• |
ide | kryesore

Dy standartet e Stefano Boerit, një për Milanon, një për Tiranën

Arkiva, Kryesore

Edhe njëri prej arkitektëve më të mëdhenj italianë, Stafano Boeri ,hartuesi i planit urbanistik të Tiranës, nuk i shpëton aplikimit të dy standarteve kur flet për Shqipërinë. Një një intervistë në Report TV për gazetaren Alba Malltezi, ai ai është shprehur më shumë pro prishjet se godinës së Teatrit Kombëtar sesa ruajtjes së saj. megjithëse ndryshe nga sharlatanët shqiptarë ai e ka vlerësuar arkitekturën e paraardhësit të tij Berte ai e ka përligjur ngritjen e teatrit të ri në emër të sakrificave që duhen bërë për të ardhmen. Ja si ka flolur ai në intervistë: “Besoj se një metropol i madh, një qytet i madh duhet ndonjëherë të sakrifikojë një pjesë të së shkuarës së tij nëse e ardhmja i garanton një hap më përpara. Në këtë rast specifik edhe pse e konsideroj arkitekturën e Berte’-së një akritekturë cilësore, të fisme, unë besoj se projekti i Bjarke Ingels është një projekt i një cilësie shumë të lartë, të një interesi të madh. Mendoj se është legjitime që qyteti ta pranojë këtë sfidë. Natyrisht janë operacione që shkaktojnë gjithnjë pakënaqësi, sepse është e natyrshme që të jetë kështu. Kur ndryshohet një pjesë e historisë për të ndërtuar diçka që është totalisht e ndryshme, preket memoria individuale e të gjithëve, prandaj duhet shumë respekt, respekt i madh. Eshtë një veprim që duhet ndarë, duhet hapur debat, duhen pranuar polemikat, pastaj është përgjegjësi e kujt qeveris qytetin të bëjë zgjedhjen”.

Intervista e plote ne Report TV Ketu


Por, kur ka ardhur puna që në vendin e tij është pyetur për stadiumin e ri që mund të ngrihet në Milano, në vend të San Siros,  Boeri si një tifoz i zjarrtë i Interit ka aplikuar një standart tjetër. Ai nuk e ka vënë theksin tek sakrifica por tek mundësia e konservimit. “Kam qenë gjithnjë i idesë se duhet bërë gjithçka që të ruhet San Siro” ka deklaruar ai në një interviste për fcinter.it Ai ka dhënë edhe zgjidhjen që stadiumi i vjetër të ruhet duke bërë një anë për tifozët e Milanit dhe anën tjetër për atë të Interit.

Intervista e plote ne italisht ketu

Pra megjithëse me kujdesin e një profesionisti ai  mundohet të mos jetë kategorik, duket qartë që në dy intervistat, kur bëhet fajë për qytetin e tij, ai prediokon ruajtjen, ndërsa kur bëhet fjala për qytetin tonë ai justifikon sakrificën.

Kjo nuk është hera e parë që ndosh kështu me artistët e importuar nga Rama në Tiranë të cilët në Shqipëri adaptohen me parrullën “Buono per Albania”.

Studioja e Boerit që tani është hapur edhe në Tiranë është paguar për projektimin e disave prej kullave të reja që do të ngrihen në kryeqytet.

©Lapsi.al  

31 Comments

 1. Nje populli qe con 500.000 emigrante si refugjate lufte ne vetem 4 vjet, nuk mund t’i njihen te drejtat kulturore. Hani buke si derra dhe mbylleni gojen. Per cirkun mendon qeveria.

 2. Nuk po shoh lidhur me kete ceshtje delikate te arkitektures monumentale komentet brilante te ari-t, Stalini-t dhe XIXA-s!

 3. Filluan te shajne dhe Boerin tani keta te lapsit.. /??
  Mjaftoi vetem nje mendim pro teatrit te ri.. dhe hopaaaa u shpall armik i popullit dhe Stefano Boeri.
  Ky shkurdhaku i ka kaluar komplet limitet e te qenit budalla.. tani po shkon nje titull me lart.. po behet psikopat fare.

