të dhëna se ishte tërhequr në bashkëpunim nga UDB-ja. Pikërisht me këtë lidhet fakti që motra e Liri Berishës ( në Jugosllavi ) ishte shoqe e ngushtë me Shemsije Kadrinë, e cila, pas një udhëtimi në Jugosllavi e më pas në Gjermani, si dhe lidhja me ish veliun e Stambollit, të cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bëri të mundur krijimin e firmës piramidale Gjallica. I gjithë ky operacion u iniciua dhe u kamuflua nga UDB-ja.

  Ndaj Sali Berishës ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek, në bashkëpunim me njëri tjetrin dhe ndihmën e Sali Berishës, kanë shkatërruar dhe po shkatërrojnë Shqipërinë. Ata nuk shkatërruan vetëm ekonominë nga veriu në jug, por krahas kësaj duan të shkatërrojnë edhe kombin shqiptar. Serbët nga veriu dhe grekët nga jugu filluan zbatimin e planit të tyre.

  UDB-ja pregatiti 2 Prillin 1991 dhe vrau në Shkodër, në bashkëpunim me politikanë të PD ( Pjetër Arbnori, Ali Spahia, , z,Ali Kazazi ), Arben Brocin. Arbnori.. këmbënguli dhe e detyroi Brocin të shkonte në protestë. Përpara se të niste protesta, kur sheshi para Komitetit të Partisë së Punës ishte ende bosh, ishin vendosur aty në gadishmëri aparatet e filmimit dhe të televizionit, çka tregonte se diçka do të ndodhte. Gjatë protestës, kur Broci është qëlluar me një pistoletë, një person i quajtur Islam, që ishte afër më Arben Brocin, dëgjoi këto fjalë : ” Zef(igjate sot mik i Agron Kuliqit), pse ma bëre këtë ?” Kur ky person pa që Broci ra në tokë i mbuluar me gjak, e mori në krah dhe e çoi në spital, ku mjek roje ishte bashkëpunëtori i Sigurimit, Ali Spahia. Sipas Islamit ….. deri në spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallë. Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, sepse Spahia tha ” vdiq, çojeni trupin në shesh”! Të gjitha këto fakte flasin për një plan të parapregatitur në mënyrë të hollësishme. Jo më kot, pas disa ditësh, në të gjitha muret e Shkodrës u shkruajtën parrulla se Arben Brocin e vranë Pjetër Arbnori dhe , si përfaqësues të Berishës.

  Sali Berisha futi hasmërinë dhe gjakmarrjen midis fiseve të cilat, për dhjetra vjet, UDB-ja nuk kishte mundur t’i bënte agjentë të saj. Të vrarët në Tropojë nga kjo armiqësi janë me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha në vendlindjen e tij ? Ndërsa grekët në jug filluan të shkatërrojnë ekonominë dhe të bëjnë gjithçka sipas synimeve të tyre aneksioniste.

  Plani i tyre për shkatërrimin e kombit shqiptar ishte konflikti veri – jug. Për këtë u ngritën firmat piramidale dhe u lejua fondamentalizmi islamik. Kunati i Sali Berishës, Agim Rama, Drejtor prej shumë vitesh në Bankën e Shtetit, është pronar pallatesh nga të cilat fiton qera të majme, pronar i teleferikut në malin e Dajtit, pronar i telesportit ( i fshehur pas Met Sulajt ). Po kush është ai që e bëri kaq të fuqishme këtë familje ? Mbështetja e tyre ka qenë UDB-ja.