  Dhe ne ender i del Rama. Gati 99% e lajmeve te ketij portali jane kundra qeverise dhe Rames. E ka bere misjon ne jete luften kunder Rames . E urren aq shum sa i jane errrur syte dhe ka kaluar ne skicofreni te thelle.

  Kot ja keni vene emrin pordhalit ‘Lapsi’.. me mire ta kishte emrin ‘ POSTHE RAMA’…

  megjithese per debilat si ari dhe stalini , ky Shkurdhaku mire eshte.. budallai me budallain kuptohen.

  1. o trap boerin e shajne edhe ne italia. njoh personalisht njerez me peshe ne sektorin e arkitektures dhe dezajnit qe trajtojne tema me peshe shume here me te madhe se matrapazlliqet e boerit ne itali, dhe qe kane nja dy llafe per te thene per boerin. madje tek universiteti i arkitektures ne firenze as qe nuk duan tja shohin bojen. fakti eshte se ky, sic thone dhe vet italianet ” nuk di te bej gje tjeter vec se sup me perime”, ka dal fal vellait te tij dhe me ndihmen e matteo renzit, pra ishte i politizuar ne qelize para se te dilte ne skene o medioker leshi qe vuan nga sindroma e rames, sindroma e inferioritetit. e ka mbushur shqiperine me llapazan te trasha rama, keni gjetur njeri-tjetrin.

   1. O kar..ne radhe te pare une as ofendova njeri dhe as komentova nje tjeter komentues. Une kometnova lajmin.
    kurse ti si i trashe qe je , nuk te pelqeu mendimi im dhe fillove te me ofendosh !!!!! .

    Ore bole.. nuk dua tja di fare se cfare mendon ti.
    Ky eshte problemi i ju shpellareve te gjore.. nese nuk mendojme si ju .. domethene qe jemi armiqt tuaj… dhe doni te ‘kacafyteni’ me ne ketu ne kete portal.

    Tani prap per lajmin….
    mos krahaso kritikat ne Itali per Boerin me pergojosjen e Lapsit..

    Imagjino sikur Boeri te kishte thene .. TEATRI NUK DUHET TE PRISHET.. si do shkruante Lapsi ?

    ‘ARKITETKI ME FAME BOTERORE SHUPLAKE RAMES’
    ‘I MADHI BOERI DEMASKON RAMEN’

    e plot budallalliqe te tilla.

    Hajt tung .. dhe uroj te mos kem te bej me me ty.. Gomar.

    1. Kari te hyfte nebbythe e te dal nga gryka o pedosh. Duke fryma rilindase e paragjykimit o kar me zile. “Na kacafyteni ne”. Nqs te digjka suma kaq shume nga nje komement paske probleme serioze psiqike te tipit gene komuniste ( gjej argument te vlefshem o loqe ) . Te ilustrova realitetin pertej nje finte globale ne sektorin e arkitektures dhe hopaaa u manifestua damari iniorant, kalove tek betmbrojta duke e nxjerr veten si viktim. Pastaj mos na bej si mbreti i qyteterimit o komentues qytetar. Prap nqs te djeg bytha nga kritika e hapur online duhet te dish qe interneti esht eplatforme demokratike dhe qe ti te thuash mos krahaso lapsin me kritikat e italianeve i bie qe te jesh dhe ti i politizuar pavarsisht se paske qef te besh part time a-politikun.
     Do te thoja shko puno ne bashki po e di qe nga atje po shkruan.

     Ore ku ma gjen mos te kem te bej ndonjehere me ty se paske tangerllikun me te lart se rama. Ti dhe viktimat e kacafyrjes ngelet duke u qelbur era pordhe.