  Berisha, , Pjetri dhe Ali Spahia kanë shkuar në Francë në vitin 1994 dhe ilegalisht janë futur në Ambasadën Jugosllave, ku janë takuar me oficerë të UDB-së. Në aeroport ata janë përcjellë vetëm nga shoferi i Ambasadës i cili nuk ishte serb por shqiptar. Ky person, i cili nuk i njihte ata, kur i ka parë në televizion, ka thënë se i njeh dhe se kanë marrë në ambasadën Jugosllave 17 milion dollarë dhe se janë tradhëtarë të kombit shqiptar. Këtë e vërteton edhe diskutimi që është bërë në parlamentin Jogosllav ku Shesheli i kërkoi sqarime Milosheviçit se ku kanë shkuar 17 milion dollarë dhe ky i fundit iu përgjigj : ” Shikoje Shqipërinë si është djegur dhe se si vriten me njëri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojmë vetëm me shoqatën e gjuetarëve të Serbisë. Po të jepnin dorëheqjen Sali Berisha dhe Meksi më 1997 –ën dhe të dorëzohej pushteti në mënyrë institucionale, nuk do të kishin ndodhur ngjarjet që shkatërruan Shqipërinë. Kjo kërkon analizë të hollësishme në të ardhmen.

  Berisha, për të marrë pushtetin ka bashkëpunuar me përfaqësues të zbulimit grek dhe vëndeve arabe duke bërë për këtë çdo lëshim. Ai i ka paguar 28 milion dollarë një shoqërie amerikane, për t’ bërë fushatën elektorale dhe ndërmjetës ka qenë Mero Baze.

  Sipas një burimi shumë të besuar, shumë shpejt, lobi shqiptar në Amerikë do ta hedhë në gjyq këtë firmë.

  Me rikthimin në pushtet më 2005, ai me bashkëpunëtorët e tij po vazhdon të sabotojë çështjen shqiptare, po shkatërron më tej shtetin. Këta janë kundër pavarësisë së Kosovës dhe do të përpiqen ta pengojnë këtë zhvillim, me çdo kusht

  1. Si nuk ke përtuar o i gjorë që të shkruar një çarçaf me gënjeshtra të ndyra të pa bazuara në asnjë fakt por vetëm në fantazira ?

   1. Mos ja fut kot edhe ti se ky pleh e bën copy-paste këtë shkrim të ish sigurimit komunist, ky është thjesht një langaraq.

  2. uns dhjet tase mute vuqiqi i ke henger dhe nja 100 kazan stalini,nja 1000 kazan me mut popoviqi,nja 500 kazan shurr mugoshe nja 1500 kazan pordha te titos dhe prap i uritur ti e ryma.

  3. KUJTON SE JE KE MERUSHE KURVA TI O TE QIFSHA ROPT E SHTEPEISE NJE NGA NJE . JU QIFT BERISH MARE E PRAPE OR KURVA MAVI

 3. Kjo pra na qenka diferenca mes nje burri shteti dhe nje burri grash. Sigurisht nga sektori i ketij te dytit qahet qe ju dha derrma gallates se ndryshimit te kufijve, por me shume qahet qe nuk u arrit te realizohej nje selfie me Merkeli. Ky ne fakt ishte epic fail-i i vertete per qeverine centrifuge.

 4. Lapsi Al duhet të pranojë nga ana e tij edhe në këtë “koment” se duke pranuar që Berisha ishte politikani më i vendosur në kundërshtimin e coptimit të teritoreve të Kosovës, ti kërkojë falje shqiptarëve që i ka mashtruar e që e ka akuzuar ate për “shumë krime, mëkate e padrejtësi” në kurriz të shqiptarëve.
  Përse mohohet fakti se për herë të parë u shtrua në OKB nga qeveria shqiptare çështja e pamvarësisë së Kosovës, pas gati 5 dekadave të diktaturës komuniste, pikërisht kur në pushtet erdhi Partia demokratike e udhëhequr nga Berisha ?
  Ka gabuar sigurisht Berisha gjatë karierës së tij politike, veçanërisht me konsiderimin e piramidave si një fenomen
  të lirisë kapitaliste të krijimit të bankave private, por që ka mbajtur qëndrim të ashpër ndaj propogandave neokomuniste e bartësve të tyre, kur dihet se çfarë krimesh bëri diktatura enveriste ndaj shqiptarëve, kjo nuk ka sepse të quhet krim e padrejtësi, por drejtësi e domosdoshme.
  Asnjë qeveri demokratike perëndimore nuk e ka akuzuar Berishën për krime duke nisur që nga përhapja e thashethemeve për kontrabandën e naftës në Jugosllavi, vrasjet e 21 janarit apo aksidentin tragjik të Gërdecit por thjeshtë është kërkuar që të hetohen nga drejtësia e të gjenden fajtorët.
  Është krejtësisht normale që në një vend me historinë shumëvjeçare me mungesë të plotë të lirive demokratike , me mungesën e plotë të një disidence të organizuar, e të një varfërie të tejskajëshme, të ketë pasur edhe tek “të djathtët” demokratë, njerëz me prirje korruptive.
  Nuk u krijuan në Europën perëndimore sistemet demokratike as për 5, as për 10 e as për 30 vite po u deshën shekuj për të ardhur aty ku janë sot e që akoma ka probleme të shumta në përsosjen e këtij sistemi me epërsi të dukëshme ndaj sistemeve komuniste.
  Por është e marëzishme që Shqipërisë ti kërkosh rikthim në sistemin e luftës së klasave, apo luftës kundër të pasurve e kapitalizmit. Duhet ndarë kjartazi sistemi i shtetit ligjor kapitalist demokratik, me një sistem të korruptuar e kriminal të mbështetur tek grupet mafioze.
  Nga zelli për të ndëshkuar sistemin mafioz kapitalist të Ramës që fshihet pas retorikave majtiste, nuk ka sepse të kërkojmë që me revolucione bollshevike, të bëjmë gogol sistemin kapitalist demokratik perëndimor , ta shembim ate e ti rikthehemi “socializmit fitimtar” të modelit stalinist..

 5. Ej lapsi për mua jeni e vetme medje e lirë mos u merni me thashethemet dhe intrigat e bazës Rames apo tradhtarëve të PD
  Të gjitha këto janë shpifje për të ulur figurën e Berishës
  Unë jam një antarë e PD dhe i di më mirë se ju kurthet dhe intrigat brenda PD
  Duke qenë se nuk e kapën dot për t’a hequr
  Filluan fushatën d shpifjeve dhe mashtrimet
  Dhe ju jeni vet të ndërgjegjshëm se dhe ju shum raste keni besuar fjalët dhe jo veprat
  Mbajeni mend po mos ishte Sali Berisha nuk do kishte PD
  Një ndër ato kam qenë dhe unë tu i besuar shpifjeve derisa një ditë na thanë shpifni sa më shumë në opinion qe t’a shkatërrojnë figurën e tij se nuk ikën nga PD
  Por ai e mbajti gjall megjithse e dinte kush ishin i mbajti afër i bëri dhe ministra për mos shkatërruar partinë dhe të shumtë simpatizantë të PD që e ndjekin
  Me thoni kush kryetar partie do e bënte një gjë të tillë
  Ky është Sali Berisha strateg dhe patriot
  Flm shume zoti Berisha

 6. Sado qe i lepini sumen doktorit per tja pastruar , ju “anal istat ” e pavarur ,, kryeministri Rama vazhdon te fitoje rregullisht me 1 milion shuplaka qe nuk pjerdhin aspak per propaganden e sforcuar.

 7. Ai komentuesi–Uns-nen jastek e mban ate pacavuren dhe sa here qe thuhet ndonje fjale e mire per te, e heq nga jasteku dhe na i servir ketu .Sigurimsme stazh te madh partie eshte .

  1. pirdh pirdh…cdo fjale e keqe per “liderin tuaj” shpirteror ju eshte bere si hudhra per vampirat/ Shifni o te mjere situaten ku jeni. Vendi me i varfer e i shkatarruar nga e njejta klike komuniste e postkomuniste…ktu fus Berishovicin …ramen…bashen….Liken…dhe ata qe jane oligarke, qe nga manja, Kastrati etj etj. hapni syte mer kara me zile ne qafe se eshte tu ju qi nana dhe motra e ju po duartrokisni!