     1. Ai jep mendimin ti se kapercen dote, ore kuptoni njegje, liria e fjales eshte liria e te menduarit, paskane pate te drejte ajo Tirane edhe Dures qe eshte shkateruar nga prannia juaj
      Cdonjeri flet sipas deshires ti ske te drejte te ofendosh edhe te kerkosh me ngulem qe te jete si thua ti,

     2. o arben ku e ke opsionin pergjigju ti ? pastaj hapi pak syte dhe kuptoje pak situaten o dystandart-sh

 4. Kari te hyfte nebbythe e te dal nga gryka o pedosh. Duke fryma rilindase e paragjykimit o kar me zile. “Na kacafyteni ne”. Nqs te digjka suma kaq shume nga nje komement paske probleme serioze psiqike te tipit gene komuniste ( gjej argument te vlefshem o loqe ) . Te ilustrova realitetin pertej nje finte globale ne sektorin e arkitektures dhe hopaaa u manifestua damari iniorant, kalove tek betmbrojta duke e nxjerr veten si viktim. Pastaj mos na bej si mbreti i qyteterimit o komentues qytetar. Prap nqs te djeg bytha nga kritika e hapur online duhet te dish qe interneti esht eplatforme demokratike dhe qe ti te thuash mos krahaso lapsin me kritikat e italianeve i bie qe te jesh dhe ti i politizuar pavarsisht se paske qef te besh part time a-politikun.
  Do te thoja shko puno ne bashki po e di qe nga atje po shkruan.

  Ore ku ma gjen mos te kem te bej ndonjehere me ty se paske tangerllikun me te lart se rama. Ti dhe viktimat e kacafyrjes ngelet duke u qelbur era pordhe.

 5. po pse si menduat ju te lapsit, do i dhimbset me shume tirana ketej se sa milionat e fituara shpejt dhe ne menyre abuzive!

 6. Shpellaret e vitrines dhe kristalit po mundohen te meren me boerin i keq i mire eshte nga me te njohurit ne bote o shpellareeeeeeeeeeeeee

 7. Stalin,
  qe ata nuk jane te zene me mamin tim eshte e sigurt mbasi ajo ka 20 vite qe ka vdekur, por qe ju jeni idiote dhe sociopat eshte mese e sigurt mbasi nepermjet komenteve ju tregoni nivelin, kulturen dhe edukaten tuaj.

  1. Po hik mor te qifsha ropt po na ben moral ktu. Tregon sa pa cip je o pall kari. Ske rrespekt per nenen tende ose je komplet i rrotkarizuar nga trute e kokes.

 8. O lame kodra edhe shan edhe thua nuk ofendoje njeri, si pa te keqe fare. The dhjefsha mu ne llogjik o mortje.

 9. I paemer 19:59
  O te qifsha nenen, motrat, gruan, gjyshet, hallat, tezet, dhe gjithe fisin, deri ne brezin e shtate, dhe ne fund ty ne bythe.
  Tani besoj se je i kenaqur per moralin qe te bera o i pidhizuar nga vrima e bythes deri ne gurrmaz.

  1. Ik or te qifsha rracen e fisit akoma ktu ti. Shko falju zotit o qelize e infektuar. Apo do na informosh akoma me te vdekurit e shpise sa per fushate sensibilizimi. O i pjerdhur nga trute, meso ti mbash per vete ceshtjet personale. Apo sje rrit akoma ?

   1. ja ku arijn shpellaret. shajn edhe te vdekurit. a e kuptoni se sa shpellar e halabak jeni, a e kuptoni qe smund te perfaqesojn popullin njerez si ju. ju jeni elektorati shpellar e qe beni qe njerezit normal te rrin akoma me larg nga kauza juaj edhe pse mund te jet e drejt. njeriu duhet te ket shpirt po ju i marshi te keqen kafshes se nuk jeni as ne nivelin e kafshes. jeni krimba pas nje kompjuteri. Ropt ne pidh atij qe shan.

 10. rraca komunisto rilindase duhet shfarosur , se jane semure nga e ksluara perndryshe do infektojne dhe te shdetshmit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.