   1. Oj kurvë sigurimi pse nuk ke edhe shkrime për ramën etj meqënë se i quan gjithë njëlloj?

    Tik-tak……….. koha e mutrave po mbaron me shumë shpejtësi

 8. Dilema eshte kara me zile ne qafe sic thua ti, apo militant qorr i kuq me kar ne bythe. Nga “pamfleti patetik” qe ke kopjuar nga arkivi i Zerit te Popullit, nuk dukesh nga ata qe te vjen keq per qeverisjen nga nje klike komuniste dhe post-komuniste. Dukesh me shume si ithtar i ERTV. Do te kishe qene disi me i besueshem nese do postoje nje liste me krimet/mashtrimet/poshtersite e liderit skizofren. Por kam frike se nuk je nga ato lule qe mbajne ere (dhe ne vend te eres se lules mban ere bythe-lepirje)

  1. Kam shkruar edhe kunder drogaxhiut milardero autoritar Rambo.
   Kunder kryelopes Mona e po ashtu edhe gjarperit Ilir. I vetmi qe smeriton ndonje shkrim është Luli i vocerr se ai i gjori kot rri aty.

 9. Sala qe ai qe ishte kujder rambujese. Ai qe i conte nafte milloshevicit. Kto shkrime jane per te hedhur hi syve dhe per te ricikluar nje kerrme ne dekompozim.

 10. Kete pacavure e ka shkruar Shkullaku ai qe salihu beri te mundur qe dhe ky birbo si shume te tjere te gezoje vilen 700000 euroshe dhe ka 6 vjet qe po e shlyen me te tilla shkrime qe ja kalojne dhe gazetkarit me te zellshem te zerit te popullit Fahri Balliut kur shkruante per Enverin,salih RAM berisha e ka shkruar me gjak historine e tij personale ne keto vite shkatarrim total te vendit,djegje te medias,perdhunime te femijeve bashkuptoreve te tij,kercenime te tipeve mafjoze,grupet paramilitare per te luftuar jugun e vendit,vjedhja e parave te pastra te shqiptareve,djegja e nje fshati te tere me pasoje 30 banore te vdekur dhe qindra te plagosur,furnizimi me karburant i makinerise serbe kundra kosoves,percarja e kosoves nga ky agjent Bisturia dhe vrasja e 4 burrave ne shesh dhe kercenimi qe do te vras dhe 300 te tjere po u shkel gardhi,ky per shkullakun eshte burre shteti

 11. Doktor mortja mund te kete gabime e mekate fillon artikulli.

  Jo mer Jo. Doktor mortja eshte nje cop maloku qe sa me shpejt te na hiqet qafe aq me mire do jete. Per shqiptare te Shqiperise, Kosoves, Maqedonise e te gjithe shqiptareve te tjere kudo qe jane.

 12. Ti ismail je nga ato shpellare si stalini qe femrat e shtepise qe keni i dergoni qe te pallohen me cetniket e salihut,i beni dhe video si ju pallohen motrat grate mamkat me shpellaret dhe ja dergoni salihut ti shikoje dhe ju paguan 180 euro,ismail te ka hyre ne bir

 13. KETA ESHTE PER TI VRARE TE GJITHE ME CAP BUKE NE GOJE PER LIGESINE QE KANE DHE PER ATE QE I KANE BERE KETIJ POPULLI . KE TE LAVDEROSH ME MUT ESHTE ,PA PERJASHTIM .

 14. Ky bashke me te tjeret dogji dhe po djegin shqiperine , tani u dashka me e falenderu se shptoi dyshekun . Ketyre tua vesh kallupin e dinamitit ne verre te bythes e kane pak .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu